Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Қазақстандағы ұлттар достастығы |
Мектеп: Мұхаметқұл Исламқұлов атындағы жалпы орта мектеп |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні :Шаманова Ф |
||||||
|
Сынып:7 «В» 7 «А» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан халық Ассамблеясы |
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7.2.1.1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау; 7.4.4.2 еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Ұлттар туралы мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау;Еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну |
||||||
|
Ойлау дағдылары |
Қолдану Жоғарғы деңгей дағдылары |
||||||
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар : мәтін үзінділерін оқи отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжайды. Оқиғаны өз ойымен дамытады, түпнұсқамен салыстырады.Мәтіннен еліктеуіш сөздерді анықтайды |
||||||
|
Пәнге тән лексика мен терминдер: Ассамблея, ЮНЕСКО, БҰҰ, бірлік, татулық. |
|||||||
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: ұлттар бірлігі, таулығы, көп ұлтты ел, тілегі мен мақсаты бір, бейбітшілік. Талқылауға арналған сұрақтар: Қазақстанда қанша ұлт мекендейді? Ұлттар достастығы дегенді қалай түсінесің? Ұлттар достастығы не арқылы көрініс табады? |
|||||||
|
Бағалау критерий |
Мәтін үзінділерін пайдаланып, оқиғаны дамытады Аяқталуын болжайды Еліктеуіш сөзердің мәнмәтіндегі қолданысын анықтайды |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Азаматтық жауапкершілік, достық келісім, өзара ынтымақтастық |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, орыс тілі |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ноутбук |
||||||
|
Бастапқы білім |
Ғаламтор және мен |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдер |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 3 минут 15 минут 10 минут 6 минут Сабақтың соңы 1 минут |
Сәлемдесу Топқа бірігеді 1-топ Татулық 2-топ Бірлік 3-топ Ынтымақ Үй тапсырмасына шолу. Сұрақ-жауап арқылы ғаламтор тарауын қорытындылаймын. Оқушылыр бірі-біріне сұрақтар береді. Жаңа сабақ Оқылым алдындағы тапсырма 1-тапсырма «Интервью» ойыны Оқушылар журналист болады. Өздері білетін сұрақтарын қояды
Қазақстанда қанша ұлт мекендейді? Ұлттар достастығы дегенді қалай түсінесің? Ұлттар достастығы не арқылы көрініс табады? 1-тапсырма Мәтінді тыңдап, әрі қарай оқиғаны өз сөзіңізбен дамытыңыз. Біз бір класта жеті қазақ баласы, екі орыс, екі неміс, бір шешен, бір татар — бес ұлттың балалары оқитынбыз. Бәрі де соғыс басталғаннан бері жаңадан көшіп келгендердің балалары. Келген кездерінде бірауыз қазақша білмейтін балалар бірер жылдан кейінақ өзімізді сөзден жаңылдыратындай боп сайрап шыға келді.Ауылымыз — қазақ ауылы, сондықтан күнделікті тірліктің бәріқазақша: ойын қазақша, мектептегі оқу қазақша, демек, қазақтілі — бүкіл ауылға ортақ тіл және қазақ тілі үйренуге оңай тілсияқты. Мысалы: Отто көшіп келген соң үш күннен кейін көшеде өзімізбен бірге “түлкітазы” ойнап, қазақша айтқанымыздың бәрінайна қатесіз түсініп, ойын үстінде біздің сұрақтарымызға “бар,жоқ” деп жауап қайтарып, лезде тобымызға қосылып кетті. Орысбаласы Петке мен шешен баласы Бәкке де солай болды. Ала жаздай өзімізбен қосылып ойнап жүрді де, күзде мектепке қазақ кластарына кеп өзімізбен бірге партаға отырды. Мұқан ағай әуелде: “Әй, бұл балаларға қиын болдыау” деп біраз абыржыған. Дұрыс түпнұсқасы Артынан әлгі балалардың оқуға деген ынта сын көріп: “Ойпырай, мына балалар зерек екен” деп сүйсіне мақтаған. Сөйтіп,әліппені бірге үйреніп, хатты бірге таныған балалар қай сысымыздың қай ұлт екенімізді де еске алып, сөз етіп көрген емеспіз... Қысқасы, бүгінде Петке де, Отто да, Бәкке де майданға хат жазғанда өзімізден кем түспейтін, қазақша мақалмәтеліңе де қарасөз бен өлеңсөзіңе де желдей есіп тұрғандар Дескриптор Білім алушы 1. Мәтінді мұқият тыңдайды; 2.