Материалдар / Сабақтан тыс іс- шара "Тапқыр достар"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сабақтан тыс іс- шара "Тапқыр достар"

Материал туралы қысқаша түсінік
8 сыныптар арасында үлгерімі төмен оқушылармен өткізілген іс -шара
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Қараша 2024
70
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Ы. Алтынсарин атындағы орта мектеп» КММ














«ТАПҚЫР ДОСТАР»

(сайыс сабақ)



Жауапты мұғалімдер: Э. Б. Джанабаева

М. Е. Сарсебаева


















2024-2025 оқу жылы


Білім беру ұйымының атауы

«Ы. Алтынсарин атындағы орта мектеп» КММ

Пәні

География, биология

Сабақтың түрі

Сайыс сабақ

Педагогтің аты – жөні

Э. Б. Джанабаева, М. Е. Сарсебаева

Күні

15.11.2024

Сынып: 8-сыныптар

Қатысқандар саны: 12

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы

«Тапқыр достар»

Мақсаты

Жан - жақты ақпараттануға, алған білімдерін өмірде қолдана білу шеберліктерін арттыруға үйрету

Барысы

Сабақтың кезеңі/

уақыты

Педагогтің іс - әрекеті

Білім алушының іс - әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

5 мин

(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасып, жағымды ахуал қалыптастыру.



Топқа біріктіріп аламыз

(парта үстіне кофе ішетін стакандардың астында топ аты жасырылған, оқушылар үрлеу арқылы өз тобының атын біледі және бірігеді)






Мұғаліммен амандасып, бір-бірлеріне жағымды лебіз білдіреді.

Парта үстіне кофе ішетін стакандардың астында топ аты жасырылған, үрлеу арқылы өз тобының атын біледі және бірігеді






ҚБ:

Жарайсың

(ауызша)








Парта, кофе ішетін стакан, топ атаулары


Ортасы

5 мин










5 мин






















5 мин







5 мин





























































3 мин







2 мин



















5 мин































5 мин

Жүргізуші сөзі: қайырлы күн құрметті қонақтар,ұстаздар және оқушылар!

Мектебімізде 11.11-22.11.24 жыл аралығында «Флора» (биология, химия, география) бірлестігінің онкүндігі аясында әр түрлі іс-шаралар өткізілуде.Бүгін сондай іс-шараның бірі 8-сыныптар арасында «Тапқыр достар» атты тапқырлар мен білгірлерді анықтайтын сайыс сабағымызға қош келдіңіздер!

Өнер ағып жатқан бұлақ,

Білім жанып тұрған шырақ дегендей сайысымыздың ережесімен таныстыруға рұқсат етіңіздер!

Жол сілтеген биікке ұстаздарын

Іштеріңнен шығар әлі жаңа дарын

Әділдікті әрқашан мақсат еткен

Таныстырам әділқазы алқаларын

Директордың оқу әдістемесі жөніндегі орынбасары Иманбаева Аяулым

Биология пәнінің мұғалімі Сламкулова Нейля

Химия пәнінің мұғалімі Тойлыбаева Айдана

Құрметті білімгерлер енді сайысымыздың шартымен таныс болыңыздар.

Сайысымыз 5-кезеңнен тұрады:

I. «Сәлемдесу» (өз тобының атын,ұранын таныстыру)

II.«Сөз тапқанға қолқа жоқ» (әр топқа 1 минут уақыт беріледі, сол уақыт аралығында берілген әріптер арқылы қойылған сұрақтарға жауап беруі тиіс)

III. «Сен білесің бе?» (экранда берілген сұрақтарға жауап береді)

IV. «Тәжірибе алаңы» (3 минут ішінде тәжірибе жасап


1-кезең «Сәлемдесу» (өз тобының атын,ұранын таныстыру)






2-кезең «Сөз тапқанға қолқа жоқ»

Таудай сөзге тарыдай, қия тауып сөйлеген Төле, Әйтеке, Қазыбек билердің ұрпақтарының сөз байлығын таңдаған әріптерден басталатын сөздер айту арқылы жылдамдықтарын тексерейік

Ережесі: 3 топқа 9 сұрақтан қойылады. 3 топ А. М. Т. Б. Н. Қ., Ж, С, Б, Е, О, Л, Ш әріптерін алады. Қойылған сұрақтарға жасырылған әріптен басталатын сөзбен жауап береді

1 - топ

1. Олимпиада чемпионы болғыңыз келе ме?

2. Алма қай жерде өседі

3. Кітап оқисыз ба?

4. Жазғы демалыста қайда қыдырасыз?

5. Әдемі қыз көріп тұрсыз ба?

6. Қай спорт түрін ұнатасыз?

7. Көңі-лкүйіңіз қалай?

8. Қай пәнді ұнатасыз?

9. Қазақ батырын атын ата?

2 - топ

1. Көп сөйлейсіз бе?

2. Досыңыздың аты кім?

3. Сіз өзіңізді қандай оқушымын деп есептейсіз?

4. Қазақстанның табиғи байлығы не?

5. Өсімдік атын ата?

6. Қай түсті ұнатасыз?

7 . Қазақтың ұлттық тағамын ата

8. Суды немен ішесің?

9. Сенің досың кім?

3 - топ

1.Бүгін сенде неше сабақ?

2.Қандай тағам ұнатасың?

3.Қай көшеде тұрасың?

4.Үй жұмысын орындауға кім көмектеседі?

5.Қай ауылда тұрасын?

6.Қандай мамандықтар білесің?

7.Сабаққа кіммен барасың?

8.Алтын күн астында не бар?

9.Арманың көп пе?












3-кезең «Сен білесің бе?» ( биология, география пәндері бойынша сұрақтар беріледі.) сұрақтар ұяшықтарда жасырылған. Дұрыс жауапқа ұяшықтағы ұпай саны беріледі.



«Сергіту сәті». Адасқан заттар зейіндік тренингі

Мақсаты: Зейінді дамыту, еске сақтау және қабылдауды жетілдіру

Ережесі: қатысушылар 1 қатарға тұрады.Әр қатысушыға пішін немесе сан салынған жеке сурет беріледі.Жүргізушіде осы пішіндердің немесе сандардың толық реттілікпен орналасқан нұсқасы болады.Жүргізуші барлық қатысушыларға осы реттілікті 7 секунд қарап алу мүмкіндігін береді.Берілген уақыт аяқталғаннан кейін қатысушылар реттілікке сәйкес тұрып қалуы керек. Егер қателіктер болса, оларды талқылап, қайта орынды табуға мүмкіндік беріледі.

IV. «Тәжірибе алаңы»

Мақсаты: оқушылар ойлану арқылы бір нәтиже шығаруға  ынталанады, өз мүмкіндіктерін сынап көреді.

1-топ. Майшам, тәрелке, сіріңке, әйнек бөтелке, қызыл түсті сұйықтық беріледі. Осы заттарды пайдалана отырып, бөтелкеге су толтыруы қажет




2-топ. Стакан,сіріңке, үрленген шар беріледі. Осы заттарды пайдалана отырып, стаканды үрленген шармен көтеруі тиіс








3-топ. Колба, піскен жұмыртқа, сіріңке, қағаз беріледі. Осы заттарды пайдалана отырып, колбаның ішіне жұмыртқаны салуы қажет





«Ой жарыс». Ал келесі тапсырма жанкүйерлер сіздерге арналады.Берілген сұрақтарға қол көтеріп жауап берулеріңізді сұраймын. Белсенді қатысқан көрермендерімізге де аздаған сый-сыяпатымыз бар. Олай болса, бастаймыз:

1.Аптаның қасиетті күні /Жұма/

2.Сандыққа нені тығып қоюға болмайды. (жарықты)

3.Күн күркірегенде ең алдымен найзағайды көремізбе, жоқ әлде күркіреген дыбысты естимізбе. (найзағай)

4.«Мен жастарға сенемін» өлеңнің авторы? /М.Жұмабаев/

5.Массалары бірдей мақта мен ағаштың қайсысы ауыр. (2 тең)

6.Спидометр нені өлшейді. (жылдамдық)

7.Жел болмаса шөптің басы қимылдамайды. Қай заңға сәйкес келеді. (Ньютонның 1 заңы)

8.Суға толы стақанға 100г жүкті батырғанда, нені байқаймыз. (су төгіледі)

Өте керемет, Сіздерге үлкен рахмет!


