Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның экологиялық проблемалары
|
Бөлім |
Табиғатты пайдалану және геоэкология |
||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||
|
Күні |
|
||||||
|
Сынып 10 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның экологиялық проблемалары |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
10.3.2.9 Қазақстан аумағын экологиялық тұрғыдан аудандастыру |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан аумағын геоэкологиялық аудандандастыру алғышарттарын біледі; Қазақстан аумағын геоэкологиялық аудандарға топтастарады. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Сыныпта психологиялық ахуал туғызу, көңіл- күйін көтеру мақсатында оқушыларды топқа бөлу. Өткен сабақты қайталау мақсатында «Миға шабуыл» сұрақтары қойылады:
|
Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Ауызша мадақтау |
Ашық сұрақ-жауаптар |
|||
|
Жаңа білім Сабақтың соңы |
Оқулыұ мәтінімен танысып, тқмендегі сұрақтарға жауап береді:
Қазақстанның түрлі аймақтарындағы адамның шаруашылық әрекеті әсерінен кері өзгерістер пайда болған аумақтардың орнында экологиялық тұрақтылықты сақтау үшін, экологиялық тұрғыда тиімді болып саналатын табиғи – антропогендік ландшафт құрылымдарын қалпына келтіру міндеті тұр. Қазақстан аумағында экологиялық шиеленістің бес деңгейін көрсетуге болады. Қазақстан аумағы экологиялық шиеленіс деңгейі бойынша қазақстандық геоэколог А.В. Чигаркиннің ұсынуымен экологиялық тұрғыда 5 деңгей мен 47 провинцияға бөлінеді. Аумақытың геоэкологиялық аудандастырылуы – белгілі бір аумақты кеңістіктегі орнына сәйкес мақсатты түрде экологиялық мазмұндағы ортақ және өзіндік сипаттарына сүйене отырып даралайды. Ондағы нақты табиғат компоненттерін айқындайтын критерийлер негізінде экологиялық тұрғыдан жіктеп, оларды картаға түсіреді және кешенге сипаттама береді. 1-тапсырма. Берілген картаны пайдаланып,тапсырманы орындаңыз.
2-тапсырма. Сұрақты мұқият оқып, жауап беріңіз. А) Сіз тұратын аймақтың экологиялық жағдайы экологиялық шиеленістің қандай деңгейіне сәйкес деп санайсыз? В) Бұл деңгейге сәйкес деп санауыңыздың себебін түсіндіріңіз. С) Сіздің аймақта экологиялық мәселені шешу үшін қандай іс – шаралар жүргізілуде? D) Сіз экологиялық мәселені шешудің қандай жолын ұсынасыз? Сабақ барысында белсенді әрі жүйелі түрде жауап берген оқушыларды атап өтіп, сабақты қорытындылаймын. Сабақты қорытындылау, оқушылардың кері байланысы Менің түсінгенім...... Маған түсінуге қиын болғаны.......... Менің ұсынысым...................... Мені таң қалдырды................ Мұғалімге сұрағым............... Үйге тапсырма: §59-60 оқу. Қазақстанның геоэкологиялық аудандастыру картасын сызу. |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп жаңа сабақ тақырыбын анықтауға тырысады. Берілген картаны қолданып қазақстан аумағын нысандарын геоэкологиялық аудандарға жіктеп, дәптерге кесте түрінде жазады. Берілген сұрақтарға жауап береді, сыни тұрғыдан сипаттама жасайды Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына кері байланыс жасайды |
Дескриптор Қазақстан аумағындағы қаіпті экологиялық аудандарды біледі; 1б Экологиялық мәселелердің салдарын сипаттайды, 1 балл Дескриптор: Апатты деңгей аудандарын анықтайды -1 б Апатты деңгей аудандары туралы ақпарат жинақтайды-1 б Экологиялық жағдайдың салдарын анықтайды-1б Қорытынды жасайды 1б Дескриптор: Өз аймағындағы экологиялық жағдайдың шиеленіс деңгейін анықтайды-1б Шиеленіс деңгейіне сәйкестігін түсіндіреді-1б Экологиялық мәселені шешу үшін аймақта жүргізіліп жатқан іс – шараларды атайды-1б Экологиялық мәселені шешудің өз жолын ұсынады- 1б Оқушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. Бағалау: 8-10 балл –«5» 6-7 балл – «4» 3-5 балл – «3» 0-2 балл – «2» |
Ашық сұрақ-жауаптар Суреттер Сурет Оқулық Дәптер Ашық сұрақтар Оқулық |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары. Қазақстанның экологиялық проблемалары 10 сынып 2 тоқсан
