Сабақжоспары
|
Пән: Дүниетану Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: 2.3 Адам |
Мектеп: №3 Талапкер орта мектебі |
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Отарбаева К.Ж |
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар саны: 18 Қатыспағандарсаны: 0 |
|
Сабақтақырыбы |
Қалай дұрыс тамақтану керек? |
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
1.2.3.3 адамныңөсуімен дамуыүшінкерекқажеттіліктерді
анықтау |
|
Сабақмақсаттары |
Барлық оқушылар:адамның өсуі мен дамуы үшін не қажет екенін анықтайды. Көптеген оқушылар:Адамның өсіп-дамуы үшін орындалатын әрекеттерді анықтайды, жиі тұтынатын азық-түліктерді пирамида сатыларына орналастырады, дәлелдейді. Кейбір оқушылар: Адамның өсіп-дамуы үшін орындалатын әрекеттерді анықтайды, пайдалы тағамдар туралы әңгімелейді, күнделікті өмірде қолданады. |
|
Бағалаукритерийлері |
Адамның өсіп-дамуына қажетті жағдайларды атайды. Адамның өсіп-дамуы үшін орындалатын әрекеттерді анықтайды. |
|
Тілдікмақсаттар |
Пайдалы тағам, зиянды тағам, дұрыс тамақтану, қажеттілік. |
|
Құндылықтардыдарыту |
Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, қазақстандық патриотизм жәнеазаматтықжауапкершілік,
|
|
Пәнаралықбайланыстар |
Дүниетану , математика, көркем еңбек |
|
АКТ қолданудағдылары |
Видеожазба көрсетілім |
|
Бастапқыбілім
|
Тамақтану ережесінің маңыздылығын біледі. |
Сабақбарысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин.
3 мин.
5 мин.
3 мин.
|
(Ұ)Психологиялық дайындық. Сәлемдесу: -Үлкенге де – «Сіз», Кішіге де - «Сіз», Сәлемдесіп құрметпен Бас иеміз біз! Бір-біріне сәттілік тілеу. (Ұ) «Проблемалық сұрақ» Өткен сабақта болған/әңгіме болған сәби туралы сөйлесемін: «Сәби нені қажетсінеді? Бізге өсу үшін не өажет?» (тамақ, киім, жылу, махаббат, үй, ұйқы). Осының барлығы оқушыларға қажет пе? Оқушылардың жауаптарын тыңдап, қорытынды жасай отырып, сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырамын. «Тамақтанудың маңызы» бейне жазба көрсетемін. Бейнежазба туралы бірнеше сұрақтар қоямын. Ал, оқушылар , біз не тамашаладық? Осы ақпарат бізге қажет пе? Қандай қорытынды шығардыңдар? Сынып оқушылары адамға қажет заттарды таңдай отырып, тамақтар, киімдер, сезімдер болып үш топқа бөлінеді. |
Интербелсенді тақта https://www.youtube.com/watch?v=8WD3D_0UOrI
Тамақтар мен киімдердің суретері, сезім түрлері жазылған қима қағздар |
|
Сабақтыңортасы 5 мин.
17 мин.
|
«Сұрақтар жаңбыры» әдісі. (Ж,Қ) Балалар бүгін не ішті, не жеді, бір-бірлеріне сұрақ қоя отырып, жұпта айтады. Салауатты тамақтану рационына не кіретінін талқылаңыздар. Қалыптастырушы бағалау: салауатты тамақтану рационына не кіреді, қандай тағамдар мен сусындар пайдалы болып келеді. (Т)1-топ: «Коллаж жасау» әдісі Журналдардан қиып отырып, картон қағазда пайдалы тағамдардан коллажын жасайды. ( Қалыптастырушы бағалау: коллаждарды қарап шығу, таңдалған суреттердегі тағамдардың қайсысы пайдалы екенін анықтай білуін. 2-топ: «Зерттеу» әдісі Өздері жиі тұтынатын азық-түліктерді пирамида сатыларына қалай орналастырар едіңдер? Не себепті? деген сұрақ бойынша жұмыс жасайды. Пирамидаға суреттерін салады, түсіндіреді, дәлелдейді.
3-топ: «Рөлдік ойын» үшін азық-түлік дүкенін ұйымдастырамын. Оқушыларды «азық-түлікке» жұмсап, пайдалы тағам алып келуін сұраймын. Олардың таңдауы талқыланады – олар алып келген азық-түліктің қайсысы пайдалы, ал қайсысы зиянды. Әңгімелейді. Топтар жұмыстарын өзара «бас бармақ» әдісімен бағалайды. |
Оқушылар арқаларын түйістіріп отырады.
Тағамның түрлері бар журналдар, картон қағаздар, қайшы, желім
Пайдалы, зиянды тағамдар
|
|
С 10 мин. |
(ҚБ)Суреттерге сүйеніп, адамның өсуі мен дамуы үшін керек қажеттіліктерді атаңыз. Өз ойыңызды түсіндіріңіз
«Менің сөзім» әдісі Мақсаты: оқушылардың сабақта алған білім, білігін бағалау. Сипаттамасы: сыныптан бір оқушы тұрып, сабақтан бүгінгі үйренгендерін қорытындылап айтады. Айтып болған соң, басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды. Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады. |
Су,үй,тағамдар,киімдер, табиғат суреттері |
1
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Қалай дұрыс тамақтанамыз?" 1-сынып
Сабақ жоспары "Қалай дұрыс тамақтанамыз?" 1-сынып
Сабақжоспары
|
Пән: Дүниетану Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: 2.3 Адам |
Мектеп: №3 Талапкер орта мектебі |
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Отарбаева К.Ж |
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар саны: 18 Қатыспағандарсаны: 0 |
|
Сабақтақырыбы |
Қалай дұрыс тамақтану керек? |
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) |
1.2.3.3 адамныңөсуімен дамуыүшінкерекқажеттіліктерді
анықтау |
|
Сабақмақсаттары |
Барлық оқушылар:адамның өсуі мен дамуы үшін не қажет екенін анықтайды. Көптеген оқушылар:Адамның өсіп-дамуы үшін орындалатын әрекеттерді анықтайды, жиі тұтынатын азық-түліктерді пирамида сатыларына орналастырады, дәлелдейді. Кейбір оқушылар: Адамның өсіп-дамуы үшін орындалатын әрекеттерді анықтайды, пайдалы тағамдар туралы әңгімелейді, күнделікті өмірде қолданады. |
|
Бағалаукритерийлері |
Адамның өсіп-дамуына қажетті жағдайларды атайды. Адамның өсіп-дамуы үшін орындалатын әрекеттерді анықтайды. |
|
Тілдікмақсаттар |
Пайдалы тағам, зиянды тағам, дұрыс тамақтану, қажеттілік. |
|
Құндылықтардыдарыту |
Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, қазақстандық патриотизм жәнеазаматтықжауапкершілік,
|
|
Пәнаралықбайланыстар |
Дүниетану , математика, көркем еңбек |
|
АКТ қолданудағдылары |
Видеожазба көрсетілім |
|
Бастапқыбілім
|
Тамақтану ережесінің маңыздылығын біледі. |
Сабақбарысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин.
3 мин.
5 мин.
3 мин.
|
(Ұ)Психологиялық дайындық. Сәлемдесу: -Үлкенге де – «Сіз», Кішіге де - «Сіз», Сәлемдесіп құрметпен Бас иеміз біз! Бір-біріне сәттілік тілеу. (Ұ) «Проблемалық сұрақ» Өткен сабақта болған/әңгіме болған сәби туралы сөйлесемін: «Сәби нені қажетсінеді? Бізге өсу үшін не өажет?» (тамақ, киім, жылу, махаббат, үй, ұйқы). Осының барлығы оқушыларға қажет пе? Оқушылардың жауаптарын тыңдап, қорытынды жасай отырып, сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырамын. «Тамақтанудың маңызы» бейне жазба көрсетемін. Бейнежазба туралы бірнеше сұрақтар қоямын. Ал, оқушылар , біз не тамашаладық? Осы ақпарат бізге қажет пе? Қандай қорытынды шығардыңдар? Сынып оқушылары адамға қажет заттарды таңдай отырып, тамақтар, киімдер, сезімдер болып үш топқа бөлінеді. |
Интербелсенді тақта https://www.youtube.com/watch?v=8WD3D_0UOrI
Тамақтар мен киімдердің суретері, сезім түрлері жазылған қима қағздар |
|
Сабақтыңортасы 5 мин.
17 мин.
|
«Сұрақтар жаңбыры» әдісі. (Ж,Қ) Балалар бүгін не ішті, не жеді, бір-бірлеріне сұрақ қоя отырып, жұпта айтады. Салауатты тамақтану рационына не кіретінін талқылаңыздар. Қалыптастырушы бағалау: салауатты тамақтану рационына не кіреді, қандай тағамдар мен сусындар пайдалы болып келеді. (Т)1-топ: «Коллаж жасау» әдісі Журналдардан қиып отырып, картон қағазда пайдалы тағамдардан коллажын жасайды. ( Қалыптастырушы бағалау: коллаждарды қарап шығу, таңдалған суреттердегі тағамдардың қайсысы пайдалы екенін анықтай білуін. 2-топ: «Зерттеу» әдісі Өздері жиі тұтынатын азық-түліктерді пирамида сатыларына қалай орналастырар едіңдер? Не себепті? деген сұрақ бойынша жұмыс жасайды. Пирамидаға суреттерін салады, түсіндіреді, дәлелдейді.
3-топ: «Рөлдік ойын» үшін азық-түлік дүкенін ұйымдастырамын. Оқушыларды «азық-түлікке» жұмсап, пайдалы тағам алып келуін сұраймын. Олардың таңдауы талқыланады – олар алып келген азық-түліктің қайсысы пайдалы, ал қайсысы зиянды. Әңгімелейді. Топтар жұмыстарын өзара «бас бармақ» әдісімен бағалайды. |
Оқушылар арқаларын түйістіріп отырады.
Тағамның түрлері бар журналдар, картон қағаздар, қайшы, желім
Пайдалы, зиянды тағамдар
|
|
С 10 мин. |
(ҚБ)Суреттерге сүйеніп, адамның өсуі мен дамуы үшін керек қажеттіліктерді атаңыз. Өз ойыңызды түсіндіріңіз
«Менің сөзім» әдісі Мақсаты: оқушылардың сабақта алған білім, білігін бағалау. Сипаттамасы: сыныптан бір оқушы тұрып, сабақтан бүгінгі үйренгендерін қорытындылап айтады. Айтып болған соң, басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды. Барлық оқушы сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады. |
Су,үй,тағамдар,киімдер, табиғат суреттері |
1
шағым қалдыра аласыз
абақтың
соңы












