|
Бөлім: Мәңгілік Ел – мұратым. |
Мектеп: |
Сыныбы: 9 |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||
|
Пәні: қазақ тілі |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағаны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәңгілік Ел идеясы – бірлікке бастар жол |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.1 қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 9.3.1.1жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: қазақ тілінің стильдері, шешендік сөздер туралы білу, ауызша және жазбаша мәтіндер үшін жоспар құру; Көпшілігі: қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздерлің тілдік құралдарын, ерекшеліктерін анықтау, көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру; Кейбір оқушылар: қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану, талдау жүргізу, жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру. |
||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар: |
Тарих, әдебиет |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Мәңгілік Ел – Ұлы мұраттар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы: |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. Қызығушылықты ояту Қорқыттың «Мәңгі өмір сүру» мен Елбасының «Мәңгілік ел» идеясында қандай философия жатыр? Оқушылардың тұжырым, пікірлері тыңдалады.
Мұғалім сабақтың тақырыбын, оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін оқушылармен бірге талқылайды. Дескриптор:
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.
Мағынаны тану *Оқушылар стильдердің тілдік ерекшеліктерін қайталайды. Тыңдалым *Оқушылар тақырыпқа байланысты топтастыру жасайды. Әдеби нормадағы сөз, сөз тіркесі, сөйлем формасында жеткізеді. Әр топ өз жұмысын ұсынады. ҚБ. «Оқушылардың қошеметі» әдісі Білімланд сайтынан «Мәңгілік ел» видеосын көру. https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/tema-klassnogo-chasa/lesson/manggilik-el Тыңдалым тапсырмасы 1-тапсырма. Оқушылар видеоматериалды 2 рет тыңдайды. Кестені толтырады. Ж.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Тыңдалым мәтінінің стилін, стильдің тілдік құралдарын анықтайды. Публицистикалық стильдің сипатына сай мынадай тілдік тұлғалар қатынасады: а) экспрессивті сөздер, мақал-мәтелдер, тұрақты тіркестер, сөйлемдер; ә) тақырыпқа сай терминдер, неологизмдер; б) толымсыз сөйлемдер, эллипсис сөйлемдер; в) тыңдаушылардың көңілін бұратын қаратпа сөздер, сұраулы және лепті сөйлемдер. Осы тұлғалар публицистикалық сөзге экспрессивтік екпін, ырғақ, жинақылық бейне береді. Дескриптор:
ҚБ Өзін-өзі бағалау.
|
Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару. Оқушылар сұраққа жауап береді, оқушылардың тұжырым, пікірлері тыңдалады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.
Оқушылар стильдердің тілдік ерекшеліктерін қайталайды. Оқушылар тақырыпқа байланысты топтастыру жасайды. Әдеби нормадағы сөз, сөз тіркесі, сөйлем формасында жеткізеді. Әр топ өз жұмысын ұсынады. Мәтін мазмұнын түсінеді; Сұрақтарға жауап беру; Кестені толтырады.
Тыңдалым мәтінінің стилін, стильдің тілдік құралдарын анықтайды.
•Әдеби нормадағы тіркестерді қолданады; •Деректер келтіреді; •Публицистикалық, көркем әдебиет стильдерінің тілдік құралдарын анықтайды.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
9-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
https://www.google.kz/ кескіндемелері
9-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/tema-klassnogo-chasa/lesson/manggilik-el
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы:
|
Сабақтың соңында мұғалім бағалау критерийлері мен сабақ мақсаттарына қайта оралады. Бағалау критерийлеріне қаншалықты қол жеткізгендері туралы бірге талқылайды. Рефлексия. Мен ............................................... білдім. Мен .................................................үйрендім. Маған..............................................ұнады. Маған..............................................қиындық туғызды. Менің көңіл-күйім............................... . |
|
|||||||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік; |
|||||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
Өзін-өзі бағалау Кері байланыс парағы |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлекция жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары Оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? Егер осы сабақты қайталап өткізсем нені өзгертер едім? Тақырыптың өмірмен байланысы болды ма? |
|
|
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Мәңгілік Ел идеясы – бірлікке бастар жол 9 сынып
|
Бөлім: Мәңгілік Ел – мұратым. |
Мектеп: |
Сыныбы: 9 |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||
|
Пәні: қазақ тілі |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағаны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәңгілік Ел идеясы – бірлікке бастар жол |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.1 қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 9.3.1.1жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: қазақ тілінің стильдері, шешендік сөздер туралы білу, ауызша және жазбаша мәтіндер үшін жоспар құру; Көпшілігі: қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздерлің тілдік құралдарын, ерекшеліктерін анықтау, көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру; Кейбір оқушылар: қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану, талдау жүргізу, жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру. |
||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар: |
Тарих, әдебиет |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Мәңгілік Ел – Ұлы мұраттар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы: |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару. Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. Қызығушылықты ояту Қорқыттың «Мәңгі өмір сүру» мен Елбасының «Мәңгілік ел» идеясында қандай философия жатыр? Оқушылардың тұжырым, пікірлері тыңдалады.
