Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның табиғи қорлары
Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын
сызықша
Сабақтың мақсаттары:
1) Білімділік: Қазақстанның экологиясы аясы бойынша жаңа
тақырыпты меңгерту, мәтінді әңгімелеу, сұрақтарға жауап беруге
баулу.
2) Дамытушылық:
Грамматикалық тапсырмаларды дұрыс, сауатты орындау, сөздік қорын
байыту, бастауыш пен баяндауыш
туралы қайталап, морфологиялық және синтаксистік талдау
жүргізіп, білімдерін тиянақтау
3) Тәрбиелік: пәнге деген қызығушылықты арттыру, табиғатты
аялап күтуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:
Жаңа сабақ.
Пәнаралық байланыс:
қазақ тілі, география пәні.
Қолданылатын әдіс -
тәсілдер: түсіндіру, талдау, сұрақ - жауап, сұхбаттасу,
тест тапсырмалары.
Қолданылатын
көрнекіліктер:
оқулық, кестелер, презентациялар
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі:-
Амандасу, түгендеу, кезекшімен сұхбат жүргізу
1. Сәлемдесу.-
3. Сұхбат.- - Қазір қандай сабақ?
- Қазақ тілі қандай сабақ?
- Қазақ тілі нешінші сабақ?
- Қазір қандай жыл мезгілі?
- Қазір қандай ай?
- Осы жыл мезгілінің ауа райы өзгерістері қандай?
- Өткен сабақта қандай тақырыпты талдадық?
- Табиғат деген не?
- Табиғат жойылса не болады?
- Өз сөздеріңмен, өз ойларыңды айтыңдар, Табиғатты қалай таза
сақтауымыз керек? Табиғат – қоршаған орта. Қоршаған ортадағы - су,
ауа, жел, пайдалы қазбалар, күн энергиясы, өсімдіктер, жануарлар –
табиғи қорлар.
II. Үй жұмысын
тексеру:
«Табиғатты таза сақтайық»- мәтіннің мазмұнын айту.
«Ыстық орындық» әдісі арқылы бір оқушы орындыққа отырады басқа
оқушылар мәтін бойынша сұрақ қояды.
ІІІ. Жаңа тақырып.
1. Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.
- Қор деген сөзді орыс тілінен аударсақ – ресурс.
Еліміздің қорларына байланысты 3 - 4 сөйлем
құрастырыңдаршы.(бірнеше оқушы оқып шығады)
Жаңа сөздерді меңгеру,: қайталату, сөз
тіркестер, сөйлемдер құрастырғызу, сөздікке
жазу.
Қор – ресурс шоғырланған -
сконцентрированы
Кен - руда, месторождение, ископаемое қуат - энергия
Тапшы – дифицитно есебімен - за счет
Қоңыр көмір - бурый уголь кен - руда
Дерлік – почти батыс - запад
Жүгері – кукруза қойнауы - почва
Мұқтаж – нуждающихся өне бойы - в течение
Климаттық қорлар - климатические ресурсы
2. Жаңа тақырыпқа
байланысты тапсырмалар:
Топты сандар арқылы үш топқа бөліп, берілген тапсырмаларды
орындайды.
1 - ТОП: Қазақстанның табиғи қорлары.
1 - тапсырма оқып шығып, постер құрайды тақтаға шығып айтып
береді.
2 - тапсырма: Берілген мәтін бойынша диалог құрастырып, өзара
тілдесіңдер.
3 - тапсырма: ҰБТ - ға дайындық ретінде – пайдаланылатын - сөзіне
морфологиялық талдау жасау.
4 - тапсырма. Күн жылы болғандықтан, біз серуенге шықтық. Сөйлемнің
түрін анықтаңдар, талдаңдар.
2 - ТОП:
Отын - энергетикалық және минералды қорлар
1-тапсырма: Оқып шығып, кластер құрып ортаға шығып қорғайды.
2 - тапсырма: Берілген мәтін бойынша диалог құрастырып, өзара
тілдесіңдер.
3 - тапсырма: ҰБТ - ға дайындық ретінде – Оның негізгі қорлары
Алтайда, Сарыарқада, Оңтүстік Қазақстанда шоғырланған.- берілген
сөйлемге синтаксистік талдау жасау.
4 - тапсырма. Жауын жауып кетсе, үйде отырамын. Сөйлемнің түрін
анықтаңдар, талдаңдар.
3 - ТОП:- Климаттық және су қорлары
1 - тапсырма: Оқып шығып, кластер құру.
2 - тапсырма: Берілген мәтін бойынша диалог құрастырып, өзара
тілдесіңдер.
3 - тапсырма: ҰБТ - ға дайындық ретінде – КҮН СӘУЛЕСІ берілген
сөзді септеу (тәуелдене септеу)
4 - тапсырма. Табиғат жойылса, тіршілік те
жойылады. Сөйлемнің түрін анықтаңдар,
талдаңдар.
Енді экранға назар аударамыз.
Көрсетілген фильмнен өз ойларын ортаға салады.
Бастауыш пен баяндауыштың
арасына қойылатын сызықша:
|
Бастауыш |
Баяндауыш |
Мысалдар |
|
Атау септіктегі зат есім |
Қазақстан — жас мемлекет. |
|
|
зат есім |
Жақсы — ісімен жақсы. |
|
|
сан есім |
Алты жерде алты — отыз алты.. |
|
|
зат есім |
Айту — біздің парызымыз. |
|
|
зат есім |
Бұл — үлкен
табыс. |
5-тапсырма. Берілген тапсырмадан бастауыш пен баяндауыш арасындағы сызықша қандай жағдайда қойылғанын анықтау.
Еңбек ету — ардақты іс. Ел намысы — ер намысы. (Мақал). Ол — инженер. Бұл — мың тоғыз жүз жиырма үшінші жылдың жазы.— үлкен қуаныш. Ол — үлгілі пионер.Асыл — тастан, ақыл — жастан. Сөйлеп тұрган — Алматы. Келген — Айбек. Үш — тақ сан.Көп оқу — білім алудың негізгі шарты .Менің ұмтылған тілегім — қалай да пайдалы адам болып шығу .Бес жерде бес — жиырма бес. Үш жердегі үш — тоғыз.Ар жазасы — бар жазадан ауыр жаза . Ғашықтың тілі — тілсіз тіл. Әлі де беделі — бедел. Жүз— жиырма беске бөлінеді. Елу — беске қалдықсыз бөлінеді. Мен білмейтін — жер астында.
3. Үй тапсырмасы:
- 90 бет «Су қорлары»- оқу,
аудару, мазмұндау. 91бет, 1 - тапсырма.
5. Бағалау: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мақтап,
түсіндіре отырып, барлығын бағалау, әр топ бір - бірімен келісіп,
бір - бірін бағалайды.
6. Сабақтың
қорытындылау: Бүгін сабақта қандай тақырыппен таныстық?
- Есте қалған сөздерді қайталап шығайық
- Еліміздің қорлары туралы не білдік, өз сөздеріңмен түсінгедеріңді
айтып беріңдерші.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары Қазақстанның табиғи қорлары
Сабақ жоспары Қазақстанның табиғи қорлары
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның табиғи қорлары
Бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын
сызықша
Сабақтың мақсаттары:
1) Білімділік: Қазақстанның экологиясы аясы бойынша жаңа
тақырыпты меңгерту, мәтінді әңгімелеу, сұрақтарға жауап беруге
баулу.
2) Дамытушылық:
Грамматикалық тапсырмаларды дұрыс, сауатты орындау, сөздік қорын
байыту, бастауыш пен баяндауыш
туралы қайталап, морфологиялық және синтаксистік талдау
жүргізіп, білімдерін тиянақтау
3) Тәрбиелік: пәнге деген қызығушылықты арттыру, табиғатты
аялап күтуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:
Жаңа сабақ.
Пәнаралық байланыс:
қазақ тілі, география пәні.
Қолданылатын әдіс -
тәсілдер: түсіндіру, талдау, сұрақ - жауап, сұхбаттасу,
тест тапсырмалары.
Қолданылатын
көрнекіліктер:
оқулық, кестелер, презентациялар
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі:-
Амандасу, түгендеу, кезекшімен сұхбат жүргізу
1. Сәлемдесу.-
3. Сұхбат.- - Қазір қандай сабақ?
- Қазақ тілі қандай сабақ?
- Қазақ тілі нешінші сабақ?
- Қазір қандай жыл мезгілі?
- Қазір қандай ай?
- Осы жыл мезгілінің ауа райы өзгерістері қандай?
- Өткен сабақта қандай тақырыпты талдадық?
- Табиғат деген не?
- Табиғат жойылса не болады?
- Өз сөздеріңмен, өз ойларыңды айтыңдар, Табиғатты қалай таза
сақтауымыз керек? Табиғат – қоршаған орта. Қоршаған ортадағы - су,
ауа, жел, пайдалы қазбалар, күн энергиясы, өсімдіктер, жануарлар –
табиғи қорлар.
II. Үй жұмысын
тексеру:
«Табиғатты таза сақтайық»- мәтіннің мазмұнын айту.
«Ыстық орындық» әдісі арқылы бір оқушы орындыққа отырады басқа
оқушылар мәтін бойынша сұрақ қояды.
ІІІ. Жаңа тақырып.
1. Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.
- Қор деген сөзді орыс тілінен аударсақ – ресурс.
Еліміздің қорларына байланысты 3 - 4 сөйлем
құрастырыңдаршы.(бірнеше оқушы оқып шығады)
Жаңа сөздерді меңгеру,: қайталату, сөз
тіркестер, сөйлемдер құрастырғызу, сөздікке
жазу.
Қор – ресурс шоғырланған -
сконцентрированы
Кен - руда, месторождение, ископаемое қуат - энергия
Тапшы – дифицитно есебімен - за счет
Қоңыр көмір - бурый уголь кен - руда
Дерлік – почти батыс - запад
Жүгері – кукруза қойнауы - почва
Мұқтаж – нуждающихся өне бойы - в течение
Климаттық қорлар - климатические ресурсы
2. Жаңа тақырыпқа
байланысты тапсырмалар:
Топты сандар арқылы үш топқа бөліп, берілген тапсырмаларды
орындайды.
1 - ТОП: Қазақстанның табиғи қорлары.
1 - тапсырма оқып шығып, постер құрайды тақтаға шығып айтып
береді.
2 - тапсырма: Берілген мәтін бойынша диалог құрастырып, өзара
тілдесіңдер.
3 - тапсырма: ҰБТ - ға дайындық ретінде – пайдаланылатын - сөзіне
морфологиялық талдау жасау.
4 - тапсырма. Күн жылы болғандықтан, біз серуенге шықтық. Сөйлемнің
түрін анықтаңдар, талдаңдар.
2 - ТОП:
Отын - энергетикалық және минералды қорлар
1-тапсырма: Оқып шығып, кластер құрып ортаға шығып қорғайды.
2 - тапсырма: Берілген мәтін бойынша диалог құрастырып, өзара
тілдесіңдер.
3 - тапсырма: ҰБТ - ға дайындық ретінде – Оның негізгі қорлары
Алтайда, Сарыарқада, Оңтүстік Қазақстанда шоғырланған.- берілген
сөйлемге синтаксистік талдау жасау.
4 - тапсырма. Жауын жауып кетсе, үйде отырамын. Сөйлемнің түрін
анықтаңдар, талдаңдар.
3 - ТОП:- Климаттық және су қорлары
1 - тапсырма: Оқып шығып, кластер құру.
2 - тапсырма: Берілген мәтін бойынша диалог құрастырып, өзара
тілдесіңдер.
3 - тапсырма: ҰБТ - ға дайындық ретінде – КҮН СӘУЛЕСІ берілген
сөзді септеу (тәуелдене септеу)
4 - тапсырма. Табиғат жойылса, тіршілік те
жойылады. Сөйлемнің түрін анықтаңдар,
талдаңдар.
Енді экранға назар аударамыз.
Көрсетілген фильмнен өз ойларын ортаға салады.
Бастауыш пен баяндауыштың
арасына қойылатын сызықша:
|
Бастауыш |
Баяндауыш |
Мысалдар |
|
Атау септіктегі зат есім |
Қазақстан — жас мемлекет. |
|
|
зат есім |
Жақсы — ісімен жақсы. |
|
|
сан есім |
Алты жерде алты — отыз алты.. |
|
|
зат есім |
Айту — біздің парызымыз. |
|
|
зат есім |
Бұл — үлкен
табыс. |
5-тапсырма. Берілген тапсырмадан бастауыш пен баяндауыш арасындағы сызықша қандай жағдайда қойылғанын анықтау.
Еңбек ету — ардақты іс. Ел намысы — ер намысы. (Мақал). Ол — инженер. Бұл — мың тоғыз жүз жиырма үшінші жылдың жазы.— үлкен қуаныш. Ол — үлгілі пионер.Асыл — тастан, ақыл — жастан. Сөйлеп тұрган — Алматы. Келген — Айбек. Үш — тақ сан.Көп оқу — білім алудың негізгі шарты .Менің ұмтылған тілегім — қалай да пайдалы адам болып шығу .Бес жерде бес — жиырма бес. Үш жердегі үш — тоғыз.Ар жазасы — бар жазадан ауыр жаза . Ғашықтың тілі — тілсіз тіл. Әлі де беделі — бедел. Жүз— жиырма беске бөлінеді. Елу — беске қалдықсыз бөлінеді. Мен білмейтін — жер астында.
3. Үй тапсырмасы:
- 90 бет «Су қорлары»- оқу,
аудару, мазмұндау. 91бет, 1 - тапсырма.
5. Бағалау: Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мақтап,
түсіндіре отырып, барлығын бағалау, әр топ бір - бірімен келісіп,
бір - бірін бағалайды.
6. Сабақтың
қорытындылау: Бүгін сабақта қандай тақырыппен таныстық?
- Есте қалған сөздерді қайталап шығайық
- Еліміздің қорлары туралы не білдік, өз сөздеріңмен түсінгедеріңді
айтып беріңдерші.
шағым қалдыра аласыз













