Материалдар / Сабақты зерттеу әдісі Lesson Study Кері итеруші күш 7 сынып

Сабақты зерттеу әдісі Lesson Study Кері итеруші күш 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақты зерттеу әдісін қалай жоспарлауды үйренуге қажетті қмж
Авторы:
16 Желтоқсан 2023
149
3 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы Кері итеруші күш

Зерттеу сұрағы:

Топтық жұмыс түрі 7 «З» сынып оқушыларының сабаққа қызығушылығын қаншалықты арттырады?

Зерттеу мақсаты:

Топтық жұмыс түрі арқылы оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру

Бөлім:

7.3А Қысым

Педагогтің аты-жөні:

Ермаханбетова Диана Дүйсенқызы

Сабақтың тақырыбы:

Кері итеруші күш. Архимед заңы

Күні.

23.02.2022ж

Сыныбы: 7 «З»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.3.1.12 сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру;

7.3.1.13 есептер шығаруда Архимед заңын қолдану.

Бағалау критерийлері:


-Архимед күші немесе кері итеруші күш туралы мағлұмат алады.

-Архимед күшінің формуласымен танысады, формуланы түрлендіріп, өлшем бірлігін ХБ жүйесіне айналдыруды үйренеді.

- Архимед заңын түсінеді.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Кері итеруші күштің физикалық мағынасын түсінеді;

Көптеген оқушылар істей алады: Кері итеруші күшті түсіне отырып анықтама береді және формуласын қолданады;

Кейбір оқушылар істей алады: Кері итеруші күштің формулаларын түрлендіре алады, деңгейлік тапсырмаларды өз бетінше орындай алады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут









Қайталау сұрақтары

(5 мин)


Амандасу. Оқушыларды түгендеу.

Сәлеметсіздерме білім алушылар?

Біз бүгін «Кері итеруші күш.Архимед заңы» тақырыбын өтеміз. Алдымен өткен тақырыпқа шолу жасап өтейік. «Физикалық лото» ойыны арқылы сұрақтарға жауап берейік. Ол үшін көрсетілген ұяшықтарды таңдау арқылы тапсырмалар ашылады. Таңдалынған тапсырмаларға жауап береміз.

Әр топта топ басшы, хатшы, жазушы, жазушының көмекшісі, баяндаушы, баяндаушының көмекшісі


(1 тапсырма)

Өткен тақырыпты тексеру.

1 тапсырма


«Физикалық лото» әдісі.

  • 1.Жерді орап тұрған ауа қабаты?

  • 2. Атмосфераның ең төменгі қабаты?

  • 3. Жерден 10000км биіктікке орналасқан ауа қабаты?

  • 4. Жер бетіне және ондағы барлық денелерге қандай қысым түседі?

  • 5. Атмосфера қысымын алғаш рет анықтаған ғалым?

  • 6. Атмосфералық қысымды өлшейтін құрал?

  • 7.Барометрдің бір түрі?

  • 8. 1 мм.сын.бағ неше Па-ға тең?


Ұяшықтарды таңдау арқылы тапсырмаларды орындайды. Берілген сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылардың жылдамдығы ескеріледі






















Дескрипторлар

Қайталау

Тапсырма№1


«Физикалық лото» әдісі.

1.Сұраққа жауап береді.


Жалпы 3 балл


Оқулық


Слайд 1


LED экран










А оқушыдан күтілетін нәтиже

Алдыңғы сабақтағы білімдерін еске түсіріп берілген сұрақтарға жауап береді

В оқушыдан күтілетін нәтиже:

Алдыңғы сабақта өтілген білімдерін еске түсіре отырып, берілген мысал сұрақтардан шатасуы мүмкін, алайда сұраққа дұрыс жауап беруге тырысады.

С оқушыдан күтілетін нәтиже:

Алдыңғы сабақта өтілген білімдерін еске түсіре отырып, кемінде өздеріне жеңіл сұрақтарға жауап береді



Оқу мақсатын талдау.

7.3.1.12 сұйықтар мен газдардағы кері итеруші күштің табиғатын түсіндіру;

7.3.1.13 есептер шығаруда Архимед заңын қолдану.

Бағалау критерийлерін шығару:

Архимед күші немесе кері итеруші күш туралы мағлұмат алады.

Архимед күшінің формуласымен танысады, формуланы түрлендіріп, өлшем бірлігін ХБ жүйесіне айналдыруды үйренеді.

Архимед заңын түсінеді.

Оқу мақсатымен көрсетемін.

Кімнің нені білгісі келеді?

