ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРЫ
|
Пәні: Қазақ тілі |
Мектеп:Мұнайлы ауданы,Қызылтөбе ауылы,№2 орта мектеп |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Боранғали Б.О. |
|||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дәрумендердің пайдасы |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
7.Т/А6. Коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу. 7.О7. Ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтан алынған деректерді колдану, авторына сілтеме жасау. 7.ӘТН 2. Сөйлеу тілінде интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап береді, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстырады, талқылайды Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдайды Кейбір оқушылар орындай алады: Көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жаза алады. |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Әдептілікке,тазалыққа,мәдениеттілікке,т.б. |
|||
|
Сабақтың түрі |
Кіріспе сабақ |
|||
|
Алдыңғы білім |
Ас-адамның арқауы. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Жоспарл.уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 мин |
Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийі айтылады. |
|
||
|
Сабақ ортасы 10 минут 10 минут 10 мин |
Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, дәптерлеріне бүгінгі күнді жазғызу. Қызығушылықты ояту.Топқа бөліну
Оқушыларға қиынды суреттер беріледі, сол суреттер бойынша топ болып бөлінеді және тақырыпты болжайды. Мысалы: -Суреттерден нені байқадыңыз? Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады.Бағалау критерийлері таныстырылады. Мағынаны тану кезеңі. Ой шақыру. «Ашық микрофон» деген айдармен сұрақтарға ретімен жауап бере беруге болады. Мүмкін болса, оқушыларға шынайы микрафон ұсынуға да болады. Дәрумен дегеніміз не? Дәруменнің қандай түрлері бар? Неліктен дәрумендер адам денсаулығы үшін маңызды? Не себепті адам ағзасында дәрумендер тапшы болады? Смайликтер арқылы бағалаймын 2-тапсырма.Тыңдалым тапсырмасы. Топтық жұмыс. Қымыздың емдік қасиеттері жөнінде ХІХ ғасырдың бірінші Жартысында орыстың медициналық журналдарында Н.Шванковскийдің, П.Скворцовтың, В.Дальдың бірнеше мақалалары басылған. Ұлы орыс жазушылары Л.Н.Толстой Самара даласында, ал А.Н.Чехов Андреевск шипажайында қымызбен емделген. Қымызбен емдейтін алғашқы шипажай 1858 жылы Самара қаласынан 6 шақырым жерде ашылды. Бұл шипажайды ұйымдастырушы Н.В.Постников оны 55 жыл бойы үздіксіз басқарды. Қазақстанда қымызбен емдейтін алғашқы емхана 1910 жылы Бурабайда ашылды. Оны дәрігер П.Н.Емельянов ашқан. Бурабай емханасы үшін қымызды қазақтар дәстүрлі әдіс бойынша сабаға ашытты. Бірінші дүниежүзілік соғыстың қарсаңында қымызбен емдейтін үш губернияға (Уфа, Самара,Орынбор) жыл сайын қымызбен емделетін 10000—11000 адам барып отырды. Сөйтіп, қымызбен емдейтін 68 аурухана мен 75 қымыз пункті болған. Шұбат түйе сүтінен ашытылады. Бұл — әрі сусын, әрі тағам. Өйткені бие сүтіне қарағанда түйе сүті өте майлы келеді. Оның емдік қасиеті мол. Шұбат көбінесе торсықта немесе ағаш күбіде ашытылады. Торсықта немесе ағаш күбіде бір тәулік ішінде шұбат бабына келе бастайды. Торсықты көбінесе түйенің мойнағынан жасайды. Шұбат ашытуға ешкі терісі де пайдаланылады. Мұндай (торсық, мес, көнек) ыдыстардың тігісін шуда жүннен иірген жіппен тігеді. Сабада бапталған қымыз секілді торсықта ашытқан шұбаттың хош иісі аңқып, ерекше дәмді келеді. Шұбат — әрі тағам, әрі емдік қасиеті бар сусын. Қыр елінде қымыз бен шұбаттан жазылмайтын ауру кемде-кем дейді. Шұбат өкпе, асқазан, түрлі ішек ауруларына бірден-бір шипалы сусын. Б.Садықов
1.Қымыз бен шұбаттың пайдасы жайында не білесіңдер? Мәтіндегі ойды жалғастырып өз сөздеріңмен баяндаңдар. Дескрипторлар: * Мәтінді түсініп тыңдайды,негізгі ақпаратты табады. * Мазмұнын баяндайды. ҚБ «Қол шапалақтау Тыңдалымнан кейінгі тапсырмалар. 8-тапсырма. Жеке жұмыс. Дескрипторлар: * Сүт өнімдері туралы 5 сөйлем құрайды *Көңіл-күй одағайларын біледі ҚБ «Қол шапалақтау 3-тапсырма. Жазылым Дескрипторлар: * Суреттегі жеміс түрін таңдап,жарнама дайындайды *Жарнамада жемістердің пайдасы мен дәрумендер туралы айтады. ҚБ «Қол шапалақтау |
|
||
|
Үй тапсырмасы |
«Дәрумендердің адам ағзсына әсері» эссе жазу |
|
||
|
Сабақ соңы 5 мин |
Рефлексия«Бес саусақ» әдісі арқылы жүзеге асады. (Парақшада оқушының не жазуы тиіс екені толығымен көрсетілген). Парақшаны жеке оқушы толтырады.
