Сабақ жоспары №13
|
Сабақ тақырыбы |
Web парақшаға мультимедия |
||||||||||||
|
Модуль /пән атауы |
Информатика |
||||||||||||
|
Дайындаған педагог |
Шыңғысова Айнұр Қуанышқызы |
||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||
|
Курс, топ |
1 курс |
||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
аралас |
||||||||||||
|
Міндеттер |
|
||||||||||||
|
Мақсаты |
|
||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
HTML және CSS тегтерін пайдалана отырып, веб-сайтты әзірлейді |
||||||||||||
|
Қажетті ресурстар және АКТ |
Қадырқұлов Р.А., Нұрмұханбетова Г.К. Информатика. Оқулық. Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-сынып оқушыларына арналған оқулық. – Алматы: Алматыкітап баспасы, 2019. -105-138б. Тыңдаушыларға арналған нұсқаулық, 190б Интернет ресурстары |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Кезеңі / Уақыты |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
|||||||||||
|
|||||||||||||
|
|
Ұйымдастыру кезеңі
Студенттерді бүгінгі сабаққа ынталандыру. «Көршіме тілек» әдісі. |
|
|||||||||||
|
Психологиялық ахуал (7 минут) |
Білімді өзектендіру «Конверт – сұрақ» әдісі 1-тапсырма: 2-3 сұрақ жазып, конвертке салыңыз. Әрбір оқушыда өзінікі болатындай етіп, бірнеше конверт дайындаңыз. Әрқайсысына екі минут беріңіз: оқушы стикерде атын және жауабын жазады; екі минут өткен соң конверт келесі оқушыға беріледі, осылай бұл 2-3 сұраққа барлығы жауап бергенше жүре береді. Стикерлерді жинап, бірнеше жауапты дауыстап оқыңыз (аттарын атамастан); сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды. Веб-сайт ұғымы бойынша білімдерін тексеру
Сайтты жоспарлау кезеңдері қандай? |
Қадырқұлов Р.А., Нұрмұханбетова Г.К. Информатика. Оқулық. Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-сынып оқушыларына арналған оқулық. – Алматы: Алматыкітап баспасы, 2019. -105б. |
|||||||||||
|
Мақсаты мен міндетін хабарлау |
Жеке жұмыс 2-тапсырма: Берілген тапсырма бойынша сәйкестендіру
|
https://learningapps.org/watch?v=p2zp6uof522 |
|||||||||||
|
|||||||||||||
|
2.1. Алдын ала білім |
|||||||||||||
|
Жалпы қайталау (13 минут) |
Бірге ойлаймыз» әдісі Топпен жұмыс 3-тапсырма: Веб-сайттың негізгі компоненттеріне қойылатын талаптарды кестеге толтыру
Топтық жұмыс Ойлан, тап! 4-тапсырма: HTML тілінің құрылымын құрастыру:
|
|
|||||||||||
|
2.2. Жаңа материалды зерттеу |
|||||||||||||
|
2.3. Жаңа білімді практикада қолдану |
|||||||||||||
|
Бекіту. Бақылау жұмысы (60 минут) |
Жеке жұмыс 5-тапсырма: Тегтер мен анықтамаларын сәйкестендіру
|
|
|||||||||||
|
Жеке жұмыс 6-тапсырма: Қосымша №1 |
|
||||||||||||
|
Жұптық жұмыс 7-тапсырма: HTML тегтерін пайдалана отырып, кез келген техникалық бағытта cайт жасаңыз Сайттың мазмұнына қойылатын талаптар, критерийлер:
Сілтемелер пайдалану |
|
||||||||||||
|
Жаңа білім мен дағдыларды/кәсіби дағдыларды қалыптастыру «Шағын дәріс» әдісі Каскадтық стильді кестелер CSS және оның артықшылықтары мен кемшіліктері CSS (Cascading Style Sheets – Каскадтық стильді кестелер) – HTML, XHTML және т.б. белгілеу тілдерінде жазылған web-беттердің сыртқы көрінісін суреттейтін, әрлейтін тіл болып есептеледі. Бұл тілде web-беттердің сыртқы көрінісіндегі шрифттер мен түстердің орналасуы, блоктар сияқты элементтерді жасауға болады. Белгілеу тілдерінде (HTML, XHTML, XML және т.б.) web беттердің логикалық құрылымдары мен сыртқы көріністерін суреттеуді бір-бірінен бөліп қарастыру болды. Әрқайсысы бөлек болса, сайт жасағанда да, сайттың кодын оқығанда да түсінуге ыңғайлы болады. Артықшылықтары: HTML кодының көлемін едәуір кемейтеді және оны оқуға ыңғайлайды. CSS тілі көмегімен HTML тілінде беруге болмайтын параметрлерді жасауға болады. Мысалы, сілтемелердің астындағы сызықты алып тастауға болады; CSS арқылы web-беттің сыртқы көрінісін оңай өзгертуге болады. Көп құжаттардың сыртқы көрінісін бір кесте арқылы көрсетуге болаады. Мысалға, 30 беттегі кодтағы шрифттерді жасыл түске боядық дейік. Біраз уақыт өткен соң, көк не қызыл түске өзгеру керек болса, барлық 30 беттегі ширфттердің әрбірін өзгертіп шығу керек. Ал CSS тіліндегі бір қатар программа арқылы арқылы сол 30 беттің барлығын бірден өзгерте салуға болады. Өтілген тақырыпты бекіту: Жеке жұмыс 8-тапсырма: Арман осы екі тегтерді жазып салыстырды. Салыстыру барысында сіз қандай өзгерісті байқадыңыз
|
|
||||||||||||
|
|
|||||||||||||
|
|||||||||||||
|
Үй тапсырмасы (4 минут) |
Өткен тақырыптарды қайталау. «HTML және CSS тегтерін зерттеп, осы тегтер арқылы жасалған сайттарды қарап, тегтерін салыстырып келу |
Қадырқұлов Р.А., Нұрмұханбетова Г.К. Информатика. Оқулық. Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-сынып оқушыларына арналған оқулық. – Алматы: Алматыкітап баспасы, 2019. -105-138 б. |
|||||||||||
|
Бағалау (3 минут) |
Шахмат тақтасының суретін пайдалану арқылы білімалушылар бос ақ ұяшықтарға өз ойларын стикерге жазып жапсырады. Сол жазылған ойлары негізінде өтілген сабақтан алған білімі қорытындыланады. |
|
|||||||||||
|
|||||||||||||
|
(3 минут) |
Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» тәсілі «Мұғалімге жеделхат» тақтасына оқушылар стикер жапсыру арқылы орындалады. Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады:
енді мен......аламын. |
|
|||||||||||
Бағалау парағы
|
Сандық эквивалент |
Балл |
Критерийлер |
|
Баға «Өте жақсы» |
90-100 |
|
|
Баға «Жақсы» |
70-89 |
2 веб-беттерді әзірлеу кезінде CSS қолдана алады |
|
Баға «Қанағаттанарлық» |
50-69 |
|
Оқытушы___________________А. Шыңғысова
Н.06.2-14 Басылым 3
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары Web парақшаға мультимедия
Сабақ жоспары Web парақшаға мультимедия
Сабақ жоспары №13
|
Сабақ тақырыбы |
Web парақшаға мультимедия |
||||||||||||
|
Модуль /пән атауы |
Информатика |
||||||||||||
|
Дайындаған педагог |
Шыңғысова Айнұр Қуанышқызы |
||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||
|
Курс, топ |
1 курс |
||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
аралас |
||||||||||||
|
Міндеттер |
|
||||||||||||
|
Мақсаты |
|
||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер |
HTML және CSS тегтерін пайдалана отырып, веб-сайтты әзірлейді |
||||||||||||
|
Қажетті ресурстар және АКТ |
Қадырқұлов Р.А., Нұрмұханбетова Г.К. Информатика. Оқулық. Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-сынып оқушыларына арналған оқулық. – Алматы: Алматыкітап баспасы, 2019. -105-138б. Тыңдаушыларға арналған нұсқаулық, 190б Интернет ресурстары |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Кезеңі / Уақыты |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
|||||||||||
|
|||||||||||||
|
|
Ұйымдастыру кезеңі
Студенттерді бүгінгі сабаққа ынталандыру. «Көршіме тілек» әдісі. |
|
|||||||||||
|
Психологиялық ахуал (7 минут) |
Білімді өзектендіру «Конверт – сұрақ» әдісі 1-тапсырма: 2-3 сұрақ жазып, конвертке салыңыз. Әрбір оқушыда өзінікі болатындай етіп, бірнеше конверт дайындаңыз. Әрқайсысына екі минут беріңіз: оқушы стикерде атын және жауабын жазады; екі минут өткен соң конверт келесі оқушыға беріледі, осылай бұл 2-3 сұраққа барлығы жауап бергенше жүре береді. Стикерлерді жинап, бірнеше жауапты дауыстап оқыңыз (аттарын атамастан); сынып белгілі бір сұрақтың қаншалықты дұрыс болғанын талқылайды. Веб-сайт ұғымы бойынша білімдерін тексеру
Сайтты жоспарлау кезеңдері қандай? |
Қадырқұлов Р.А., Нұрмұханбетова Г.К. Информатика. Оқулық. Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-сынып оқушыларына арналған оқулық. – Алматы: Алматыкітап баспасы, 2019. -105б. |
