Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары №5
Бөлім: |
Бүтін көрсеткішті дәреже |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
Бимырзаева Алтыншаш |
|||||
Күні: |
10.09.26 |
|||||
Сынып: 7 ғ |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.2.1 натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін білу; 7.1.2.2 санның дәрежесі қандай цифрға аяқталатынын анықтау; |
|||||
Сабақтың мақсаты:
Негіздеме «Білім беру ұйымдарында «Біртұтас тәрбие» бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 194 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 26 мамырдағы № 123 бұйрығы |
1. натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін анықтау; 2. санның дәрежесі қандай цифрға аяқталатынын анықтау.
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Еңбекқорлық: тапсырмаларды мұқият орындап, есеп шығаруда шыдамдылық танытады. Кәсіби білік: дәл есептеу, логикалық ойлау және математикалық тілде дұрыс жауап беру арқылы кәсібилікке қадам жасайды. |
|||||
Сабақ барысы: |
||||||
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдас- тыру кезеңі
5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық;
|
||
Сабақтың басы
10 минут |
Жaңa сaбaқты түсiндiру Бірнеше бірдей көбейткіштердің көбейтіндісін қысқаша қалай жазуға болатынын көрсетуге болады. Мысалы:
a∙a∙a=a3,
b
Теріс
санды дәрежеге шығарғанда оң да, теріс
те сандар алынуы мүмкін.
Дербес жағдайда:
Сонымен
қатар:
Мысалы:
Нөлден өзгеше санының нөл дәрежесі нөлге тең.
Мысалы,
Егер шаршының қабырғасын 3 есе арттырсақ немесе кемітсек оның ауданы қалай өзгереді? Әр жағдайдағы ауданның өзгеруінің жалпы түрін (формуласын) жазып көрсетіңдер.
Оқушылар
өз ойларын айтады ( 3.Егер текшенің қабырғасын 2 есе ұзартсақ немесе қысқартсақ, онда көлемінің өлшемі қалай өзгереді? Өзгергендегі көлемнің жалпы формуласын жазып көрсетіңдер. Оқушылар өз ойларын айтады.
( Нaтурaл көрсеткiштi дәреженiң қaсиеттерi: 1-қaсиет: Негiздерi бiрдей дәрежелердi көбейту үшiн негiзiн өзгерiссiз қaлдырып, дәреже көрсеткiштерiн қосaмыз.
2-қaсиет: Негiздерi бiрдей дәрежелердi бөлу үшiн негiзiн өзгерiссiз қaлдырып, дәреже көрсеткiштерiн aзaйтaмыз.
3
4-қaсиет: Көбейтiндiнi дәрежеге шығaру үшiн әрбiр көбейткiштi осы дәрежеге шығaрып, нәтижелерiн көбейтемiз.
5-қaсиет: Бөлшектi дәрежеге шығaру үшiн aлымын және бөлiмiн жеке дәрежеге шығaрaмыз.
Нaтурaл көрсеткiштi дәрежелердi сaлыстыру: Нaтурaл көрсеткiштi дәреженi сaлыстыру үшiн:
|
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 7-сынып, Алгебра, авторы А.Е. Әбілқасымова.-Алматы, Мектеп2017 |
|||
Сабақтың ортасы
12 минут |
Топтық жұмыс Функционалдық сауаттылыққа бағытталған тапсырмалар А деңгейі: «Тарихқа саяхат» Тапсырма: Есептерді шығарып, жауаптарын өсу ретімен орналастырсаңдар, ЮНЕСКО-ның әлемдік мұралар тізіміне енген Қазақстандағы көне кесене атын оқи аласыңдар.
|
Дәреже қасиеттерін қолданып берілген есептерді шығарады. Белгісіз көрсеткіштердің мәнін анықтайды. Әр есепке сәйкес әріпті табады. Жауаптарды өсу ретімен орналастырады. Әріптерді ретімен оқып, жасырын сөзді құрастырады. ЮНЕСКО-ның Әлемдік мұралар тізіміне енген Қазақстандағы көне кесененің атауын анықтайды.
Берілген өрнектегі дәрежені анықтайды. Дәреже қасиеттерін қолданып өрнекті ықшамдайды. Пластик шөлмектің ыдырау уақытын есептейді Есептеу нәтижесін анықтайды Алынған нәтижені полиэтилен пакетінің ыдырау уақытымен салыстырады. Қоршаған ортаның ластануы мен қалдықтардың ұзақ уақыт ыдырауы туралы қорытынды жасайды. Табиғатты қорғау жолдары бойынша өз пікірін білдіреді
Өрнектегі негіздер мен көрсеткіштерді анықтайды. Өрнекті ықшамдап, үлкен сандармен есептеу жүргізеді. Есептің мәнін дұрыс табады. Өз шешімін сынып алдында түсіндіреді және дәлелдейді.
Қиын есептерді шығаруда кәсіби біліктілік танытады.
|
Дескриптор: •Көбейту кезінде дәреже көрсеткіштерін қосады. •Бөлу кезінде дәреже көрсеткіштерін азайтады. Дәрежені дәрежеге шығаруда көрсеткіштерді көбейтеді
Дескриптор: •Көбейту кезінде дәреже көрсеткіштерін қосады. •Бөлу кезінде дәреже көрсеткіштерін азайтады. Дәрежені дәрежеге шығаруда көрсеткіштерді көбейтеді
- Дәрежелік өрнектегі негіз бен көрсеткішті анықтайды; - Натурал көрсеткішті дәреже қасиеттерін дұрыс қолданады; - Өрнекті ықшамдайды; - Есептеулерді дұрыс орындайды; - Өрнектің мәнін табады; |
Тапсырмар карточкалары Постерлер, маркер, оқу құралдары, тақта
|
||
Қосымша оқу құрал-дарынан тапсырмалар орындату
|
Оқулықпен топтық жұмыс№1 Көбейтіндіні дәреже түрінде жазыңдар
1) n12∙n5= 3) c3∙c4= 5) a16∙a7= 7) b∙b∙b2=
№2 Көбейтіндіні дәреже түріне келтір 1) 25∙64= 3) 34∙81=
5)
0.257∙
Саралау: «қарқын» тәсілі. Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді. Негізгі тапсырмаларды түсіндіруге көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі. |
Бірдей негізді дәрежелердің көбейтіндісі ережесін қолданады. Дәрежелердің көрсеткіштерін қосады. Көбейтіндіні бір дәреже түрінде жазады. Өрнектерді ықшамдайды. Жауаптың дұрыстығын тексереді.
Сандарды бірдей негізді дәрежелер түрінде жазады. Дәреже қасиеттерін қолданады. Көбейтіндідегі дәрежелердің көрсеткіштерін қосады. Өрнекті бір негіздің дәрежесі түрінде түрлендіреді. Жауапты ықшам түрде жазады.Нәтиженің дұрыстығын тексереді. |
Дескриптор - іс-әрекет тәртібін анықтайды; - өрнектерді түрлендіру үшін дәреже қасиеттерін қолданады; - көбейтіндіні дәреже түрінде жазады
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі
Дескриптор
-
Сандарды дәреже түрінде жазады.
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Тақта; Слайд; Оқулық 7-сынып, Алгебра, авторы А.Е. Әбілқасымова.-Алматы, Мектеп 2017 Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер |
||
|
Жеке жұмыс. «WORDWOLL» платформасы арқылы дәрежеге берілген есептерді шығару:
Саралау: «Нәтиже немесе қорытынды» тәсілі арқылы саралау.
• Тест
аяқталғаннан кейін Wordwall-дың рейтинг
тақтасы (Leaderboard) арқылы жоғары нәтиже
көрсеткен оқушылар анықталады.
|
Тапсырманы
орындау:
Өз гаджеттері (телефон) арқылы сілтемеге
өтіп, интерактивті тапсырмаларды
шешеді.
Wordwall платформасындағы тапсырмаларды орындау барысында оқушылар жауапкершілікпен жұмыс істеп, жоғары нәтижеге жетуге ұмтылады, қателерін түзету арқылы өз білімін жетілдіреді және үздіксіз дамудың маңызын түсінеді.
|
Дескриптор: Қайталанатын көбейткішті анықтайды. Қайталану санын дұрыс есептейді. Көбейтіндіні дәреже түрінде дұрыс жазады. |
https://wordwall.net/resource/35940060
|
||
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. 1.Сабақтың мақсаты қандай болды? 2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек? 3.Нені түсінбедіңдер? Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу: - тақырып бойынша не білемін? - тағы не білгім келеді? - не істей аламын? Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады.
|
Бағалау парақтары; оқулық; |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары.Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері.7 сынып
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары №5
Бөлім: |
Бүтін көрсеткішті дәреже |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
Бимырзаева Алтыншаш |
|||||
Күні: |
10.09.26 |
|||||
Сынып: 7 ғ |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Натурал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.1.2.1 натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін білу; 7.1.2.2 санның дәрежесі қандай цифрға аяқталатынын анықтау; |
|||||
Сабақтың мақсаты:
Негіздеме «Білім беру ұйымдарында «Біртұтас тәрбие» бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 194 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 26 мамырдағы № 123 бұйрығы |
1. натурал көрсеткішті дәреже анықтамасын және оның қасиеттерін анықтау; 2. санның дәрежесі қандай цифрға аяқталатынын анықтау.
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Еңбекқорлық: тапсырмаларды мұқият орындап, есеп шығаруда шыдамдылық танытады. Кәсіби білік: дәл есептеу, логикалық ойлау және математикалық тілде дұрыс жауап беру арқылы кәсібилікке қадам жасайды. |
|||||
Сабақ барысы: |
||||||
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдас- тыру кезеңі
5мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық;
|
||
Сабақтың басы
10 минут |
Жaңa сaбaқты түсiндiру Бірнеше бірдей көбейткіштердің көбейтіндісін қысқаша қалай жазуға болатынын көрсетуге болады. Мысалы:
a∙a∙a=a3,
b
Теріс
санды дәрежеге шығарғанда оң да, теріс
те сандар алынуы мүмкін.
Дербес жағдайда:
Сонымен
қатар:
Мысалы:
Нөлден өзгеше санының нөл дәрежесі нөлге тең.
Мысалы,
Егер шаршының қабырғасын 3 есе арттырсақ немесе кемітсек оның ауданы қалай өзгереді? Әр жағдайдағы ауданның өзгеруінің жалпы түрін (формуласын) жазып көрсетіңдер.
Оқушылар
өз ойларын айтады ( 3.Егер текшенің қабырғасын 2 есе ұзартсақ немесе қысқартсақ, онда көлемінің өлшемі қалай өзгереді? Өзгергендегі көлемнің жалпы формуласын жазып көрсетіңдер. Оқушылар өз ойларын айтады.
( Нaтурaл көрсеткiштi дәреженiң қaсиеттерi: 1-қaсиет: Негiздерi бiрдей дәрежелердi көбейту үшiн негiзiн өзгерiссiз қaлдырып, дәреже көрсеткiштерiн қосaмыз.
2-қaсиет: Негiздерi бiрдей дәрежелердi бөлу үшiн негiзiн өзгерiссiз қaлдырып, дәреже көрсеткiштерiн aзaйтaмыз.
3
4-қaсиет: Көбейтiндiнi дәрежеге шығaру үшiн әрбiр көбейткiштi осы дәрежеге шығaрып, нәтижелерiн көбейтемiз.
5-қaсиет: Бөлшектi дәрежеге шығaру үшiн aлымын және бөлiмiн жеке дәрежеге шығaрaмыз.
Нaтурaл көрсеткiштi дәрежелердi сaлыстыру: Нaтурaл көрсеткiштi дәреженi сaлыстыру үшiн:
|
Мактау мадақтау арқылы бағалау: Жарайсың! Өте жақсы! Жақсы! Керемет! |
Тақта; Слайд; Оқулық 7-сынып, Алгебра, авторы А.Е. Әбілқасымова.-Алматы, Мектеп2017 |
|||
Сабақтың ортасы
12 минут |
Топтық жұмыс Функционалдық сауаттылыққа бағытталған тапсырмалар А деңгейі: «Тарихқа саяхат» Тапсырма: Есептерді шығарып, жауаптарын өсу ретімен орналастырсаңдар, ЮНЕСКО-ның әлемдік мұралар тізіміне енген Қазақстандағы көне кесене атын оқи аласыңдар.
|
Дәреже қасиеттерін қолданып берілген есептерді шығарады. Белгісіз көрсеткіштердің мәнін анықтайды. Әр есепке сәйкес әріпті табады. Жауаптарды өсу ретімен орналастырады. Әріптерді ретімен оқып, жасырын сөзді құрастырады. ЮНЕСКО-ның Әлемдік мұралар тізіміне енген Қазақстандағы көне кесененің атауын анықтайды.
Берілген өрнектегі дәрежені анықтайды. Дәреже қасиеттерін қолданып өрнекті ықшамдайды. Пластик шөлмектің ыдырау уақытын есептейді Есептеу нәтижесін анықтайды Алынған нәтижені полиэтилен пакетінің ыдырау уақытымен салыстырады. Қоршаған ортаның ластануы мен қалдықтардың ұзақ уақыт ыдырауы туралы қорытынды жасайды. Табиғатты қорғау жолдары бойынша өз пікірін білдіреді
Өрнектегі негіздер мен көрсеткіштерді анықтайды. Өрнекті ықшамдап, үлкен сандармен есептеу жүргізеді. Есептің мәнін дұрыс табады. Өз шешімін сынып алдында түсіндіреді және дәлелдейді.
Қиын есептерді шығаруда кәсіби біліктілік танытады.
|
Дескриптор: •Көбейту кезінде дәреже көрсеткіштерін қосады. •Бөлу кезінде дәреже көрсеткіштерін азайтады. Дәрежені дәрежеге шығаруда көрсеткіштерді көбейтеді
Дескриптор: •Көбейту кезінде дәреже көрсеткіштерін қосады. •Бөлу кезінде дәреже көрсеткіштерін азайтады. Дәрежені дәрежеге шығаруда көрсеткіштерді көбейтеді
- Дәрежелік өрнектегі негіз бен көрсеткішті анықтайды; - Натурал көрсеткішті дәреже қасиеттерін дұрыс қолданады; - Өрнекті ықшамдайды; - Есептеулерді дұрыс орындайды; - Өрнектің мәнін табады; |
Тапсырмар карточкалары Постерлер, маркер, оқу құралдары, тақта
|
||
Қосымша оқу құрал-дарынан тапсырмалар орындату
|
Оқулықпен топтық жұмыс№1 Көбейтіндіні дәреже түрінде жазыңдар
1) n12∙n5= 3) c3∙c4= 5) a16∙a7= 7) b∙b∙b2=
№2 Көбейтіндіні дәреже түріне келтір 1) 25∙64= 3) 34∙81=
5)
0.257∙
Саралау: «қарқын» тәсілі. Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді. Негізгі тапсырмаларды түсіндіруге көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі. |
Бірдей негізді дәрежелердің көбейтіндісі ережесін қолданады. Дәрежелердің көрсеткіштерін қосады. Көбейтіндіні бір дәреже түрінде жазады. Өрнектерді ықшамдайды. Жауаптың дұрыстығын тексереді.
Сандарды бірдей негізді дәрежелер түрінде жазады. Дәреже қасиеттерін қолданады. Көбейтіндідегі дәрежелердің көрсеткіштерін қосады. Өрнекті бір негіздің дәрежесі түрінде түрлендіреді. Жауапты ықшам түрде жазады.Нәтиженің дұрыстығын тексереді. |
Дескриптор - іс-әрекет тәртібін анықтайды; - өрнектерді түрлендіру үшін дәреже қасиеттерін қолданады; - көбейтіндіні дәреже түрінде жазады
«Басбармақ» әдісімен бір – бірін бағалау жүргізіледі
Дескриптор
-
Сандарды дәреже түрінде жазады.
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
Тақта; Слайд; Оқулық 7-сынып, Алгебра, авторы А.Е. Әбілқасымова.-Алматы, Мектеп 2017 Слайд Тақта Бор
Кітап Дәптер |
||
|
Жеке жұмыс. «WORDWOLL» платформасы арқылы дәрежеге берілген есептерді шығару:
Саралау: «Нәтиже немесе қорытынды» тәсілі арқылы саралау.
• Тест
аяқталғаннан кейін Wordwall-дың рейтинг
тақтасы (Leaderboard) арқылы жоғары нәтиже
көрсеткен оқушылар анықталады.
|
Тапсырманы
орындау:
Өз гаджеттері (телефон) арқылы сілтемеге
өтіп, интерактивті тапсырмаларды
шешеді.
Wordwall платформасындағы тапсырмаларды орындау барысында оқушылар жауапкершілікпен жұмыс істеп, жоғары нәтижеге жетуге ұмтылады, қателерін түзету арқылы өз білімін жетілдіреді және үздіксіз дамудың маңызын түсінеді.
|
Дескриптор: Қайталанатын көбейткішті анықтайды. Қайталану санын дұрыс есептейді. Көбейтіндіні дәреже түрінде дұрыс жазады. |
https://wordwall.net/resource/35940060
|
||
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Рефлексия. Тіркесті толықтырыңыз: «Бүгін мен сабақта ... білдім» «Бүгін мен сабақта ... үйрендім» «Бүгін мен сабақта ... таныстым» «Бүгін мен сабақта ... қайталадым» «Бүгін мен сабақта ... бекіттім» Үй тапсырмасын беремін |
Сабақты қорытындылау: Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын. 1.Сабақтың мақсаты қандай болды? 2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек? 3.Нені түсінбедіңдер? Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу: - тақырып бойынша не білемін? - тағы не білгім келеді? - не істей аламын? Үйге тапсырма:№ |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» 1-10 баллдық жүйеде бағаланады.
|
Бағалау парақтары; оқулық; |
||
шағым қалдыра аласыз
-қaсиет:


