Материалдар / Сабақ жоспары :Заң - адам құқығы мен бостандығының кепілі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сабақ жоспары :Заң - адам құқығы мен бостандығының кепілі

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары :Заң - адам құқығы мен бостандығының кепілі 9-сынып. Сабақта: 1.Адам өз құқын қорғау үшін нені білу керек? 2.Адам құқығы мен бостандығын шектеу мүмкін бе? 3.Ол туралы қандай мемлекеттік құжаттарда айтылған? 3.Сен өз құқыңды қорғай білесің бе?сұрақтарына жауап алады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Ақпан 2022
2818
5 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Түркістан облысы, Сайрам ауданы

12 Т. Рүстемов атындығы мектеп-гимназиясының

қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Менлибаева Жанар Балтабаевна





9-сынып

Қазақ тілі мен әдебиеті

Сабақтың тақырыбы: Заң - адам құқығы мен бостандығының кепілі

Бөлім:

Заң- қоғамның тірегі. Айбатыр Сейтақ «Азат елдің ар-намысы- Ата заң»

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Заң - адам құқығы мен бостандығының кепілі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

9.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіру

9.4.1.1 мәтіндердің жанрлық және стильдік ерекшелігін сақтап, аннотация жазу;

9.5.1.1 ырықсыз етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:орта көлемді прозалық,поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдайды,көтерілген (тұрмыстық,әлеуметтік,қоғамдық)мәселені анықтап,өз пікірін білдіре біледі;

Көпшілік оқушылар үшін:тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде көтерілген мәселеге сыни көзқарасын білдіреді;

Кейбір оқушылар үшін:сыни пікірін дәлелмен айта алады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

7 мин.

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Мұғалім таратқан қима қағаздар бойынша топқа бірігеді.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады.

3.Оқушыларды топтарға біріктіру.


Әр оқушы қима қағаздарды таңдау арқылы ұқсас құралдармен 2-3 топқа бірігеді.

1 топ;

2 топ;

3-топ;


Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Оқулық, жұмыс дәптерлері,

қима пішіндер


Жаңа сабаққа кіріспе


(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын қою:

1.Адам өз құқын қорғау үшін нені білу керек?

2.Адам құқығы мен бостандығын шектеу мүмкін бе?

3.Ол туралы қандай мемлекеттік құжаттарда айтылған?

3.Сен өз құқыңды қорғай білесің бе?

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Слайд

Рисунок 9

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

2 6 мин.

Топтық жұмыс

Мәтін алды жұмыс

Жаңа сөздер: әділет, ар-намыс, құқық,кепіл,құқылы. Оқушыларға мағынасын, аудармасын түсіндіру.

1. ҚР Конституциясы неше бөлімнен тұрады?

2.ҚР Конституциясы неше баптан тұрады?

3.Азамат құқықтары қай бөлімде айтылған деп ойлайсыңдар?

3-тапсырма

Жұптық жұмыс

Мұғалім оқуышларды ынтымақтастыққа баулып, сауатты жазуға, сөйлеуге дағдыландырады.

Айтылым

«Атаулар туралы үш сұрақ»

Сұрақтарға жауап беріп, ой бөліседі,





Сұраққа өз ойын айтып, талдау жасап, постер қорғайды.




Дескриптор:

-Оқушылар ойларын айтады;

-сұрақты талқылайды.

Жалпы- 5 балл.











Дескриптор

5 балл

-сұраққа жауап береді

-талқылайды

-постер жасайды

-айтады, қорғайды.


Оқулық

9-сынып

Рисунок 5














Жеке жұмыс


2-тапсырма

Жеке жұмыс

Мұғалім бағыт, бағдар беріп, қосымша ақпараттар береді.





4-тапсырма

Жеке жұмыс

1.Мұғалім бағыт- бағдар береді. Мәтінге қандай ат қояр едің?

2.«Адам», «жеке адам», «азамат» ұғымдарын сипатта. Олардың ортақ тұстары мен айырмашылықтары неден көрінеді?

3.Адам құқы қалай сипатталады?

5-тапсырма

Жеке жұмыс





6-тапсырма

Жеке жұмыс





Ойтаразы


Жазылым

Берілген сөздер мен сөз тіркестерін мағынасына қарай сәйкестендіріп, сөйлем құрап жазады.



Тыңдалым Айтылым

Тыңдалған мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді;

Мәтінге ат қояды;

«Адам», «жеке адам», «азамат» үғымдарына түсінік береді.





Жазылым

Тірек сөздерді жазады. Мәтіннің стилін анықтайды. Мазмұнына сүйеніп, кластер құрады

Айтылым

Сұрақтар құрастырады.

Жазылым

«Шығу парағын» толтырады.Сабақта алған әсерімен бөліседі. Сабаққа кері байланыс береді.

Дескриптор:

-сәйкестендіреді

-сөйлем құрайды.

-синонимдерін табады.

Жалпы-3балл



Дескриптор

3 балл

-тыңдайды

-сұраққа жауап береді.











Дескриптор

3 балл

-кластер құрады.



Дескриптор

3 балл

-қорытынды жасайды

Оқулық

9-сынып





слайдтар









Кесте















Схемалар











Смайликтер

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.


«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.






Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар».


Рисунок 23



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!