Қазтұтынуодағы
Қостанай жоғары экономика колледжі
Сабақ жоспары
Пән: Кәсіби қазақ тілі
Өткізілетін күні: 01.02. 2021 ж.
Мамандық: «Ұлттық теңге»
Топ: Л - 2
Тақырыбы: Ұлттық теңге
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қазақстанның өз ұлттық ақшасына көшу тарихы мен оның маңызы туралы түсіндіру.
Дамытушылық: Оқушыларды дұрыс сөйлеуге, сауатты жазуға дағдыландыру. Тіл байлығын, ой өрісін, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру.
Тәрбиелік: Оқушылардың бойында Қазақстанның дербес мемлекет ретінде қол жеткізген жетістіктеріне мақтаныш сезімдерін ояту.
Әдістемелік мақсаты: «Оқу мен жазу арқылы сыни тұрғыдан ойлау» стратегиясын сабақта қолдана отырып оқушылардың өз бетінше ізденіп, шешім қабылдауына, ақпаратты өз өміріне жарата білу біліктілігін арттыруына дағдыландыру.
Біліктілік талаптары:
Оқушылар білуі тиіс: Кәсіби сөздермен, сөз тіркестерімен сөйлем құрастыра білу.
Оқушылар үйренуі тиіс: Оқушылар өздерінің білім қабілетін, ойларын, сыни тұрғыдан ойлау арқылы өз пікірін ортаға салуға, қажетті дағдыларды меңгеріп, пайдалана алуға бағыттау.
Сабақтың жабдықтары:
Жұмыс орны: 111 дәрісхана
Көрнекілік құралдар: Слайд, мәтіннің көшірмелері, сөздік, практикалық дәптер.
Пәнаралық байланыс: Орыс тілі, тарих, қаржылық есеп, халық ауыз әдебиеті.
Сабақтың барысы
|
Уақыт (мин) |
Оқытушының іс - әрекеті Деятельность преподавателя |
Оқушының іс - әрекеті Деятельность учащихся |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
2 мин
7 мин
8 мин
4 мин
3 мин
5 мин
5 мин
8 мин
20 мин
6 мин
8 мин
2 мин
2мин |
I. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру.
II. Фонетикалық жаттығу. а) Сіздер қандай мамандық бойынша оқып жүрсіздер? ә) Онда болашақта сіздер қандай мамандықтың иесі боласыздар? Оқуды бітіргеннен кейін қай жерде жұмыс істей аласыздар?
б) Егер сендер банкте жұмыс істесеңдер қандай операциялармен жұмыс жүргізесіздер?
Ендеше осыған орай мына мақал - мәтелдермен жұмыс жасайық. (Бір оқушы мақал - мәтелді айтады. Екінші оқушы мақал - мәтелдерден ақшаға байланысты сөздерді анықтап, оқып береді, үшінші оқушы орысшаға аударады.) 1 Теңге тиыннан, Ынтымақ ұйымнан. 2 Ақша ашпайтын құлып жоқ. 3 Ақшада көз жоқ. 4 Базар ақшалыға базар, ақшасызға назар. 5 Қарыз қатынас бұзады. 6 Ақша кетуге тырысады, Есеп ұстауға тырысады. (Балалар, сіздер мақал- мәтелдермен өте жақсы жұмыс жасадыңыздар. Енді үй тапсырмасына көшейік.) III. Үй тапсырмасын тексеру. Үйге берілген сөздік жұмысын бастаймыз. (Тақтада жазылған сөздердің дұрыс аудармасын анықтап, нөмірмен көрстіп, дауыстап оқиды.)
Үйге берілген мәтінмен жұмыс жасау. Кәне, балалар кім мәтіннің қысқаша мазмұнын айтып береді?
Енді бүгін өткен тақырып бойынша Малика презентация дайындап келіпті. Маликаға кезек берейік. (презентацияны қарау) Үй тапсырмасын оқушыларға бірнеше сұрақ қою арқылы қорытындылау. Сонымен ақша қандай қызмет атқарады?
Жібек жолының гүлденген кезінде ақша орнына не жұмсалды?
Ақша айналысы дегеніміз не?
Ақшаның ең бастысы неде?
IV. Жаңа тақырыпқа көшу мотивациясы: Әрбір дербес мемлекеттің өз ұлттық ақшасы бар. Ал, біздің еліміздің ұлттық ақшасы не?
Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Ұлттық теңге» Балалар теңге туралы не білесіңдер? Осы теңге туралы білетін мәліметтерімізді ортаға салайық.
«Мағынаны тану» тәсілін қолданамын.
(Сұрақ қою арқылы оқушылардың білімдерін тексеремін. Оқушылар білгендерін «білемін» деген бөлімге жазады.)
Күнді және сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жаздыртамын.
V. «Теңге тарихы» Алдын - ала берілген тапсырма бойынша Зарина өзінің «Теңгенің тарихы» туралы дайындаған мәліметін ұсынады.
Зарина дайындаған сөздерін тақтада көрсетеді.
(Тақтада жазылған сөздерді оқушыларға дәптерлеріне жаздыртамын.) VI. Ұлттық теңге Мақсаты: Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу, мәтінді оқып, аударту. Сұрақтармен жұмыс жасау. Сөздік жұмысы Мәтінде кездесетін жаңа сөздерді оқып беремін. Сөздерді тақтадан көрсетемін. Оқушылармен бірге аударамын және дәптерлеріне жаздырту. Сөздік. кеңес Одағының ыдырауы - аумақ - енгізу қажеті - құпия - пішіні - заңды төлем - құрал - арақатынасымен - қолма - қол - төлқұжат - қаражат - ұсақ - тұрақты төлем - шексіз - алмастыру - нышан - ниет - үйлестіру - Мәтінмен жұмыс а) Мәтінді өзім мәнерлеп оқып беремін. ә) Мәтінді оқушыларға мәнерлеп оқытып, аударту. б) Мәтінді пайдалана отырып, берілген сұрақтарға оқушыларға ауызша, жазбаша жауап бергізу. Мәтінге байланысты тапсырма: Мәтіндегі сөз тіркестерімен және сөздермен сөйлем құрастырту. Сөздер: Жоғарғы кеңес, құпия, заңды төлем, құрал, қолма - қол, төлқұжат, қаражат, тұрақты төлем.
VII. Сабақты қорыту.
Алған білімдерін «Ой толғаныс» стратегиясы арқылы қорыту.
VIII Бағалау. Сабақ барысында жұмыс жасаған оқушыларды бағалау.
IX Үйге тапсырма: Мәтіннің мазмұнын дайындау, сөздікті жаттау. «Ой толғаныс» стратегиясының үшінші «білгім келеді» бөлігін өз беттерінше ізденіп, толтырып келу.
|
Кезекшінің жауабы.
Біз «Қаржы» мамандығы бойынша оқимыз. Қаржы саласының экономисі боламыз. Кәсіпорындарда, салық комитетінде, банктерде жұмыс істей аламыз. Несие беру, салымдар, депозиттер, қабылдау сияқты әртүрлі ақша операцияларымен жұмыс істейміз.
Оқушылар мақал - мәтелді оқып, ақшаға байланысты сөздерді анықтап, аударады.
Үй тапсырмасын дайындайды.
Сөздердің дұрыс аудармасын анықтайды, қатарына нөмірін қояды және дауыстап оқиды.
Бір - екі оқушы шығып қысқаша мазмұнын айтып береді. Оқушылар презентацияны қарайды.
Ақша адам баласының сауданы жеңілдету мен басқа да экономикалық мәселелерді шешу үшін пайдаланылатын ерекше бір заттардың жалпы атауы. Ақша орнына жібек жұмсалды. Жібекті патшалар мен хандарға ең бағалы сый ретінде сыйлаған. Ақша үздіксіз қозғалыста болады. Ақшаның ең басты ерекшелігі де, құнды қасиеті де адамдарға қажеттілігінде.
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Тулеубаева Толкын ТыйыштыковнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Сабақ жоспары "Ұлттық теңге" колледж студенттеріне арналаған
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Сабақ жоспары "Ұлттық теңге" колледж студенттеріне арналағанМатериал туралы қысқаша түсінік
Кәсіби қазақ тілі пәні бойынша колледж студенттеріне арналған
Материалдың қысқаша нұсқасы Қазтұтынуодағы Қостанай жоғары экономика колледжі Сабақ жоспары Пән: Кәсіби қазақ тілі Өткізілетін күні: 01.02. 2021 ж. Мамандық: «Ұлттық теңге» Топ: Л - 2 Тақырыбы: Ұлттық теңге Сабақ түрі: Аралас сабақ Сабақтың мақсаты: Білімділік: Қазақстанның өз ұлттық ақшасына көшу тарихы мен оның маңызы туралы түсіндіру. Дамытушылық: Оқушыларды дұрыс сөйлеуге, сауатты жазуға дағдыландыру. Тіл байлығын, ой өрісін, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру. Тәрбиелік: Оқушылардың бойында Қазақстанның дербес мемлекет ретінде қол жеткізген жетістіктеріне мақтаныш сезімдерін ояту. Әдістемелік мақсаты: «Оқу мен жазу арқылы сыни тұрғыдан ойлау» стратегиясын сабақта қолдана отырып оқушылардың өз бетінше ізденіп, шешім қабылдауына, ақпаратты өз өміріне жарата білу біліктілігін арттыруына дағдыландыру. Біліктілік талаптары: Оқушылар білуі тиіс: Кәсіби сөздермен, сөз тіркестерімен сөйлем құрастыра білу. Оқушылар үйренуі тиіс: Оқушылар өздерінің білім қабілетін, ойларын, сыни тұрғыдан ойлау арқылы өз пікірін ортаға салуға, қажетті дағдыларды меңгеріп, пайдалана алуға бағыттау. Сабақтың жабдықтары: Жұмыс орны: 111 дәрісхана Көрнекілік құралдар: Слайд, мәтіннің көшірмелері, сөздік, практикалық дәптер. Пәнаралық байланыс: Орыс тілі, тарих, қаржылық есеп, халық ауыз әдебиеті. Сабақтың барысы
|













