Бекітемін:__________
|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Құрманғалиева атындағы №32 гимназия |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Уақыт |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Насырова Қ.А. |
|||||
|
Күні: |
17.11.2025 |
|||||
|
Сынып: 3 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№45 сабақ.Түбір мен қосымшаның жазылуы. 30-32 жаттығулар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық жəне стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Түбір мен қосымшаның жазылуын меңгереді |
|||||
|
Құндылықтар: Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Мемлекеттік тілді білу Апта дәйексөзі: «Жауапкершілік –адамгершілік қасиеттің көрінісі» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 29-жаттығу Сұрақтарға жауап жаз. 1. Күн мен түн теңелетін кез? 2. Ең ұзақ күн қашан болады? 3. Ең ұзақ түн қашан болады? 4. 365 күн неше жылға тең? Жаңа тақырып 30-жаттығу ФС тапсырмасы «Допты қағып ал» ойыны Мәтінді тыңда. Жоғалтып алған күн • Мәтін неліктен «Жоғалтып алған күн» деп аталған? Өз ойыңмен бөліс. Ж: Пайдалы іс жасамаған күн-жоғалтқан күн деп есептеледі «Егер бір күннің ішінде пайдалы жұмыс бітірмесең, онда бұл күніңді босқа өткіздім деп есептей бер» нақыл сөзінің мәнін топта талқыла. Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерге назар аудар. Түбір сөздерге қосымшалардың жуан, жіңішке болып жалғану себебі неде деп ойлайсың? Ереже Түбір сөздің соңғы буыны жуан болса, оған жалғанатын қосымшалар да жуан болады: адам+дар+дың. Түбір сөздіңсоңғы буыны жіңішке болса, оған жалғанатын қосымшалар да жіңішке болады: сурет+ші+лер. ЕБҚ Жуан және жіңішке қосымшалары бар сөздерге мысал келтір Ж: Ұстаздар, мектепте..... 31-жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, сөйлем құрап жаз. Уақыт жылжиды. Сағат жүреді. Уақыт тез өтеді. Сергіту сәті
ЕҚБ Сөздерге – ы, -і қосымшасының тиістісін қосып жаз. Сөздің түбірінде қандай өзгеріс болды? Ілгек , қуыршақ, тиек, қалақ, жіп, достық. Жұптық жұмыс 32-жаттығу. Сурет бойынша әңгіме құра Жұбыңа баянда. Оның құраған мәтініне өз пікіріңді білдір. ҚЖ: «Семантикалық карта» әдісі Картаны толтыр
Үй тапсырмасы Жуан және жіңішке айтылып тұрған қосымшаларды тауып,астын сыз Кітапхана Мектеп кітапханасында қызықты кітаптар көп. Оқушылар кітапханадан кітап оқиды.Мен суретті кітаптарды оқимын. Кітапты таза ұстау керек. Оны жыртуға болмайды Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Сұрақтарға жауап береді Ақпаратпен танысады Жеке жұмыс жасайды Сөйлем құрайды Жаттығу жасайды Жеке жұмыс жасайды Әңгіме құрайды Тапсырмалар ды орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Жапонша бағалау » әдісі
Дескриптор: Сұрақтарға жауап жазады-1б. Тамаша! Дескриптор: Мәтінді тыңдайды -1б Сұрақтарға жауап береді-1б Кереметсіңдер!
Керемет! Дескриптор: Ережені жаттап, мағынасын түсінеді-1б Сен мықтысың! Дескриптор: Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, сөйлем құрап жазады-1б Сөздердің өзара байланысын біледі-1б Керемет!
Мен сенімен мақтанамын! Дескриптор: Сурет бойынша әңгіме құрайды-1б Жұбына баяндайды-1б. Оның құраған мәтініне өз пікірін білдіреді-1б. Тамаша! ДескриптоР: Семантикалық картаны толтырады-1б Жуан және жіңішке жазылатын қосымшаларды ажырата алады-1б Тамаша!
«Кинолента» әдісі |
Суреттер Суреттер Оқу құралдары Жұмыс дәптері
Қимылдар Суреттер Оқулық
Суреттер
Оқулық Таратпа материал Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
![]()
Бекітемін:__________
|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Құрманғалиева атындағы №32 гимназия |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Уақыт |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Насырова Қ.А. |
|||||
|
Күні: |
18.11.2025 |
|||||
|
Сынып: 3 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№46 сабақ. Түбір мен қосымша. 33-35 жаттығулар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 мəтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыружəне жауап беру; 3.4.1.2 түбір сөзге -ы, -і дауысты дыбысынан басталатын қосымша жалғанған кездегі түбірдің өзгерісін сақтап жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Түбір мен қосымша туралы білімін нығайтады |
|||||
|
Құндылықтар: Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Мемлекеттік тілді білу Апта дәйексөзі: «Жауапкершілік –адамгершілік қасиеттің көрінісі» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Жуан және жіңішке айтылып тұрған қосымшаларды тауып,астын сыз Кітапхана Мектеп кітапханасында қызықты кітаптар көп. Оқушылар кітапханадан кітап оқиды.Мен суретті кітаптарды оқимын. Кітапты таза ұстау керек. Оны жыртуға болмайды Жаңа тақырып 33-жаттығу Топтық жұмыс Мәтінді тыңда. ФС тапсырмасы Бір минут 1-топ « Зерттеуші» әдісі • Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қой. • Мәтіндегі негізгі ойды анықта. Ж: Уақытты тиімді пайдалану 2-топ «Өз ойым» әдісі Талғат бір минуттың да рөлі бар екенін түсінді ме? Оны түсінуге не себеп болды? 3-топ «Досыма хат» әдісі • Мәтін мазмұнына өз ойыңды қысқаша жаз. Ереже Мәтіндегі қарамен берілген сөздердің жазылуына назар аудар. Бұл сөздердің түбірін тауып, жазуда қалай өзгергенін айтып көр. Қосымша жалғанғанда кейбір түбір сөздердің жазылуы өзгереді: кітап – кітабы, парақ – парағы, әріп – әрпі, халық – халқы Сергіту сәті
34-жаттығу. «Ойлан,тап» әдісі Суреттегі сөздерді жұптастырып жаз. Орын-орны, ерік-еркі, көрік-көркі. Жұптасқан сөздерді салыстырып, түбір сөздің жазылуын өзгерткен қосымшаны ата. Ж: -ы,і. ЕБҚ
ЕҚБ
ҚЖ: «Түймедақ» ойыны Берілген сөздерге қосымша жалғау арқылы гүлдің күлтелерін жапсыр
Үй тапсырмасы 35-жаттығу Мақалды қатесін түзеп жаз. Ел көркі – мал, Өзен көркі – тал. Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Топтық жұмыс жасайды Ақпаратпен танысады Жаттығу жасайды Тапсырмалар ды орындайды Жеке жұмыс жасайды Жеке жұмыс жасайды Қосымша жұмыс атқарады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Асық » әдісі
Дескриптор: Жуан және жіңішке айтылып тұрған қосымшаларды тауып,астын сызады-1б Тамаша! Дескриптор: Мәтінді тыңдайды,мазмұнын түсінеді-1б Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қояды-1б Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды-1б Мәтін мазмұнына өз ойын қысқаша жазады-1б Кереметсіңдер! Дескриптор: Сөздердің түбірін тауып, жазуда қалай өзгергенін айтады-1б Ереже мазмұнын түсінеді-1б Керемет!
Тамаша! ДескриптоР: Суреттегі сөздерді жұптастырып жазады-1б Жұптасқан сөздерді салыстырып, түбір сөздің жазылуын өзгерткен қосымшаны атайды-1б Тамаша! Сен мықтысың!
Дескриптор: Берілген сөздерге қосымша жалғау арқылы жаңа сөз шығарады-1б Тамаша! «WhatsApp» әдісі |
Суреттер Суреттер Оқу құралдары Жұмыс дәптері Конверт
Қимылдар Суреттер
Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
Бекітемін:__________
|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Құрманғалиев атындағы №32 гимназия |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Уақыт |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Насырова Қ.А. |
|||||
|
Күні: |
19.11.2025 |
|||||
|
Сынып: 3 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№47 сабақ.Түбір мен қосымшаның жазылуы. 36-39 жаттығулар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.6.1 кең жолды дәптер бас əріп пен кіші əріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей жəне біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету; 3.4.1.2 түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Түбір мен қосымшаның жазылуын меңгереді |
|||||
|
Құндылықтар: Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Мемлекеттік тілді білу Апта дәйексөзі: «Жауапкершілік –адамгершілік қасиеттің көрінісі» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 35-жаттығу Мақалды қатесін түзеп жаз. Ел көркі – мал, Өзен көркі – тал. Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 36-жаттығу Өлеңді тыңда. Түн Өлең неліктен «Түн» деп аталған? Балалар түнде неге әткеншек теппейді? Түн мезгілін күндізгі уақытпен салыстыр 37-жаттығу «Ұстазға хат» әдісі Мәтінді қатесіз әрі көркем жаз. Күндіз күн шығады. Ол айналаға нұрын шашады. Жер беті жап-жарық болады Сергіту сәті «Нейрожаттығулар» әдісі Шығармашылық үзіліс 38-жаттығу «Сәйкестендіру» әдісі Пішіндерді сәйкестендіріп, өлең құрап жаз. Бөкеннің лағы Көреген қырағы Елеңдеп құлағы, Еліріп тұрады Жазған өлеңіңдегі қарамен берілген сөздің түбірін тап. Лақ-лағы, құлақ-құлағы. Түбір сөздің соңғы дыбысы неліктен өзгергенін түсіндір. Ж: Қосымща жалғаннан соң өзгерді ЕБҚ Түбір сөз бен қосымшаны ажырат
ЕҚБ Сөздерге қосымшалар жалғап оқы.
ҚЖ: «Қарлы кесек» әдісі Сұрақтар: 1. Түбір дегеніміз не? 2. Қосымшаның түрлерін ата. 3. Жұрнақдегеніміз не? 4. Жалғау дегеніміз не? 5. «Білгіш» сөзінің түбірі мен қосымшасын тап. 6. Туынды сөз қай қосымша арқылы жасалады? 7. хана жұрнағына сөз қосып, туынды сөздер жаса. 8. Түбірлес сөздердегеніміз не? Үй тапсырмасы 39-жаттығу Ребусты шеш.
Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Көркем жазады Жаттығу жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Тапсырмалар ды орындайды Жеке жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Қосымша жұмыс атқарады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Мега ми » әдісі
Дескриптор: Мақалды қатесін түзеп жазады-1б Тамаша! Дескриптор: Өлеңді тыңдап, сұрақтарға жауап береді-1б Түн мезгілін күндізгі уақытпен салыстырады-1б Кереметсіңдер! Дескриптор: Мәтінді қатесіз әрі көркем жазады-1б Керемет! Дескриптор: Пішіндерді сәйкестендіріп, өлең құрап жазады-1б. Жазған өлеңіңдегі қарамен берілген сөздің түбірін табады-1б Түбір сөздің соңғы дыбысы неліктен өзгергенін түсіндіреді-1б Тамаша!
Тамаша! Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б Қосымшалар туралы ұғымы бар-1б Түбірлес сөздер туралы біледі-1б Тамаша!
«Білім ағашы» әдісі |
Суреттер Суреттер Оқу құралдары Жұмыс дәптері Қимылдар Суреттер Оқулық Кесте
Қағаздан жасалған қар кесектері Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
Бекітемін:__________
|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Құрманғалиева атындағы №32 гимназия |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Уақыт |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Насырова Қ.А. |
|||||
|
Күні: |
20.11.2025 |
|||||
|
Сынып: 3 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№48 сабақ.Түбір мен қосымшаның жазылуы. 40-43 жаттығулар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.6.1 кең жолды дәптер бас əріп пен кіші əріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей жəне біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету; 3.4.1.2 түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Түбір мен қосымшаның жазылуын меңгереді |
|||||
|
Құндылықтар: Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Мемлекеттік тілді білу Апта дәйексөзі: «Жауапкершілік –адамгершілік қасиеттің көрінісі» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//
|
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 39-жаттығу Ребусты шеш.