Оқиғаны өз сөзімен дамытады; 3.Түпнұсқамен салыстырады 2-тапсырма Әрі қарай не болғанын болжап, әңгімені аяқтаңыз. Өз нұсқаңызды салыстырыңыз Ал кейбір балалар бұлардай емес, тілге әлі де болса шорқақ болатын. Көптеген сөздердің мағынасын түсіне алмай, дұрыс айта алмай қиналатын кездері бар. Сондай балалардың бірі Бели еді. Өзі мінезі аңқылдақ, айтқаныңды тез үйрене қойғысы кеп тұратын елгезекақ бала. Бірақ ылғи күлкіге қап жүреді. Дескриптор Білім алушы 1. Оқиға желісін болжайды; 2.Әңгімені аяқтайды; 3.Түпнұсқамен салыстырады. «Автор орындығы» Топта түпнұсқаны салыстырады. Топта бір-бірін тыңдап, сәтті шыққандарын сыныпта тыңдауға ұсынады. ҚБ Топта бағалау Кері байланыс «ҚҚҚ»әдісі /ауызша/ «Ойлан тап» әдісі 3-тапсырма Еліктеуіш сөздер туралы түсінік беріледі. Оқушылар мәтіннен еліктеуіш сөздерді табады. Еліктеуіш сөздердің мәтіндегі қолданысын анықтайды. Дескриптор Білім алушы 1.Еліктеуіш сөздерді табады. 2. Мәтіндегі қолданысын анықтайды. ҚБ Жұппен бағалау Кері байланыс «Бағдаршам» Жасыл-толық түсіндім Сары-орташа түсіндім Қызыл-маған көмек керек Үй тапсырмасы: Ұлттар туралы мәлімет жинау |
Ұлттар суреттері суреттер Мәтін парақшалар |
|||||
|
Қосымша ақпарат: |
Интернет желісі, кітап, қалыптастырушы бағалау тапсырмалары |
|
|||||
|
Саралау - оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болы, неліктен? |
Бұл бөлімді өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
Жалпы баға Сабақты жақсы өткеннің екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1. 2. Сабақтың барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістік, қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары Қазақстан халық Ассамблеясы
Сабақ жоспары Қазақстан халық Ассамблеясы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Қазақстандағы ұлттар достастығы |
Мектеп: Мұхаметқұл Исламқұлов атындағы жалпы орта мектеп |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні :Шаманова Ф |
||||||
|
Сынып:7 «В» 7 «А» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан халық Ассамблеясы |
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7.2.1.1 мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау; 7.4.4.2 еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Ұлттар туралы мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау;Еліктеуіш сөздердің мәнмәтіндегі қолданысын түсіну |
||||||
|
Ойлау дағдылары |
Қолдану Жоғарғы деңгей дағдылары |
||||||
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар : мәтін үзінділерін оқи отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжайды. Оқиғаны өз ойымен дамытады, түпнұсқамен салыстырады.Мәтіннен еліктеуіш сөздерді анықтайды |
||||||
|
Пәнге тән лексика мен терминдер: Ассамблея, ЮНЕСКО, БҰҰ, бірлік, татулық. |
|||||||
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: ұлттар бірлігі, таулығы, көп ұлтты ел, тілегі мен мақсаты бір, бейбітшілік. Талқылауға арналған сұрақтар: Қазақстанда қанша ұлт мекендейді? Ұлттар достастығы дегенді қалай түсінесің? Ұлттар достастығы не арқылы көрініс табады? |
|||||||
|
Бағалау критерий |
Мәтін үзінділерін пайдаланып, оқиғаны дамытады Аяқталуын болжайды Еліктеуіш сөзердің мәнмәтіндегі қолданысын анықтайды |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Азаматтық жауапкершілік, достық келісім, өзара ынтымақтастық |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, орыс тілі |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ноутбук |
||||||
|
Бастапқы білім |
Ғаламтор және мен |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдер |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 5 минут Сабақтың ортасы 3 минут 15 минут 10 минут 6 минут Сабақтың соңы 1 минут |