Сабақ жоспары. Қазақстанның экологиялық проблемалары 10 сынып 2 тоқсан
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның экологиялық проблемалары
|
Бөлім |
Табиғатты пайдалану және геоэкология |
||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||
|
Күні |
|
||||||
|
Сынып 10 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның экологиялық проблемалары |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
10.3.2.9 Қазақстан аумағын экологиялық тұрғыдан аудандастыру |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан аумағын геоэкологиялық аудандандастыру алғышарттарын біледі; Қазақстан аумағын геоэкологиялық аудандарға топтастарады. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Сыныпта психологиялық ахуал туғызу, көңіл- күйін көтеру мақсатында оқушыларды топқа бөлу. Өткен сабақты қайталау мақсатында «Миға шабуыл» сұрақтары қойылады:
|
Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Ауызша мадақтау |
Ашық сұрақ-жауаптар |
|||
|
Жаңа білім Сабақтың соңы |
Оқулыұ мәтінімен танысып, тқмендегі сұрақтарға жауап береді:
Қазақстанның түрлі аймақтарындағы адамның шаруашылық әрекеті әсерінен кері өзгерістер пайда болған аумақтардың орнында экологиялық тұрақтылықты сақтау үшін, экологиялық тұрғыда тиімді болып саналатын табиғи – антропогендік ландшафт құрылымдарын қалпына келтіру міндеті тұр. Қазақстан аумағында экологиялық шиеленістің бес деңгейін көрсетуге болады. Қазақстан аумағы экологиялық шиеленіс деңгейі бойынша қазақстандық геоэколог А.В. Чигаркиннің ұсынуымен экологиялық тұрғыда 5 деңгей мен 47 провинцияға бөлінеді. Аумақытың геоэкологиялық аудандастырылуы – белгілі бір аумақты кеңістіктегі орнына сәйкес мақсатты түрде экологиялық мазмұндағы ортақ және өзіндік сипаттарына сүйене отырып даралайды. Ондағы нақты табиғат компоненттерін айқындайтын критерийлер негізінде экологиялық тұрғыдан жіктеп, оларды картаға түсіреді және кешенге сипаттама береді. 1-тапсырма. Берілген картаны пайдаланып,тапсырманы орындаңыз.
2-тапсырма. Сұрақты мұқият оқып, жауап беріңіз. А) Сіз тұратын аймақтың экологиялық жағдайы экологиялық шиеленістің қандай деңгейіне сәйкес деп санайсыз? В) Бұл деңгейге сәйкес деп санауыңыздың себебін түсіндіріңіз. С) Сіздің аймақта экологиялық мәселені шешу үшін қандай іс – шаралар жүргізілуде? D) Сіз экологиялық мәселені шешудің қандай жолын ұсынасыз? Сабақ барысында белсенді әрі жүйелі түрде жауап берген оқушыларды атап өтіп, сабақты қорытындылаймын. Сабақты қорытындылау, оқушылардың кері байланысы Менің түсінгенім...... Маған түсінуге қиын болғаны.......... Менің ұсынысым...................... Мені таң қалдырды................ Мұғалімге сұрағым............... Үйге тапсырма: §59-60 оқу. Қазақстанның геоэкологиялық аудандастыру картасын сызу. |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп жаңа сабақ тақырыбын анықтауға тырысады. Берілген картаны қолданып қазақстан аумағын нысандарын геоэкологиялық аудандарға жіктеп, дәптерге кесте түрінде жазады. Берілген сұрақтарға жауап береді, сыни тұрғыдан сипаттама жасайды Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына кері байланыс жасайды |
Дескриптор Қазақстан аумағындағы қаіпті экологиялық аудандарды біледі; 1б Экологиялық мәселелердің салдарын сипаттайды, 1 балл Дескриптор: Апатты деңгей аудандарын анықтайды -1 б Апатты деңгей аудандары туралы ақпарат жинақтайды-1 б Экологиялық жағдайдың салдарын анықтайды-1б Қорытынды жасайды 1б Дескриптор: Өз аймағындағы экологиялық жағдайдың шиеленіс деңгейін анықтайды-1б Шиеленіс деңгейіне сәйкестігін түсіндіреді-1б Экологиялық мәселені шешу үшін аймақта жүргізіліп жатқан іс – шараларды атайды-1б Экологиялық мәселені шешудің өз жолын ұсынады- 1б Оқушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. Бағалау: 8-10 балл –«5» 6-7 балл – «4» 3-5 балл – «3» 0-2 балл – «2» |
Ашық сұрақ-жауаптар Суреттер Сурет Оқулық Дәптер Ашық сұрақтар Оқулық |
|||
шағым қалдыра аласыз













