|
Бөлім: Мәңгілік Ел – мұратым. |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты -жөні: |
||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мәңгілік Ел болу үшін... |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру; 9.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, орфографиялық норма заңдылықтарын білу; Көпшілігі: мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру, тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай қолдану; Кейбір оқушылар: мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру, өз көзқарасын таныту, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) Оқушылар бұл сабақта қазақ тілінің болмыс-бітімін түсініп, қазақ жазуының шығу тарихын зерделейді |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, әдебиет, өнер |
||||||
|
Бастапқы білім |
Мақала жазудың құрылымын біледі. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады. Жағымды психологиялық ахуал. «Бір тілек» әдісі. Оқушылар бір-біріне сабаққа қатысты жақсы тілектер айтады.
Оқушыларға өлең сөзі таратылады. Оқушылар іштей бір рет оқиды. Екінші ретінде дауыстап мұғалім нұсқауымен кезек-кезек оқиды. Оңай сөз ғой «Отанды сүйем» деген… Мұқағали Мақатаев Оңай сөз ғой «Отанды
сүйем» деген, Өлім деген ерліктің
қорегі ме? Самалы бол, Отанның
салқындаған, Шетсіз, шексіз,
қиырсыз ұлы дала, «Жүз толғанып,
күніне мың ойласам», …Оңай сөз ғой «Отанды
сүйем» деген, Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды. |
Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. Оқушылар бір-біріне сабаққа қатысты жақсы тілектер айтады. Оқушыларға өлең сөзі таратылады. Оқушылар іштей бір рет оқиды. Екінші ретінде дауыстап мұғалім нұсқауымен кезек-кезек оқиды. Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды. |
Қалыптастырушы бағалау ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
Ұсыныс!
|
9-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
|||
|
Сабақ ортасы 30 мин. |
Мағынаны тану.ТЫҢДАЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ Тыңдалым мәтінінің мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беріңдер. Аудиожазбадан ақын Несіпбек Айтұлының «Мәңгілік Ел белгісі» өлеңін (02. mp3) тыңдап, жауаптарыңды түпнұсқамен салыстырыңдар. «Мәңгілік Ел» сөзін естігенде қандай сезімде боласыңдар?
(214-бет)
Дескриптор:
ҚБ
7-тапсырма. Тіл тазалығына қайшы сөздер мен тіркестерді түзетіп жазып, тізімді өздерің жалғаңдар. Үлкен рақмет, құрметті халықтар, әскерлер жиылсын, ағайындар арасында, аспазшы мамандығы, жанұямыз үлкен, сот кама хабарлас, мен бару керекпін. Дескриптор:
ҚБ Бекіту. 5-тапсырма. Оқылым және тыңдалым материалдарын негізге алып, «Мәңгілік Ел болу үшін...» тақырыбында пікір алмасыңдар. Сөйлеу стиліне тән репликалар қолданыңдар.
|
Тыңдалым мәтінінің мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беріңдер. Аудиожазбадан ақын Несіпбек Айтұлының «Мәңгілік Ел белгісі» өлеңін (02. mp3) тыңдап, жауаптарыңды түпнұсқамен салыстырыңдар. •Мәтінді тыңдап, негізгі ойды анықтайды; •мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, өз ойларын дәлелдеп жазады; •орфографиялық нормаға сай жазады. •Тіл тазалығына қайшы сөздер мен тіркестерді түзетіп жазады; •тізімді жалғайды; •орфографиялық нормаға сай жазады. Оқылым және тыңдалым материалдарын негізге алып, «Мәңгілік Ел болу үшін...» тақырыбында пікір алмасыңдар. Сөйлеу стиліне тән репликалар қолданыңдар. |
Қалыптастырушы бағалау ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
Ұсыныс!
Қалыптастырушы бағалау ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
Ұсыныс!
|
02.mp3 (Несіпбек Айтұлы) (Не сіп бек Айтлы) «Қазақ әдебиеті» энциклопедиялықа |
|||
|
Сабақтың соңы |
|
|
|||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік; |
|
Рефлексия |
Өзін-өзі бағалау Кері байланыс парағы |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлекция жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Сабақ мақсаттары Оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? Егер осы сабақты қайталап өткізсем нені өзгертер едім? Тақырыптың өмірмен байланысы болды ма? |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Мәңгілік Ел болу үшін... 9 сынып
Сабақ жоспары: Мәңгілік Ел болу үшін... 9 сынып
|
Бөлім: Мәңгілік Ел – мұратым. |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты -жөні: |
||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқан оқушылар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Мәңгілік Ел болу үшін... |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1 мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру; 9.4.1.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, орфографиялық норма заңдылықтарын білу; Көпшілігі: мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру, тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай қолдану; Кейбір оқушылар: мәтін мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беру, түпнұсқамен салыстыру, өз көзқарасын таныту, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) Оқушылар бұл сабақта қазақ тілінің болмыс-бітімін түсініп, қазақ жазуының шығу тарихын зерделейді |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, әдебиет, өнер |
||||||
|
Бастапқы білім |
Мақала жазудың құрылымын біледі. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі Сынып оқушылары түгенделеді. Сабақ мақсаты хабарланады. Жағымды психологиялық ахуал. «Бір тілек» әдісі. Оқушылар бір-біріне сабаққа қатысты жақсы тілектер айтады.
Оқушыларға өлең сөзі таратылады. Оқушылар іштей бір рет оқиды. Екінші ретінде дауыстап мұғалім нұсқауымен кезек-кезек оқиды. Оңай сөз ғой «Отанды сүйем» деген… Мұқағали Мақатаев Оңай сөз ғой «Отанды
сүйем» деген, Өлім деген ерліктің
қорегі ме? Самалы бол, Отанның
салқындаған, Шетсіз, шексіз,
қиырсыз ұлы дала, «Жүз толғанып,
күніне мың ойласам», …Оңай сөз ғой «Отанды
сүйем» деген, Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды. |
Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады. Оқушылар бір-біріне сабаққа қатысты жақсы тілектер айтады. Оқушыларға өлең сөзі таратылады. Оқушылар іштей бір рет оқиды. Екінші ретінде дауыстап мұғалім нұсқауымен кезек-кезек оқиды. Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды. |
Қалыптастырушы бағалау ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
Ұсыныс!
|
9-сынып «Қазақ тілі» оқулығы |
|||
|
Сабақ ортасы 30 мин. |
Мағынаны тану.ТЫҢДАЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ Тыңдалым мәтінінің мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беріңдер. Аудиожазбадан ақын Несіпбек Айтұлының «Мәңгілік Ел белгісі» өлеңін (02. mp3) тыңдап, жауаптарыңды түпнұсқамен салыстырыңдар. «Мәңгілік Ел» сөзін естігенде қандай сезімде боласыңдар?
(214-бет)
Дескриптор:
ҚБ
7-тапсырма. Тіл тазалығына қайшы сөздер мен тіркестерді түзетіп жазып, тізімді өздерің жалғаңдар. Үлкен рақмет, құрметті халықтар, әскерлер жиылсын, ағайындар арасында, аспазшы мамандығы, жанұямыз үлкен, сот кама хабарлас, мен бару керекпін. Дескриптор:
ҚБ Бекіту. 5-тапсырма. Оқылым және тыңдалым материалдарын негізге алып, «Мәңгілік Ел болу үшін...» тақырыбында пікір алмасыңдар. Сөйлеу стиліне тән репликалар қолданыңдар.
|
Тыңдалым мәтінінің мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап беріңдер. Аудиожазбадан ақын Несіпбек Айтұлының «Мәңгілік Ел белгісі» өлеңін (02. mp3) тыңдап, жауаптарыңды түпнұсқамен салыстырыңдар. •Мәтінді тыңдап, негізгі ойды анықтайды; •мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, өз ойларын дәлелдеп жазады; •орфографиялық нормаға сай жазады. •Тіл тазалығына қайшы сөздер мен тіркестерді түзетіп жазады; •тізімді жалғайды; •орфографиялық нормаға сай жазады. Оқылым және тыңдалым материалдарын негізге алып, «Мәңгілік Ел болу үшін...» тақырыбында пікір алмасыңдар. Сөйлеу стиліне тән репликалар қолданыңдар. |
Қалыптастырушы бағалау ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
Ұсыныс!
Қалыптастырушы бағалау ҚБ Тамаша жауап!
Жақсы жауап!
Ұсыныс!
|
02.mp3 (Несіпбек Айтұлы) (Не сіп бек Айтлы) «Қазақ әдебиеті» энциклопедиялықа |
|||
|
Сабақтың соңы |
|
|
|||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік; |
|
Рефлексия |
Өзін-өзі бағалау Кері байланыс парағы |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлекция жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Сабақ мақсаттары Оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? Егер осы сабақты қайталап өткізсем нені өзгертер едім? Тақырыптың өмірмен байланысы болды ма? |
|
|
шағым қалдыра аласыз


