Оқушылардың жауаптары тыңдалады. Жауаптар іріктеледі.

Оқушылар оқу мақсатынан бағалау критерийлерін құрастырады.


Таныстыры-лым

Сабақтың ортасы

20 минут





































Қызығушы-лықты ояту

10 минут

Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыңыздар: «Кері итеруші күш.Архимед заңы»

Оқулықты ашыңыздар:

Физика, 7 сынып Башарұлы Р., Атамұра, 2007ж §29,122бет











«Фильмдерді көру және оны талдау» әдісі арқылы шағын тәжирибелерді көріп, қандай физикалық құбылыс байқадық? Білім алушылар өз ойларымен бөліседі?


Тәжірибе:Ағаш кесегін суға батырып, қолды қоя бергеннен кейін, ағаш кесегі қайтадан су бетіне шығады.

Мұғалім: ағаш кесегі неге су бетіне ытқып шығады?

Мұғалім: жауап дұрыс, ағаш кесегін судан ығыстырып шығатын күш әсер етті. Бұл күшті біз ығыстырушы күш деп атаймыз.




«Екі қолды жұмысқа жұмылдыру» әдісі

Құрал – жабдықтар: Электронды,серіппелі,иінді таразылар ұсақ гірлер және массасы әр түрлі кішігірім бірнеше дене.

Жұмыстың барысы:

Дененің массасын анықтау тәсілдерінің бірі - таразы көмегімен өлшеу. Осындай таразылармен өлшеу кезінде оның бір табақшасына (сол жақтағы) массасы белгісіз дене, ал екіншісіне (оң жақтағы) таразыны теңгеретін гірлер салынады.Дененің массасы таразыны теңгеретін гірлердің массасына тең. Ол үшін:

  1. Таразыны өлшеуге дайындаңдар. Таразының дұрыс теңгеріліп тұрғандығына көз жеткезіңдер;

  2. Таразыны бұзып алмау үшін өлшенетін денені және кірлерді таразы табақшаларына жайлап қою керек.

  3. Денені кірлермен теңгеріп болғаннан соң, таразы табақшасындағы кірлердің жалпы массасын есептеңдер.

Өлшеу нәтижелерін төмендегі кестеге жазыңдар.

Тәжірибе реті

Өлшенетін дене

Дененің массасы, г

Дененің массасы, кг

1.

2.

3.




Қорытынды:Таразыны өлшеуге даярлау,дене мен гірлерді табақшаға қою, денені кірлермен теңгеруге дағдылану,массасын жазуға үйрену.

3-тапсырма:

Жеке жұмыс. «Кейс – стади» әдісі – практикалық есептер шығару бір мәселені талдайды

«Өз ойының» ойыны барысында есептер шығару.

Есеп №1. Массалардың төменде берілген мәндерін килограмм арқылы өрнектеңдер:шыбынның қанаты 0,00005г, теннис добы 2,5г

Есеп №2. Массалардың төменде берілген мәндерін килограмм арқылы өрнектеңдер:футбол добы 400г, автомобиль 1,45т

Есеп №3. Дене 100г, 50г, 10г, 1г жүктер жиынтығымен теңестірілген. Дененің массасы қандай?

Есеп №4. Роликті коньки киген екі бала бір-бірінен кері итеріліп, қарама-қарсы жаққа қарай сәйкес 3 м/с және 4 м/с жылдамдықпен сырғанап кетті. Бірінші баланың массасы 40 кг. Екінші баланың массасы неге тең?


Тапсырмаларды әр оқушы жеке орындап, жұппен, топпен тексереді.

Әр топтан 1 оқушы тақтаға шығып, тапсырманы орындайды.

ДҰРЫСТЫҒЫ СЛАЙДТАН ТЕКСЕРІЛЕДІ.

Бағалау парақшаларына әркім өз деңгейін бағалайды.


А оқушы Мәтінмен жұмыс жасай біледі, өз ойын толық жеткізеді

В оқушы өмірмен байланыстыра біледі

С оқушы өлшем бірліктерін біледі

Оқушылар мұғалім сұрақтарына жауап береді.

Өйткені ағаш кесегіне күш әсер етті.

Оқушылар әр қилы жауап беруі мүмкін.



Су салынған кез келген денеге ығыстырушы күш әсер етеді.


Сұйықтықта тұрған денеге әсер ететін ығыстырушы күш жоғары қарай бағытталған.













Оқушылар берілген заттарды алып электронды, серіппелі,иінді таразының көмегімен өлшейді.

Мақсаты: Оқушы алған білімін практикада, өмірде қолдану














Материалды жүктеу

Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!