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары."Дәрумендердің пайдасы" қазақ тілі,7 сынып
Сабақ жоспары."Дәрумендердің пайдасы" қазақ тілі,7 сынып
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРЫ
|
Пәні: Қазақ тілі |
Мектеп:Мұнайлы ауданы,Қызылтөбе ауылы,№2 орта мектеп |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Боранғали Б.О. |
|||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дәрумендердің пайдасы |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
7.Т/А6. Коммуникативтік жағдаятқа сай көркем бейнелеуіш, эмоционалды-экспрессивті сөздерді және мақал-мәтелдер мен тұрақты тіркестерді еркін қолданып, диалогке қатысу, пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай білу. 7.О7. Ғаламтор, энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтан алынған деректерді колдану, авторына сілтеме жасау. 7.ӘТН 2. Сөйлеу тілінде интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мәнін түсініп қолдану. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап береді, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстырады, талқылайды Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдайды Кейбір оқушылар орындай алады: Көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жаза алады. |
|||
|
Құндылықтарға баулу |
Әдептілікке,тазалыққа,мәдениеттілікке,т.б. |
|||
|
Сабақтың түрі |
Кіріспе сабақ |
|||
|
Алдыңғы білім |
Ас-адамның арқауы. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Жоспарл.уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
|
Басы 5 мин |
Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийі айтылады. |
|
||
|
Сабақ ортасы 10 минут 10 минут 10 мин |
Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, дәптерлеріне бүгінгі күнді жазғызу. Қызығушылықты ояту.Топқа бөліну
Оқушыларға қиынды суреттер беріледі, сол суреттер бойынша топ болып бөлінеді және тақырыпты болжайды. Мысалы: -Суреттерден нені байқадыңыз? Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады.Бағалау критерийлері таныстырылады. Мағынаны тану кезеңі. Ой шақыру. «Ашық микрофон» деген айдармен сұрақтарға ретімен жауап бере беруге болады. Мүмкін болса, оқушыларға шынайы микрафон ұсынуға да болады. Дәрумен дегеніміз не? Дәруменнің қандай түрлері бар? Неліктен дәрумендер адам денсаулығы үшін маңызды? Не себепті адам ағзасында дәрумендер тапшы болады? Смайликтер арқылы бағалаймын 2-тапсырма.Тыңдалым тапсырмасы. Топтық жұмыс. Қымыздың емдік қасиеттері жөнінде ХІХ ғасырдың бірінші Жартысында орыстың медициналық журналдарында Н.Шванковскийдің, П.Скворцовтың, В.Дальдың бірнеше мақалалары басылған. Ұлы орыс жазушылары Л.Н.Толстой Самара даласында, ал А.Н.Чехов Андреевск шипажайында қымызбен емделген. Қымызбен емдейтін алғашқы шипажай 1858 жылы Самара қаласынан 6 шақырым жерде ашылды. Бұл шипажайды ұйымдастырушы Н.В.Постников оны 55 жыл бойы үздіксіз басқарды. Қазақстанда қымызбен емдейтін алғашқы емхана 1910 жылы Бурабайда ашылды. Оны дәрігер П.Н.Емельянов ашқан. Бурабай емханасы үшін қымызды қазақтар дәстүрлі әдіс бойынша сабаға ашытты. Бірінші дүниежүзілік соғыстың қарсаңында қымызбен емдейтін үш губернияға (Уфа, Самара,Орынбор) жыл сайын қымызбен емделетін 10000—11000 адам барып отырды. Сөйтіп, қымызбен емдейтін 68 аурухана мен 75 қымыз пункті болған. Шұбат түйе сүтінен ашытылады. Бұл — әрі сусын, әрі тағам. Өйткені бие сүтіне қарағанда түйе сүті өте майлы келеді. Оның емдік қасиеті мол. Шұбат көбінесе торсықта немесе ағаш күбіде ашытылады. Торсықта немесе ағаш күбіде бір тәулік ішінде шұбат бабына келе бастайды. Торсықты көбінесе түйенің мойнағынан жасайды. Шұбат ашытуға ешкі терісі де пайдаланылады. Мұндай (торсық, мес, көнек) ыдыстардың тігісін шуда жүннен иірген жіппен тігеді. Сабада бапталған қымыз секілді торсықта ашытқан шұбаттың хош иісі аңқып, ерекше дәмді келеді. Шұбат — әрі тағам, әрі емдік қасиеті бар сусын. Қыр елінде қымыз бен шұбаттан жазылмайтын ауру кемде-кем дейді. Шұбат өкпе, асқазан, түрлі ішек ауруларына бірден-бір шипалы сусын. Б.Садықов
1.Қымыз бен шұбаттың пайдасы жайында не білесіңдер? Мәтіндегі ойды жалғастырып өз сөздеріңмен баяндаңдар. Дескрипторлар: * Мәтінді түсініп тыңдайды,негізгі ақпаратты табады. * Мазмұнын баяндайды. ҚБ «Қол шапалақтау Тыңдалымнан кейінгі тапсырмалар. 8-тапсырма. Жеке жұмыс. Дескрипторлар: * Сүт өнімдері туралы 5 сөйлем құрайды *Көңіл-күй одағайларын біледі ҚБ «Қол шапалақтау 3-тапсырма. Жазылым Дескрипторлар: * Суреттегі жеміс түрін таңдап,жарнама дайындайды *Жарнамада жемістердің пайдасы мен дәрумендер туралы айтады. ҚБ «Қол шапалақтау |
|
||
|
Үй тапсырмасы |
«Дәрумендердің адам ағзсына әсері» эссе жазу |
|
||
|
Сабақ соңы 5 мин |
Рефлексия«Бес саусақ» әдісі арқылы жүзеге асады. (Парақшада оқушының не жазуы тиіс екені толығымен көрсетілген). Парақшаны жеке оқушы толтырады.
|
|
||
шағым қалдыра аласыз















