|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3 В бөлімі Мектеп:«Қорғас орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» КММ Күні: 27.02.18ж. Мұғалімнің аты жөні: Аманбаева А.С Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Неліктен ежелгі Грекияны демократияның отаны деп атайды? |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.3.1.1-ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау. 5.3.1.2-Афина мемлекетінде демократияның пайда болуын тусіндіру; 5.1.2.1-.ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Неліктен ежелгі Грекияны демократияның отаны екенін түсінеді және оның пайда болу тарихы туралы айта алады Оқушылардың басым бөлігі: Демократия деген не екенін және оның пайда болуы тарихын біледі ,ежелгі грекияның қоғамдық құрылсын сипаттайды Кейбір оқушылар: Мемлекеттің саяси құрылымының ерекшеліктерін анықтайды, мемлекетте демократияның пайда болуын біледі, мемлекет қайраткерлерінің жұмыстарына баға бере алады |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Ежелгі Грекиядағы басқару жүйесінің ерекшеліктерін көрсетеді; -Тапсырмаларға қатысты сұрақтарға жауап береді; -Саяси тұлғалардың жұмыстарына ой қорытып, бағалайды. |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылардың оқылым, айтылым және тыңдалым дағдыларын дамытуды қамтамасыз ету үшін «джиксо» арқылы мәтіндерді (қосымша деректер) жекелей оқытып, шағын топта талқылату, басқа топтарға түсіндірту. Оқулықтан тірек сөздерді анықтайды, дәптерге жазады (жазылым дағдысы). |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты терминология. Полис-дербес шағын қала-мемлекеттер, Демократия-мемлекетті басқаратын биліктің түрі, халық жиналысы-Афинадағы жоғары өкімет билігінің жиналысы, Бес жүздік кеңес-көмекші орган, ареопаг-ақсүйек отбасының мүшесі, Стратег-әскер басы
|
|||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тапсырмалар:
Жазылым бойынша ұсыныстар: Демократия бұл...? Қоғамдық құрылыс бұл...? ұғымдарының мағынасын ашу үшін жоспар құрады; термин сөздермен жұмыс жасайды, жазып алады. Перикл мен Солонның еңбектерін шағын топта талқылап, ең негізгі жұмыстарын жазып салыстырады. |
|||||||||||||||||||||||
|
«Құндылықтарға баулу |
-Өзге елдердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарауға, өмір бойы оқуға дайын болуға баулу |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, География, Адам және Қоғам |
||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ежелгі Грекияның өркениеті тастауының тарихы туралы түсініктері бар. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (13 минут) 4мин 5мин 4мин |
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын анықтау) |
|
|||||||||||||||||||||
|
Ынтыматастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында, «Сандарды бейнеле» ойыны арқылы психологиялық ахуалды жақсарту. Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-4 дейін санау арқылы «Демократия», «Перикл», «Солон» атауымен 3 топқа бөлу Алтын ереже құру қажеттігі туралы айту. Әр топқа бағалау парағын таратып беру. Фигуралармен бағалау әдісімен бағалау үшін фигуралар таратып беру |
Б |
||||||||||||||||||||||
|
1.Тапсырма. Афиныдағы адамдардың өмірі қалай өзгерді? -Қалай ойлайсындар, бұлар қандай адамдар? -Сүретте не көріп тұрмыз? -Олар кімдер? -Неліктен бір адам жоғарыда тұр, қалай ойлайсыңдар?
2. Тапсырма. БББ кестесін толтырту, оқушылар Ежелгі Грекия тақырыбына байланысты БББ кестесіне білетіндерін айтады. (өткен сабақпен ұштастырады
|
Сүрет (оқулықтан) АКТ пайдалану
|
||||||||||||||||||||||
|
БББ кестесі сызылған парақ
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (23 минут) 10 мин
3мин
5мин
5мин
|
Мәтінмен жұмыс 3. Тапсырма. «Кейіпкерге хат» әдісі арқылы әр топқа 1-ші топқа-Стратег,Құл 2-ші топқа-Шаруа,5 жүздік 3-ші топқа- Қолөнерші, Ареопаг деген тақырыпшалар беріледі. Бұл сөздерді пайдалана отырып оқушылар тақырыптың мазмұнын ашады «екі жұлдыз,бір тілек» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды 4. тапсырма. Сәйкестендір
5. тапсырма. Перикл мен Солонды келесі кестеде салыстырыңыздар
|
Топ аты жазылған қағаздар, оқулық, стикерлер, кескін карта.
Кесте салынған парақшалар
Кесте салынған парақшалар
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 9 минут
4 мин
5мин |
Қалыптастырушы бағалау парағымен жұмыс жасату.
Үйге тапсырма беру 1. Неліктен ежелгі грекияны демократияның отаны деп атады 2.«Перикл жөнінде 50-70 сөзден құралған қысқаша ЭССЕ жазу |
Қалыптастырушы бағалау парағы. БББ кестесі
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың матерялды игеру деңгейн қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|||||||||||||||||||||
|
Топтағы жұмыс барысында «диалог және қолдау көрсету». Қабілетті оқушылардың басқалардың табысқа жетуне ықпал жасауға көмектесу. Уақытты тиімді пайдалана отырып , саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. Мысалы оқушыларға суреттер, слайдтар көрсету арқылы. |
Мадақтау арқылы, «екі жұлдыз бір тілек» арқылы қалыптастырушы бағалау,, стикерлер тарату арқылы кері байланыс жасалады.
|
Денсаулық сақтау педагогикасын. сыныптың тазалығын және техникалық қуіпсідігін қадағалап шығу. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||
Қалыптастырушы бағалау парағы
|
Бөлім Тақырып |
3 В бөлімі. Ежелгі Грекия Неліктен ежелгі Грекияны демократияның отаны деп атайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
5.311-ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау. 5.3.1.2-Афина мемлекетінде демократияның пайда болуын тусіндіру; 5.1.2.1-.ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, Қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау криитерииі |
Білім алушы Ежелгі Грекияның қоғамдық жүйесін анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырма№1 Ежелгі Грекияның қоғамдық құрылымы, міндеттеріне қатысты ұғымдарды сәйкестендіріңіз.
Оқушыжауабы:
Тапсырма №2 Перикл мен Солонды келесі кестеде салыстырыңыздар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дескриптор |
Білім алушу -Ежелгі Грекияның қоғамдық құрылымын сәйкестендіреді -құрылымына қатысты міндеттерді сәйкестендіреді -Перикл мен Солонның қоғамдағы алған рөлін салыстырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары:"Неліктен ежелгі Грекияны демократияның отаны деп атайды?"
Сабақ жоспары:"Неліктен ежелгі Грекияны демократияның отаны деп атайды?"
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3 В бөлімі Мектеп:«Қорғас орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» КММ Күні: 27.02.18ж. Мұғалімнің аты жөні: Аманбаева А.С Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Неліктен ежелгі Грекияны демократияның отаны деп атайды? |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.3.1.1-ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау. 5.3.1.2-Афина мемлекетінде демократияның пайда болуын тусіндіру; 5.1.2.1-.ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Неліктен ежелгі Грекияны демократияның отаны екенін түсінеді және оның пайда болу тарихы туралы айта алады Оқушылардың басым бөлігі: Демократия деген не екенін және оның пайда болуы тарихын біледі ,ежелгі грекияның қоғамдық құрылсын сипаттайды Кейбір оқушылар: Мемлекеттің саяси құрылымының ерекшеліктерін анықтайды, мемлекетте демократияның пайда болуын біледі, мемлекет қайраткерлерінің жұмыстарына баға бере алады |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Ежелгі Грекиядағы басқару жүйесінің ерекшеліктерін көрсетеді; -Тапсырмаларға қатысты сұрақтарға жауап береді; -Саяси тұлғалардың жұмыстарына ой қорытып, бағалайды. |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылардың оқылым, айтылым және тыңдалым дағдыларын дамытуды қамтамасыз ету үшін «джиксо» арқылы мәтіндерді (қосымша деректер) жекелей оқытып, шағын топта талқылату, басқа топтарға түсіндірту. Оқулықтан тірек сөздерді анықтайды, дәптерге жазады (жазылым дағдысы). |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты терминология. Полис-дербес шағын қала-мемлекеттер, Демократия-мемлекетті басқаратын биліктің түрі, халық жиналысы-Афинадағы жоғары өкімет билігінің жиналысы, Бес жүздік кеңес-көмекші орган, ареопаг-ақсүйек отбасының мүшесі, Стратег-әскер басы
|
|||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған тапсырмалар:
Жазылым бойынша ұсыныстар: Демократия бұл...? Қоғамдық құрылыс бұл...? ұғымдарының мағынасын ашу үшін жоспар құрады; термин сөздермен жұмыс жасайды, жазып алады. Перикл мен Солонның еңбектерін шағын топта талқылап, ең негізгі жұмыстарын жазып салыстырады. |
|||||||||||||||||||||||
|
«Құндылықтарға баулу |
-Өзге елдердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарауға, өмір бойы оқуға дайын болуға баулу |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, География, Адам және Қоғам |
||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ежелгі Грекияның өркениеті тастауының тарихы туралы түсініктері бар. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (13 минут) 4мин 5мин 4мин |
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын анықтау) |
|
|||||||||||||||||||||
|
Ынтыматастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында, «Сандарды бейнеле» ойыны арқылы психологиялық ахуалды жақсарту. Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-4 дейін санау арқылы «Демократия», «Перикл», «Солон» атауымен 3 топқа бөлу Алтын ереже құру қажеттігі туралы айту. Әр топқа бағалау парағын таратып беру. Фигуралармен бағалау әдісімен бағалау үшін фигуралар таратып беру |
Б |
||||||||||||||||||||||
|
1.Тапсырма. Афиныдағы адамдардың өмірі қалай өзгерді? -Қалай ойлайсындар, бұлар қандай адамдар? -Сүретте не көріп тұрмыз? -Олар кімдер? -Неліктен бір адам жоғарыда тұр, қалай ойлайсыңдар?
2. Тапсырма. БББ кестесін толтырту, оқушылар Ежелгі Грекия тақырыбына байланысты БББ кестесіне білетіндерін айтады. (өткен сабақпен ұштастырады
|
Сүрет (оқулықтан) АКТ пайдалану
|
||||||||||||||||||||||
|
БББ кестесі сызылған парақ
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (23 минут) 10 мин
3мин
5мин
5мин
|
Мәтінмен жұмыс 3. Тапсырма. «Кейіпкерге хат» әдісі арқылы әр топқа 1-ші топқа-Стратег,Құл 2-ші топқа-Шаруа,5 жүздік 3-ші топқа- Қолөнерші, Ареопаг деген тақырыпшалар беріледі. Бұл сөздерді пайдалана отырып оқушылар тақырыптың мазмұнын ашады «екі жұлдыз,бір тілек» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды 4. тапсырма. Сәйкестендір
5. тапсырма. Перикл мен Солонды келесі кестеде салыстырыңыздар
|
Топ аты жазылған қағаздар, оқулық, стикерлер, кескін карта.
Кесте салынған парақшалар
Кесте салынған парақшалар
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 9 минут
4 мин
5мин |
Қалыптастырушы бағалау парағымен жұмыс жасату.
Үйге тапсырма беру 1. Неліктен ежелгі грекияны демократияның отаны деп атады 2.«Перикл жөнінде 50-70 сөзден құралған қысқаша ЭССЕ жазу |
Қалыптастырушы бағалау парағы. БББ кестесі
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың матерялды игеру деңгейн қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|||||||||||||||||||||
|
Топтағы жұмыс барысында «диалог және қолдау көрсету». Қабілетті оқушылардың басқалардың табысқа жетуне ықпал жасауға көмектесу. Уақытты тиімді пайдалана отырып , саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. Мысалы оқушыларға суреттер, слайдтар көрсету арқылы. |
Мадақтау арқылы, «екі жұлдыз бір тілек» арқылы қалыптастырушы бағалау,, стикерлер тарату арқылы кері байланыс жасалады.
|
Денсаулық сақтау педагогикасын. сыныптың тазалығын және техникалық қуіпсідігін қадағалап шығу. |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||
Қалыптастырушы бағалау парағы
|
Бөлім Тақырып |
3 В бөлімі. Ежелгі Грекия Неліктен ежелгі Грекияны демократияның отаны деп атайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
5.311-ежелгі мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау. 5.3.1.2-Афина мемлекетінде демократияның пайда болуын тусіндіру; 5.1.2.1-.ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, Қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау криитерииі |
Білім алушы Ежелгі Грекияның қоғамдық жүйесін анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырма№1 Ежелгі Грекияның қоғамдық құрылымы, міндеттеріне қатысты ұғымдарды сәйкестендіріңіз.
Оқушыжауабы:
Тапсырма №2 Перикл мен Солонды келесі кестеде салыстырыңыздар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дескриптор |
Білім алушу -Ежелгі Грекияның қоғамдық құрылымын сәйкестендіреді -құрылымына қатысты міндеттерді сәйкестендіреді -Перикл мен Солонның қоғамдағы алған рөлін салыстырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
ағалау
парағы Әр-түрлі Фигуралар















