Педагогтің ТАӘ (бар болғанда)
|
Бақылаушының ТАӘ (бар болғанда)
|
Мектеп / сынып
«Ақмола облысы білім басқармасының Ерейментау ауданы
бойынша білім
бөлімі
Ерейментау қаласының «№3 жалпы орта білім беретін мектебі»
КММ
9сынып
Тәуелсіз Үндістанның
қандай мәселелері отарлық өткенімен
байланысты?
|
Мерзім
13.03.24
_____________
|
Сабақ жоспары ұсынылды
Иә
Жоқ
|
Сабақ түрі:
жаңа материалмен танысу сабағы
оқығанды бекіту сабағы білім мен дағдыларды қолдану сабағы білімді
жалпылау және жүйелеу сабағы білім мен дағдыларды тексеру және
түзету сабағы аралас сабақ зерттеу сабағы (Lesson Study (Лессон
стади) циклдарынан)
|
Комментарийлер: Жаңа
сабақ
|
МЖМБС оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары:
|
9.2.1.2 қазіргі заманғы
қоғамдық-саяси мәселелерді түсіну және түсіндіру үшін дін туралы
білімді пайдалану;
9.3.1.3 мемлекеттердің
тарихи даму заңдылықтарын анықтау;
9.3.1.4 тұлғаның тарихтағы рөлін
бағалау
|
Сабақтың
мақсаттары:
|
ХХ ғасырдың екінші
жартысындағы Үндістанның даму ерекшеліктерін анықтау, отаршылдық
өткенге байланысты негізгі мәселелерді
сипаттау.
|
Бақылау
өлшемшарттары
|
Көрсеткіштер
Иә
/Жоқ
|
Бақылаушының
пікірлері
|
Сабақтың мақсаттары:
Оқытудың нақты мақсаттарын
айқындайды және білім алушыларға / тәрбиеленушілерге оларды бағалау
өлшемдерін ұсынады
|
иә
|
оқушыларды жұпқа бөледі.
Үндістанның қазіргі жағдайына қысқаша шолу жасайды және
студенттерге мәтінді оқып, ХХ ғасырдың екінші жартысындағы
Үндістанның жағдайына РЕЅТ-талдау жасауды
ұсынады.
Әр мәселеге оқушылар
Үндістан үкіметі белгілі бір жылдары қабылдаған нақты шешімді
ұсынады.
|
Сабақтың мазмұны оқу
мақсаттарына сәйкес келеді
|
иә
|
Мұғалім пәндік білімі
жан-жақты жетілген, оқыту мақсаты мен міндеттерін біледі, тақырып
аясында көптеген қажетті біліммен оқушыларға бағыт бағдар беріп
отырды. Сабақтың мазмұны оқу мақсаттарына сәйкес
келеді
|
Педагог білім алушыларды сабақ
мақсаттарын және күтілетін нәтижелерді қоюға
тартады
|
иә
|
оқушыларға материалды игерудің белсенді
тәсілдерін ұсынады; оқушылардың өздігімен жаңа мәліметті
жан-жақты қарастырып, зерттеп, игеруіне қажетті жағдайлар
жасайды.
|
Күтілетін
нәтижелер:
|
оқушылардың жеке тұлғасын дамыту үшін
оқу-танымдық ортаны құру, қолайлы жағдай
жасау
|
жекелей, жұппен, топпен
жаңа ақпаратпен танысады, — мәлімет бойынша пікір алмасады, ой
жарыстырады, талқыға
салады; — ұсынылған негізгі тапсырманы орындап, жаңа
ақпарат туралы өзіндік пікір
қалыптастырады;
|
Оқу мақсаттарына сәйкес
келеді
|
иә
|
|
Білім алушылардың/
тәрбиеленушілердің қажеттіліктерін
ескереді
|
иә
|
оқушыларға материалды игерудің белсенді
тәсілдерін ұсынады; — оқушылардың өздігімен жаңа мәліметті
жан-жақты қарастырып, зерттеп, игеруіне қажетті жағдайлар
жасайды.
|
Зерттеу дағдыларын дамытуға
бағытталған
|
иә
|
|
Бағалау:
|
иә
|
|
Формативті бағалау арқылы
білім алушылардың/тәрбиеленушілердің оқу мақсаттарына қатысты
қызметінің нәтижесін бақылайды
|
иә
|
«Қолмен белгі беру»
әдісі. Оқытушы өзінің сабақ
түсіндіріп жату процесін кез-келген уақытта тоқтатып, оқушылардан
айтылып жатқан тақырыпты түсінгенін немесе түсінбегендерін сұрау.
Бұл үшін ұстаз алдын-ала оқушыларға қолмен белгі көрсетулерді
үйретеді.
Мен түсініп
отырмын_____ және түсіндіре
аламын. (қолдын бас бармағы жоғары
бағытталады)
Мен әлі түсінбей
отырмын_____(қолдын бас бармағы жанына
қарай жантаяды)
Мен түсінгеніме
сенімді емеспін_____(қолды
бұлғау)
|
Білім
алушылардың/тәрбиеленушілердің жетістіктерін атап
өтеді
|
Иә
|
|
Білім
алушыларды/тәрбиеленушілерді бағалау процесіне тартады: өзін-өзі
бағалау және өзара бағалау
|
|
Оқушылар деңгейлік тапсырмалар орындау арқылы өз
мүмкіндіктерін анықтады, бағалады.Топтық жұмыс жасап, әр топ
бірін-бірі «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалады.деңгейлік
тапсырмаларды орындау барысында оқушылар талдау жасаса, постер
жасау арқылы алған білімдерін жинақтады
|
Сыныптағы тәртіп пен тәртіп
ережелері:
|
Иә
|
Оқушылар
топпен жұмыстануға дағдыланған, бір- бірінің пікірін тыңдай
біледі.
|
Сыныпта/топта тәртіп пен
тәртіп ережелерін белгілейді
|
Иә
|
|
Білім
алушыларға/тәрбиеленушілерге сыныпта/топта оқу кеңістігін
қамтамасыз етеді
|
Иә
|
|
Сабақта білім
алушылардың/тәрбиеленушілердің тиімді өзара іс-қимылын
құру
|
Иә
|
|
Алдын ала
білім:
|
|
|
Білім
алушылардың/тәрбиеленушілердің жаңа материал туралы бұрыннан бар
білімдерін анықтайды
|
Иә
|
|
Оқушылармен/
тәрбиеленушілермен өткен материалды
қайталайды
|
Иә
|
|
Жаңа материалды
зерттеу:
|
Иә
|
|
Білім
алушылардың/тәрбиеленушілердің назарын оқу материалының маңызды
сегменттеріне аудара отырып, маңызды ақпаратты
айқындайды
|
|
жекелей, жұппен, топпен
жаңа ақпаратпен танысады, — мәлімет бойынша пікір алмасады, ой
жарыстырады, талқыға салады;
|
Жаңа материалды игеруге ықпал
ететін сабақта / сабақта жұмыстың әртүрлі формаларын қолданады:
топтық жұмыс, жұптық жұмыс, жеке
|
Иә
|
оқушыларға материалды игерудің белсенді
тәсілдерін ұсынады; — оқушылардың өздігімен жаңа мәліметті
жан-жақты қарастырып, зерттеп, игеруіне қажетті жағдайлар
жасайды.
|
Білім
алушыларды/тәрбиеленушілерді оқу ресурстарымен және кешенді
тапсырмаларды орындау жөніндегі нұсқаулықтармен қамтамасыз
етеді
|
|
Оқушылар өздеріне кілт
сөздерді жазып алып, кейін топта ақылдаса отырып, түртіп алған
жазбалары арқылы сөйлемдерді құрастырып, бастапқы түпнұсқасына
неғұрлым ұқсастырып, мәтінді қалпына келтірді. Әр топ өз азат жолын
құрастырып, мәтінге тақырып қойды.
|
Материалдың мазмұны бойынша
рефлексия жүргізеді
|
Иә
|
Мәселені талқылау:
тәуелсіз Үндістанның отаршылдық өткенімен байланысты қандай
мәселелері бар? Рефлексия
сөйлемді жалғастырыңыз:
|
Жаңа білімді практикада
қолдану:
|
Иә
|
|
Тәжірибе арқылы дағдыларды
дамытады
|
|
|
Білім
алушыларға/тәрбиеленушілерге олардың дағдыларын дамыту және
практикалық қолдану үшін белсенді тапсырмалар
береді
|
|
|
Білім алушыларды /
тәрбиеленушілерді оқу қызметіне тарту:
|
Иә
|
|
Оқушылардың/тәрбиеленушілердің
оқу іс-әрекетіне қызығушылығы мен қатысуын қолдау үшін жұмыстың
әртүрлі түрлері мен формаларын қолданады
|
Иә
|
|
Білім
алушылардың/тәрбиеленушілердің қатысу дәрежесін
қадағалайды
|
Иә
|
|
Білім алушылардың /
тәрбиеленушілердің сауалнама процесіне қатысуын қолдау үшін
сауалнаманың әртүрлі түрлерін пайдаланады
|
Иә
|
|
Оқушылардың/тәрбиеленушілердің
қатысуын қамтамасыз ету үшін дене белсенділігі мен сынып/топ
кеңістігін пайдаланады
|
Иә
|
|
Білім
алушыларды/тәрбиеленушілерді тарту үшін сабақ барысының жігерлі
қарқынын қолдайды
|
Иә
|
|
Тұлғаға бағытталған тәсілді
қолданады
|
Иә
|
|
Сараланған
тәсіл:
|
Иә
|
|
Оқу мақсаттарына қол жеткізу
бойынша барлық білім алушыларға/тәрбиеленушілерге қолдау
көрсетеді
|
Иә
|
|
Үлгерімі төмен білім
алушыларды / тәрбиеленушілерді тартады
|
Иә
|
|
АКТ және ресурстарды
пайдалану:
|
Иә
|
Мұғалім сабақты жоспарлағанда АКТ-ны қолдану
арқылы белсенді оқыту ұйымдастыру үшін сыныптағы жеке және топтық
жұмыс жұмыс түрінде жоспарлауға
тырысты
|
білім беру нәтижелеріне қол
жеткізу үшін дайын цифрлық білім беру ресурстарын
пайдаланады
|
Иә
|
|
өзінің цифрлық білім беру
ресурстарын пайдаланады
|
Иә
|
|
білім алушылардың/
тәрбиеленушілердің бірлескен жұмысы үшін желілік ресурстарды
жұмылдырады
|
Иә
|
|
Қосымша бақылау
элементтері:
|
Иә
|
Мұғалім
топ басшыларына бағалау парақтарын берді, онда сабақтардың
кезеңдері бойынша оқушыларды бағалау көрсетілген
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Кері байланыс және
ұсынымдар:
|