|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
8- бөлім. Қызым – жағадағы құндызым, Ұлым – аспандағы жұлдызым. «Қозы Көрпеш – Баян сұлу» жыры |
||||||||||||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Ильясова Х.Н. |
||||||||||||||
|
Күні: |
29.01.2024 |
||||||||||||||
|
СЫНЫП: 8 Б |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қызым – жағадағы құндызым. 1-сабақ |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары : |
8.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау. |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылайды |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарлаған кезеңдері |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау. «Ой толғау» Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында сұрақтар қойамын. - Қай қыздың киімі ұнайды? - Не себепті? - Қазіргі қыздардың киім кию үлгісі ұнай ма? - Қазақ халқының қандай ұлттық киімдері ұнайды? - Сипаттап бере аласыз ба? |
Оқушылар амандасады. Сабаққа дайындалады. |
ҚБ
|
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Дескриптор:
1-тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды қойып, мақал-мәтелді жаз. 1. Қыз - ауыл... көркі, Жігіт - ауыл... серті. 2. Ана... көріп, қызын ал, Ата... көріп, қыз... бер. 3. Қыз - қылы... сүйкімді, Ұл - әдебі... сүйкімді. Дескриптор:
2-тапсырма. Суреттерге қара. Саған қай қыздың киімі ұнайды? Не себепті?
Дескриптор:
3-тапсырма. Мәтінді оқы. Мәтінге тақырып қой. Жоспар құр. Қазақ халқы «Қыз — жат жұрттық», -деп, қыздарын қатты құрметтеген. Қыз — болашақ келін. Сондықтан қыздың тәрбиесіне ерекше мән берген. Қыздың тәрбиесіне анасы жауапты болған. Қазақ қыздарын ізетті, ибалы болуға, әкесін күтуге, анасын сыйлауға, дөрекі сөйлемеуге, ұқыпты болуға, өсек айтпауға, ұлттық дәстүрлерді сақтауға, ана тілін құрметтеуге тәрбиелеген. «Қызға қырық үйден тыю», — деп, әр басқан қадамын бақылап отырған. Қызды жалғыз жібермеген, оның жанында жеңгесі қоса жүрген. Қазақ халқы қыздың киіміне де ерекше мән берген. Қазақ қыздарының киімдері өте әдемі тігілген. Олар үнемі ұзын көйлек киіп жүрген. Бұл ибалықты білдіреді. Көйлектерді ою-өрнекпен, тастармен безендірген. Бастарына жазда тақия кисе, қыста бөрік киген. Сырға, білезік, жүзік сияқты әшекей бұйымдар таққан. Қазақ қыздарының шаштары да ұзын болған. Бойжеткендер бұрымын өріп, шаштарына шолпы таққан. Қыз тәрбиесінде шолпының маңызы зор болған. Анасы қызына «қатты жүгірме, шолпың сыңғырламасын, әдепсіз қыз дейді», - деп отырған. Дескриптор:
4-тапсырма Екі мәтіндегі ақпаратты
салыстыр. Мәтін мазмұнындағы ұқсастық пен айырмашылықты Венн
диаграммасына түсір. Ойыңды дәлелдеп айт. Мәтін мазмұны бойынша
пікір жаз. Мәтінде қыз баланың тәрбиесіне байланысты барлық ақпарат
қамтылған ба? Пікіріңді осы мәселелерді
ескер. Дескриптор:
5-тапсырма. Мәтінді мағыналық бөлікке бөліп, әр бөлігіне тақырып қой. Әр бөлік бойынша екі сұрақтан дайында.
Дескриптор:
|
Жаңа сөздермен танысады.
Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды қойып, мақал-мәтелді жазады.
Суретке қарап, өз ойын айтады.
Мәтінді оқиды. Мәтінге тақырып қойады. Жоспар құрайды.
Екі мәтіндегі ақпаратты салыстырады. Мәтін мазмұнындағы ұқсастық пен айырмашылықты Венн диаграммасына түсіреді
Мәтінді мағыналық бөлікке бөліп, әр бөлігіне тақырып қойады. Әр бөлік бойынша екі сұрақтан дайындайды. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
Жаңа сөздер
Оқулық
Оқулық
Мәтінмен жұмыс
Оқулық
Оқулық
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үй тапсырмасы: 9-тапсырма, 106-бет Кері байланыс «Менің сабақтан алған әсерім» кестені толтыр.
|
«Менің сабақтан алған әсерім» кестені толтырады. |
|
«Менің сабақтан алған әсерім» кестесі |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Қызым – жағадағы құндызым. 1-сабақ 8 орыс сыныбы
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
8- бөлім. Қызым – жағадағы құндызым, Ұлым – аспандағы жұлдызым. «Қозы Көрпеш – Баян сұлу» жыры |
||||||||||||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Ильясова Х.Н. |
||||||||||||||
|
Күні: |
29.01.2024 |
||||||||||||||
|
СЫНЫП: 8 Б |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қызым – жағадағы құндызым. 1-сабақ |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары : |
8.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылау. |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолдана отырып, мәтінге өзгеріс енгізу, ерекшеліктерді бақылайды |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарлаған кезеңдері |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау. «Ой толғау» Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында сұрақтар қойамын. - Қай қыздың киімі ұнайды? - Не себепті? - Қазіргі қыздардың киім кию үлгісі ұнай ма? - Қазақ халқының қандай ұлттық киімдері ұнайды? - Сипаттап бере аласыз ба? |
Оқушылар амандасады. Сабаққа дайындалады. |
ҚБ
|
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Дескриптор:
1-тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды қойып, мақал-мәтелді жаз. 1. Қыз - ауыл... көркі, Жігіт - ауыл... серті. 2. Ана... көріп, қызын ал, Ата... көріп, қыз... бер. 3. Қыз - қылы... сүйкімді, Ұл - әдебі... сүйкімді. Дескриптор:
2-тапсырма. Суреттерге қара. Саған қай қыздың киімі ұнайды? Не себепті?
Дескриптор:
3-тапсырма. Мәтінді оқы. Мәтінге тақырып қой. Жоспар құр. Қазақ халқы «Қыз — жат жұрттық», -деп, қыздарын қатты құрметтеген. Қыз — болашақ келін. Сондықтан қыздың тәрбиесіне ерекше мән берген. Қыздың тәрбиесіне анасы жауапты болған. Қазақ қыздарын ізетті, ибалы болуға, әкесін күтуге, анасын сыйлауға, дөрекі сөйлемеуге, ұқыпты болуға, өсек айтпауға, ұлттық дәстүрлерді сақтауға, ана тілін құрметтеуге тәрбиелеген. «Қызға қырық үйден тыю», — деп, әр басқан қадамын бақылап отырған. Қызды жалғыз жібермеген, оның жанында жеңгесі қоса жүрген. Қазақ халқы қыздың киіміне де ерекше мән берген. Қазақ қыздарының киімдері өте әдемі тігілген. Олар үнемі ұзын көйлек киіп жүрген. Бұл ибалықты білдіреді. Көйлектерді ою-өрнекпен, тастармен безендірген. Бастарына жазда тақия кисе, қыста бөрік киген. Сырға, білезік, жүзік сияқты әшекей бұйымдар таққан. Қазақ қыздарының шаштары да ұзын болған. Бойжеткендер бұрымын өріп, шаштарына шолпы таққан. Қыз тәрбиесінде шолпының маңызы зор болған. Анасы қызына «қатты жүгірме, шолпың сыңғырламасын, әдепсіз қыз дейді», - деп отырған. Дескриптор:
4-тапсырма Екі мәтіндегі ақпаратты
салыстыр. Мәтін мазмұнындағы ұқсастық пен айырмашылықты Венн
диаграммасына түсір. Ойыңды дәлелдеп айт. Мәтін мазмұны бойынша
пікір жаз. Мәтінде қыз баланың тәрбиесіне байланысты барлық ақпарат
қамтылған ба? Пікіріңді осы мәселелерді
ескер. Дескриптор:
5-тапсырма. Мәтінді мағыналық бөлікке бөліп, әр бөлігіне тақырып қой. Әр бөлік бойынша екі сұрақтан дайында.
Дескриптор:
|
Жаңа сөздермен танысады.
Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды қойып, мақал-мәтелді жазады.
Суретке қарап, өз ойын айтады.
Мәтінді оқиды. Мәтінге тақырып қойады. Жоспар құрайды.
Екі мәтіндегі ақпаратты салыстырады. Мәтін мазмұнындағы ұқсастық пен айырмашылықты Венн диаграммасына түсіреді
Мәтінді мағыналық бөлікке бөліп, әр бөлігіне тақырып қойады. Әр бөлік бойынша екі сұрақтан дайындайды. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
Жаңа сөздер
Оқулық
Оқулық
Мәтінмен жұмыс
Оқулық
Оқулық
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үй тапсырмасы: 9-тапсырма, 106-бет Кері байланыс «Менің сабақтан алған әсерім» кестені толтыр.
|
«Менің сабақтан алған әсерім» кестені толтырады. |
|
«Менің сабақтан алған әсерім» кестесі |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз






