«Келісемін» «Бекітемін»
ДОІЖ орынбасары: Мектеп-гимназия
_______ Л. Б. Беркимбаева директоры
__________Г.Т.Сандыбаева

Шымкент қаласы білім басқармасының
«Ж. Аймауытов атындағы №64 мектеп-гимназия»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
«Цифрлық білім беру ресурстарын пайдалану арқылы білім сапасын арттыру»
(Әдістемелік семинар)

Тақырыбы: Тармақталган алгоритмдерді программалау
Пән мұғалімі: Акынова Н. Н.
Сынып: 7 “Г”
Шымкент 2024-2025 оқу жылы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Акынова Н. Н. |
|
Күні: |
29.01.2025ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
4.3. Тармақталған алгоритмдерді программалау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы үшін: алгоритмнің түрлерін біледі. Оқушылардың көбі үшін: тармақталған алгоритмдерді құрастыру жолдарын біледі. Кейбір оқушылар үшін: Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерге мысалдар келтіреді. |
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика мен терминология: Егер → Если → If Шығару → Выход → print Енгізу → Ввод → Input
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Ағылшын тілі, орыс тілі, математика. |
|
Алдыңғы білім |
Python программалау тілінде файлды ашуды, жабуды, жазу мен оқуды біледі. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
2 мин. |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу «Айна» әдісі арқылы, психологиялық жағымды ахуал туғызу. Мақсаты: Оқушылар айнаға қарап, өзінің қандай тұлға екенін айтады. Топқа бөлу. ‘Random’ платформасы арқылы екі топқа біріктіріледі. (мойындарына лента тағылады, 1-ші топқа сары, 2-ші топқа көк) І топ – «Шартты оператор» ІІ топ – «Логикалық өрнек» |
Айна Интерактивті тақта
|
||
|
|
платформасы Python-да файлдармен жұмыс жасау әдістерінің сипаттамасын айтады; «Флеш-карты» |
|
https://docs.google.com/ (Google Forms) өз - өзін дескриптор арқылы онлайн бағалау; баллдық жүйе 10 балл; |
7-сынып оқулығы. |
||
|
8 |
Жаңа сабақ Оқушыларға жаңа білім бөлімі бойынша мұғалімнің түсіндіру сөзі жүргізіледі. Толығырақ ақпарат алу үшін оқулықтағы ақпараттарды оқуға бағытталады. |
Тармақталған алгоритм - орындалуы керек қадам белгілі бір шарттың орындалу немесе орындалмауына байланысты жүзеге асырылатын алгоритм; |
|
7-сынып оқулығы.
|
||
|
Сабақтың ортасы
10мин
|
Практикалық жұмыс Оқулықтағы 2-мысалды компьютерде орындайды
|
2-мысал
print (‘input a’) a=input () print (‘input b’) b=input () if a==b: print(‘a is equal to b’, a, ‘=’, b) Дескриптор:
|
https://docs.google.com/ (Google Forms) өз - өзін дескриптор арқылы онлайн бағалау; баллдық жүйе 10 балл; |
7-сынып оқулығы. |
||
|
3мин |
“Сергіту сәті” Психологиялық тест |
Өзі жайлы мағлұмат алады. |
|
|
||
|
8мин |
Топтық жұмыс І топ: Берілген есептің кодын құрастырады.
І True False Мақсаты: Жаңа сабақ бөліміндегі оқыған ақпараттарын топтық талқылау барысында тереңірек түсінеді. |
Есеп шығару Құндылық:
топпен жұмыс істей алады.
бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай алады.
түсініп және диалог жүргізе алады.
ларға көмек көрсете алады. Дескриптор:
|
https://docs.google.com/ (Google Forms) өз - өзін дескриптор арқылы онлайн бағалау; баллдық жүйе 10 балл; |
|
||
|
3 |
https://learningapps.org/ платформасы “Жұбын табу” әдісі Python-дағы салыстыру таңбаларының жұбын табады, фигураларды ажырата алады. |
Дескриптор:
|
https://docs.google.com/ (Google Forms) өз - өзін дескриптор арқылы онлайн бағалау; баллдық жүйе 10 балл; |
|
||
|
5 мин.
|
Сабақты бекіту “QR код” әдісі арқылы екі топқа QR код беріледі, сол оқушы қорытындылау сұраққа жауап береді. Сұрақты QR код арқылы ашады. Мақсаты: Сабақты қорытындылау. |
Дескриптор: - Шартты оператордың құрылымын біледі. - Логикалық өрнек блогы туралы біледі. |
https://docs.google.com/ (Google Forms) өз - өзін дескриптор арқылы онлайн бағалау; баллдық жүйе 10 балл; |
QR суреттер Интерактивті тақта |
||
|
Сабақтың соңы 2 мин
Кері байланыс |
Кері байланыс ‘Instagram’ әлеуметтік желісіне сілтеме арқылы кіріп, оқушылар кері байланыс жазады. Сабақ қызықты болды ма? |
|
|
|||
|
|
Үй тапсырмасы ‘Менің бір күнім’ атты тақырыбына алгоритм құру. Мақсаты: Өткен сабақты пысықтау. |
|||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?
|
Бағалау.
Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2:
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ тақырыбы: Тармақталған алгоритмдерді программалау
Сабақ тақырыбы: Тармақталған алгоритмдерді программалау
«Келісемін» «Бекітемін»
ДОІЖ орынбасары: Мектеп-гимназия
_______ Л. Б. Беркимбаева директоры
__________Г.Т.Сандыбаева

