Сабақ:Қазақ тілі | Мектеп:№40 | Сабақ №6 |
Күні: 14.09.18 | Мұғалімнің аты-жөні: Утегулова Айала Нусипбаевна |
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар |
Сабақтың тақырыбы: | Қазақтардың тұрмыс-тіршілігіндегі жұлдыз атаулары | Бөлім атауы: Ауа райы және климаттық өзгерістер |
Сабақ негізделген оқу мақсаты: | 7.Ж3.Мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтай отырып, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазу. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар:Мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтайды, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті сипаттап жазады. |
| Оқушылардың басым бөлігі:Мәтін құрылымын (кіріспе бөлім, жалпы мәлімет беру, детальді мәлімет беру) сақтап, графиктік мәтін (шартты белгі, сурет, сызба) түрінде берілген процесті өз сөзімен сипаттап жазады. |
|
| Кейбір оқушылар :Өз ойларын тез, жылдам, терең, өмірмен түрлі мысалдар келтіре отырып байланыстыра алады. |
Тілдік мақсат
| Оқушылар:Тірек сөздердің көмегімен мәтін құрастырып, өз ойларын еркін жеткізе біледі. |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: |
| Сыныптағы диалог\ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:тақырып бойынша диалог құрастыра біледі.Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:Менің ойымша, болашақта, ғалымдардың пайымдауына, зерттеулерге сүйенсек |
| Талқылауға арналған тармақтар: «Туған жер» , «Ауа райы»тақырыптарын талқылау. |
|
|
| Жазылым бойынша ұсыныстар:орфографиялық , орфоэпиялық заңдылықтарды ескеру |
Бағалау критерийі
| *Мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтін құрастыру; *графиктік мәтін түрінде берілген процесті сипаттап жазу. |
Дескриптор | -мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтін құрастырады. -графиктік мәтін түрінде берілген процесті сипаттап жазады.-орфографиялық нормаға сай жазады. |
Құндылықтарға баулу | Құрметтеу: оқушылардың топтық және өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне құрметпен қарауға шақыру;Тәрбие: ата-ана қадірін, отбасы қадірін түсіну. Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы.Ана тіліне деген құндылықтарды оқушының бойына сіңіру. |
Пән. байланыс | география, өмірмен байланыс,АКТ |
Әдіс –тәсілдер | сұрақ-жауап, әңгімелеу,түсіндіру,диалогтік оқыту, топпен,жеке,жұппен жұмыс, «Тир», Ыстық орындық»,«Жүректен-жүрекке», «Мина» , «Пікірлер пирамидасы» |
Алдыңғы оқу | Ауа рай мен климаттық өзгерістер, ұлы дала табиғаты туралы біледі. |
| 1.Ұйымдастыру кезеңі:Қызығушылығын ояту сатысы. «жүректен -жүрекке» әдісі. Психологиялық тренинг Білу:«Мина» тәсілі негізінде үй тап. тексеру.Түсіну:Оқылым.4-тапсырма.Мәтінді оқы.Сұрақ-жауапҚолдану:Жазылым:5-тапсырма.Климаттық өзгерістердің түрлерін анықтап,мәтіндегі деректер бойынша орын алған аймақтарды диаграммаға түсір.Жазылым.6-тапсырма.Мәтіннен септік жалғауларын тауып,қай септікте тұрғанын анықта.Олар қандай қызмет атқарып тұр?Топтық жұмыс.Айтылым.7-тапсырма.Төменде берілген сұрақтар негізінде пікірлесіңдер.Жазылым тапсырмасы:Оқушылар осы дыбыссыз бейнефильмді көргеннен кейін осыған журналист ретінде репортаж мәтінін жазады. Оны былай түрлендіріп беруге болады: «Сіз бейнефильмді көзбен көрген жуналистсіз. Жұмыс орныңызға келдіңіз де түсірген кадрларыңызға мәтін жазуға отырдыңыз. Жазуды бастаңыз!»Қайта жазу. Өз жазғандарының ішінен өзіне ұнамаған сөздерді тыңдалған репортаждағы сөздермен алмастырып, мәтіндерін қайта өңдеп жазып шығады.Талдау:«Ыстық орындық» стратегиясы бойынша жазғандарын сынып алдына шығып оқып береді. Оқу барысында қандай сөздер мен сөйлемдерді түзетіп, ауыстырғанын талдап береді.Керібайланыс:смайликтер Жинақтау: «Түйінді сөздер» әдісі Бүгінгі сабақ бойынша сұрақтарға жауап беріп, сабақты қорыту) Үйге тапсырма беру: 8-тапсырма 16-бет. ҚБ (Сабақтың өн бойында жүзеге асады) Смайликтер Бағалау: Ой-таразы.Жазылым 9-тапсырма. | стикер
топтамамаркер.стикер.плакатстикер |