Материалдар / Сабақ жоспары Мен және қоғам Менің отбасым 1- сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сабақ жоспары Мен және қоғам Менің отбасым 1- сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
бастауыш сынып мұғалімдеріне
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қараша 2018
520
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пән : дүниетану


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі :

Мен және қоғам

Күні : 18 08 17

Сынып : 1- сынып

Мектеп : Жезказған қаласы

5 ЖОББМ Мұғалімнің аты-жөні: ҚордашеваЗ.Т

Қатысқандар саны : 20 оқушы Қатыспағандар саны : 0

Сабақ тақырыбы

1.1 .Менің отбасым

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

1.1.1.1 түрлі дерексөздерді зеттеу негізінде «Отбасы» ұғымын түсіну және мәнін түсіндіру 1.1.1.2 отбасындағы өзге мүшелерге қатысты өзінің туыстық байланыстар жүйесіндегі орнын анықтау

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар : отбасы мүшелерін атайды , Отбасындағы дәстүр туралы әңгімелейді.

Көптеген оқушылар : Отбасындағы өзге мүшелерге қатысты өзінің туыстық байланыстар жүйесіндегі орнын біледі.

Кейбір оқушылар : Отбасы шежіресін атайды. үйдегі іс-әрекеттерге , әдептер мен тәртіпке қатысты ережелерді шығарады .

Тілдік мақсаттар

Оқушылар отбасы, дәстүр, шежіре ,туыс сөздерін мен сөз тіркестерін сөздік қорына енгізеді , қолданады .

Сыныптағы диалог / тыңдалым , айтылым /

-Отбасы кімдерден құралады ?

-Отбасыңдағы салт-дәстүрлерді ойлап айт

Құндылықтарды дарыту

Әлеуметтік және ұлттық сана, патриоттық пен адамгершілікті қалыптастыру

Өзгелердің көзқарастарына құрметпен қарауға; қамқорлық көрсетуіне тәрбиелеу .

Пәнаралық байланыстар

Ортақ тақырыптар аясында жаратылыстану өнер , көркем еңбек пәндерімен байланысады.

Ресурстар

Интеративтік тақта , мәуелі ағаш суреті,бояу киізүй макеті қарындаш , сызбалар, жолақтар , желім.

Бастапқы білім


Өз отбасы мүшелері туралы айтады .











Сабақтың кезеңдері


Жоспарлаған іс – әрекет

Бағалау

Саралау

Сабақтың басы

Психологиялық дайындық :

Кәне ,достар!

Көтерейік шаңырақ

Уықтарды шаншылап.

Керегені керіп –ап ,

Өрімдей болып өрілер

Бәріміз жүрсек айналып,

Киіз үй болып көрінер

Топқа бөлу: Түрлі-түсті киіз үйді құрастыру арқылы топқа бөлінеді .

  1. Топ көк киіз үй

  2. Топ ақ киіз үй

  3. Топ қоңыр киіз үй

Ой қозғау:

(Ұ.)«Иә» «Жоқ» ойыны .

Өткен сабаққа арналған тапсырмалар төңірегінде жұмыс жүргізу.

Сұрақ арқылы диалогқа түсіру.

-Мектептен білім аласың

-Сыныпта ұйықтаймыз

- Балабақшада ойнаймыз , ұйықтаймыз.

-Сыныпта оқушылар, мұғалімдер бар

-Олар достар ,құрдастар,

Ұ) Миға шабуыл:

«Ойланып көр»Әр топтағы киізүй макетінің шаңырағының ортасына «Отбасы»сөзі жазылады , уықтарға , оқушы отбасына байланысты сөздерді /туыс,дәстүр,шежіре , отбасы мүшелері т. б. / жапсырады. әр сөзге мағлұмат беремін

  1. -Өз үйлеріңдегі адамдарды еске түсіріңдер.

  2. Отбасындағы қандай дәстүрлі мерекелерді білесің?

  3. Туған күн, тұсау кесер.

  4. - М.к.Дәстүр- әдет- ғұрыптар

жиынтығы.

-Дәстүрге әулет шежіресін құруда жатады

М.к.Шежіре -бір тамырдан таралған ұрпақ ағашы .

« Мәуелі ағаш»


  1. -Осы жауаптарың не жайында айтылған ?

  2. - Отбасы туралы айттық.

  3. Отбасы басқа адамдар тобынан айырмашылығы бар ма?

  4. Сынып оқушылары – отбасы ,бірақ достар , құрдастар , мұғалім , ата-ана.

  5. - Олай болса бүгінгі сабағымыз қалай атауға болады. «Менің отбасым»

  6. -Сен, отбасы туралы білесің , әулет шежіресін құрастыруды үйренесің.

























Ауызша мадақтау




































Мадақтау жарайсың ,тамаша









Диалог және қолдау

















Қарқын




































диалог және қолдау көрсету


Сабақтың ортасы




























(Ж.) Оқулықпен жұмыс:

«Кел, талқылайық!» отбасы суретін мұқият қарап , жұпта талқылайды. Оқушы отбасындағы қарым- қатынас туралы тұжырым жасауы тиіс.

Сурет бойынша сұрақ –жауап .

- Кімдерді көріп отырсыңдар ?

-Ең жақын және туыс адамдар .

-Отбасын біріктірген не ?

- Отбасы дәстүрлер

- Отбасыңның қорғаны кім?

- Әке.

-Сенің атаң әкеңе кім болады ?

-Әкеме , әке болады .

-Ал саған кім ?

