Сабақтың тақырыбы: Тұсбағдар
Сабақтың мақсаты: 1. Тұсбағдар туралы түсінік беру. Оны қолдануды үйрету.
2. Ой-өрісін дамыту.
3. Табиғатты аялауға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) дайындығын қадағалау ә) психологиялық дайындық
II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
а) Мазмұнын айтқызу ә)Үй тапсырмасын қорытындылау.
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
1) Сұрақтарға жауап алу.
- Көкжиек дегеніміз не?
- Көкжиек сызығы дегеніміз не?
IV. Мақсат қою
Бүгінгі сабақтың мақсаты– Тұстарды анықтайтын құралмен танысамыз.
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мұғалімнің түсіндірмесі.
Көкжиек тұстарын анықтайтын құралды тұсбағдар деп атайды.Ол сағат тәрізді құрал .
Тұсбағдарды қолданады
Кеме штурманы Ұшақ штурманы Саяхатшы Геолог
Тұсбағдарды пайдалану тәртібі
1. Тұсбағдарды пайдаланғанда оны үнемі тегіс жерге қою керек.
2. Оның көк ұшы солтүстікті, қызыл ұшы оңтүстікті көрсетеді. Тұсбағдарды алақанға қойып, көк ұшы «С» әрпіне жеткенше қорапшаны бұра беру керек.
3. Тілі «С» әрпіне жеткен кезде оның қызыл ұшы оңтүстікті көрсетеді.
4. Солтүстік пен оңтүстікті анықтаған соң батыс пен шығысты өзің ажыратасың.
Сұрақтарға жауап алу.
- Тұсбағдар не үшін керек?
- Тұсбағдарда қалай пайдаланамыз?
2. Сергіту сәті.
Саусақпен мұрынды қысайық
Әншіге біраз ұқсайық,
Әрбір сөздің дыбысы,
Қандай екенін ұғайық.
VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
1. Оқушыларға оқыту: Мәтінді дауыстап оқиды.
2.Қорыту.
Сұрақ – жауап арқылы.
-Сабақта не жайлы әңгімеледік?
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: Мәтінді мазмұндау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары :Тұсбағдар
Сабақ жоспары :Тұсбағдар
Сабақтың тақырыбы: Тұсбағдар
Сабақтың мақсаты: 1. Тұсбағдар туралы түсінік беру. Оны қолдануды үйрету.
2. Ой-өрісін дамыту.
3. Табиғатты аялауға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Дәстүрлі сабақ.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс- тәсілі: Сөздік әдісі, көрнекілік әдісі.
Сабақтың көрнекілігі: Оқу құралдары, кестелер, суреттер.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) дайындығын қадағалау ә) психологиялық дайындық
II. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі:
а) Мазмұнын айтқызу ә)Үй тапсырмасын қорытындылау.
III. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі:
1) Сұрақтарға жауап алу.
- Көкжиек дегеніміз не?
- Көкжиек сызығы дегеніміз не?
IV. Мақсат қою
Бүгінгі сабақтың мақсаты– Тұстарды анықтайтын құралмен танысамыз.
V. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі:
1. Мұғалімнің түсіндірмесі.
Көкжиек тұстарын анықтайтын құралды тұсбағдар деп атайды.Ол сағат тәрізді құрал .
Тұсбағдарды қолданады
Кеме штурманы Ұшақ штурманы Саяхатшы Геолог
Тұсбағдарды пайдалану тәртібі
1. Тұсбағдарды пайдаланғанда оны үнемі тегіс жерге қою керек.
2. Оның көк ұшы солтүстікті, қызыл ұшы оңтүстікті көрсетеді. Тұсбағдарды алақанға қойып, көк ұшы «С» әрпіне жеткенше қорапшаны бұра беру керек.
3. Тілі «С» әрпіне жеткен кезде оның қызыл ұшы оңтүстікті көрсетеді.
4. Солтүстік пен оңтүстікті анықтаған соң батыс пен шығысты өзің ажыратасың.
Сұрақтарға жауап алу.
- Тұсбағдар не үшін керек?
- Тұсбағдарда қалай пайдаланамыз?
2. Сергіту сәті.
Саусақпен мұрынды қысайық
Әншіге біраз ұқсайық,
Әрбір сөздің дыбысы,
Қандай екенін ұғайық.
VI. Жаңа материалды меңгергенін бекіту кезеңі:
1. Оқушыларға оқыту: Мәтінді дауыстап оқиды.
2.Қорыту.
Сұрақ – жауап арқылы.
-Сабақта не жайлы әңгімеледік?
VII. Оқушыларды бағалау: Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау
VIII. Үйге тапсырма беру: Мәтінді мазмұндау.
шағым қалдыра аласыз













