№ lesson
Сабақ №
|
№26 Жамбыл Жабаев атындағы О.М Биология
пәні
|
Date:
Күні:
|
|
Class: 9
Сынып: 9
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Topic of the
lesson
Сабақтың тақырыбы
|
9.1.4.2 Мендельдің ашқан
белгілердің тұқымқуалаушылық заңдылықтары. Тұқымқуалаушылықты
зерттеу
|
Lesson
AIMS-content
Пәндік мақсат
|
Оқушылар тұқымқуалаушылық қасиетін зерттейді,
12 термин сөзді оқи алады және ажырата алады
|
Оқушылар Мендель ашқан белгілердің тұқым
қуалау заңдылығын біледі және ажырата алады
|
3. Оқушылар
Мендель ашқан белгілердің тұқым қуалау заңдылығын маңыздылығына көз
жеткізеді және термин сөздерді нақты көрсете
алады. AIM.
Explain the importance of
Mendelian researches in
development of of
genetics.
|
Lesson
AIMS-language
Тілдік мақсат
|
Оқушылар келесі терминдерді біледі және
қолдана алады Variation – variety of traits
in species. Heredity – is the passing of
traits from parents to offspring. Trait – characteristic of an
organism
|
Lesson
AIMS-content of the expected results
Пәндік мақсат бойынша күтілетін
нәтиже
|
Химия, биология, физика,
информатика
|
Topic of the
lesson.Тілдік мақсат
бойынша күтілетін нәтиже
|
Оқушылар сабақта
ағылшын тілінде жаңа терминдер үйренеді
Pupils learn the new
terminology in English
|
Құндылықтарға баулу
|
Тарихтың, мәдениет пен тілдің
ортақтығы
|
Topic of the
lesson Қажетті
құрал-жабдықтар
|
Слайд жасау, қима
қағаздар
|
Ресурстар
|
9 сынып үлестірмелі қағаздар, карточкалар
және т.б.
|
|
ЖОСПАР PLAN
|
Planned
timing
Жоспарланған
уақыт есебі
|
Жоспарланған жаттығулар
түрлері
|
Мұғалім
әрекеті
|
Оқушы
әрекеті
|
Organizing
time
(1
min)
Ұйымдастыру кезеңі (1- мин)
|
-оқушылардың зейіндерін
сабаққа аудару
- оқушыларды
тексерe
- translation attendance of
pupils' abilities
- check
pupils
Үй
жұмысын сұраймын
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңі
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
10
мин
|
Оқушыларды ұйымдастыру. Оқу
мақсатымен таныстыру.
«Әр-түрлі түстер» арқылы
оқушыларда жағымды психологиялық ахуал қалыптастырып, нәтижесінде 3
топқа бөліп аламын: 3 топқа 3 түрлі әдіс
беріледі
1. Түймедақ
әдісі
2. Баспалдақ
әдісі
3. ПОПС
әдісі
Үй тапсырмасын
«Socrative» бағдарламасы арқылы тексеру.
|
презентация
|
Сабақтың
ортасы
|
Презентация арқылы терінің
құрылысымен танысады «Миға шабуыл» әдісі арқылы
оқушыларға Мендель ашқан
белгілердің тұқым қуалау заңдылығын маңыздылығына көз жеткізеді
және термин сөздерді нақты көрсете алады және тапсырманы постер
арқылы оқушылар орындайды және үш тілде
меңгереді
Дескриптор:
-
Тұқымқуалаушылық қасиеттерін
анықтайды ерекшеліктерін айқындайды
-
Сөйлемді мазмұнды, нақты етіп
құру, жеткізу
-
Сөйлемді аылшын тіліне дұрыс
аударма жасайды
Сұрақтарға «ПОПС» әдісін
қолдана отырып жауап береді.
Берілген
тапсырмалар:
- генетиканың пайда болуы мен
Мендельдің тәжірибелеріне және гаметалардың тазалығы,
гибридологиялық әдістерге көңіл бөледі. Мендельдің тәжірибелері
Гибридологиялық әдістер
П- Позиция- Біздің ойымысша
-----
О- обоснование\- Себебі бұл
----
П- пример\ мысалы Тері
рецепторлары ----
С- следствие\ сондықтан
қорытынды-----
Оқушылар түсінгендерін топта
талқылайды.
Дескриптор:
|
Плакат, түрлі түсті
маркерлер
|
Сабақтың
соңы
|
«Зейінге
шолу»
Тақтаға жаңа тақырыптың
терминдері мен сөз тіркестері ілінеді: Терминдерге анықтама беріліп
болған соң тақтадан алынып тасталынады, оқушылар есте сақтау арқылы
терминдерді қайта орнына қойып шығады.
Quizlet бағдарламасы бойынша жұмыс
беріледі тест, карточка, дұрыс сөздерді сәйкестендіру
т.б
Breeding -
шағылыстыру
Cross -
будандастыру
Dominant -
басыңқы
Inheritance -
тұқымқуалаушылық
Monk -
сопы
Offspring -
ұрпақ
Pea -
бұршақ
Pod –
қауашақ
Recessiive -
басылыңқы
Segment -
бөлік
symbolized -
бейнелеу
trait –
бөлік
variety -
әртүрлілік
Қорытындылау
1.What is chromatin made
of ?
2.When does chromatin to
form chromosomes?
3.Were are chromosomes
found a cell?
4.Shows the four stages of
mitosis in random order.
5.Why mitosis important in
the growth animals and plants?
«Пирамида»
әдісі
|
1.Есте сақтайтын 1
мәлімет
2.Білгім келетін 2
мәлімет
3. Мен білетін 3
мәлімет
4. Мен білген 4
мәлімет
|
|
Терминдер жазылған
қағаздар
Пирамида бейнеленген үлестірме
қағаздар
|
Саралау-
Сіз қандай тәсілмен көбірек
қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау –
Сіз оқушылардың материалды
игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және техника
қауіпсіздік техникасын сақтау
|
1. Топтық, жұптық жұмыс
формасы арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге
асырылады.
2. Саралау жұмысы тапсырманың
мазмұны бойынша «Зейінге шолу» әдісімен жүргізіліп, оқушылар жеке
ойлау дағдыларына сәйкес дәптерлеріне рецепторға
байланысты берілген жаңа ұғымдардан
естерінде сақтағанын ретімен
жазады.
|
1. Оқушылардың қажетті
білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар
беріледі.
2.Топтық жұмыс арқылы
оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау,
үшін бағалау критерийлері мен
дескрипторлар қолдану
|
Quizlet бағдарламасы бойынша
жұмыс
әдісі бойынша оқушылар
берілген сөйлемдерден Термин сөздерді анықтайды. Оқи алады, жазады,
айтады
|
Сабақ бойынша
рефлексия:
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы қолжетімді болдыма?
Барлық оқушылар оқу
мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына
жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде тиімді
пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарыңыздан ауытқу
болды ма және неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп
санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
Білім
ағашы
|
|