Сабақ жоспары.Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері. 9 сынып

Тақырып бойынша 26 материал табылды

Сабақ жоспары.Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері. 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
- бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын біледі -Бұрышты радиандық өлшемнен градустық өлшемге көшіреді; -Бұрышты градустық өлшемнен радиандық өлшемге айналдырады; -бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді; -Бірлік шеңбердегі нүктелердің координаталарын табады
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:

Арыстанбекова Р

Пән/Сынып:

9 сынып

Күні:

13.01.2025 ж

Тарау немесе бөлім атауы:

9.3А Тригонометрия

Сабақтың тақырыбы:

Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері

Оқу мақсаты:

9.1.1.2

бірлік шеңбердің бойында сандарын белгілеу;

Бағалау критериі:

- бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын біледі

-Бұрышты радиандық өлшемнен градустық өлшемге көшіреді;

-Бұрышты градустық өлшемнен радиандық өлшемге айналдырады;

-бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді;

-Бірлік шеңбердегі нүктелердің координаталарын табады

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

3 минут


Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!

Атмосфералық жағдайды қалыптастыру.

Бүгін,Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері тақырыбын қарастырамыз

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

-бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді;

-бірлік шеңбердегі нүктенің координаталары (cosα; α) екенін біледі;

Ширату тапсырмасы.Сіздерді тапсырманы бірлесіп орындауға шақырамын.

-Қазір сіздерге әр түрлі шамаларды айтамын . Оларды қалай және қандай белгілері бойынша топтастыруға болатыны туралы ойланып көріңіздер. Сонымен бұл тапсырмадан қандай ой түйдіңіздер?

- Ауа температурасы күндіз +80С, ал түнде -20С;

-Дүкен бірінші айда 10% пайда көріп, екінші айда 8% зиян шекті;

-Сүңгуір спортшы 1,2 м биіктікке секіріп, одан 3 м-ге суға сүңгіді;

- Айдос бір орында тұрып 1800-қа кері бұрылды;

- Айгүл сағаттың 15 минутқа қалып қойды;

-400-қа қарама-қарсы бұрыш қандай болады?






Сұрақтарға жауап береді.


шамаларды мағынасына, сан мәндеріне қарай топтастыруға болатыны туралы қорытынды жасайды. Оң шамаларды: «10% пайда», «+80С», «1,2 м биіктік» және «-20С», «8% зиян шегу», «3 м тереңдік», «15 минут қалып қою» теріс шамалар ретінде қабылданатынын түсіндіреді. Ал «1800-қа кері бұрылу» қарама-қарсы бағыт деген мағынаны білдіретінін ажыратып бұрыштарда да өлшем бірліктері болатынын және оң, теріс шамаларының болатынын анықтайды












Whatsapp қолдану.








Интернет ресурстары








8 мин

Жаңа сабақ

Әр партада шеңбер сызылған сызбалар бар

Тапсырма1: Берілген шеңберді екі перпендикуляр түзу жүргізу арқылы 4 бірдей бөлікке бөлейік. Алынған төрт бұрышты тағы да екі перпендикуляр жүргізу арқылы 4 бөлікке бөліп бір бөлігін β деп белгілейік. Енді осы β бұрышын 45 тең бірдей бөлікке бөлсек

10 бұрыш деп- шеңбердің 1/360 бөлігіне тең центрлік бұрышты айтады.




Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады


Білім алушылар жұптасады

Сызба көмегімен мұғалімнің

бағыттауындағы алгоритмдерді орындап:

-10 бұрышты анықтайды;

-бірлік шеңберде 3600; 1800; 900; 00 бұрыштарды анықтайды

- бұрыштың оң және теріс бағыттардағы өлшемдерін анықтайды;



Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді.




«Екі жұлдыз бір ұсыныс»


https://onlinemektep.net/schedule/13.01.2021/lesson/c5fa25f2-0962-4684-a19e-0cfca0da10f4












Слайд

17 мин

Бекіту тапсырмалары

1. Келесі бұрыштардың санын қолданып , радиан арқылы өрнекте:

а) ; ә)-

б) ;

2. Радиандық өлшемі белгілі доғаның бұрыштық өлшемін градустық өлшеммен жаз:

а) ә)

3.Кестені толтыр:

р/с

Градустық өлшем

Радиандық өлшем

ширегі

1

-1350



2



ІІ ширек

3




Оқулықпен жұмыс. №19.6, №19.9.













«Сағат қанша болды?» (Топтық жұмыс):

Тапсырма: Шебер шәкіртіне белгілі бір тапсырманы бергенде  сағат 1100 болатын. Ол тапсырманы 1 сағат 20 минуттан кейін тексеретінін айтты. Осы уақыт ішінде сағат тілінің неше градусқа және радианға айналым жасайтынын анықтаңыздар


бұрыштың градустық өлшемін радиандық өлшемге айналдырады








Кестеге мұқият қарайды.

1-ші жол бойынша радиандық өлшем мен орналасу ширегін табады.

2-ші жолда ширекке қатысты оң немесе теріс өлшемдегі бұрышты жазып алып, сол арқылы екінші белгісізді анықтайды

3-ші жол бойынша градустық өлшем мен ширегін табады

Оқулықтан есептер шығарады.

Білім алушылар тапсырма шартына сәйкес сағат тілінің қанша градусты көрсетіп тұрғанын анықтап, оны радианға айналдырады

Дескриптор: Білім алушы

1.-градустық өлшемі бойынша радиандық өлшемді табады

-қай ширекте орналасатынын анықтайды

2.-ІІ ширекте жататындай оң немесе теріс өлшемдегі бұрышты ойлап табады

-алынған бұрыштың градустық немесе радиандық өлшемін табады

3.-радиандық өлшемі бойынша град. өлшемді табады

-қай ширекте орналасатынын анықтайды

ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды


Слайд


Интернет ресурстары


Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық.

Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова

Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл


10мин

Жеке жұмыс

Online-mektep

Тапсырманы орындайды

Мониторинг

https://onlinemektep.net/schedule/13.01.2021/lesson/c5fa25f2-0962-4684-a19e-0cfca0da10f4

2 минут








Бүгінгі сабақта:

-Бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын меңгеру,есептер шығару;

-Градусты радианға және радианды градусқа айнаалдыру тәсілдерін білу.

Рефлексия:

Білемін

Білдім

Білгім келеді




Үйге тапсырма. №19.11





Тақырыпты меңгергенін анықтау











Кері байланыс


Whatsapp қолдану





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.04.2025
227
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі