|
Бөлім:
Отбасы және демографиялық өзгеріс. |
МЕКТЕП: |
|||||||||
|
КҮНІ: |
Мұғалім: |
|||||||||
|
СЫНЫП: 9 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақсатанның демографиялық саясаты |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.1 қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану; |
|||||||||
|
Сабақ мақсаты |
«Қазақсатанның демографиялық саясаты» мәтіндерін қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлері қолданылған тілдік құралдар арқылы таниды; салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі, түрлендіріп қолданады. |
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият (3-құндылық) |
|||||||||
|
Алдыңғы білім |
Демография туралы білімдерін тереңдетеді. |
|||||||||
|
Жоспар: |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі, сынып даярлығы тексеріледі. Сабақ мақсаты анықталады. Жағымды психологиялық ахуал. Оқушылар тұрған орындарында шынжыр бойымен санайды. 3-ке бөлінетін, құрамында 3 саны бар сандарға келгенде оқушылар демография туралы білетін ақпараттарынан сөздер, сөз тіркестері, сөйлемдер айтады.
Сұрақтар төңірегінде өз ойларымен бөліседі.
1.«Елдің басты қазынасы – халық» деген оймен келісесіңдер ме? Неліктен? 2.Халық санының өсуі немесе кемуі мемлекеттік бақылауында болуы мүмкін бе? әлде оған әсер ететін басқа факторлар бар ма? Ойларыңды дәлелдеңдер. 3.Мемлекеттік демографиялық саясаты қандай болуы мүмкін? Барлық мемлекет бірдей демографиялық саясат ұстана ма? Дескриптор:
Мәтінді мұқият оқып, мәтіннің жазылу стилін анықтаңдар. Мәтінде қолданылған тілдік құралдарға назар аударыңдар.
Стилін анықта.
Тілдік құралдар.
Идеясы. Дескриптор:
Талғаулықты салалас құрмаластарды толықтырып жазыңдар. өздерің де тақырыпқа қатысты бірнеше сөйлем құрастырыңдар. 1.Елдегі жас сәбилерге мемлекеттік қолдау көрсету керек немесе ... . 2.Не шетелдегі қандастарымызды елге қайтарудың жаңа жобаларын жүзеге асыру қажет, не ... . 3.Қазақстанда демографиялық ахуалды жақсарту үшін я табиғи өсімді көтеру қажет, я ... . Дескриптор:
Ақпараттарды өмірлік мәселелермен байланыстыра отырып, сұрақтарға жауап беріңдер. 1.Елбасының алаңдауының басты себебі неде?
Қазіргі таңда еліміздегі әйелдер – 51,8%, ал ерлер 48,2%-ті құрайды. Ал 2030 жылы еркектер санының 1 млн 727 мың адамға артуы кyтілуде. Олар 9 млн 827 мың адамды құрайды (48,38%). 2030 жылы әйелдердің саны 10 млн 486 мың адамды құрап (51,62%), еркектер санынан 659 мың адамға басым болады деген болжам бар. Дескриптор:
|
Оқушылар тұрған орындарында шынжыр бойымен санайды. 3-ке бөлінетін, құрамында 3 саны бар сандарға келгенде оқушылар демография туралы білетін ақпараттарынан сөздер, сөз тіркестері, сөйлемдер айтады. Сұрақтар төңірегінде өз ойларымен бөліседі. Топтық жұмыс. Мәтіндік талдау. Топтар бір-бірін бағалайды. Ақпараттарды өмірлік мәселелермен байланыстыра отырып, сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ «Бағдаршам»
ҚБ «Бағдаршам»
ҚБ «Бағдаршам»
ҚБ «Бағдаршам»
ҚБ «Бағдаршам»
|
https://www.youtube.com/watch?v=V8qSxEA3E5Y |
||||||
|
Рефлексия Үй тапсырмасы: |
О 6-тапсырма |
|
||||||||
|
Қосымша мәлімет |
||||||||||
|
Саралау – көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз? |
Бағалау – оқушылардың не үйренгенін қалай анықтауды жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланысқа сілтеме Денсаулық және қауіпсіздік АКТ сілтемелері Құндылықтар сілтемесі |
||||||||
|
Жұптар бірі-біріне қолдау көрсетеді. Нәтижені саралау. |
Оқуды қадағалау Сұрақ - жауап Топтық бағалау |
Георграфия пәнімен байланыс. Пән мұғалімімен ой бөлістім. Сыныпты топтарға бөлу. АҚТ дағдылары Топпен жұмыс істеу дағдылары. (бір-бірін тыңдау, құрметтеу.) |
||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
||||||||||
|
Қорытынды бағалау: Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім? |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Қазақсатанның демографиялық саясаты 9 сынып
Сабақ жоспары: Қазақсатанның демографиялық саясаты 9 сынып
|
Бөлім:
Отбасы және демографиялық өзгеріс. |
МЕКТЕП: |
|||||||||
|
КҮНІ: |
Мұғалім: |
|||||||||
|
СЫНЫП: 9 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақсатанның демографиялық саясаты |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.1 қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану; |
|||||||||
|
Сабақ мақсаты |
«Қазақсатанның демографиялық саясаты» мәтіндерін қазақ тілі стильдері мен шешендік сөздің түрлері қолданылған тілдік құралдар арқылы таниды; салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі, түрлендіріп қолданады. |
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият (3-құндылық) |
|||||||||
|
Алдыңғы білім |
Демография туралы білімдерін тереңдетеді. |
|||||||||
|
Жоспар: |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі, сынып даярлығы тексеріледі. Сабақ мақсаты анықталады. Жағымды психологиялық ахуал. Оқушылар тұрған орындарында шынжыр бойымен санайды. 3-ке бөлінетін, құрамында 3 саны бар сандарға келгенде оқушылар демография туралы білетін ақпараттарынан сөздер, сөз тіркестері, сөйлемдер айтады.
Сұрақтар төңірегінде өз ойларымен бөліседі.
1.«Елдің басты қазынасы – халық» деген оймен келісесіңдер ме? Неліктен? 2.Халық санының өсуі немесе кемуі мемлекеттік бақылауында болуы мүмкін бе? әлде оған әсер ететін басқа факторлар бар ма? Ойларыңды дәлелдеңдер. 3.Мемлекеттік демографиялық саясаты қандай болуы мүмкін? Барлық мемлекет бірдей демографиялық саясат ұстана ма? Дескриптор:
Мәтінді мұқият оқып, мәтіннің жазылу стилін анықтаңдар. Мәтінде қолданылған тілдік құралдарға назар аударыңдар.
Стилін анықта.
Тілдік құралдар.
Идеясы. Дескриптор:
Талғаулықты салалас құрмаластарды толықтырып жазыңдар. өздерің де тақырыпқа қатысты бірнеше сөйлем құрастырыңдар. 1.Елдегі жас сәбилерге мемлекеттік қолдау көрсету керек немесе ... . 2.Не шетелдегі қандастарымызды елге қайтарудың жаңа жобаларын жүзеге асыру қажет, не ... . 3.Қазақстанда демографиялық ахуалды жақсарту үшін я табиғи өсімді көтеру қажет, я ... . Дескриптор:
Ақпараттарды өмірлік мәселелермен байланыстыра отырып, сұрақтарға жауап беріңдер. 1.Елбасының алаңдауының басты себебі неде?
Қазіргі таңда еліміздегі әйелдер – 51,8%, ал ерлер 48,2%-ті құрайды. Ал 2030 жылы еркектер санының 1 млн 727 мың адамға артуы кyтілуде. Олар 9 млн 827 мың адамды құрайды (48,38%). 2030 жылы әйелдердің саны 10 млн 486 мың адамды құрап (51,62%), еркектер санынан 659 мың адамға басым болады деген болжам бар. Дескриптор:
|
Оқушылар тұрған орындарында шынжыр бойымен санайды. 3-ке бөлінетін, құрамында 3 саны бар сандарға келгенде оқушылар демография туралы білетін ақпараттарынан сөздер, сөз тіркестері, сөйлемдер айтады. Сұрақтар төңірегінде өз ойларымен бөліседі. Топтық жұмыс. Мәтіндік талдау. Топтар бір-бірін бағалайды. Ақпараттарды өмірлік мәселелермен байланыстыра отырып, сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ «Бағдаршам»
ҚБ «Бағдаршам»
ҚБ «Бағдаршам»
ҚБ «Бағдаршам»
ҚБ «Бағдаршам»
|
https://www.youtube.com/watch?v=V8qSxEA3E5Y |
||||||
|
Рефлексия Үй тапсырмасы: |
О 6-тапсырма |
|
||||||||
|
Қосымша мәлімет |
||||||||||
|
Саралау – көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларыңызға қандай жоспар құрған болар едіңіз? |
Бағалау – оқушылардың не үйренгенін қалай анықтауды жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланысқа сілтеме Денсаулық және қауіпсіздік АКТ сілтемелері Құндылықтар сілтемесі |
||||||||
|
Жұптар бірі-біріне қолдау көрсетеді. Нәтижені саралау. |
Оқуды қадағалау Сұрақ - жауап Топтық бағалау |
Георграфия пәнімен байланыс. Пән мұғалімімен ой бөлістім. Сыныпты топтарға бөлу. АҚТ дағдылары Топпен жұмыс істеу дағдылары. (бір-бірін тыңдау, құрметтеу.) |
||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
||||||||||
|
Қорытынды бағалау: Ең жақсы өткен екі дүниені атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Қандай екі дүние сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізуші еді? (оқытуға және үйренуге қатысты) 1: 2: Осы сабақтың барысында мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы қандай ақпаратты білдім? |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз

қушылар
смайликтерді көрсету арқылы рефлексия
береді.












