Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Процестерді электронды кестелерде модельдеу | Мектеп: «№5 А.Байтұрсынов ЖОМ» КММ |
|
|
|
Күні:12.12.2017ж |
| Мұғалімнің аты-жөні : Қаныбекова Н |
Сынып: 7 |
| Қатықандар: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Процестерді электронды кестелерде модельдеу |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.2.2-Электронды кесте элементтерін пішімдеу(форматтау) |
Сабақ мақсаты | Барлық оқушылар: Электронды кестенің элементтерін пішімдеу (форматтау) туралы ақпарат алады, түсінеді. |
| Оқушылардың басым бөлігі: Кестеде сандарды пішімдеуді көрсетеді |
| Кейбір оқушылар: Ұяшықтарды дұрыс пішімдеудің қандай маңызы бар екенін біледі, практика жүзінде білімін көрсетеді. |
Ойлау дағдыларының деңгейлері | Білу, түсіну, қолдану |
Бағалау критерийлері
| 1. Электронды кестенің элементтерін пішімдеуді біледі түсінеді.2. Электронды кестеде сандарды пішімдеуді жасайды.3.Ұяшықтарды дұрыс пішімдеудің қандай маңызы бар екенін біледі, практика жүзінде қолданады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Ұяшықтарды көшіріп алады, ұяшықтарға формула жаза алады, пішімдейді |
| Пәндік лексика және терминология:Электрондық кесте, сан, туралау,теңестіру,қаріп, шекара, жиек, құйып бояу, қорғау, |
| Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын сөз тіркестер:-Кесте элементтерін пішімдеу үшін біз ... пайдаланамыз, өйткені…-Ұяшықты пішімдеу үшін … керек. |
Құндылықтардыбаулу | Құндылықтарға баулу арқылы практикалық жұмыста қарым-қатынас жасау, жауапкершілікке, шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлау, өмір бойы оқуға дайын болуға тәрбиелейді. |
Пәнаралық байланыстар | Математика (математикалық есептерді қолдану),орыс тілі(термин сөздер) |
Алдыңғы меңгерілген білім
| Кестелер, диаграммалар құру, кестелерді шартты форматтаумен жұмыс |
Сабақбарысы |
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтажоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы
Үй тапсырмасы«Мен саған, сен маған әдісі»
Миға шабуылСабақтың ортасы«Ойлан, бірік, топтас,» әдісі
«Пилот және штурман» әдісіТәжірибелік тапсырма орындау
«Жасап көрсет және әңгімеле» әдісіҚолдану .
Компьютерлік жұмыс
Сабақтың соңы «Түйіндеу» әдісі бойынша талдау
Үйге тапсырма
Кері байланыс
| Оқушылар әр түрлі геометриялық фигуралар арқылы 3 топ құрайды. Топ басшысын анықтайды. Бағалау парағы таратылады. Оқушыларға ынтымақтастыру атмосферасын ұйымдастыру: Допты қолданып, бір-біріне жылы лебіздерін білдіру.
Оқушылар бір - біріне өткен тақырып бойынша сұрақ қояды.Топ басшылар бағалау парағын толтырады. Пішімдеу дегеніміз не? Пішімдеуді қандай мамандық иелері қолданады? Сұрақ – жауап арқылы талқылау. Әр топтқа 1, 2, 3 нөмірлері беріледі. № 1-і " Электронды кесте элементтерін пішімдеу ", №2 -і " Ұяшықтарды форматтау терезесінің құрылысы", №3 " Ұяшықтарды өшіру, тазалау, көшіру, қою" туралы кітаптан мағлұмат алады. Тапсырманы өз беттерімен оқып түсініп, постер құрайды, тақтаға шығып қорғайды. Дискриптор1. Тапсырманың берілген уақытқа сәйкестігі 2. Топ оқушыларының бірге жұмыс істеу қабілеті 3. Берілген тапсырманың дұрыс орындалуы
Тапсырм Компьютерлік жұмыс Пилот және штурман әдісі (мен айтамын, сен жазасын) арқылы практикалық жұмыс орындап, бітірген кезде қалай жасағаны жайлы түсінік бередіҰяшықтарға сандар енгізіп, оларды:Жәй сандық; Қаржылық; Мезгілдік Проценттік;Бөлшектік;Дәрежелік қылып өзгертіңдер.Ұяшықтарға мәтін енгізіп, сол ұяшықтардың қаріпін, бояуын, қоршауын өзгертіңдер ДИСКРИПТОР-ұяшықтарға сандарды енгізе алады- электрондық кестеде пішімдеуді қолданады-ұяшықтардың қарпін, бояуын, қоршауын өзгертуді біледіТапсырманы бағалау парағы бойынша бағалау. ТАПСЫРМА Мына кестені толтыра отырып сабақтың мазмұны бойынша қорытынды шығар.ДИСКРИПТОР- кестеге сандарды енгізе алады-ұяшықтарды қосу жолын біледі-ұяшықты бояу батырмасын пайдаланады
Жалақы есептеу Кәсіпорындағы қызметкерлердің айлық жалақысын есептеңдер.Таблица құрыңдар.Формуланы қолданыңдар. БІЛІМ АҒАШЫ Не білдім? Не білгім келеді?
| Геометриялық фигуралар.
Топ басшылар жиынтық бағалау парағын толтырады Топтық жұмысА4 формат қағаз, маркерстикер, бағалау парағыТоп бірін бірі бағалайды. Топ басшылар жиынтық бағалау парағын толтырады.
Жұптық жұмысинтербелсенді тақтакомпьютерлержиынтық бағалау парағы
Жеке жұмыс компьютерлероқулық жиынтық бағалау парағы
Тапсырма жазылған кеспе қағаз маркер
Білім ағашы Стикер
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Оқушылар сабақ барысында үнемі қолдау тауып отырады. Оқушылардың қабылдау деңгейлеріне қарай жеке, жұптық, топтық деңгейлік тапсырмалар жасайды.Тәжірибелік тапсырмаларды орындауда «Мен саған, сен маған, Ойлан, бірік, топтас», «Пилот және штурман», «Жасап көрсет және әңгімеле» «Түйіндеу» әдіс-тәсілдерді жиі сабақта қолдануда оқушылардың қызығушылығын, ынтасын оятуға, белсенділікке және білім деңгейінің жоғарылауына, өз ойларын ашық жеткізуге жетеледім.
| Бағалауды әр тапсырманың соңында бағалау парағы арқылы, өзара бағалау әдісін қолданып отырдым. Егер бала түсінбегенін білдірсе, нені түсінбегенін сұрап кетемін. Оқушылар Білім ағашына стикер арқылы кері байланыс береді. Не білемінНе білдімНе білгім келеді
| Доп лақтыру арқылы көршісіне тілек айту арқылы психологиялық ахуал тудыру.Компьютерлік техникамен жұмыс кезінде кейбір қауіпсіздік техникасы ережесін еске түсіру, мысалы, экранды, клавиатураны, тінтуірді орнатқан кезде қозғалыс қаупін туғызатын сымдардан сақтанып абай болу. Оқушылардың компьютер алдында отыру ережесін сақтауын қадағалау. |
Рефлексия
|
|
|