|||||||||||
|
Мақсаты мен міндетін хабарлау |
Жеке жұмыс 2-тапсырма: Берілген тапсырма бойынша сәйкестендіру
|
https://learningapps.org/watch?v=p2zp6uof522 |
|||||||||||
|
|||||||||||||
|
2.1. Алдын ала білім |
|||||||||||||
|
Жалпы қайталау (13 минут) |
Бірге ойлаймыз» әдісі Топпен жұмыс 3-тапсырма: Веб-сайттың негізгі компоненттеріне қойылатын талаптарды кестеге толтыру
Топтық жұмыс Ойлан, тап! 4-тапсырма: HTML тілінің құрылымын құрастыру:
|
|
|||||||||||
|
2.2. Жаңа материалды зерттеу |
|||||||||||||
|
2.3. Жаңа білімді практикада қолдану |
|||||||||||||
|
Бекіту. Бақылау жұмысы (60 минут) |
Жеке жұмыс 5-тапсырма: Тегтер мен анықтамаларын сәйкестендіру
|
|
|||||||||||
|
Жеке жұмыс 6-тапсырма: Қосымша №1 |
|
||||||||||||
|
Жұптық жұмыс 7-тапсырма: HTML тегтерін пайдалана отырып, кез келген техникалық бағытта cайт жасаңыз Сайттың мазмұнына қойылатын талаптар, критерийлер:
Сілтемелер пайдалану |
|
||||||||||||
|
Жаңа білім мен дағдыларды/кәсіби дағдыларды қалыптастыру «Шағын дәріс» әдісі Каскадтық стильді кестелер CSS және оның артықшылықтары мен кемшіліктері CSS (Cascading Style Sheets – Каскадтық стильді кестелер) – HTML, XHTML және т.б. белгілеу тілдерінде жазылған web-беттердің сыртқы көрінісін суреттейтін, әрлейтін тіл болып есептеледі. Бұл тілде web-беттердің сыртқы көрінісіндегі шрифттер мен түстердің орналасуы, блоктар сияқты элементтерді жасауға болады. Белгілеу тілдерінде (HTML, XHTML, XML және т.б.) web беттердің логикалық құрылымдары мен сыртқы көріністерін суреттеуді бір-бірінен бөліп қарастыру болды. Әрқайсысы бөлек болса, сайт жасағанда да, сайттың кодын оқығанда да түсінуге ыңғайлы болады. Артықшылықтары: HTML кодының көлемін едәуір кемейтеді және оны оқуға ыңғайлайды. CSS тілі көмегімен HTML тілінде беруге болмайтын параметрлерді жасауға болады. Мысалы, сілтемелердің астындағы сызықты алып тастауға болады; CSS арқылы web-беттің сыртқы көрінісін оңай өзгертуге болады. Көп құжаттардың сыртқы көрінісін бір кесте арқылы көрсетуге болаады. Мысалға, 30 беттегі кодтағы шрифттерді жасыл түске боядық дейік. Біраз уақыт өткен соң, көк не қызыл түске өзгеру керек болса, барлық 30 беттегі ширфттердің әрбірін өзгертіп шығу керек. Ал CSS тіліндегі бір қатар программа арқылы арқылы сол 30 беттің барлығын бірден өзгерте салуға болады. Өтілген тақырыпты бекіту: Жеке жұмыс 8-тапсырма: Арман осы екі тегтерді жазып салыстырды. Салыстыру барысында сіз қандай өзгерісті байқадыңыз
|
|
||||||||||||
|
|
|||||||||||||
|
|||||||||||||
|
Үй тапсырмасы (4 минут) |
Өткен тақырыптарды қайталау. «HTML және CSS тегтерін зерттеп, осы тегтер арқылы жасалған сайттарды қарап, тегтерін салыстырып келу |
Қадырқұлов Р.А., Нұрмұханбетова Г.К. Информатика. Оқулық. Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану-математикалық бағытындағы 10-сынып оқушыларына арналған оқулық. – Алматы: Алматыкітап баспасы, 2019. -105-138 б. |
|||||||||||
|
Бағалау (3 минут) |
Шахмат тақтасының суретін пайдалану арқылы білімалушылар бос ақ ұяшықтарға өз ойларын стикерге жазып жапсырады. Сол жазылған ойлары негізінде өтілген сабақтан алған білімі қорытындыланады. |
|
|||||||||||
|
|||||||||||||
|
(3 минут) |
Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» тәсілі «Мұғалімге жеделхат» тақтасына оқушылар стикер жапсыру арқылы орындалады. Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады:
енді мен......аламын. |
|
|||||||||||
Бағалау парағы
|
Сандық эквивалент |
Балл |
Критерийлер |
|
Баға «Өте жақсы» |
90-100 |
|
|
Баға «Жақсы» |
70-89 |
2 веб-беттерді әзірлеу кезінде CSS қолдана алады |
|
Баға «Қанағаттанарлық» |
50-69 |
|
Оқытушы___________________А. Шыңғысова
Н.06.2-14 Басылым 3
шағым қалдыра аласыз


















