Материалдар / Сабақты зерттеу әдісі Lesson study Аспан денелері туралы ғылым 7 сынып

Сабақты зерттеу әдісі Lesson study Аспан денелері туралы ғылым 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақты зерттеу әдісінде сабақ жоспарын тиімді жоспарлауда қажетті материал
Авторы:
16 Желтоқсан 2023
158
4 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы Аспан денелері туралы ғылым

Зерттеу сұрағы:

Топтық жұмыс түрі 7 «З» сынып оқушыларының сабаққа қызығушылығын қаншалықты арттырады?

Зерттеу мақсаты:

Топтық жұмыс түрі арқылы оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру

Бөлім:

Жер және Ғарыш

Педагогтің аты-жөні:

Ермаханбетова Диана Дүйсенқызы

Сабақтың тақырыбы:

Аспан денелері туралы ғылым

Күні.

24.05.2021ж

Сыныбы: 7 «З»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.7.1.1 геоцентрлік және гелиоцентрлік жүйелерді салыстыру

Сабақтың мақсаты:

  • Барлық оқушылар істей алады: Астрономияның дамуына үлес қосқан ғалымдарды біледі.

  • Көптеген оқушылар істей алады: геоцентрлік және гелиоцентрлік жүйелерді салыстырады.

  • Кейбір оқушылар істей алады: сапалық және сандық есептер шығарады.

Бағалау критерийлері

  • Аспан денелерін біледі. Планеталар туралы, олардың атаулары туралы біледі

  • Күн жүйесі туралы, оған кіретін нысандар туралы біледі

  • Жер тобындағы планеталар және алып планеталар туралы біледі

  • Геоцентрлік және гелиоцентрлік жүйелерді салыстыра алады




Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

3 минут














7 мин













6 мин















Сабақтың ортасы

25 мин















































































Кері байланыс

Сабақтың соңы

5 минут






























Үйге тапсырма

  1. Ұйымдастыру:

  1. Оқушылармен амандасу.

  2. Сынып оқушыларын топтау: 1 топ- «АСТРОНОМИЯ. БАСТЫ МАҚСАТЫ»

2 топ- «БІЗДІҢ ГАЛАКТИКА ЖӘНЕ ӘЛЕМНІҢ ГЕОЦЕНТРЛІК ЖҮЙЕСІ»

3 топ- «КҮН ЖҮЙЕСІ. КОСМОНОВТИКА»

Топ ережесі:

  1. топ әр мүшесінің қатысуы.

  2. топ мүшелері бірлесе жұмыс істеуі шарт.

  3. топтың тәртібі (тыныштық сақтауы, бірін-бірі тыңдауы).

Әр топта топ басшы, хатшы, жазушы, жазушының көмекшісі, баяндаушы, баяндаушының көмекшісі сайланады.


І. Өтілген сабақты пысықтау.

1-тапсырма. Үй жұмысын пысықтау

Өткен сабаққа шолу жасау мақсатында « Физикалық лото» ойыны арқылы ұяшықтар беріледі. Оқушылар әр ұяшықты таңдау келесі сұрақтарға жауап береді.

  • Толық жұмыс дегеніміз қандай жұмыс?

  • Пайдалы жұмыс дегеніміз қандай жұмыс?

  • ПӘК белгіленуі қандай?

  • ПӘК өлшем бірлігі?

  • ПӘК формуласы қандай?

  • ПӘК анықтамасы қандай?

  • ПӘК қуатпен өрнектелген формуласы қандай?




Жаңа сабақ

Оқу мақсатын талдау.

7.7.1.1 геоцентрлік және гелиоцентрлік жүйелерді салыстыру


Бағалау критерийлерін шығару:

  • Аспан денелерін біледі. Планеталар туралы, олардың атаулары туралы біледі

  • Күн жүйесі туралы, оған кіретін нысандар туралы біледі

  • Жер тобындағы планеталар және алып планеталар туралы біледі

  • Геоцентрлік және гелиоцентрлік жүйелерді салыстыра алады



2-тапсырма «Фильмдерді көру және оны талдау» әдісі


Видеоролик: «Аспан денелері» толық тақырып түсіндіріледі. Геоцентрлік және гелиоцентрлік жүйелермен таныстырылады. Видеоролик бойынша бірнеше сұрақтар қойылады

  • Астрономияның негізгі мақсаты қандай,нені зерттейді?

  • Әлемнің гелиоцентрлік жүйесінің мәнісін қалай түсіндіруге болады?

  • Астрономия ғылымының дамуына қандай жағдайлар түрткі болды?

  • Қандай ғалымдарды астрономияның негізін салушы деуге болады?



Топтық жұмыс.

3-Тапсырма "Елші" әдісі Әрбір топ оқулықпен жұмыс жасайды

1 топ- «АСТРОНОМИЯ. БАСТЫ МАҚСАТЫ»


Топ басшы

Берілген мәтіннің тақырыбын айтады

Хатшы

Мәтін мазмұны бойынша сұрақ дайындайды

Жазушы

Мәтін не туралы айтылғандығын жазып орындайды

Баяндаушы

Мәтіннің мазмұнын айтып хабарлайды


2 топ- «БІЗДІҢ ГАЛАКТИКА ЖӘНЕ ӘЛЕМНІҢ ГЕОЦЕНТРЛІК ЖҮЙЕСІ»

Топ басшы

Берілген мәтіннің тақырыбын айтады

Хатшы

Мәтін мазмұны бойынша сұрақ дайындайды

Жазушы

Мәтін не туралы айтылғандығын жазып орындайды

Баяндаушы

Мәтіннің мазмұнын айтып хабарлайды




3 топ- «КҮН ЖҮЙЕСІ. КОСМОНОВТИКА»


Топ басшы

Берілген мәтіннің тақырыбын айтады

Хатшы

Мәтін мазмұны бойынша сұрақ дайындайды

Жазушы

Мәтін не туралы айтылғандығын жазып орындайды

Баяндаушы

Мәтіннің мазмұнын айтып хабарлайды


4 тапсырма Топтық жұмыс. «Талдап білу» әдісі


Топтық тапсырма сурет бойынша әңгімелеу




Бекіту сұрақтары

1.Астрономия ғылымының дамуына қандай жағдайлар түрткі болды?

2.Астрономияның негізгі мақсаты қандай ,нені зерттейді?

3.Астрономияның дамуына Орта Азиядан шыққан қандай ғалымдар елеулі үлес қосты?

4.Галелейдің астрономияға қосқан жаңалықтарының басты ерекшелігі не?

5.Қандай ғалымдарды астрономияның негізін салушы деуге болады?

6.Птоломейше Әлем жүйесінің құрылысы қалай?

7.Әлемнің гелиоцентрлік жүйесінің мәнісін қалай түсіндіруге болады?



§39 тақырыпты оқу



Топтарға бөлініп, топ басшы сайланады және әр оқушыға топтың ішінде рөл беріледі. Топ ережесімен таныстырылады.













Материалды жүктеу

Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!