Материалдар / Сабақ тақырыбы:Әлди,әлди аппағым! Мағжан Жұмабаева. Бұл кім?!
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сабақ тақырыбы:Әлди,әлди аппағым! Мағжан Жұмабаева. Бұл кім?!

Материал туралы қысқаша түсінік
Пәні:әдебиеттік оқу Сабақ мақсаты:2.2.2.1 Шығарма мазмұны бойынша мұғалім көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын мәтіннен таба білу 2.3.3.1 Шығармашылық жұмысын мұғалімнің көмегімен сурет , иллюстрация арқылы ұсыну
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Наурыз 2022
473
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледж»






Бекітемін:______________

Колледж әдіскері:Нурпеисова Е.Б

Келісемін:______________

Сынып жетекшісі: Дюсекина Э.






Тақырыбы:

«Әлди,әлди аппағым! Мағжан Жұмабаева. Бұл кім?!»





Өткізетін:Кадирбаева А.С

Сыныбы: 2 «б»

Бағасы:_________











Пән: Әдебиеттік оқу


Бөлім: «Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті»


Сынып: 2б


Күні:

Мектеп: №4 КММ


Жетекші: Нурепеисова Е.Б.


Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Әлди,әлди аппағым! Мағжан Жұмабаева. Бұл кім?!

Оқу мақсаттары

2.2.2.1 Шығарма мазмұны бойынша мұғалім көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын мәтіннен таба білу

2.3.3.1 Шығармашылық жұмысын мұғалімнің көмегімен сурет , иллюстрация арқылы ұсыну

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:шығарманың негізгі мағынасын түсініп сұрақтарға жауап береді

Оқушылардың басым бөлігі:шығармаға сай әртүрлі сұрақтар құрастырады

Кейбір оқушылар: Шығармашылық жұмысын сурет , иллюстрация арқылы ұсыну

Бағалау критерийлері

  • Сұрақтарға толық жауап беру

  • Сұрақ құрау

  • Ойын суретке бекіте алу

Құндылықтар

Құрмет- тыңдалым кезінде.

Ынтымақтастық – топтық, жұптық жұмыс кезінде.

Еңбек және шығармашылық – тапсырма орындау кезінде.

Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі

АКТ қолдану дағдылары

Мультимедиялық құралдарды пайдалану;

интернеттен ақпаратты іздеу;

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі

Қалпты атмосфера орнату. «Сен қандайсың» тренинг.

Сәлем достым \ қол беріп амандасады\

Сен қалайсың?\ иықтарын қағады\

Қайда болдың? \сұрағандай болады\

Мен сені сағындым \ қолдарын жүрекке қояды\

Сен келдің \ қолдарын жаяды\

Жақсы болды \қолдарымен шапалқтайды\
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.

Бағалау критерийлерін шығару.


Сабақтың ортасы

32 минут















































Қызығушылықты ояту.

Сәбиге сәндi үй,

Әжеге ән-күй.   (Бесiк)

-бесік жырын айтып көргендеріңіз бар ма?

-бесік жыры қалай басталады? Олай болса бесік жырын тыңдап көрейік.

Видеоролик: «Бесік жыры» туралы мультфильм тамашалау

Ой қозғау:
- Балалар осы өлеңнің мына жолдарына назар аударайықшы.
Түн ұйқысын төрт бөліп,
Түнде бесік таянған - деген өлең жолын қалай түсінесіңдер?
- Бесікке кімді жатқызамыз?
- Сәби немесе бөпелерімізді ұйықтату үшін аналарымыз не істейді?
- Олай болса, балалар, бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз Мағжан Жұмабаевтың «Бесік жыры» өлеңі.

Өлеңмен таныспас бұрын бесік жыры туралы түсінік берейік..

Бесік жыры — тұрмыс - салт жырларының көне түрінің бірі. Бұл – әлемдегі ең тәтті, ең жұмсақ, ең сүйікті әуен. Әлемде бесік жырын айтпайтын халық жоқ десе де болады және бесік жырын барша халық ұлттық тәрбиенің кәусар бұлағы деп таниды.

Дәстүрлі бесік жырлары ел арасында ежелден айтылып, әбден қалыпқа түскен, барлық жерде мазмұн желісі мен әуені өзгертілмей орындалатын жырлар. Олар: “Әлди, әлди, ақ бөпем, Ақ бесікке жат, бөпем!” деген ана мейіріміне толы өлең жолдарымен басталып, баланы жұбататын, алдандырып тәтті ұйқыға батыратын шумақтарға ұласады.

«Түсініп оқы» айдары Оқушылар оқулықта берілген бесік жырын оқып шығыңдар.

Дескриптор

-оқушылар бесік жырын түсініп оқиды

-ойша әуенге салуға тырысады


Мағжан Жұмабаевтың өмірімен таныстыру.

Қызметі: Алаш қозғалысының қайраткері, ақын,

Туған күні: 25 маусым 1893

Туған жері: Солтүстік Қазақстан облысы

Ұлты: Қазақ

Қайтыс болған күні: 19 наурыз 1938 (44 жас)

Қайтыс болған жері Алматы.

«Кім зерек?»-ребусты шеш:-бесік жыры

Дескриптор:

1. Иллюстрацияға сүйеніп ребусты шешеді;

2. Бесіктің қасиеті туралы әңгімелейді;

3. Бір-бірін тыңдап толықтырады;


Сұрақ-жауап айдары

Балалар,енді осы оқыған бесік жырларына сай сұрақтар құрайық

- Дескриптор:

-сынып 3 топқа бөлінеді

-әр топ шығарма бойынша 5 сұрақ дайындайды

-тапсырманы орындауға 4 мин беріледі

-дайын сұрақтарын басқа топтағы өзі қалаған бір сыныптасына қояды

-егер ол дұрыс жауап берсе топқа 1 ұпай қосылады

- көп сұрақтарға жауап берген топ жеңеді

( Мысалы:-Баланың қалпағы неден жасалған?

-Ана баласын қалай еркелетті?....)




Топтық жұмыс

Әр топ өздеріңізге берілген тапсырмаларды мұқият орындаңыздар

Дескриптор:

-сынып 3 топқа бөлінеді

-әр топқа жеке тапсырма беріледі

-тапсырманы орындауға 7 мин беріледі

-тапсырманы сынып алдында қорғайды

1-топ:Суретте кім бейнеленген? Менің анам қандай жан?(«Анаға»байланысты жақсы сөзді айта отырып, «Күннің шуағына» сөздерді жапсыру)

2-топ: Бесікке байланысты тиым сөздер,ырымдар?

3- топ:Ана мен балаға,бесікке қатысты мақал-мәтелдер айтып көрейік.

4 – топ:Сенің анаң саған қандай жылы сөздер айтады?

(Гүл пішініндегі қағазға жазу,ана суретінің тұсына ілу)


Сергіту сәті

Ендеше балалар бесік жырын тыңдап демалайық!
















https://youtu.be/t42FMvDVCUw

















Оқулық 48 бет















Тақта, дәптер, түрлі тусті қарандаш , ақ бет

https://youtu.be/mRabVOaw2wY

Сабақтың соңы

5 минут

Үйге тапсырма «Бесік жыры» жаттау.

Рефлексия –рефлексия пирамидасын толтыру

Сабақ аяқталды сау болыңыздар!













Тақтадағы пирамида суреті



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!