Шымкент қаласы білім басқармасының
«Ж. Аймауытов атындағы №64 мектеп-гимназия»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
«Цифрлық білім беру ресурстарын пайдалану арқылы білім сапасын арттыру»
(Әдістемелік семинар)

Тақырыбы: Тармақталган алгоритмдерді программалау
Пән мұғалімі: Акынова Н. Н.
Сынып: 7 “Г”
Шымкент 2024-2025 оқу жылы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Акынова Н. Н. |
|
Күні: |
29.01.2025ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
4.3. Тармақталған алгоритмдерді программалау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы үшін: алгоритмнің түрлерін біледі. Оқушылардың көбі үшін: тармақталған алгоритмдерді құрастыру жолдарын біледі. Кейбір оқушылар үшін: Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерге мысалдар келтіреді. |
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика мен терминология: Егер → Если → If Шығару → Выход → print Енгізу → Ввод → Input
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Ағылшын тілі, орыс тілі, математика. |
|
Алдыңғы білім |
Python программалау тілінде файлды ашуды, жабуды, жазу мен оқуды біледі. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
2 мин. |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгендеу «Айна» әдісі арқылы, психологиялық жағымды ахуал туғызу. Мақсаты: Оқушылар айнаға қарап, өзінің қандай тұлға екенін айтады. Топқа бөлу. ‘Random’ платформасы арқылы екі топқа біріктіріледі. (мойындарына лента тағылады, 1-ші топқа сары, 2-ші топқа көк) І топ – «Шартты оператор» ІІ топ – «Логикалық өрнек» |
Айна Интерактивті тақта
|
||
|
|
платформасы Python-да файлдармен жұмыс жасау әдістерінің сипаттамасын айтады; «Флеш-карты» |
|
https://docs.google.com/ (Google Forms) өз - өзін дескриптор арқылы онлайн бағалау; баллдық жүйе 10 балл; |
7-сынып оқулығы. |
||
|
8 |
Жаңа сабақ Оқушыларға жаңа білім бөлімі бойынша мұғалімнің түсіндіру сөзі жүргізіледі. Толығырақ ақпарат алу үшін оқулықтағы ақпараттарды оқуға бағытталады. |
Тармақталған алгоритм - орындалуы керек қадам белгілі бір шарттың орындалу немесе орындалмауына байланысты жүзеге асырылатын алгоритм; |
|
7-сынып оқулығы.
|
||
|
Сабақтың ортасы
10мин
|
Практикалық жұмыс Оқулықтағы 2-мысалды компьютерде орындайды
|
2-мысал
print (‘input a’) a=input () print (‘input b’) b=input () if a==b: print(‘a is equal to b’, a, ‘=’, b) Дескриптор:
|
https://docs.google.com/ (Google Forms) өз - өзін дескриптор арқылы онлайн бағалау; баллдық жүйе 10 балл; |
7-сынып оқулығы. |
||
|
3мин |
“Сергіту сәті” Психологиялық тест |
Өзі жайлы мағлұмат алады. |
|
|
||
|
8мин |
Топтық жұмыс І топ: Берілген есептің кодын құрастырады.
І True False Мақсаты: Жаңа сабақ бөліміндегі оқыған ақпараттарын топтық талқылау барысында тереңірек түсінеді. |
Есеп шығару Құндылық:
топпен жұмыс істей алады.
бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай алады.
түсініп және диалог жүргізе алады.
ларға көмек көрсете алады. Дескриптор:
|
https://docs.google.com/ (Google Forms) өз - өзін дескриптор арқылы онлайн бағалау; баллдық жүйе 10 балл; |
|
||
|
3 |
https://learningapps.org/ платформасы “Жұбын табу” әдісі Python-дағы салыстыру таңбаларының жұбын табады, фигураларды ажырата алады. |
Дескриптор:
|
https://docs.google.com/ (Google Forms) өз - өзін дескриптор арқылы онлайн бағалау; баллдық жүйе 10 балл; |
|
||
|
5 мин.
|
Сабақты бекіту “QR код” әдісі арқылы екі топқа QR код беріледі, сол оқушы қорытындылау сұраққа жауап береді. Сұрақты QR код арқылы ашады. Мақсаты: Сабақты қорытындылау. |
Дескриптор: - Шартты оператордың құрылымын біледі. - Логикалық өрнек блогы туралы біледі. |
https://docs.google.com/ (Google Forms) өз - өзін дескриптор арқылы онлайн бағалау; баллдық жүйе 10 балл; |
QR суреттер Интерактивті тақта |
||
|
Сабақтың соңы 2 мин
Кері байланыс |
Кері байланыс ‘Instagram’ әлеуметтік желісіне сілтеме арқылы кіріп, оқушылар кері байланыс жазады. Сабақ қызықты болды ма? |
|
|
|||
|
|
Үй тапсырмасы ‘Менің бір күнім’ атты тақырыбына алгоритм құру. Мақсаты: Өткен сабақты пысықтау. |
|||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?
|
Бағалау.
Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2:
|
||||||
шағым қалдыра аласыз

мин

мин














