Пән: дүниетану Мектеп: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2Б бөлім: Бізді қоршаған әлем Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып : Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:0 |
Сабақ тақырыбы | Қала мен ауыл |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқумақсаттары (оқу бағдарламасынасілтеме) | 1.1.3.1 өз мекенжайын атау және елдімекенінің географиялық орналасқанжерін сипаттау1.1.3.2 Өзі тұратын елді мекеннің басты көшесін,ғимараттарын және көрнекі жерлерін сипаттау |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: Өз мекенжайын атайдыКөптеген оқушылар: елді мекенінің географиялық орналасқан жерін сипаттайдыКейбір оқушылар: географиялық картаның сұлбасын салады; жаранама жасайды |
Бағалау критерийлері | 1.Өз мекенжайын атайды2.Елді мекенінің географиялық орналасқан жерін сипаттайды3.географиялық картаның сұлбасын салады |
Тілдік мақсаттар | Тірек сөздер: ауыл, қалаАуылдағы адамдар қандай жұмыстар істейді?Қаладағы мамандық иелерін ата.Ауыл мен қаладағы құрылыс нысандарын ата. |
Құндылықтарды дарыту | Туған жерге деген сүйіспеншілікті ояту,дамыту; ауыл мен қаладағы кез-келген мамандық иесінің маңызды екенін түсіндіру |
Пәнаралық байланыс | Сауат ашу;бейнелеу;еңбек |
АКТ қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта |
Бастапқы білім | Тұратын мемлекетін, елді мекен атауын, көшесін біледі |
Сабақ барысы |
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | «Ауадағы сауал» әдісіДопты қағып алған оқушы сұраққа жауап береді. Әр сұраққа әр оқушы жауап беруі тиіс1-сұрақ: Сен қандай көшеде тұрасың?2-сұрақ: Ауылымыз қалай аталады?3-сұрақ: Біз қай облыста тұрамыз?4-сұрақ: Қай мемлекеттің азаматтарымыз? Дескриптор:Көшесінің атын айтадыАуылдың қалай аталатынын біледіОблыс атауын біледіҚай мемлекет азаматы екенін айтады-Олай болса балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Қала мен ауыл»
| доп |
Сабақ ортасы | Модельдік оқу:-Қалай ойлайсыңдар біз қалада тұрамыз ба, әлде ауылда тұрамыз ба?Шарты: Меніңше.......Менің ойымша.........Мен былай ойлаймын..........Деген сөздермен бастап жауап беруі тиісДұрыс жауап: қала типтес ауыл немесе елді мекен.
1-слайд: Суретпен жұмыс Қала мен ауыл суреті көрсетіледі.Тапсырма: Қай суретте қала, қай суретте ауыл бейнеленгенін табады. Оны қалай білгенін(ерекшеліктерін) айтады.Дескриптор:Қаланы көп қабатты үйлерге қарап табадыАуылды жайылып жүрген малдарға қарап т.б.табады
2-слайд: Жұптық жұмысПлакатқа кала мен ауыл ғимараттарын,көліктерін орналастыру, сипаттап айтуДескриптор :Жұптасып жұмыс жасайдыҚала ғимараттары мен көліктерін табадыАуыл ғимараттары мен көліктерін табадыҚала мен ауылды сипаттап айтады
3. «Өрмекші торы» әдісі: Өздері мекендейтін елді мекендегі елеулі ғимараттар мен ерекшеліктерді атау (оқу орны,көше,мәдениет үйі,т.б.)Дескриптор:ХҚТУ; ҚТклиникасын атайдыКітапхана , мектептерді айтадыКөшелердің атауын айтады
4.Топтық жұмыс1-топ: елді мекен сызбасын салу2-топ: Өзі тұратын қала немесе ауылға жарнама жасау3-топ: қала мен ауылдағы мамандық иелерін топтастыруДескриптор :Елді мекен сызбасын салу Өзі тұратын қала немесе ауылға жарнама жасайдыҚала мен ауылдағы мамандық иелерін ажыратады, топтастырады |
Интербелсенді тақтадағы суреттер
Плакат,маркер, қима суреттер
Жіп
Плакат,маркер,қима суреттер |
Сабақтың соңы | Кері байланыс: «Футбол» әдісімен жүргізіледі. Оқушылар екі топқа бөлініп, қарама-қарсы тұрады да сабақта естерінде қалған тақырыпқа байланысты сөздерді айта отырып бір-біріне доп лақтырады. |
|
Саралау – оқушыларға қалайкөбірек қолдау көрсетудіжоспарлайсыз? Қабілеті жоғарыоқушыларға қандай міндет қоюдыжоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардыңматериалды меңгеру деңгейінқалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздіктехникасының сақталуы |
Барлық : «Ауадағы сауал» Суретпен жұмысКөптеген :жұптық жұмыс; «Өрмекші торы»Кейбір: топтық жұмыс
| ОҮБжОҮБ | Қаламсапты аузыңа салмаЖелімді ауызға салма
|
Сабақ бойынша рефлексияСабақ мақсаттары/оқумақсаттары дұрысқойылған ба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қол жеткіздіме?Жеткізбесе, неліктен?Сабақта саралау дұрысжүргізілді ме?Сабақтың уақыттықкезеңдері сақталды ма?Сабақ жоспарынан қандайауытқулар болды,неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңызтуралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы бағаСабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:2:Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:2:Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы ненібілдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?24 |