Сабақтың тақырыбы:
|
Химиялық элемент:жіктелуі,
сипаттамасы.
|
Оқып үйренудің негізгі
мақсаты:
|
Химиялық элемент,атом,
ион,молекулалардың сипаттамаларын топтық жұмыста бірлесе талдата
отырып түсінік қалыптастыру,химиялық есептер шығара білу дағдысын
дамыту.
|
Оқып үйренудің
нәтижелері:
|
Химиялық элемент, атом, ион,
молекула және олардың қасиеттерін болжай алады. Химиялық есептерді
шығару дағдылары қалыптасады. Жаңа білімді меңгереді. Тапсырманы өз
бетімен орындайды.
|
Оқытуда қолданылатын
әдіс-тәсілдер:
|
Санау әдісі, миға шабуыл,
топтық жұмыс, сандарды сөйлетейік, сұрақ – жауап,Венн диаграммасы,
инсерт.
|
Сабақ барысы:
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Уақыт
|
Дерек көздері
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу.
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру.
|
Сәлемдеседі. Қол ұстасып бір-біріне жылы лебіз
білдіреді.
|
1мин
|
Периодтық кесте.
ЭТ кесте.
|
Топқа
бөлу ( санау әдісі
бойынша)
Оқушылар сағат тілі бойынша рет нөмірлерін санау
арқылы үш топқа бөлінеді.
|
Рет
сандарын санау бойынша үш топқа топтасады.
|
1мин
|
|
Бағалау критериясының параметрін
айту
-
Өткен сабақты пысықтау.
-
Топтық жұмыста белсенділік.
-
Есептер шығару.
-
Тест жұмысы.
.
Топтық ереже
|
Оқушылар берілген параметрлерге назар
аударады.
Топтық ережені орындау
|
|
Бағалау парақшасы
|
Өткен сабақты пысықтау.
1. «Сандарды сөйлетейік».
|
Топпен жұмыс істейді
11,15,26,16,1860,1869,1,3 сандары нені білдіретінін
түсіндіреді,сұрақтарға жауап береді.
|
13
мин
|
Плакаттар. Маркерлер. Үлестірме
қағаздар.
|
Жаңа тақырыптың мағынасын
ашу
Оқулықпен жұмыс.
|
Оқулықтан оқып бір-біріне
түсіндіреді.
|
2
мин
|
Оқулық
|
Жаңа тақырып:
1. Химиялық элементтер туралы
айтыңдар.
2.Атомның қасиеттерін
сипаттаңдар.
3.Молекулалардың қасиеттерін сипат-
таңдар.
|
Топпен жұмыс істеу барысында
әр топ өз жұмыстарын талдайды, ой бөліседі, қорғайды келесі топ
қарсы пікірлер айтады.
|
16
мин
|
Плакаттар. Маркерлер. Үлестірме
қағаздар.
|
Сергіту сәті.
Бірге ән айту.
|
Оқушылар бірігіп ән айтады.
|
1мин
|
|
Алған білімдерін
қолдану.
ВЕНН диаграммасын толтыру.
|
Оқушылар атом мен молекуланы
салыстыра отырып ВЕНН диаграммасын
толтырады.
|
8мин
|
|
|
Қосымша:
Дарынды балаларға қосымша есептер (кеңейтілген
сұрақтар)
|
Үлестірме кеспедегі есептерді
шығару
Р1,
Р2, Р3, .
|
|
|
Кері байланыс.
Сабақта қандай сұрақтар қамтылды және не
үйрендік?
|
Сабақ барысында алған білімдерін жазып
баяндайды.
INSERT
«V» -білемін
«-» - мен үшін түсініксіз
«+» - мен үшін жаңа ақпарат
«?» - мені таң қалдырды
|
2мин
|
Инсерт парағы
|
Бағалау ( бағалау дескрипторы бойынша
бағалау)
|
Бағалау критериясы параметрлері арқылы бірін –
бірі бағалайды. Бағалау шкаласы бойынша ұпай сандарын
көрсетеді.
|
1мин
|
4-11 ұпай «3»
12-19 ұпай «4»
20-25 ұпай «5»
|
Келесі сабақта қарастыратын
тақырып.
Химиялық элемент атомдарының
радиоак-тивтілігі туралы түсінік және радиоактив-тіліктің
маңызы.
|
|
|
|