Сабақтың тақырыбы: 2.1 Киім, аяқ киім және бас киім түрлері

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Сабақтың тақырыбы: 2.1 Киім, аяқ киім және бас киім түрлері

Материал туралы қысқаша түсінік
Дүкенге шығып, өз өлшеміңіз бойынша киім мен аяқ киім табу және киім мен аяқ киім сатып алуды білу
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы

1 «Өркен» арнайы мектеп-интернаты

Пәні:

ӘТБ

Бөлім:

Киім және аяқ киім

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

2.1 Киім, аяқ киім және бас киім түрлері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.2.1.1 дүкенге шығып, өз өлшеміңіз бойынша киім мен аяқ киім табу және киім мен аяқ киім сатып алуды білу

Сабақтың мақсаты

Киім және аяқ киім бөліміндегі алған білімдерін тереңдету, мақсатында киім және аяқ киімді таңдайды және сатып алуды біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру















Өткен білімді еске түсіру




































Жаңа білім

















Дәптермен жұмыс





Сергіту сәті





Бекіту















Кері байланыс




Бағалау



А) Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру;

Психологиялық тренинг

«Менің көңіл-күйім» жаттығуы

Мақсаты: оқушылардың көңіл-күйін игере білуге және басқаруға, қадағалауға, дұрыс бағалай білуге тәрбиелеу

Өз көңіл-күйлеріңді смайлик арқылы көрсетіп белгілендер .

Осы тамаша көңіл күймен сабаққа енеміз.


Үйге берілген тапсырманы сұрау.

Алғашқы көмек дегеніміз не?

Ауырған жағдайда не істейміз?

Үйдегі науқасты қалай күтеміз?

Үйдегі дәрі қобдишасына қандай дәрі дәрмек сақтаймыз?

І тапсырма топтық жұмыс

«Дәрі қобдишасын жинау»

Дәрі дәрмектің суретін жинастыру арқылы дәрі қобдишамен жұмыс жасайды.


ЕСІҢДЕ САҚТА!!!

Дәріні дәрі қобдишада сақта.

Дәріні баланың қолы жетпейтін жерде сақта.

Сақтау мерзімі өткен дәріні қолданба.

Дәрігердің нұсқауынсыз кез келген дәріні ішуге болмайды.

Миға шабул сұрақтарын қоя отырып сөзжұмбақты шешу.

Сөзжұмбақтың жауабы арқылы жаңа сабаққа ену.

«Сөзжұмбақ» шешу

Суретке байланысты жауап береді.

1) Күртешенің суреті

2) Иненің суреті

3) Ілгіштің суреті

4) Малақайдың суреті

Бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы

2.1 Киімдер, аяқ киімдер және бас киімдер түрлері









Оқу мақсаты

9.2.1.1 дүкенге шығып, өз өлшеміңіз бойынша киім мен аяқ киім табу және киім мен аяқ киім сатып алуды білу

Тақтадағы суретке зер салып қараймыз

Киім түрлері ілулі тұрады.

Киімді және аяқ киімді алар алдында өз өлшем бірлігімізді білу керекпіз.

Оқушылардан өлшем бірліктерін сұрау

Өз өлшем бірліктерін аламыз

Аяқ киім өлшемдерін сұрау

Жыл мезгіліне байланысты киімді және аяқ киімді таңдаймыз

Киім адамның денесіне қонымды болу керек.

Киімнің матасы жұмсақ болған дұрыс.

Аяқ киім аяқты қыспау керек.

Аяқ киім аяққа үлкен болмау керек.

Аяқ киімнің былғарысы жұмсақ болу керек.

Аяқты қатты былғары қажайды.

Қазақта мақал бар ғой

Кең дүниені қайтейін аяқ киім тар болса.

Түртіп алу стратегиясы

Дәптермен жұмыс

Киімді және аяқ киімді алар алдында өз өлшем бірлігімізді білу керекпіз.

Жыл мезгіліне байланысты киімді және аяқ киімді таңдаймыз

Миға жаттығу

Оң қол,сол қолға қалам ұстап бір мезетте шаршы мен шеңбердің суретін саламыз.Бұл мидың дамуынына әсер етеді,

Жаңа сабақты бекіту

І тапсырма «Кім жылдам»

Суреттегі қуыршақты киіндіру

Жыл мезгіліне байланысты киім таңдау


ІІ тапсырма «Суретті бояу»



Оқушыларға мадақтау хатын беру және бағалау.






