Ашимбаева Ш.Ж.
Бастауыш сынып мұғалімі
Қазақ тілінен ашық сабақ
Тақырыбы: «Түбірлес сөздер»
3-сынып 2017-2018жыл
|
Сабақтың мақсаты Әдіс-тәсілдері Күтілетін нәтиже |
«Түбірлес сөздер» туралы түсінік беру,білімдерін толықтыру.Сауатты,көркем жазу,сөздік қорын молайтуға мүмкіндік туғызу. Топпенжұмыс,сұрақ-жауап,ой-қозғау,түсіндіру. Түбірлес сөздер туралы түсініктелерін кеңейтеді,ережені қолдана алады. Ойлай білуге,ойын толық жеткізе алуға үйренеді және топтық жұмыс жасауға дағдыланады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезендері |
Қолданылған Модуль |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының әрекеті |
|||||||||||||||||||||
|
Кіріспе(ұйымдастыру) Топқа бөлу Білімдерін тексеру |
Оқытудың жаңа тәсілі (3 минут) Диалогтік оқу |
1.Сабаққа даярлық,амандасу,түгендеу
2.Шаттық шеңберін
құру.Топқа бөлу.Ережелерді
сақтау. 1).Топтық ережелерін сақтау. 2).Уақытты үнемдеу. 3).Тыныштық сақтау. 4).Ойларын ортаға салу. 5). Алға ұмтылу. 1.Үй жұмысын тексеру.2.Өткенді пысықтау «Доп лақтыру» әдісі 1) Түбір сөз дегеніміз не? 2) Мысал келтір (4 түбір сөздерді атап шық) 3)Қосымша дегеніміз не?- І топ 4)Қандай қосымшаларды білеміз? 5)Жұрнақ дегеніміз не? 6)Жалғау дегеніміз не? -ІІ топ 7)Жұрнақ пен жалғауды қалай ажырата білеміз? 8) Туынды сөз дегеніміз не? 9) Мысал келтіру( 4-сөз айтып шығу)- ІІІ топ |
-Бүгінгі күн терезеден, Бізге күле тұр қарап. Сондай жақсы көңіл күймен, Басталады бұл сабақ. Оқушылар орындайды. І топ: «Түбір» ІІ топ: «Жұрнақ» ІІІ топ: «Жалғау» Қане, бәріміз сабаққа белсенді қатысамыз! Әр топ берілген сұраққа жауап береді. Бағалау парақшаларын тарату |
|||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ |
СТО элементтері
|
1.-Ерте – ерте, ертеде, біз білмейтін сиқырлы көп өлкеде бір қария өмір сүріпті. Оның үйінде алтын ағаш өсіпті. Қария сол ағашта өскен алманы базарға апарып сатып күнін көреді екен. Бір күні көршісі оны қызғанып, түнде келіп, ағашты кесіп алып кетеді де, оны өз үйне отырғызады. Түбірі кесілген ағаш өспей, өліп қалыпты. Балалар, ағаш не үшін өспей, өліп қалды деп ойлайсыңдар? (жауаптары тыңдалады). -«Ия», балалар, себебі ағаштың түбірі қарияның бағында қалып қояды. Қария ертесі есіктің алдында тұрған ағаштың жоқ екенін байқайды. Ағаштың түбіріне су құйып күте бастайды. -Содан соң не болады деп ойлайсыңдар? Әр топ өз ойларын ортаға салады.Сонымен балалар түбірден ағаш өсіреміз.(сурет) 2.Оқулықпен жұмыс Дәптермен жұмыс. Күн ретін жазу. Сөздік диктанты: білімді, шаңғышы, жаңбырдан, тәрбиелі, бауырмал, саяхатқа, сәнқой, кеншілер, жақсылық, ұшқышпен. 10сөзді сөз құрамына талдау. /өзара тексеру |
Ұжымдық жұмыс. |
|||||||||||||||||||||
|
|
Өз ойын ортаға салу. Топтық жұмыс Оқытуды бағалау |
4.Суретпен жұмыс. 40-жаттығу.Ертегіні оқиды,берілген сұраққа жауап береді. -Неліктен кітап, кітапша және кітапхана,кітапханашы түбірлес сөздерге жатқызамыз? Сонымен ағаштың түбіне не құямыз? Су,суат,сушы,суық,сулы,сусын,сулық. Сөздерді оқыту,әр сөздің мағынасын ашу,сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырату және түбірдің астын сызу. -Қандай ерекшелік байқадындар? Барлық сөздің түбірі бірдей. -Ондай болса, қандай қорытынды жасауға болады? -Бір түбірден бірнеше туынды сөз жасауға болады.
Т Түбірлес сөздер оптастыру
|
Ұжымдық жұмыс. 1.Мәнерлеп оқу,ертегіні жалғастыру. 2.Түбірлес сөздерді табу 3.Ережені қолдану. Ұжымдық жұмыс Топ жұмысы Әр топ бір бірін сигналдық карталар арқылы бағалау. |
|||||||||||||||||||||
|
Ой толғау Сергіту сәті Ой толғаныс Сабақты бекіту |
Әр оқушы жеке орындайды. Топтық жұмыс «Көңілді күн» АКТ СТО Топтық жұмыс Венн диаграммасы «Семантикалық картаны толтыру» |
1.Суретпен жұмыс: тиісті жұрнақтарды қойып жаз. жаңа сөз жасау.
2. Әр топқа тапсырма. а)Түбірлес сөздердің түбір сөзін табу. Б)Түбірлес сөздерді топтастыру
Балалар
билейді
түбірлес туынды
Талдау «Жас ағаш» (сурет).Сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толтырады. |
Сөздерді дәптерге көшіріп жазу.Түбір сөздің астын сызу.Түбірлес сөз екенін дәлелдеу.
Әр топ тапсырманы дәптерге орындайды.
Бір-бірін бағдаршам
арқылы бағалайды.
Оқушылар көңілдерін көтеріп сергіп қалады. Әр топ талдайды ,қорғайды. Шапалақ арқылы қолдау көрсету.
Топтаса тапсырманы орындайды.
Ұжымдық жұмыс |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Өзін-өзі бағалау.
|
Бағалау парағын
толтыру.
|
Әр оқушы өз бағасын айтып.қорытынды жасайды. |
|||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
|
«Білім ағашы» кері байланыс
|
|||||||||||||||||||||
«Келісемін» «Бекітемін»
Тәрбие ісінің меңгерушісі №3 Талапкер орта мектебінің
Хамзина Г.А.________ директоры Абеева С.Х._________
Ашық сабақ: «Түбірлес сөздер»
Өткізген: Ашимбаева Ш.Ж.
Сыныбы: 3 «Б»
2017-2018 о.ж.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
сабақ жоспары, қазақ тілі пәні "Түбірлес сөздер"
сабақ жоспары, қазақ тілі пәні "Түбірлес сөздер"
Ашимбаева Ш.Ж.
Бастауыш сынып мұғалімі
Қазақ тілінен ашық сабақ
Тақырыбы: «Түбірлес сөздер»
3-сынып 2017-2018жыл
|
Сабақтың мақсаты Әдіс-тәсілдері Күтілетін нәтиже |
«Түбірлес сөздер» туралы түсінік беру,білімдерін толықтыру.Сауатты,көркем жазу,сөздік қорын молайтуға мүмкіндік туғызу. Топпенжұмыс,сұрақ-жауап,ой-қозғау,түсіндіру. Түбірлес сөздер туралы түсініктелерін кеңейтеді,ережені қолдана алады. Ойлай білуге,ойын толық жеткізе алуға үйренеді және топтық жұмыс жасауға дағдыланады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезендері |
Қолданылған Модуль |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының әрекеті |
|||||||||||||||||||||
|
Кіріспе(ұйымдастыру) Топқа бөлу Білімдерін тексеру |
Оқытудың жаңа тәсілі (3 минут) Диалогтік оқу |
1.Сабаққа даярлық,амандасу,түгендеу
2.Шаттық шеңберін
құру.Топқа бөлу.Ережелерді
сақтау. 1).Топтық ережелерін сақтау. 2).Уақытты үнемдеу. 3).Тыныштық сақтау. 4).Ойларын ортаға салу. 5). Алға ұмтылу. 1.Үй жұмысын тексеру.2.Өткенді пысықтау «Доп лақтыру» әдісі 1) Түбір сөз дегеніміз не? 2) Мысал келтір (4 түбір сөздерді атап шық) 3)Қосымша дегеніміз не?- І топ 4)Қандай қосымшаларды білеміз? 5)Жұрнақ дегеніміз не? 6)Жалғау дегеніміз не? -ІІ топ 7)Жұрнақ пен жалғауды қалай ажырата білеміз? 8) Туынды сөз дегеніміз не? 9) Мысал келтіру( 4-сөз айтып шығу)- ІІІ топ |
-Бүгінгі күн терезеден, Бізге күле тұр қарап. Сондай жақсы көңіл күймен, Басталады бұл сабақ. Оқушылар орындайды. І топ: «Түбір» ІІ топ: «Жұрнақ» ІІІ топ: «Жалғау» Қане, бәріміз сабаққа белсенді қатысамыз! Әр топ берілген сұраққа жауап береді. Бағалау парақшаларын тарату |
|||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ |
СТО элементтері
|
1.-Ерте – ерте, ертеде, біз білмейтін сиқырлы көп өлкеде бір қария өмір сүріпті. Оның үйінде алтын ағаш өсіпті. Қария сол ағашта өскен алманы базарға апарып сатып күнін көреді екен. Бір күні көршісі оны қызғанып, түнде келіп, ағашты кесіп алып кетеді де, оны өз үйне отырғызады. Түбірі кесілген ағаш өспей, өліп қалыпты. Балалар, ағаш не үшін өспей, өліп қалды деп ойлайсыңдар? (жауаптары тыңдалады). -«Ия», балалар, себебі ағаштың түбірі қарияның бағында қалып қояды. Қария ертесі есіктің алдында тұрған ағаштың жоқ екенін байқайды. Ағаштың түбіріне су құйып күте бастайды. -Содан соң не болады деп ойлайсыңдар? Әр топ өз ойларын ортаға салады.Сонымен балалар түбірден ағаш өсіреміз.(сурет) 2.Оқулықпен жұмыс Дәптермен жұмыс. Күн ретін жазу. Сөздік диктанты: білімді, шаңғышы, жаңбырдан, тәрбиелі, бауырмал, саяхатқа, сәнқой, кеншілер, жақсылық, ұшқышпен. 10сөзді сөз құрамына талдау. /өзара тексеру |
Ұжымдық жұмыс. |
|||||||||||||||||||||
|
|
Өз ойын ортаға салу. Топтық жұмыс Оқытуды бағалау |
4.Суретпен жұмыс. 40-жаттығу.Ертегіні оқиды,берілген сұраққа жауап береді. -Неліктен кітап, кітапша және кітапхана,кітапханашы түбірлес сөздерге жатқызамыз? Сонымен ағаштың түбіне не құямыз? Су,суат,сушы,суық,сулы,сусын,сулық. Сөздерді оқыту,әр сөздің мағынасын ашу,сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырату және түбірдің астын сызу. -Қандай ерекшелік байқадындар? Барлық сөздің түбірі бірдей. -Ондай болса, қандай қорытынды жасауға болады? -Бір түбірден бірнеше туынды сөз жасауға болады.
Т Түбірлес сөздер оптастыру
|
Ұжымдық жұмыс. 1.Мәнерлеп оқу,ертегіні жалғастыру. 2.Түбірлес сөздерді табу 3.Ережені қолдану. Ұжымдық жұмыс Топ жұмысы Әр топ бір бірін сигналдық карталар арқылы бағалау. |
|||||||||||||||||||||
|
Ой толғау Сергіту сәті Ой толғаныс Сабақты бекіту |
Әр оқушы жеке орындайды. Топтық жұмыс «Көңілді күн» АКТ СТО Топтық жұмыс Венн диаграммасы «Семантикалық картаны толтыру» |
1.Суретпен жұмыс: тиісті жұрнақтарды қойып жаз. жаңа сөз жасау.
2. Әр топқа тапсырма. а)Түбірлес сөздердің түбір сөзін табу. Б)Түбірлес сөздерді топтастыру
Балалар
билейді
түбірлес туынды
Талдау «Жас ағаш» (сурет).Сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толтырады. |
Сөздерді дәптерге көшіріп жазу.Түбір сөздің астын сызу.Түбірлес сөз екенін дәлелдеу.
Әр топ тапсырманы дәптерге орындайды.
Бір-бірін бағдаршам
арқылы бағалайды.
Оқушылар көңілдерін көтеріп сергіп қалады. Әр топ талдайды ,қорғайды. Шапалақ арқылы қолдау көрсету.
Топтаса тапсырманы орындайды.
Ұжымдық жұмыс |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Өзін-өзі бағалау.
|
Бағалау парағын
толтыру.
|
Әр оқушы өз бағасын айтып.қорытынды жасайды. |
|||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
|
«Білім ағашы» кері байланыс
|
|||||||||||||||||||||
«Келісемін» «Бекітемін»
Тәрбие ісінің меңгерушісі №3 Талапкер орта мектебінің
Хамзина Г.А.________ директоры Абеева С.Х._________
Ашық сабақ: «Түбірлес сөздер»
Өткізген: Ашимбаева Ш.Ж.
Сыныбы: 3 «Б»
2017-2018 о.ж.
шағым қалдыра аласыз




