Сәлемдесу Топқа бірігеді 1-топ Татулық 2-топ Бірлік 3-топ Ынтымақ Үй тапсырмасына шолу. Сұрақ-жауап арқылы ғаламтор тарауын қорытындылаймын. Оқушылыр бірі-біріне сұрақтар береді. Жаңа сабақ Оқылым алдындағы тапсырма 1-тапсырма «Интервью» ойыны Оқушылар журналист болады. Өздері білетін сұрақтарын қояды
Қазақстанда қанша ұлт мекендейді? Ұлттар достастығы дегенді қалай түсінесің? Ұлттар достастығы не арқылы көрініс табады? 1-тапсырма Мәтінді тыңдап, әрі қарай оқиғаны өз сөзіңізбен дамытыңыз. Біз бір класта жеті қазақ баласы, екі орыс, екі неміс, бір шешен, бір татар — бес ұлттың балалары оқитынбыз. Бәрі де соғыс басталғаннан бері жаңадан көшіп келгендердің балалары. Келген кездерінде бірауыз қазақша білмейтін балалар бірер жылдан кейінақ өзімізді сөзден жаңылдыратындай боп сайрап шыға келді.Ауылымыз — қазақ ауылы, сондықтан күнделікті тірліктің бәріқазақша: ойын қазақша, мектептегі оқу қазақша, демек, қазақтілі — бүкіл ауылға ортақ тіл және қазақ тілі үйренуге оңай тілсияқты. Мысалы: Отто көшіп келген соң үш күннен кейін көшеде өзімізбен бірге “түлкітазы” ойнап, қазақша айтқанымыздың бәрінайна қатесіз түсініп, ойын үстінде біздің сұрақтарымызға “бар,жоқ” деп жауап қайтарып, лезде тобымызға қосылып кетті. Орысбаласы Петке мен шешен баласы Бәкке де солай болды. Ала жаздай өзімізбен қосылып ойнап жүрді де, күзде мектепке қазақ кластарына кеп өзімізбен бірге партаға отырды. Мұқан ағай әуелде: “Әй, бұл балаларға қиын болдыау” деп біраз абыржыған. Дұрыс түпнұсқасы Артынан әлгі балалардың оқуға деген ынта сын көріп: “Ойпырай, мына балалар зерек екен” деп сүйсіне мақтаған. Сөйтіп,әліппені бірге үйреніп, хатты бірге таныған балалар қай сысымыздың қай ұлт екенімізді де еске алып, сөз етіп көрген емеспіз... Қысқасы, бүгінде Петке де, Отто да, Бәкке де майданға хат жазғанда өзімізден кем түспейтін, қазақша мақалмәтеліңе де қарасөз бен өлеңсөзіңе де желдей есіп тұрғандар Дескриптор Білім алушы 1. Мәтінді мұқият тыңдайды; 2.Оқиғаны өз сөзімен дамытады; 3.Түпнұсқамен салыстырады 2-тапсырма Әрі қарай не болғанын болжап, әңгімені аяқтаңыз. Өз нұсқаңызды салыстырыңыз Ал кейбір балалар бұлардай емес, тілге әлі де болса шорқақ болатын. Көптеген сөздердің мағынасын түсіне алмай, дұрыс айта алмай қиналатын кездері бар. Сондай балалардың бірі Бели еді. Өзі мінезі аңқылдақ, айтқаныңды тез үйрене қойғысы кеп тұратын елгезекақ бала. Бірақ ылғи күлкіге қап жүреді. Дескриптор Білім алушы 1. Оқиға желісін болжайды; 2.Әңгімені аяқтайды; 3.Түпнұсқамен салыстырады. «Автор орындығы» Топта түпнұсқаны салыстырады. Топта бір-бірін тыңдап, сәтті шыққандарын сыныпта тыңдауға ұсынады. ҚБ Топта бағалау Кері байланыс «ҚҚҚ»әдісі /ауызша/ «Ойлан тап» әдісі 3-тапсырма Еліктеуіш сөздер туралы түсінік беріледі. Оқушылар мәтіннен еліктеуіш сөздерді табады. Еліктеуіш сөздердің мәтіндегі қолданысын анықтайды. Дескриптор Білім алушы 1.Еліктеуіш сөздерді табады. 2. Мәтіндегі қолданысын анықтайды. ҚБ Жұппен бағалау Кері байланыс «Бағдаршам» Жасыл-толық түсіндім Сары-орташа түсіндім Қызыл-маған көмек керек Үй тапсырмасы: Ұлттар туралы мәлімет жинау |
Ұлттар суреттері суреттер Мәтін парақшалар |
|||||
|
Қосымша ақпарат: |
Интернет желісі, кітап, қалыптастырушы бағалау тапсырмалары |
|
|||||
|
Саралау - оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау –оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болы, неліктен? |
Бұл бөлімді өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||
|
Жалпы баға Сабақты жақсы өткеннің екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1. 2. Сабақтың барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістік, қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз















