Бекітемін_________________
Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 4-сабақ
|
Бөлім: |
4-бөлім: Астана – мəдениет пен өнер ордасы. Лексика |
||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Астана қаласының тарихы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.6.1 - оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, рөлге бөліп оқу. 6.3.6.1 - мəтіндегі орфографиялық жəне пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтінге комментарий жасап , іріктеп және рөлге бөліп оқу арқылы оқылым стратегияларын қолдана алады. Мəтіндегі орфографиялық жəне пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзетеді, редакциялай алады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Туған жер тарихына құрметпен қарауға жетелеу |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут
Сабақтың ортасы 10 минут
7 минут
10 минут
8 минут
Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Сабақтың тақырыбы және оқу мақсатымен таныстыру Өткен тақырыпты қайталау Суреттегі заттарды атап, сәйкес себеттерге орналастыр. Бұл қандай сөздер? Термин сөздер дегеніміз не? Терминдер қазақ тілінде қандай тәсілдермен қалыптасқан?
6-тапсырма. Мәтіндегі қарамен берілген сөздерді іріктеп оқы. Оларды түсіндіріп айт.
7-тапсырма. Мәтін мазмұнына сәйкес келетін жауапты белгіле.
8-тапсырма. Оқылым мәтінінен термин сөздерді теріп жаз. Қандай термин екенін анықта.
9-тапсырма. Мәтіндегі орфографиялық қателерді тауып, тыныс белгілерін дұрыс қойып жаз. Есіл өнірінде (Астананың қасында) «Қарабай дарасы» деген жер бар. Аныз бойынша, бұл жерде Қарабай байдың қызы Баян сулу дүниеге келген. Бірде сексен жасқа келгенше перзент сүймеген байлар ұл мен қыз көретін болса құйрық-бауыр жесіскен құда болуға уәдаласаді. Содан Сарыбай – ұлды, Қарабай – қызды болады. Сарыбай ұлұн Қозы Көрпеш деп, Қарабай қызын Баян деп атайды. («Аңыздар мен хикаялар» кітабынан) Қорытындылау Мәтінді диалогке айналдыр . Өз сөзіңмен ойды жалғастыр. Жұбыңмен бірге рөлге бөлініп оқып бер. Есілден көлденең тартылған ескі көпірдің ортасында тұрып, өзенге қарадым. Маған қаланың ортасында ағып өзен жатқан болса, қашан да сол ұнайтын. Өзен қалаға ерекше бір көрік береді, мәртебесін көтереді. Мысалы, бізде Жайықтың бойында Атырау, Сырдарияның бойында Қызылорда, Тобылдың бойында Қостанай, Ертістің бойында Семей мен Кереку орналасқан. Ал әлемде қаншама Астаналар ылғи өзен жағасына салынған. ..
Кері байланыс Алшы - Сабақтан өзіңе пайдалы не алдың? Тәйке – Сабақта не қиын болды? Бүк – Сабақта нені басқаша өзгертуге болады деп ойлайсың? Шік – Бүгінгі сабақтан үйренгенің бойынша алда не істеймін деп ойлайсың?
|
Суреттегі заттарды атап, сәйкес себеттерге орналастырады. Қандай сөздер екенін анықтайды.
Оқылым мәтінінен термин сөздерді теріп жазады. Қандай термин екенін анықтайды
Мәтінді диалогке айналдырады . Өз сөзімен ойды жалғастырады. Жұбымен бірге рөлге бөлініп оқып береді.
|
10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
Декриптор Білім алушы - мәтіндегі тірек сөздердің астын сызады;1 -оқылым стратегияларын қолданады1 -мәтіндегі қарамен берілген сөздерді іріктеп оқы 1 -қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіндіреді.1 -мәтін мазмұнына сәйкес келетін жауапты белгіле. 1
-оқылым мәтінінен термин сөздерді теріп жаз 1
Дескриптор Білім алушы
-мәтінді мұқият оқып, қателерді анықтайды, түзетеді; 1 - ережелерге сүйеніп, дәптерге түзетіп жазады.1
Мәтінді диалогке айналдырады 2
|
Оқулық 6-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы 6-сынып
Оқулық 6-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
|
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары. Тақырыбы: Астана қаласының тарихы
Сабақ жоспары. Тақырыбы: Астана қаласының тарихы
Бекітемін_________________
Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 4-сабақ
|
Бөлім: |
4-бөлім: Астана – мəдениет пен өнер ордасы. Лексика |
||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Астана қаласының тарихы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.6.1 - оқылым стратегияларын қолдану: комментарий жасау, іріктеп оқу, рөлге бөліп оқу. 6.3.6.1 - мəтіндегі орфографиялық жəне пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтінге комментарий жасап , іріктеп және рөлге бөліп оқу арқылы оқылым стратегияларын қолдана алады. Мəтіндегі орфографиялық жəне пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзетеді, редакциялай алады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Туған жер тарихына құрметпен қарауға жетелеу |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут
Сабақтың ортасы 10 минут
7 минут
10 минут
8 минут
Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Сабақтың тақырыбы және оқу мақсатымен таныстыру Өткен тақырыпты қайталау Суреттегі заттарды атап, сәйкес себеттерге орналастыр. Бұл қандай сөздер? Термин сөздер дегеніміз не? Терминдер қазақ тілінде қандай тәсілдермен қалыптасқан?
6-тапсырма. Мәтіндегі қарамен берілген сөздерді іріктеп оқы. Оларды түсіндіріп айт.
7-тапсырма. Мәтін мазмұнына сәйкес келетін жауапты белгіле.
8-тапсырма. Оқылым мәтінінен термин сөздерді теріп жаз. Қандай термин екенін анықта.
9-тапсырма. Мәтіндегі орфографиялық қателерді тауып, тыныс белгілерін дұрыс қойып жаз. Есіл өнірінде (Астананың қасында) «Қарабай дарасы» деген жер бар. Аныз бойынша, бұл жерде Қарабай байдың қызы Баян сулу дүниеге келген. Бірде сексен жасқа келгенше перзент сүймеген байлар ұл мен қыз көретін болса құйрық-бауыр жесіскен құда болуға уәдаласаді. Содан Сарыбай – ұлды, Қарабай – қызды болады. Сарыбай ұлұн Қозы Көрпеш деп, Қарабай қызын Баян деп атайды. («Аңыздар мен хикаялар» кітабынан) Қорытындылау Мәтінді диалогке айналдыр . Өз сөзіңмен ойды жалғастыр. Жұбыңмен бірге рөлге бөлініп оқып бер. Есілден көлденең тартылған ескі көпірдің ортасында тұрып, өзенге қарадым. Маған қаланың ортасында ағып өзен жатқан болса, қашан да сол ұнайтын. Өзен қалаға ерекше бір көрік береді, мәртебесін көтереді. Мысалы, бізде Жайықтың бойында Атырау, Сырдарияның бойында Қызылорда, Тобылдың бойында Қостанай, Ертістің бойында Семей мен Кереку орналасқан. Ал әлемде қаншама Астаналар ылғи өзен жағасына салынған. ..
Кері байланыс Алшы - Сабақтан өзіңе пайдалы не алдың? Тәйке – Сабақта не қиын болды? Бүк – Сабақта нені басқаша өзгертуге болады деп ойлайсың? Шік – Бүгінгі сабақтан үйренгенің бойынша алда не істеймін деп ойлайсың?
|
Суреттегі заттарды атап, сәйкес себеттерге орналастырады. Қандай сөздер екенін анықтайды.
Оқылым мәтінінен термин сөздерді теріп жазады. Қандай термин екенін анықтайды
Мәтінді диалогке айналдырады . Өз сөзімен ойды жалғастырады. Жұбымен бірге рөлге бөлініп оқып береді.
|
10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
Декриптор Білім алушы - мәтіндегі тірек сөздердің астын сызады;1 -оқылым стратегияларын қолданады1 -мәтіндегі қарамен берілген сөздерді іріктеп оқы 1 -қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіндіреді.1 -мәтін мазмұнына сәйкес келетін жауапты белгіле. 1
-оқылым мәтінінен термин сөздерді теріп жаз 1
Дескриптор Білім алушы
-мәтінді мұқият оқып, қателерді анықтайды, түзетеді; 1 - ережелерге сүйеніп, дәптерге түзетіп жазады.1
Мәтінді диалогке айналдырады 2
|
Оқулық 6-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы 6-сынып
Оқулық 6-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
|
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