-Маған ата болады .

- Олар бір – біріне қандай көз қараста ?

- Жақсы көреді , сыйлайды, құрметтейді .

Қ.Б.(Т.Ж) «Тату – тәтті отбасы»

Топтағы әр оқушы алдарындағы сызба бойынша сурет пен сөзді сәйкестендіреді өз отбасы туралы әңгімелейді .Орындап болған топ киіз макетінің кереге бөлігіне сыйластық ,қамқорлық, тәртіп сөздері жазылған жапсырады .

  1. топ «Отбасындағы сыйластық» Сәлеметсіз бе?, Рахмет!,Кешіріңіз,Төрлетіңіз,сөздерін қатыстырып сөйлейді.


Дескриптор:

1-Үйдің үлкенін сыйлауға, құрмет көрсетуге байланысты сөздерді қолдана біледі .

  1. топ «Отбасындағы қамқорлық»

киінуге көмектесу, төсегін жинасу


Дескриптор:

- сурет бойынша ой бөліседі;

- өз отбасындағы қарым-қатынас туралы .

  1. т оп « Өзінің туыстық байланыстар жүйесіндегі орны»




Дескриптор:

1.- туыстық атауларды дұрыс жазады (ата)

2.- туыстық атауларды дұрыс жазады (нағашы әже);

3- туыстық қатынастарда өз орнын анықтап жазады (немере);

(Т.ж) « Қонақжайлылық» ойыны

Әр топта ата, әже , ана әке қонақтар, балалар болып рөлдерге бөлінеді .оқулықтағы суретті басшылыққа алады . қалаған дәстүрді орындайды .

1.Отбасында атап өтетін мерекені атап көр.

2.Тұсау кесу рәсімін қалай өткізуге болады , әңгімелейді

Сергіту сәті:

Ойын: «Кім, шапшаң?»

Шарты:Егер айтылған сөйлемдердің ішінде отбасы, шежіре , дәстүр сөздері болса қол соғамыз. Ал ол сөздер болмаса қол көтеру .




















Б.Б.Б.

Мадақтау жарайсың тамаша





































Т.Б.түрлі –түсті керегелер










Т.Б. «бас бармақ»арқылы























диалог және қолдау көрсету






































Тапсырма











Дереккөз

Сабақтың соңы

Дәптермен жұмыс:

17- жұмыс

(Ө. Ж.) « Суреттер сөйлейді»

Бос уақытыңда не істегенді ұнатасың?

Анықтау;Көк түспен белгілейді, сол сурет бойынша сөйлейді.

18- жұмыс

Ж.Ж.« Суреттер сөйлейді»

1.«Отбасының және өзіңнің атыңды жаз.


2. М. К. Шежірені неге мәуелі ағашқа теңейді?

Мәуелі ағаш суретіне тиісті жазуларды орналастырады.

Дескриптор:

1.»Шежіре» сөзіне түсік береді

2. Шежіре құрайды

Ой толғау :(Т.ж.)

1-Топ «Мен отбасыммен бақыттымын.»

Оқушы түрлі түсті жолақшаға отбасындағы адамдардың аттарын жазады. Жолақшалардан шынжыр жасайды . Біріккен жолақтар кім болатыны туралы тұжырым жаса?.

Адам жалғыз өмір сүре алмайды .Отбасынсыз сүйіспеншілік ,қамқорлық болмайды .

2-топ Венн диограммасы

Отбасындағы адамдар мен басқа топ адамдарын салыстыр.

Әулет Сынып




Сыныптағы отбасы олар дос құрдастар ,көмек береді , бірге ойнайды.

3-топ Сызба құрастырады Суреттер беріледі.Отбасындағы мерекелерде айтылатын тілек сөздер .

Нәрестенің бауы берік болсын !Алғашқы қадамың құтты болсын ! Босағаларың берік болсын !

Дескриптор:

1.Әр балада өз отбасы бар екенін біледі .

2.Отбасындағы адамдар мен басқа топ адамдарын салыстырады .

3-Қай тойға арналған тілек екенін ажыратады?.

Анықтап кел : өз ата-анаңның балалық шағын сұра.

Іздену : наурыз мерекесінің қандай ерекшелігі бар ?


























Жұптық бағалау

































Өзін-өзі бағалау

түрлі түсті есіктер



























дереккөздер


































Тапсырма


Бағалау : (Ұ)

1-Отбасы мүшелері кімдер?

-бауырлар, ең жақын туыс

2.Отбасындағы дәстүрді ата .

-Отбасындағы мерекелер, шежіре.

3-Отбасындағы әдептер мен тәртіпке қатысты ережелерді айт .

-Үлкендерге сіз деп айту .сөйлеп тұрған үлкенмен қосарласпа . Үйге жүгіріп кірме.

Дескриптор:

1- отбасы мүшелерін атайды , Отбасындағы дәстүр туралы әңгімелейді.

2- Отбасындағы өзге мүшелерге қатысты өзінің туыстық байланыстар жүйесіндегі орнын біледі.

3- Отбасы шежіресін атайды. үйдегі іс-әрекеттерге , әдептер мен тәртіпке қатысты ережелерді шығарады .

Рефлексия: «Алма ағашы» Жасыл алма – білдім

Қызыл алма- білмедім

Сабақ ұнады ма ?

















Дескрептор арқылы бағалау

Түрлі түсті дөңгелек тарату


«Алма ағашы»

Ө.Ө. Б.

Ұ.Б. « Бас бармақ» әдісі арқылы

















Қорытынды




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!