Жетісу облысы, Талдықорған қаласы «№27 орта мектеп-гимназия» КММ
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Сабақтың
тақырыбы: Аладдиннің сиқырлы
шамы
|
Пәні: |
қазақ тілі |
|
Тоқсан: |
ІІІ |
|
Бөлім: |
6. Қиял әлемі. Морфология.Сөздің топтары. Зат есім. Зат есімнің мағыналық түрлері.Зат есімнің түрленуі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джадирова Жанар Джамбуловна |
|
Күні: |
27.01.2025 |
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аладдиннің сиқырлы шамы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.5.1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру 5.4.2.2 зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ? «Кіріспе сұрақтар» әдісі арқылы өткен сабаққа шолу жасай отырып жаңа сабақпен байланыстырамын. 1.Қиял дегеніміз не? 2.Қиял неден пайда болады? 3. Қиял адамға тән қасиет пе? 4. Қиял сөзінің мағынасын қалай түсінесің? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын. |
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар берілген сұрақтарға нақты жауап береді. Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. |
Дескриптор: - сұрақтарға нақты жауап берген оқушыға 1 ұпай беріледі.
|
Б.Қапалбек, М.Жолшаева Т.Мадиева Қазақ тілі жалпы білім беретін мектептің 5-сыныбына арналған оқулық 2-бөлім Алматы «Мектеп» 2017
жұмыс дәптерлері. |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
1-тапсырма. Жеке жұмыс. Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беріңіздер және көтерілген мәселе бойыншаөз ойларыңызды білдіріңіздер. Сұрақтарға жауап беріңіздер Мәтінде көтерілген ой (2-3 сөйлем) 1.оқиға қай елде болған? 2. Алладиннің әкесі кім болған? 3.Көпес Алладинге қамқор болды ма? 4. Зынданның ішінде не бар еді? 5. Шыныменде Хасан Алладиннің ағасы ма? 6. Алладин құмыраны ысқылағанда құмырадан не шықты? |
Оқушылар мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беріңіздер және көтерілген мәселе бойыншаөз ойларыңызды білдіріңдер.
|
Дескриптор: 2 балл - Мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді; - Көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіреді. |
|
|
|
2-тапсырма. Жұппен жұмыс. Берілген мақал-мәтелдер жалғастырып, зат есімдердің астын сызыңдар. 1. Арманымен — ер сұлу, ........ — жер сұлу. (Орманымен) 2. Байдың күні пәрменмен, .................арманмен. (Жарлының) 3. Қол - қысқа, Ой - ұзын, ........- биік. (Арман) 4. Жақсыны арман оздырар, .......................тоздырар. (құлқын) 5. ......... жоқтың — арманы жоқ. (Ақылы) |
Оқушылар берілген мақал-мәтелдер жалғастырып, зат есімдердің астын сызады. |
Дескриптор: 2 балл
|
|
|
|
3- тапсырма. Топпен жұмыс. Сөйлемдерден дыбысталуы бірдей сөздерді тап. Неліктен олардың біреуі бас әріптен, ал екіншісі кіші әріптен жазылғанын анықтаңдар. Жалқы есімі бар сөйлемді дәптерге көшіріп жазыңдар. 1-топ.Тәтті жемістердің бірі – алма. Қыздардыңарасынан Алма суырылып алға шықты. 2-топ. Ол анасына әдемі, ашық түсті раушангүл сыйлады. Раушангүл – сыныптағы озат оқушылардың бірі. 3-топ. Анасы дүкеннен бірнеше анар сатып әкелді.Оқушылар Анарды туған күнімен құттықтады. |
Оқушылар сөйлемдерден дыбысталуы бірдей сөздерді табады. Неліктен олардың біреуі бас әріптен, ал екіншісі кіші әріптен жазылғанын анықтайды. Жалқы есімі бар сөйлемді дәптерге көшіріп жазады.
|
Дескриптор 6 балл
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Рефлексия. «Еркін микрофон» әдісін сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын. Үйге тапсырма: 7-тапсырма |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
Алладин жəне сиқырлы шам
ертегісі
Ерте заманда Парсы қалаларының бірінде кедей
тігінші өмір сүріпті. Оның әйелі мен Аладдин деген ұлы болыпты. Бір
күні тігінші ауырып, қайтыс болады. Әйелі ұлымен жесір қалады.
Бірде базарға ақша табу үшін бара жатқан Аладдинге бір бөгде көпес
жолығып, «Сен Хасанның ұлысың ба?» деп сұрайды. «Иә» дейді
Аладдин.
Аладдинді құшақтап, жылап, Хасан оның
ағасы екенін, сапарда жүргенде өліп қалғанына қатты қайғырып
отырғанын айтады. Аладдин анасына келіп болған оқиғаны түгел
баяндап береді. Анасы бұған қатты таң қалады. Ол өмірінде күйеуінің
інісі бар екенін білмейтін. Келесі күні көпес көптеген сыйлықтар
алып, Аладдиннің үйіне келеді. Оның қайғырып қатты жылағаны
соншалық, Аладдиннің анасы оны, шынымен де, «күйеуімнің інісі екен»
деп ойлайды.
– Мен Аладдинді нағыз көпес қылып
тәрбиелеймін, – деп көпес балаға сүйсіне қарайды. Келесі күні көпес
Аладдинді ертіп базар аралайды. Соңынан қала сыртына бет алады.
Олар ұзақ жүріп тау етегіне келеді. Көпес Аладдинге от жағу үшін
кепкен отын жинауды бұйырады. Олар от жаққанда жер қызып, қақ
жарылады да, төменге түсетін басқыш көрінеді. Көпес
Аладдинге:
– Басқышпен төмен түссең, алдыңнан мол байлық
кездеседі. Ішінен қалауыңды ал, маған мыстан жасалған көне шамды
әкеліп берсең болды, –
дейді.
Зындан іші қазынаға толы екен. Аладдин
байлыққа қарамастан мыс шамды алады. Енді қайта жоғары көтерілейін
десе, басқыш жоқ. Аладдин көпестен қолынан тартып, шығарып алуын
өтінеді. Көпес шамды сұрайды. Аладдин шамды бермейді. Көпес қатты
ашуланып, сиқырлы сөз айтқанда жер асты жолы жабылып қалады. Бұл
Аладдиннің ағасы емес, Ифрикиден келген зұлым сиқыршы болатын. Ол
зынд андағы мол байлық пен сиқырлы шамды
Аладдиннің ғана алып шығалатынын біліп, әдейі іздеп келгенеді.
Сөйтіп, жер астында қалған Аладдин ызаланып, қолындағы
шамды ысқылай бастайды. Сол сәтте құмырадан дәу жын шыға
келіп:
– Не бұйырасыз, әміршім! – деп екі
қолын қусырып тұра қалады.
Алғашында зәресі ұшқан Аладдин артынша есін
жиып: «Мені жылдам үйіме жеткіз!» дейді. Айтып ауыз жиғанша
Аладдин үйінен бір-ақ шығады. Анасына болған жайды баяндап береді.
Мыс шамды ысып кеп жіберіп, дәу жыннан қуырылған тауық еті мен
басқа да дәмді ас сұрайды. Сөйтіп олар аштық тауқыметінен құтылып,
еш таршылық көрмей өмір сүріп
жатады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы: Аладдиннің сиқырлы шамы
Сабақтың тақырыбы: Аладдиннің сиқырлы шамы
Жетісу облысы, Талдықорған қаласы «№27 орта мектеп-гимназия» КММ
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Сабақтың
тақырыбы: Аладдиннің сиқырлы
шамы
|
Пәні: |
қазақ тілі |
|
Тоқсан: |
ІІІ |
|
Бөлім: |
6. Қиял әлемі. Морфология.Сөздің топтары. Зат есім. Зат есімнің мағыналық түрлері.Зат есімнің түрленуі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джадирова Жанар Джамбуловна |
|
Күні: |
27.01.2025 |
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аладдиннің сиқырлы шамы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.5.1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру 5.4.2.2 зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ? «Кіріспе сұрақтар» әдісі арқылы өткен сабаққа шолу жасай отырып жаңа сабақпен байланыстырамын. 1.Қиял дегеніміз не? 2.Қиял неден пайда болады? 3. Қиял адамға тән қасиет пе? 4. Қиял сөзінің мағынасын қалай түсінесің? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын. |
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар берілген сұрақтарға нақты жауап береді. Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. |
Дескриптор: - сұрақтарға нақты жауап берген оқушыға 1 ұпай беріледі.
|
Б.Қапалбек, М.Жолшаева Т.Мадиева Қазақ тілі жалпы білім беретін мектептің 5-сыныбына арналған оқулық 2-бөлім Алматы «Мектеп» 2017
жұмыс дәптерлері. |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
1-тапсырма. Жеке жұмыс. Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беріңіздер және көтерілген мәселе бойыншаөз ойларыңызды білдіріңіздер. Сұрақтарға жауап беріңіздер Мәтінде көтерілген ой (2-3 сөйлем) 1.оқиға қай елде болған? 2. Алладиннің әкесі кім болған? 3.Көпес Алладинге қамқор болды ма? 4. Зынданның ішінде не бар еді? 5. Шыныменде Хасан Алладиннің ағасы ма? 6. Алладин құмыраны ысқылағанда құмырадан не шықты? |
Оқушылар мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беріңіздер және көтерілген мәселе бойыншаөз ойларыңызды білдіріңдер.
|
Дескриптор: 2 балл - Мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді; - Көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіреді. |
|
|
|
2-тапсырма. Жұппен жұмыс. Берілген мақал-мәтелдер жалғастырып, зат есімдердің астын сызыңдар. 1. Арманымен — ер сұлу, ........ — жер сұлу. (Орманымен) 2. Байдың күні пәрменмен, .................арманмен. (Жарлының) 3. Қол - қысқа, Ой - ұзын, ........- биік. (Арман) 4. Жақсыны арман оздырар, .......................тоздырар. (құлқын) 5. ......... жоқтың — арманы жоқ. (Ақылы) |
Оқушылар берілген мақал-мәтелдер жалғастырып, зат есімдердің астын сызады. |
Дескриптор: 2 балл
|
|
|
|
3- тапсырма. Топпен жұмыс. Сөйлемдерден дыбысталуы бірдей сөздерді тап. Неліктен олардың біреуі бас әріптен, ал екіншісі кіші әріптен жазылғанын анықтаңдар. Жалқы есімі бар сөйлемді дәптерге көшіріп жазыңдар. 1-топ.Тәтті жемістердің бірі – алма. Қыздардыңарасынан Алма суырылып алға шықты. 2-топ. Ол анасына әдемі, ашық түсті раушангүл сыйлады. Раушангүл – сыныптағы озат оқушылардың бірі. 3-топ. Анасы дүкеннен бірнеше анар сатып әкелді.Оқушылар Анарды туған күнімен құттықтады. |
Оқушылар сөйлемдерден дыбысталуы бірдей сөздерді табады. Неліктен олардың біреуі бас әріптен, ал екіншісі кіші әріптен жазылғанын анықтайды. Жалқы есімі бар сөйлемді дәптерге көшіріп жазады.
|
Дескриптор 6 балл
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Рефлексия. «Еркін микрофон» әдісін сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын. Үйге тапсырма: 7-тапсырма |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
Алладин жəне сиқырлы шам
ертегісі
Ерте заманда Парсы қалаларының бірінде кедей
тігінші өмір сүріпті. Оның әйелі мен Аладдин деген ұлы болыпты. Бір
күні тігінші ауырып, қайтыс болады. Әйелі ұлымен жесір қалады.
Бірде базарға ақша табу үшін бара жатқан Аладдинге бір бөгде көпес
жолығып, «Сен Хасанның ұлысың ба?» деп сұрайды. «Иә» дейді
Аладдин.
Аладдинді құшақтап, жылап, Хасан оның
ағасы екенін, сапарда жүргенде өліп қалғанына қатты қайғырып
отырғанын айтады. Аладдин анасына келіп болған оқиғаны түгел
баяндап береді. Анасы бұған қатты таң қалады. Ол өмірінде күйеуінің
інісі бар екенін білмейтін. Келесі күні көпес көптеген сыйлықтар
алып, Аладдиннің үйіне келеді. Оның қайғырып қатты жылағаны
соншалық, Аладдиннің анасы оны, шынымен де, «күйеуімнің інісі екен»
деп ойлайды.
– Мен Аладдинді нағыз көпес қылып
тәрбиелеймін, – деп көпес балаға сүйсіне қарайды. Келесі күні көпес
Аладдинді ертіп базар аралайды. Соңынан қала сыртына бет алады.
Олар ұзақ жүріп тау етегіне келеді. Көпес Аладдинге от жағу үшін
кепкен отын жинауды бұйырады. Олар от жаққанда жер қызып, қақ
жарылады да, төменге түсетін басқыш көрінеді. Көпес
Аладдинге:
– Басқышпен төмен түссең, алдыңнан мол байлық
кездеседі. Ішінен қалауыңды ал, маған мыстан жасалған көне шамды
әкеліп берсең болды, –
дейді.
Зындан іші қазынаға толы екен. Аладдин
байлыққа қарамастан мыс шамды алады. Енді қайта жоғары көтерілейін
десе, басқыш жоқ. Аладдин көпестен қолынан тартып, шығарып алуын
өтінеді. Көпес шамды сұрайды. Аладдин шамды бермейді. Көпес қатты
ашуланып, сиқырлы сөз айтқанда жер асты жолы жабылып қалады. Бұл
Аладдиннің ағасы емес, Ифрикиден келген зұлым сиқыршы болатын. Ол
зынд андағы мол байлық пен сиқырлы шамды
Аладдиннің ғана алып шығалатынын біліп, әдейі іздеп келгенеді.
Сөйтіп, жер астында қалған Аладдин ызаланып, қолындағы
шамды ысқылай бастайды. Сол сәтте құмырадан дәу жын шыға
келіп:
– Не бұйырасыз, әміршім! – деп екі
қолын қусырып тұра қалады.
Алғашында зәресі ұшқан Аладдин артынша есін
жиып: «Мені жылдам үйіме жеткіз!» дейді. Айтып ауыз жиғанша
Аладдин үйінен бір-ақ шығады. Анасына болған жайды баяндап береді.
Мыс шамды ысып кеп жіберіп, дәу жыннан қуырылған тауық еті мен
басқа да дәмді ас сұрайды. Сөйтіп олар аштық тауқыметінен құтылып,
еш таршылық көрмей өмір сүріп
жатады.
шағым қалдыра аласыз













