Пән: Өзін – өзі тану
Мектебі: Қ.Сыпатаев атындағы №7 ІТ мектеп-лицейі
Күні: 27.04.2021ж
№: 21 сабақ
Мұғалімі: Айенова Әлия Пайызханқызы
Сыныбы: 6 «а»
Оқушылардың саны:30
Тақырыбы: Мен және қоршаған әлем
Құндылығы: Қиянат жасамау
Қасиеттері: Мейірімділік, қамқорлық,қоршаған ортаны қорғау
ділік
|
Мақсаты: Оқушыларға адам және қоршаған әлем үйлесімділігі туралы түсіндіре отырып, қиянат жасамау құндылығының мәнін ашу. Міндеттері:
|
Ресурстар: (материалдар, дереккөздер) |
|
Сабақтың барысы:
5 Т – ережесі:
Балалар ережені есімізге түсіріп, сыныптың тәртібін сақтап, оқып - білуге талаптанып, тыныштықты орнатып, тазалықты сақтап, бүгінгі күнімізді татулықпен өткізейік. Жағымды көңіл-күйге келу. Тыныс алуға зейін қою. Баяу музыка қойылады. Мұғалім: Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз. Кәне, дайындалайық, балалар. Түзу отырамыз қолдарыңды тізеге қоюға болады... Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 9-10 рет)немесе1..................2 [3]. 2. Үй тапсырмасын тексеру. «Жайын ілерде» мәтінін оқып келу. 85 бет. Сұрақтар:
|
|
|
3. Сабақтың дәйексөзі. Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ , Табиғаттың оны айтарға тілі жоқ. Қадыр Мырза Әли Қадыр Ғинаятұлы Мырзалиев, Қадыр Мырза Әлі (5 қаңтар 1935 жыл, Жымпиты, Орал облысы - 24 қаңтар 2011 жыл, Алматы) — ақын, Қазақстанның халық жазушысы (Ұл балалар бір рет оқиды, қыз балалар бір рет оқиды, барлығы бірге қайталайды) |
|
|
4. Оқиға айту (Мұғалім сыйы) Табиғатты қорғайық, аялайық ! (бейне көрсетілім) Сұрақтар:
|
|
|
5. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс. Оқушылар үш топқа бөлінеді. 1-топ.Бізді қоршаған орта туралы мәтінді оқып, адам мен табиғаттың байланысын ондағы барлығына ортақ дүниені табыңдар. Бізді қоршаған орта: жан жануарлар мен өсімдіктер, Жер мен Ай, Күн мен алыстағы жұлдыздар – осылардың барлығыда табиғат деген ауқымды ұғымды білдіреді. Табиғатта үздіксіз өзгерістер болып жатады. Мысалы: жанартаудың атқылауы, найзағайдың жарқылы, судың мұзға айналуы сияқты құбылыстар табиғаттағы өзгерістерді көрсетеді. Аспан денелердің қозғалысы гүлдердің шешек атуы, ағаштың жайқалып өсуі, өзеннің тасуы немесе көлдердің тартылып су алуы – осылардың барлығы қоршаған ортадағы өзгерістер. Әлемде орын алатын сан алуан өзгерістер табиғат құбылыстары деп аталады. Табиғат құбылыстары бір-бірімен тығыз байланысты.
2-топ. Табиғат-ғажап әлем тақырыбында эссе жазу. 3-топ. Мақал-мәтелдерді жалғастыру. Жел дауылды
шақырады, Табиғат жер байлығы, Батырлар ел байлығы. |
|
Үшқоңыр Сөзі: Н.Назарбаев Әні:А.Қоразбаев Үшқоңыр Алатаудың
қойнауыңда |
|
|
7. Үй тапсырмасы. 1. Табиғат құбылыстарын жете түсіну үшін «Қоршаған әлем және адамзат баласы» тақырыбында сыныптастар арасында сауалнама жүргізіңіздер. 2.Келесі сабақ №22 сабақ. «Есею» мәтінін оқып келу. 88-бет. |
|
Бүгінгі сабақтан алған жақсы қасиеттерді жүрегімізге сақтайық. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Мен және қоршаған әлем
Сабақ жоспары: Мен және қоршаған әлем
Пән: Өзін – өзі тану
Мектебі: Қ.Сыпатаев атындағы №7 ІТ мектеп-лицейі
Күні: 27.04.2021ж
№: 21 сабақ
Мұғалімі: Айенова Әлия Пайызханқызы
Сыныбы: 6 «а»
Оқушылардың саны:30
Тақырыбы: Мен және қоршаған әлем
Құндылығы: Қиянат жасамау
Қасиеттері: Мейірімділік, қамқорлық,қоршаған ортаны қорғау
ділік
|
Мақсаты: Оқушыларға адам және қоршаған әлем үйлесімділігі туралы түсіндіре отырып, қиянат жасамау құндылығының мәнін ашу. Міндеттері:
|
Ресурстар: (материалдар, дереккөздер) |
|
Сабақтың барысы:
5 Т – ережесі:
Балалар ережені есімізге түсіріп, сыныптың тәртібін сақтап, оқып - білуге талаптанып, тыныштықты орнатып, тазалықты сақтап, бүгінгі күнімізді татулықпен өткізейік. Жағымды көңіл-күйге келу. Тыныс алуға зейін қою. Баяу музыка қойылады. Мұғалім: Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз. Кәне, дайындалайық, балалар. Түзу отырамыз қолдарыңды тізеге қоюға болады... Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 9-10 рет)немесе1..................2 [3]. 2. Үй тапсырмасын тексеру. «Жайын ілерде» мәтінін оқып келу. 85 бет. Сұрақтар:
|
|
|
3. Сабақтың дәйексөзі. Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ , Табиғаттың оны айтарға тілі жоқ. Қадыр Мырза Әли Қадыр Ғинаятұлы Мырзалиев, Қадыр Мырза Әлі (5 қаңтар 1935 жыл, Жымпиты, Орал облысы - 24 қаңтар 2011 жыл, Алматы) — ақын, Қазақстанның халық жазушысы (Ұл балалар бір рет оқиды, қыз балалар бір рет оқиды, барлығы бірге қайталайды) |
|
|
4. Оқиға айту (Мұғалім сыйы) Табиғатты қорғайық, аялайық ! (бейне көрсетілім) Сұрақтар:
|
|
|
5. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс. Оқушылар үш топқа бөлінеді. 1-топ.Бізді қоршаған орта туралы мәтінді оқып, адам мен табиғаттың байланысын ондағы барлығына ортақ дүниені табыңдар. Бізді қоршаған орта: жан жануарлар мен өсімдіктер, Жер мен Ай, Күн мен алыстағы жұлдыздар – осылардың барлығыда табиғат деген ауқымды ұғымды білдіреді. Табиғатта үздіксіз өзгерістер болып жатады. Мысалы: жанартаудың атқылауы, найзағайдың жарқылы, судың мұзға айналуы сияқты құбылыстар табиғаттағы өзгерістерді көрсетеді. Аспан денелердің қозғалысы гүлдердің шешек атуы, ағаштың жайқалып өсуі, өзеннің тасуы немесе көлдердің тартылып су алуы – осылардың барлығы қоршаған ортадағы өзгерістер. Әлемде орын алатын сан алуан өзгерістер табиғат құбылыстары деп аталады. Табиғат құбылыстары бір-бірімен тығыз байланысты.
2-топ. Табиғат-ғажап әлем тақырыбында эссе жазу. 3-топ. Мақал-мәтелдерді жалғастыру. Жел дауылды
шақырады, Табиғат жер байлығы, Батырлар ел байлығы. |
|
Үшқоңыр Сөзі: Н.Назарбаев Әні:А.Қоразбаев Үшқоңыр Алатаудың
қойнауыңда |
|
|
7. Үй тапсырмасы. 1. Табиғат құбылыстарын жете түсіну үшін «Қоршаған әлем және адамзат баласы» тақырыбында сыныптастар арасында сауалнама жүргізіңіздер. 2.Келесі сабақ №22 сабақ. «Есею» мәтінін оқып келу. 88-бет. |
|
Бүгінгі сабақтан алған жақсы қасиеттерді жүрегімізге сақтайық. |
|
шағым қалдыра аласыз