Жаңа тақырып 40-жаттығу ФС тапсырмасы Топтық жұмыс Өлеңді тыңда. 1-топ • Жетпістегі ата неге күрсінді деп ойлайсың? Оның неге күрсінгенін бала түсінді ме? Өз ойыңмен бөліс. 2-топ • Қарамен жазылған сөздердің түбірін тап. Мектеп-мектебің, сабақ-сабағыңа, тентек-тентегім. 3-топ Түбір сөздің жазылуындағы өзгерістің себебін түсіндір Қосымшалар жалғанған кезде түбір сөз өзгереді Сергіту сәті
41-жаттығу Сөздерді көшіріп жаз. Халық – халқы, ерік – еркі, құлып – құлпы, орын – орны, бөрік – бөркі. • Сөздерді салыстыр. Түбір сөздің жазылуын өзгерткен қосымшаны ата. • Сөздердің жазылуын есте сақта. Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ Қарамен жазылған сөздердің астын сызып, қосымшасын ажырат Шаңырақ Қазақтың өмірінде шаңырақтың маңызы өте зор. Ұл бала әке шаңырағының иесі болып саналады. Киіз үйдің басқа сүйектері ескірсе жаңартуға болады Шығармашылық жұмыс Ұжымдық жұмыс 42-жаттығу «Тізбектер» әдісі Тізбектің басында тұратын сөзді тап Түбір сөздерді қатыстырып сөйлем құра Жақ,тік,тақ. Омар от жақты. Апам көйлек тікті. Әпкем моншақ тақты. Үй тапсырмасы 43-жаттығу Сөйлемдерді мәтін шығатындай ретпен жаз. Одан қалып қоюға болмайды. Уақыт тоқтамай сырғиды. Сондықтан бүгін істейтін істі ертеңге қалдырма. Жазған мәтін мазмұнына өз ойыңды айт. «Уақыт құнды», «Уақытыңды бағала» деп неліктен айтатынын топта талқыла. ҚЖ: Диктант Аққу Аққу-ең сұлу құс.Біздің ауылдың жанында айдын көл бар.Олар сонда мекендейді. Көл бетінде баяу жүзеді. Суға сүңгіп шомылады. Тапсырма: Түбір сөздерді тап, қосымшасын ажырат. Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Топтық жұмыс жүргізеді Жаттығу жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Тапсырмалар ды орындайды Жеке жұмыс жасайды Сөйлем құрайды Үй тапсырмасын алады Қосымша жұмыс атқарады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Баскетбол » әдісі
Дескриптор: Ребусты шешеді-1б Тамаша! Дескриптор: Өз ойымен бөліседі-1б Қарамен жазылған сөздердің түбірін табады-1б Түбір сөздің жазылуындағы өзгерістің себебін түсіндіреді-1б Кереметсіңдер!
Дескриптор: Сөздерді көшіріп жазады-1б Түбір сөздің жазылуын өзгерткен қосымшаны атайды-1б Керемет!
ДескриптоР: Тізбектің басында тұратын сөзді табады-1б Түбір сөздерді қатыстырып сөйлем құрайды-1б Тамаша!
Дескриптор: Сөздерді есту бойынша қатесіз жазады-1б Түбір сөздерді тауып, қосымшасын ажыратады-1б «Білім заряды» әдісі |
Суреттер Суреттер Оқу құралдары Жұмыс дәптері Қимылдар Суреттер Оқулық Кесте
Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары Қазақ тілі 3 сынып
Сабақ жоспары Қазақ тілі 3 сынып
Бекітемін:__________
|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Құрманғалиева атындағы №32 гимназия |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Уақыт |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Насырова Қ.А. |
|||||
|
Күні: |
17.11.2025 |
|||||
|
Сынып: 3 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№45 сабақ.Түбір мен қосымшаның жазылуы. 30-32 жаттығулар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық жəне стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Түбір мен қосымшаның жазылуын меңгереді |
|||||
|
Құндылықтар: Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Мемлекеттік тілді білу Апта дәйексөзі: «Жауапкершілік –адамгершілік қасиеттің көрінісі» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 29-жаттығу Сұрақтарға жауап жаз. 1. Күн мен түн теңелетін кез? 2. Ең ұзақ күн қашан болады? 3. Ең ұзақ түн қашан болады? 4. 365 күн неше жылға тең? Жаңа тақырып 30-жаттығу ФС тапсырмасы «Допты қағып ал» ойыны Мәтінді тыңда. Жоғалтып алған күн • Мәтін неліктен «Жоғалтып алған күн» деп аталған? Өз ойыңмен бөліс. Ж: Пайдалы іс жасамаған күн-жоғалтқан күн деп есептеледі «Егер бір күннің ішінде пайдалы жұмыс бітірмесең, онда бұл күніңді босқа өткіздім деп есептей бер» нақыл сөзінің мәнін топта талқыла. Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерге назар аудар. Түбір сөздерге қосымшалардың жуан, жіңішке болып жалғану себебі неде деп ойлайсың? Ереже Түбір сөздің соңғы буыны жуан болса, оған жалғанатын қосымшалар да жуан болады: адам+дар+дың. Түбір сөздіңсоңғы буыны жіңішке болса, оған жалғанатын қосымшалар да жіңішке болады: сурет+ші+лер. ЕБҚ Жуан және жіңішке қосымшалары бар сөздерге мысал келтір Ж: Ұстаздар, мектепте..... 31-жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, сөйлем құрап жаз. Уақыт жылжиды. Сағат жүреді. Уақыт тез өтеді. Сергіту сәті
ЕҚБ Сөздерге – ы, -і қосымшасының тиістісін қосып жаз. Сөздің түбірінде қандай өзгеріс болды? Ілгек , қуыршақ, тиек, қалақ, жіп, достық. Жұптық жұмыс 32-жаттығу. Сурет бойынша әңгіме құра Жұбыңа баянда. Оның құраған мәтініне өз пікіріңді білдір. ҚЖ: «Семантикалық карта» әдісі Картаны толтыр
Үй тапсырмасы Жуан және жіңішке айтылып тұрған қосымшаларды тауып,астын сыз Кітапхана Мектеп кітапханасында қызықты кітаптар көп. Оқушылар кітапханадан кітап оқиды.Мен суретті кітаптарды оқимын. Кітапты таза ұстау керек. Оны жыртуға болмайды Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Сұрақтарға жауап береді Ақпаратпен танысады Жеке жұмыс жасайды Сөйлем құрайды Жаттығу жасайды Жеке жұмыс жасайды Әңгіме құрайды Тапсырмалар ды орындайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Жапонша бағалау » әдісі
Дескриптор: Сұрақтарға жауап жазады-1б. Тамаша! Дескриптор: Мәтінді тыңдайды -1б Сұрақтарға жауап береді-1б Кереметсіңдер!
Керемет! Дескриптор: Ережені жаттап, мағынасын түсінеді-1б Сен мықтысың! Дескриптор: Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, сөйлем құрап жазады-1б Сөздердің өзара байланысын біледі-1б Керемет!
Мен сенімен мақтанамын! Дескриптор: Сурет бойынша әңгіме құрайды-1б Жұбына баяндайды-1б. Оның құраған мәтініне өз пікірін білдіреді-1б. Тамаша! ДескриптоР: Семантикалық картаны толтырады-1б Жуан және жіңішке жазылатын қосымшаларды ажырата алады-1б Тамаша!
«Кинолента» әдісі |
Суреттер Суреттер Оқу құралдары Жұмыс дәптері
Қимылдар Суреттер Оқулық
Суреттер
Оқулық Таратпа материал Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
![]()
Бекітемін:__________
|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Құрманғалиева атындағы №32 гимназия |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Уақыт |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Насырова Қ.А. |
|||||
|
Күні: |
18.11.2025 |
|||||
|
Сынып: 3 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№46 сабақ. Түбір мен қосымша. 33-35 жаттығулар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.2.3.1 мəтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыружəне жауап беру; 3.4.1.2 түбір сөзге -ы, -і дауысты дыбысынан басталатын қосымша жалғанған кездегі түбірдің өзгерісін сақтап жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Түбір мен қосымша туралы білімін нығайтады |
|||||
|
Құндылықтар: Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Мемлекеттік тілді білу Апта дәйексөзі: «Жауапкершілік –адамгершілік қасиеттің көрінісі» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Жуан және жіңішке айтылып тұрған қосымшаларды тауып,астын сыз Кітапхана Мектеп кітапханасында қызықты кітаптар көп. Оқушылар кітапханадан кітап оқиды.Мен суретті кітаптарды оқимын. Кітапты таза ұстау керек. Оны жыртуға болмайды Жаңа тақырып 33-жаттығу Топтық жұмыс Мәтінді тыңда. ФС тапсырмасы Бір минут 1-топ « Зерттеуші» әдісі • Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қой. • Мәтіндегі негізгі ойды анықта. Ж: Уақытты тиімді пайдалану 2-топ «Өз ойым» әдісі Талғат бір минуттың да рөлі бар екенін түсінді ме? Оны түсінуге не себеп болды? 3-топ «Досыма хат» әдісі • Мәтін мазмұнына өз ойыңды қысқаша жаз. Ереже Мәтіндегі қарамен берілген сөздердің жазылуына назар аудар. Бұл сөздердің түбірін тауып, жазуда қалай өзгергенін айтып көр. Қосымша жалғанғанда кейбір түбір сөздердің жазылуы өзгереді: кітап – кітабы, парақ – парағы, әріп – әрпі, халық – халқы Сергіту сәті
34-жаттығу. «Ойлан,тап» әдісі Суреттегі сөздерді жұптастырып жаз. Орын-орны, ерік-еркі, көрік-көркі. Жұптасқан сөздерді салыстырып, түбір сөздің жазылуын өзгерткен қосымшаны ата. Ж: -ы,і. ЕБҚ
ЕҚБ
ҚЖ: «Түймедақ» ойыны Берілген сөздерге қосымша жалғау арқылы гүлдің күлтелерін жапсыр
Үй тапсырмасы 35-жаттығу Мақалды қатесін түзеп жаз. Ел көркі – мал, Өзен көркі – тал. Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Топтық жұмыс жасайды Ақпаратпен танысады Жаттығу жасайды Тапсырмалар ды орындайды Жеке жұмыс жасайды Жеке жұмыс жасайды Қосымша жұмыс атқарады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Асық » әдісі
Дескриптор: Жуан және жіңішке айтылып тұрған қосымшаларды тауып,астын сызады-1б Тамаша! Дескриптор: Мәтінді тыңдайды,мазмұнын түсінеді-1б Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақ қояды-1б Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды-1б Мәтін мазмұнына өз ойын қысқаша жазады-1б Кереметсіңдер! Дескриптор: Сөздердің түбірін тауып, жазуда қалай өзгергенін айтады-1б Ереже мазмұнын түсінеді-1б Керемет!
Тамаша! ДескриптоР: Суреттегі сөздерді жұптастырып жазады-1б Жұптасқан сөздерді салыстырып, түбір сөздің жазылуын өзгерткен қосымшаны атайды-1б Тамаша! Сен мықтысың!
Дескриптор: Берілген сөздерге қосымша жалғау арқылы жаңа сөз шығарады-1б Тамаша! «WhatsApp» әдісі |
Суреттер Суреттер Оқу құралдары Жұмыс дәптері Конверт
Қимылдар Суреттер
Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
Бекітемін:__________
|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Құрманғалиев атындағы №32 гимназия |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Уақыт |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Насырова Қ.А. |
|||||
|
Күні: |
19.11.2025 |
|||||
|
Сынып: 3 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№47 сабақ.Түбір мен қосымшаның жазылуы. 36-39 жаттығулар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.6.1 кең жолды дәптер бас əріп пен кіші əріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей жəне біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету; 3.4.1.2 түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Түбір мен қосымшаның жазылуын меңгереді |
|||||
|
Құндылықтар: Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Мемлекеттік тілді білу Апта дәйексөзі: «Жауапкершілік –адамгершілік қасиеттің көрінісі» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 35-жаттығу Мақалды қатесін түзеп жаз. Ел көркі – мал, Өзен көркі – тал. Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 36-жаттығу Өлеңді тыңда. Түн Өлең неліктен «Түн» деп аталған? Балалар түнде неге әткеншек теппейді? Түн мезгілін күндізгі уақытпен салыстыр 37-жаттығу «Ұстазға хат» әдісі Мәтінді қатесіз әрі көркем жаз. Күндіз күн шығады. Ол айналаға нұрын шашады. Жер беті жап-жарық болады Сергіту сәті «Нейрожаттығулар» әдісі Шығармашылық үзіліс 38-жаттығу «Сәйкестендіру» әдісі Пішіндерді сәйкестендіріп, өлең құрап жаз. Бөкеннің лағы Көреген қырағы Елеңдеп құлағы, Еліріп тұрады Жазған өлеңіңдегі қарамен берілген сөздің түбірін тап. Лақ-лағы, құлақ-құлағы. Түбір сөздің соңғы дыбысы неліктен өзгергенін түсіндір. Ж: Қосымща жалғаннан соң өзгерді ЕБҚ Түбір сөз бен қосымшаны ажырат
ЕҚБ Сөздерге қосымшалар жалғап оқы.
ҚЖ: «Қарлы кесек» әдісі Сұрақтар: 1. Түбір дегеніміз не? 2. Қосымшаның түрлерін ата. 3. Жұрнақдегеніміз не? 4. Жалғау дегеніміз не? 5. «Білгіш» сөзінің түбірі мен қосымшасын тап. 6. Туынды сөз қай қосымша арқылы жасалады? 7. хана жұрнағына сөз қосып, туынды сөздер жаса. 8. Түбірлес сөздердегеніміз не? Үй тапсырмасы 39-жаттығу Ребусты шеш.
Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Көркем жазады Жаттығу жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Тапсырмалар ды орындайды Жеке жұмыс жасайды Тапсырманы орындайды Қосымша жұмыс атқарады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Мега ми » әдісі
Дескриптор: Мақалды қатесін түзеп жазады-1б Тамаша! Дескриптор: Өлеңді тыңдап, сұрақтарға жауап береді-1б Түн мезгілін күндізгі уақытпен салыстырады-1б Кереметсіңдер! Дескриптор: Мәтінді қатесіз әрі көркем жазады-1б Керемет! Дескриптор: Пішіндерді сәйкестендіріп, өлең құрап жазады-1б. Жазған өлеңіңдегі қарамен берілген сөздің түбірін табады-1б Түбір сөздің соңғы дыбысы неліктен өзгергенін түсіндіреді-1б Тамаша!
Тамаша! Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-1б Қосымшалар туралы ұғымы бар-1б Түбірлес сөздер туралы біледі-1б Тамаша!
«Білім ағашы» әдісі |
Суреттер Суреттер Оқу құралдары Жұмыс дәптері Қимылдар Суреттер Оқулық Кесте
Қағаздан жасалған қар кесектері Оқулық Жұмыс дәптері Кері байланыс тақтасы |
||
Бекітемін:__________
|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Құрманғалиева атындағы №32 гимназия |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Уақыт |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Насырова Қ.А. |
|||||
|
Күні: |
20.11.2025 |
|||||
|
Сынып: 3 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№48 сабақ.Түбір мен қосымшаның жазылуы. 40-43 жаттығулар |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.6.1 кең жолды дәптер бас əріп пен кіші əріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей жəне біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету; 3.4.1.2 түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазу. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Түбір мен қосымшаның жазылуын меңгереді |
|||||
|
Құндылықтар: Қараша айы: Әділдік және жауапкершілік Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Мемлекеттік тілді білу Апта дәйексөзі: «Жауапкершілік –адамгершілік қасиеттің көрінісі» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//
|
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 39-жаттығу Ребусты шеш.
Жаңа тақырып 40-жаттығу ФС тапсырмасы Топтық жұмыс Өлеңді тыңда. 1-топ • Жетпістегі ата неге күрсінді деп ойлайсың? Оның неге күрсінгенін бала түсінді ме? Өз ойыңмен бөліс. 2-топ • Қарамен жазылған сөздердің түбірін тап. Мектеп-мектебің, сабақ-сабағыңа, тентек-тентегім. 3-топ Түбір сөздің жазылуындағы өзгерістің себебін түсіндір Қосымшалар жалғанған кезде түбір сөз өзгереді Сергіту сәті
41-жаттығу Сөздерді көшіріп жаз. Халық – халқы, ерік – еркі, құлып – құлпы, орын – орны, бөрік – бөркі. • Сөздерді салыстыр. Түбір сөздің жазылуын өзгерткен қосымшаны ата. • Сөздердің жазылуын есте сақта. Бірлескен жұмыс ЕБҚ және ЕҚБ Қарамен жазылған сөздердің астын сызып, қосымшасын ажырат Шаңырақ Қазақтың өмірінде шаңырақтың маңызы өте зор. Ұл бала әке шаңырағының иесі болып саналады. Киіз үйдің басқа сүйектері ескірсе жаңартуға болады Шығармашылық жұмыс Ұжымдық жұмыс 42-жаттығу «Тізбектер» әдісі Тізбектің басында тұратын сөзді тап Түбір сөздерді қатыстырып сөйлем құра Жақ,тік,тақ. Омар от жақты. Апам көйлек тікті. Әпкем моншақ тақты. Үй тапсырмасы 43-жаттығу Сөйлемдерді мәтін шығатындай ретпен жаз. Одан қалып қоюға болмайды. Уақыт тоқтамай сырғиды. Сондықтан бүгін істейтін істі ертеңге қалдырма. Жазған мәтін мазмұнына өз ойыңды айт. «Уақыт құнды», «Уақытыңды бағала» деп неліктен айтатынын топта талқыла. ҚЖ: Диктант Аққу Аққу-ең сұлу құс.Біздің ауылдың жанында айдын көл бар.Олар сонда мекендейді. Көл бетінде баяу жүзеді. Суға сүңгіп шомылады. Тапсырма: Түбір сөздерді тап, қосымшасын ажырат. Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Топтық жұмыс жүргізеді Жаттығу жасайды Дәптермен жұмыс жасайды Тапсырмалар ды орындайды Жеке жұмыс жасайды Сөйлем құрайды Үй тапсырмасын алады Қосымша жұмыс атқарады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Баскетбол » әдісі
Дескриптор: Ребусты шешеді-1б Тамаша! Дескриптор: Өз ойымен бөліседі-1б Қарамен жазылған сөздердің түбірін табады-1б Түбір сөздің жазылуындағы өзгерістің себебін түсіндіреді-1б Кереметсіңдер!
Дескриптор: Сөздерді көшіріп жазады-1б Түбір сөздің жазылуын өзгерткен қосымшаны атайды-1б Керемет!
ДескриптоР: Тізбектің басында тұратын сөзді табады-1б Түбір сөздерді қатыстырып сөйлем құрайды-1б Тамаша!
Дескриптор: Сөздерді есту бойынша қатесіз жазады-1б Түбір сөздерді тауып, қосымшасын ажыратады-1б «Білім заряды» әдісі |
Суреттер Суреттер Оқу құралдары Жұмыс дәптері Қимылдар Суреттер Оқулық Кесте
Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз











