Ал енді ойыншыларымыз дайын болса берілген тәжірибенің нәтижесін түсіндірсеңіздер



Әділқазы алқысы соңғы кезеңнің бағасын берсеңіздер! Ал енді әділқазыларымыз жеңімпаздарды анықтағанша 10 «Б» сынып оқушысы Кеңес Аянаттың қазақша биін қабыл алыңыздар!

















Оқушылар сайыстың кезеңдерімен танысады



Әділқазы алқаларымен танысады










«Сәлемдесу» кезеңінде өз тобының атын,ұранын таныстырады










1 - топ

1. Олимпиада чемпионы болғыңыз келе ме?

2. Алма қай жерде өседі

3. Кітап оқисыз ба?

4. Жазғы демалыста қайда қыдырасыз?

5. Әдемі қыз көріп тұрсыз ба?

6. Қай спорт түрін ұнатасыз?

7. Көңі-лкүйіңіз қалай?

8. Қай пәнді ұнатасыз?

9. Қазақ батырын атын ата?

2 - топ

1. Көп сөйлейсіз бе?

2. Досыңыздың аты кім?

3. Сіз өзіңізді қандай оқушымын деп есептейсіз?

4. Қазақстанның табиғи байлығы не?

5. Өсімдік атын ата?

6. Қай түсті ұнатасыз?

7 . Қазақтың ұлттық тағамын ата

8. Суды немен ішесің?

9. Сенің досың кім?

3 - топ

1.Бүгін сенде неше сабақ?

2.Қандай тағам ұнатасың?

3.Қай көшеде тұрасың?

4.Үй жұмысын орындауға кім көмектеседі?

5.Қай ауылда тұрасын?

6.Қандай мамандықтар білесің?

7.Сабаққа кіммен барасың?

8.Алтын күн астында не бар?

9.Арманың көп пе?


Ұяшықтарда жасырылған сұрақтарға жауап береді











Берілген уақыт аралығында реттілікке сәйкес тұрып қалады.Жүргізушіде пішіндердің немесе сандардың толық реттілік нұсқасымен салыстырады








Оқушылар берілген заттарды пайдалана отырып, бөтелкеге су толтыруы қажет


Оқушылар берілген заттарды пайдалана отырып, стаканды үрленген шармен көтеруі тиіс

Оқушылар берілген заттарды пайдалана отырып, колбаның ішіне жұмыртқаны салуы қажет







1. Жұма

2. Жарықты

3. Найзағай

4. М.Жұмабаев

5. 2-ге тең

6.Жылдамдық

7.Ньютонның 1 заңы

8.Су төгіледі










Дайын болған тәжірибенің нәтижесін түсіндіреді



































Максималды балл-5 балл






Максималды балл-15 балл





«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру














«Тамаша» деген мадақтау сөзімен ынталандыру

















«Керемет» деген мадақтау сөзімен ынталандыру
















Максималды балл-30 балл











«Тамаша» деген мадақтау сөзімен ынталандыру
















«Жарайсың»

(ауызша)








«Сенің қолыңнан келеді»

(ауызша)






«Өте жақсы»

(ауызша)

Лед экран















Презинтация

















Плакаттар, түрлі-түсті маркерлер











Жекелеген түрлі-түстегі әріптер






















































Лед экран












Әр түрлі түстегі пішіндер мен сандар
















Майшам, тәрелке, сіріңке, әйнек бөтелке, қызыл түсті сұйықтық



Стакан,сіріңке, үрленген шар







Колба, піскен жұмыртқа, сіріңке, қағаз


Соңы

5 мин

Жүргізуші: Құрметті қонақтар, ұстаздар және оқушылар бүгінгі «Тапқыр достар» сайысымыз өз мәресіне жетті. Сайысымыздың жеңіпазын білу үшін биология пәнінің мұғалімі Сламкулова Нейля апайға сөз кезегін береміз.

Сіздерге көптен көп рақмет!

Егемен еліміздің көк туы желбіреп, Отанымыздың оты сөнбей, жарқырап жануы жас ұрпақтың қолында.Келесі кездескенше сау сәлеметте болыңыздар!







Топтар марапатталады


Марапат











Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!