Оқушылар өз көңіл күйлерін смайлик арқылы көрсетіп кестеге желімдейді.





Оқушылар суреттерді таңдай отырып дәрілердің суреттерін орналастырады


Оқушылар жеке жұмыстың тапсырмасын орындайды.


Оқушылар бір бірін тексереді жұмысты бағалайды























Киім және аяқ киім суреттері

Мұғалім оқушыларға сұрақтар қояды оқушылар жауап береді.















Оқушылар жауап беріп отыра

Дәптермен жұмыс жасайды




Оқушылар сергіп қалады





Оқушылар түсінгені бойынша жауап береді




Сабаққа кері байланыс береді





Мадақтау қағазымен мадақталады

Оқушыларды мадақтау

























Оқушы

лар бір-бірін смайлик арқылы бағалайды.


Мадақтау сөздері
























Мұғалім

нің

мадақтау сөздері

Сандықша, айна


















Сурет қимасы,

плакат желім













Тапсырма кестесі















Сурет қимасы



кесте
































Суреттер











Кесте



АКТдан материал жинағын алдым




Білім беру ұйымының атауы

Арнайы мектеп-интернаты

Пәні:

ӘТБ

Бөлім:

Тағам

Педагогтің аты-жөні:

Акмаканова М.К

Күні:

18.11.2021

Сынып: 7 «Ә»

Қатысушылар саны: 4

Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы:

3.2 Асхана және ас үй ыдыстары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.3.2.2 таңдап алынған мәзір бойынша дастарқанды түскі асқа әзірлей білу

Сабақтың мақсаты

Тағам бөліміндегі алған білімдерін тереңдету, мақсатында таңдап алынған мәзір бойынша дастарқанды түскі асқа көркемдеп жабдықтай біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру






























Өткен білімді еске түсіру





































































Жаңа білім



















































































Дәптермен жұмыс








Сергіту сәті






Сарамандық жұмыс













Бекіту



























Кері байланыс











Бағалау



А) Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру;

Психологиялық тренинг «Сиқырлы сандық»

Сиқырлы сандық (онын ішінде айна болады). Тренингті бастамас бұрын ең бірінші, өз-өзімізді айқындап алайық. Қазір сендер мына сандықты бір-бірінің қолдарына бересіңдер. Осы сандықты алған адам оны ашып, ішіне қарайсыз. Оның ішінде жан-жақты, ғажайып және қайталанбайтын бейнені көресіңдер. Оған күліп қарауларың керек.

Барлық қатысушылар сандыққа қараған соң, мұғалім сұрақтар қояды:

  • Жан-жақты, ғажайып және қайталанбайтын бейне кім болып шықты?

  • Сендер ол бейнеге күліп қарағанда, ол сендерге қалай қарады?


Осы тамаша көңіл күймен сабаққа енеміз.


Үйге берілген тапсырманы сұрау.

Асхана құрал жабдықтарын атау.

Асханалық аспаптарын қолдану ережесі тақырыбы бойынша тапсырма беріледі




1.тапсырма «Сәйкестендіру »

жұптық жұмыс



Рисунок 2

Асқа арналған құрал- жабдық


Рисунок 3


Балықты шаншып және кесуге арналған асханалық құрал- жабдық



Рисунок 5

Балыққа арналған құрал- жабдық


Рисунок 6

Күнделікті асқа пайдаланатын асханалық құрал- жабдық



Рисунок 8

Бәлішке арналған құрал-жабдықтар


Рисунок 9

Десертке арналған асханалық құрал – жабдық



Рисунок 11

Десертке арналған құрал - жабдық


Рисунок 12


Бәлішті кесу мен ұсынуға арналған асханалық құрал – жабдық



2 тапсырма

«ЕСІНДЕ САҚТА!» жеке жұмыс


Асханалық құрал- жабдықтарды қолдануға арналған қауіпсіздік ережесі

1. Дайын болған асқа байланысты құрал-жабдықтарды дайындау


ЕСІҢДЕ САҚТА!!!

2.Шанышқымен тағам жеуде ауыз қуысына тереңірек апарма.Өйткені, шанышқының тістері үшкір болып келеді.

3.Тағам кесуге арналған пышақты қолданғанда мұқият бол, себебі пышақтың ұшы үшкір, жүзі өткір келеді.




