Қысқа мерзімді жоспар
Берілген уақыт 40 минут
Пәні: Қазақ тілі
Мерзімі:
Сыныбы: 11
Сабақтың тақырыбы:
Саяхатқа шығайық
Жалпы сабақтың мақсаты:
Оқушылардың пәнге деген қызығушылығының дамуына ықпал ету, балалардың туған еліне, туған жеріне деген сүйіспеншілігін арттыру, саяхат туралы ойларын дамыту, жаңа сабақ бойынша жаңа сөздермен таныстыру.
Күтілетін оқу нәтижелері:
- Оқушылар тақырыпты жетік меңгереді;
- Сыни тұрғыдан ойлай отырып саяхат тақырыбын талқылайды;
- Оқулық және АКТ мүмкіндіктерін пайдаланып мағлұматтармен бөліседі;
- топішілік және топаралық жоғарғы және төменгі деңгейлі сұрақтар қойып, оған жауап бере алады;
- өзара еркін пікіралмасуды үйренеді;
- ұжымда, шағын топта, жұпта жұмыс жасай отырып, бірін-бірі тыңдауды, сыйлауды үйренеді.
Түйінді идеялар:
Саяхатқа шығайық тақырыбын білу, түсіну және қолдану.
Сабақты ұйымдастыру түрі:
Топтық және жұптық жұмыс
Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер:
Биографиялық поэма, Күту ағашы
Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер:
Түрлі-түсті қағаздар, маркерлер, стикерлер, флипчарт, қима қағаздар
І Қызығушылығын ояту кезеңі:
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
2
1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын Биографиялық поэма әдісі арқылы қалыптастырады
Оқушылар
2
2-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Оқушылар таңдап алған кілттерінің түстеріне қарай топқа бөлу.
Оқушылар қолдарындағы кілттің түстеріне қарай бөлінеді.
2
3-әрекет. Ұжымдық жұмыс.
Күту ағашы әдісі бойынша сабақтан не күтетінін анықтау
Оқушылар Күту ағашы әдісі арқылы сабақтан не күтетіндерін білу
3
4-әрекет. Жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрастыра отырып, жаңа сабақтың мақсатын ашу. Мәтінді түсініп, ойларын білдіру, сұраққа дұрыс жауап беру.
Мәтін бойынша өз пікірін ортаға салу
Оқушылар жаңа сөздерді қолдана отырып сөз тіркестерін құрау арқылы жаңа тақырыпты ашады.
ІІ Мағынаны ажырату кезеңі:
9
5-әрекет. Мозайка әдісімен оқулықтағы
1-тапсырманы орындауды ұйымдастыру.
Қосымша ақпараттарды пайдалана отырып Постер жасау.
Оқушыларға ең алдымен жеке, кейін жұпқа, топқа бірігіп талдайды, ойларын бір жауап ретінде біріктіреді, ұжымға бөліседі, өзара топаралық сұрақтар қояды, жауап береді. Оқулықты және АКТ мүмкіндіктерін пайдаланады
12
6- әрекет. Топтық жұмыс оқулықтағы тапсырмаларды орындап, тақырыппен танысып,түсіндіреді.
Әр оқушы жеке, жұбымен
және топпен талқылап ойларын
жинақтап, пікірлеседі.
2
7-әрекет. Топтық жұмыс: Топтардың бір-бірін Бес бармақ әдісі бойынша бағалауды ұсыну
Оқушылар басбармақтарын көрсету арқылы тапсырма бойынша қаншалықты ұғынғанын білдіреді
ІІІ Ой толғаныс кезеңі:
8
8-әрекет. Ұжымдық жұмыс:
Мәтін бойынша Хронологиялық кесте жасау.
Оқушылар оқулықтағы кестені пайдалана отырып хронологиялық кестені толтырады.
1
9–әрекет. Үйге тапсырма:
Менің сүйікті теле/радио хабарларым әңгіме құрастыру.
Оқушылар интернет желісінен мағлұмат тауып келеді
2
10-әрекет. Мұғалім баға қояды.
Смайликтерге жазылған бағаларды санай отырып, ортақ баға қойылады.
2
11-әрекет. Стикерлер сөйлейді әдісін ұйымдастыру
Әдіс негізінде сабақта алған әсерімен бөліседі
Мұғалім
Алқожаева Г.С.