Мұғалім сабақтың тақырыбын, оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін оқушылармен бірге талқылайды. Дескриптор:
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.
Мағынаны тану *Оқушылар стильдердің тілдік ерекшеліктерін қайталайды. Тыңдалым *Оқушылар тақырыпқа байланысты топтастыру жасайды. Әдеби нормадағы сөз, сөз тіркесі, сөйлем формасында жеткізеді. Әр топ өз жұмысын ұсынады. ҚБ. «Оқушылардың қошеметі» әдісі Білімланд сайтынан «Мәңгілік ел» видеосын көру. https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/tema-klassnogo-chasa/lesson/manggilik-el Тыңдалым тапсырмасы 1-тапсырма. Оқушылар видеоматериалды 2 рет тыңдайды. Кестені толтырады. Ж.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Тыңдалым мәтінінің стилін, стильдің тілдік құралдарын анықтайды. Публицистикалық стильдің сипатына сай мынадай тілдік тұлғалар қатынасады: а) экспрессивті сөздер, мақал-мәтелдер, тұрақты тіркестер, сөйлемдер; ә) тақырыпқа сай терминдер, неологизмдер; б) толымсыз сөйлемдер, эллипсис сөйлемдер; в) тыңдаушылардың көңілін бұратын қаратпа сөздер, сұраулы және лепті сөйлемдер. Осы тұлғалар публицистикалық сөзге экспрессивтік екпін, ырғақ, жинақылық бейне береді. Дескриптор:
ҚБ Өзін-өзі бағалау.
|
Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аудару. Оқушылар сұраққа жауап береді, оқушылардың тұжырым, пікірлері тыңдалады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.
Оқушылар стильдердің тілдік ерекшеліктерін қайталайды. Оқушылар тақырыпқа байланысты топтастыру жасайды. Әдеби нормадағы сөз, сөз тіркесі, сөйлем формасында жеткізеді. Әр топ өз жұмысын ұсынады. Мәтін мазмұнын түсінеді; Сұрақтарға жауап беру; Кестені толтырады.
Тыңдалым мәтінінің стилін, стильдің тілдік құралдарын анықтайды.
•Әдеби нормадағы тіркестерді қолданады; •Деректер келтіреді; •Публицистикалық, көркем әдебиет стильдерінің тілдік құралдарын анықтайды.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
9-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
https://www.google.kz/ кескіндемелері
9-сынып «Қазақ тілі» оқулығы
https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/tema-klassnogo-chasa/lesson/manggilik-el
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы:
|
Сабақтың соңында мұғалім бағалау критерийлері мен сабақ мақсаттарына қайта оралады. Бағалау критерийлеріне қаншалықты қол жеткізгендері туралы бірге талқылайды. Рефлексия. Мен ............................................... білдім. Мен .................................................үйрендім. Маған..............................................ұнады. Маған..............................................қиындық туғызды. Менің көңіл-күйім............................... . |
|
|||||||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік; |
|||||||||||||||||||
|
Рефлексия
|
Өзін-өзі бағалау Кері байланыс парағы |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлекция жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты деген сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары Оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? Егер осы сабақты қайталап өткізсем нені өзгертер едім? Тақырыптың өмірмен байланысы болды ма? |
|
|
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