Миға шабул сұрақтары арқылы жаңа сабаққа ену.

«Мен саған,сен маған» әдісі

Сұрақтарға байланысты жауап береді.

1) Бір тәулікте неше мәрте тамақтанамыз?


2) Түскі ас мәзірінде неше тағам түрі ұсынылады?


3)Бірінші тағам түрлерін ата.


4)Екінші тағам түрлерін ата.


5) Түскі ас мәзірінде берілетін қосымша тағам түрін ата.


6) Қандай сусындар беріледі?

Рисунок 13


Бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы Асхана және ас үй ыдыстары

Оқу мақсаты

7.3.2.2 таңдап алынған мәзір бойынша дастарқанды түскі асқа әзірлей білу.

Ас мәзірін оқу талдау.


ТҮСКІ АС МӘЗІРІ

1.Сиыр сорпасына піскен бұршақ сорпасы

2.Палау етпен

3.Қырыққабат салаты

4.Кепкен жемістер сусыны «С» дәруменімен

5.Нан



Түскі асқа арналған дастарханның жабдықталу реті.

1) Дастарханды тегістеп жаямыз


2) Алдымен кісі отыратын орындыққа қарсы бетке көлемді тәрелке қойылады.


3) Тәрелке үстел шетінен 2 см асып барып орналасуы керек.


4) Сол жақта үстелден 5-10 см асып бәлішке арналған тәрелке тұрады


5) Тәрелкенің сол жағына шанышқы, оң жағына пышақ , сорпа ішетін ас қасық қойылады,үстіңгі бөлігіне десерттік қасық қойылады.

6) Пышақтың өткір жағы сол жаққа бағытталмауы тиіс


7)Оң жақ бұрышқа сусынға арналған стакан немесе шайға,кофеге арналған шыны ыдыс қойылады.


9) Ал оралған майлық ортадағы тәрелкенің үстіне орналасады


10)Гүлдерден жасалған композиция Сіздің үстеліңізге сұлулық береді


Түртіп алу стратегиясы

Мақал мәтелді дәптерге жазу.

Мақалды талдау.

1)Ас адамның арқауы



Миға жаттығу

Оң қол,сол қолға қалам ұстап бір мезетте шаршы мен шеңбердің суретін саламыз.Бұл мидың дамуынына әсер етеді,



Ыдыстарды реттілікпен қояды




Бекіту сұрақтарын қою.

Түскі асқа арналған дастарханның жабдықталу реті.

1) Нені тегістеп жаямыз?


2) Алдымен кісі отыратын орындыққа қарсы бетке қандай тәрелке қойылады?


3) Тәрелке үстел шетінен неше см асып барып орналасуы керек?


4) Сол жақта үстелден 5-10 см асып неге арналған тәрелке тұрады?


5) Тәрелкенің сол жағына қандай асханалық аспап қойылады?

.

6)Оң жақ бұрышқа сусынға арналған қандай ыдыс қойылады?


7) Ал оралған майлық ортадағы тәрелкенің қай шетіне қоямыз?



Оқушыларға мадақтау хатын беру және бағалау.


Оқушылар өз бейнелерін көріп таң ғажайып болып көңіл күйлері көтерінкі болады.




















Оқушылар жұптаса отырып тапсырманы орындайды.


Оқушылар бір бірін тексереді жұмысты бағалайды



Суреттер арқылы түскі асқа ыдыстарды жинақтайды



































Асханалық құрал- жабдықтарды қолдануға арналған қауіпсіздік ережесін

қайталап айтады













Мұғалім оқушыларға сұрақтар қояды оқушылар жауап береді.





















Оқушылар жауап беріп отырады










































Дәптерге мақалдарды жазады




Оқушылар сергіп қалады





Түскі асқа мәзір бойынша ыдыстарды орналастырады.












Оқушылар түсінгені бойынша жауап береді
















Сабаққа кері байланыс береді







Мадақтау қағазымен мадақталады

Оқушыларды мадақтау





























Оқушы-

лар бір-бірін смайлик арқылы бағалай-

ды.


Мадақтау сөздері















Мұғалім

нің

мадақтау сөздері

Сандықша, айна



































Тапсырма кестесі








Сурет қимасы

















кесте













































Мәзір парағы











Кесте






















АКТдан материал жинағын алдым































































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.01.2025
619
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі