Жетісу облысы, Талдықорған қаласы «№27 орта мектеп-гимназия» КММ
|
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары |
қазақ тілі |
|
Тоқсан: |
ІІІ |
|
Бөлім: |
5- бөлім Отбасы және демографиялық өзгеріс. Синтаксис |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джадирова Жанар Джамбуловна |
|
Күні: |
27.01.2025 |
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әлемдегі демографиялық өзгерістер |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді анықтайды. Салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажыратады, түрлендіреді. |
Сабақтың барысы№
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ? Сұрақ-жауап ұйымдастыру. 1.Құрмалас сөйлем дегеніміз не? 2.Салалас құрмаласқа мысал келтіріңіздер. 3.Ыңғайлас салалас дегеніміз не? 4.Қарсылықты салаласқа мысал келтіңіздер. 5.Құрмалас сөйлем нешеге бөлінеді? 6. Салалас құрмаластың жай сөйлемдері қалай байланысады 7. Салалас құрмалас сөйлем дегеніміз не? 8. Талғаулы салалас дегеніміз не? 9. Кезектес салалас дегеніміз не? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын. |
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға нақты жауап береді. Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. |
Дескриптор: - сұрақтарға нақты жауап берген оқушыға 1 ұпай беріледі. |
Б.Қапалбек, С.Жантасова, Т.Мадиева Қазақ тілі. Жалпы білім беретін мектептің 7-сыныбына арналған оқулық. -Алматы, Мектеп, 2017ж. жұмыс дәптерлері. |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
1-тапсырма. Мәтінді оқыңдар, ондағы мәліметтерді сызба не диаграмма түрінде бейнелеп, түпнұсқамен салыстырыңдар.
|
Оқушылар мәтінді оқып, ондағы мәліметтерді сызба не диаграмма түрінде бейнелеп, түпнұсқамен салыстырады. |
|
Слайд
|
|
|
|
2-тапсырма. Оқылым мәтінінде кездесетін салалас құрмалас сөйлемдерді тауып, жасалу жолын ажыратыңдар.
|
Оқушылар оқылым мәтінінде кездесетін салалас құрмалас сөйлемдерді тауып, жасалу жолын ажыратады.
|
Дескриптор: 2 балл - салалас құрмалас сөйлемдерді табады: 1 балл - жасалу жолын ажыратады.1 балл
|
|
|
|
|
3-тапсырма. Құрмалас салаластың екінші сыңарын жалғастырып, тыныс белгілерін қойып жазыңыз.
1. Демалыста ерте тұрдым бірақ ... 2. Ертеңгі кезекшілікке не Ақжол барады ... 3. Ол жұмысқа келді де ... 4. Былтыр еңбек демалысына шықпадым сондықтан ... 5. Біресе себелеп жаңбыр жауды ... 6. Біздің бөлімге екі қызметші қабылданды біреуі... |
Оқушылар құрмалас салаластың екінші сыңарын жалғастырып, тыныс белгілерін қойып жазады.
|
Дескриптор: 2 балл құрмалас салаластың екінші сыңарын жалғастырады; 1 балл тыныс белгілерін қойып жазады. 1 балл
|
|
|
|
|
4-тапсырма. «Ойлан, топтас,
талқыла!» тәсілі
ІІ топ: Сөйлемдердің бірінші сыңарына сәйкес келетін сөйлемдерді екінші қатардан тауып, мағынасына қарай құрастырыңдар
|
Оқушылар топпен жұмыс жасайды. |
Дескриптор: 1 балл І топ: Салалас құрмалас сөйлемнің жалғаулықтарын сәйкестендіреді. 1 балл
ІІ топ: Сөйлемдердің бірінші сыңарына сәйкес келетін сөйлемдерді екінші қатардан тауып, мағынасына қарай құрастырады. 1 балл
|
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Рефлексия. «Еркін микрофон» әдісін сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын. Үйге тапсырма: 3-тапсырма |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
Салалас құрмаластың құрамындағы жай сөйлемдер жалғаулық шылаулар арқылы байланысады:
1) Ыңғайлас мәнді жалғаулық шылаулар: да, де, та, те, әрі, мен, және, әрі.
2) Қарсылық мәнді жалғаулық шылаулар: бірақ, алайда, дегенмен, сонда да, әйтсе де, сөйткенмен, ал.
Мысалы: Менің театрға барғым келмеді, әйткенмен оның көңілін қалдырғым келмеді.
3) Себеп-салдар мәнді жалғаулық шылаулар: өйткені, себебі, сол себепті, сондықтан, неге десеңіз. Мысалы: Сізді ешкім шақырған жоқ, сондықтан сіз бармайсыз.
4) Талғау мәнді жалғаулық шылаулар: не, немесе, не болмаса, я, яки, я болмаса,әлде.Мысалы: Сөз бен қылық суық көңілді жылытады немесе жылы көңілді суытады.
5) Кезектес мәнді жалғаулық шылаулар: кейде, бірде, біресе.
Ойлан, топтас,
талқыла!» тәсілі
І топ: Салалас құрмалас сөйлемнің жалғаулықтарын
сәйкестендіріңдер
|
1. Не, немесе, не болмаса, я, яки, я болмаса, әлде. 2. Бірақ, алайда, дегенмен, сонда да, әйтсе де, сөйткенмен, ал. 3. Сондықтан, сол себепті, өйткені, себебі, неге десеңіз 4. Да, бе, та, те, әрі, мен, және. 5. Кейде, бірде, біресе. |
|
1. Қарсылық мәнді жалғаулық шылаулар. 2. Кезектес мәнді жалғаулық шылаулар. 3. Ыңғайлас мәнді жалғаулық шылаулар. 4. Талғау мәнді жалғаулық шылаулар. 5. Себеп-салдар мәнді жалғаулық шылаулар. |
ІІ топ: Сөйлемдердің бірінші сыңарына сәйкес келетін сөйлемдерді екінші қатардан тауып, мағынасына қарай құрастырыңдар
|
Студенттер дәрісті жақсы тыңдады, |
|
әрі денсаулығы да мықты емес. |
|
Қадырдың киімі жұқа |
|
я көзінде жаңа бір үрей тұрды. |
|
Мектеп бітіруімізге бірталай уақыт бар, |
|
себебі бүгінгі тақырып өте қызықты болды. |
|
Я алқымда булығып ашу тұрды, |
|
бірде толқып, жасыл шөптердің бастарын ақырын ғана ырғайды. |
|
Баяу ескен жел бірде басылады, |
|
сонда да әрқайсымыздың неге икем екеніміз байқалып қалған-ды. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы: Әлемдегі демографиялық өзгерістер
Сабақтың тақырыбы: Әлемдегі демографиялық өзгерістер
Жетісу облысы, Талдықорған қаласы «№27 орта мектеп-гимназия» КММ
|
Қысқа мерзімді сабақ
жоспары |
қазақ тілі |
|
Тоқсан: |
ІІІ |
|
Бөлім: |
5- бөлім Отбасы және демографиялық өзгеріс. Синтаксис |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джадирова Жанар Джамбуловна |
|
Күні: |
27.01.2025 |
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әлемдегі демографиялық өзгерістер |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді анықтайды. Салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажыратады, түрлендіреді. |
Сабақтың барысы№
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ? Сұрақ-жауап ұйымдастыру. 1.Құрмалас сөйлем дегеніміз не? 2.Салалас құрмаласқа мысал келтіріңіздер. 3.Ыңғайлас салалас дегеніміз не? 4.Қарсылықты салаласқа мысал келтіңіздер. 5.Құрмалас сөйлем нешеге бөлінеді? 6. Салалас құрмаластың жай сөйлемдері қалай байланысады 7. Салалас құрмалас сөйлем дегеніміз не? 8. Талғаулы салалас дегеніміз не? 9. Кезектес салалас дегеніміз не? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын. |
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға нақты жауап береді. Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. |
Дескриптор: - сұрақтарға нақты жауап берген оқушыға 1 ұпай беріледі. |
Б.Қапалбек, С.Жантасова, Т.Мадиева Қазақ тілі. Жалпы білім беретін мектептің 7-сыныбына арналған оқулық. -Алматы, Мектеп, 2017ж. жұмыс дәптерлері. |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
1-тапсырма. Мәтінді оқыңдар, ондағы мәліметтерді сызба не диаграмма түрінде бейнелеп, түпнұсқамен салыстырыңдар.
|
Оқушылар мәтінді оқып, ондағы мәліметтерді сызба не диаграмма түрінде бейнелеп, түпнұсқамен салыстырады. |
|
Слайд
|
|
|
|
2-тапсырма. Оқылым мәтінінде кездесетін салалас құрмалас сөйлемдерді тауып, жасалу жолын ажыратыңдар.
|
Оқушылар оқылым мәтінінде кездесетін салалас құрмалас сөйлемдерді тауып, жасалу жолын ажыратады.
|
Дескриптор: 2 балл - салалас құрмалас сөйлемдерді табады: 1 балл - жасалу жолын ажыратады.1 балл
|
|
|
|
|
3-тапсырма. Құрмалас салаластың екінші сыңарын жалғастырып, тыныс белгілерін қойып жазыңыз.
1. Демалыста ерте тұрдым бірақ ... 2. Ертеңгі кезекшілікке не Ақжол барады ... 3. Ол жұмысқа келді де ... 4. Былтыр еңбек демалысына шықпадым сондықтан ... 5. Біресе себелеп жаңбыр жауды ... 6. Біздің бөлімге екі қызметші қабылданды біреуі... |
Оқушылар құрмалас салаластың екінші сыңарын жалғастырып, тыныс белгілерін қойып жазады.
|
Дескриптор: 2 балл құрмалас салаластың екінші сыңарын жалғастырады; 1 балл тыныс белгілерін қойып жазады. 1 балл
|
|
|
|
|
4-тапсырма. «Ойлан, топтас,
талқыла!» тәсілі
ІІ топ: Сөйлемдердің бірінші сыңарына сәйкес келетін сөйлемдерді екінші қатардан тауып, мағынасына қарай құрастырыңдар
|
Оқушылар топпен жұмыс жасайды. |
Дескриптор: 1 балл І топ: Салалас құрмалас сөйлемнің жалғаулықтарын сәйкестендіреді. 1 балл
ІІ топ: Сөйлемдердің бірінші сыңарына сәйкес келетін сөйлемдерді екінші қатардан тауып, мағынасына қарай құрастырады. 1 балл
|
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Рефлексия. «Еркін микрофон» әдісін сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын. Үйге тапсырма: 3-тапсырма |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
Салалас құрмаластың құрамындағы жай сөйлемдер жалғаулық шылаулар арқылы байланысады:
1) Ыңғайлас мәнді жалғаулық шылаулар: да, де, та, те, әрі, мен, және, әрі.
2) Қарсылық мәнді жалғаулық шылаулар: бірақ, алайда, дегенмен, сонда да, әйтсе де, сөйткенмен, ал.
Мысалы: Менің театрға барғым келмеді, әйткенмен оның көңілін қалдырғым келмеді.
3) Себеп-салдар мәнді жалғаулық шылаулар: өйткені, себебі, сол себепті, сондықтан, неге десеңіз. Мысалы: Сізді ешкім шақырған жоқ, сондықтан сіз бармайсыз.
4) Талғау мәнді жалғаулық шылаулар: не, немесе, не болмаса, я, яки, я болмаса,әлде.Мысалы: Сөз бен қылық суық көңілді жылытады немесе жылы көңілді суытады.
5) Кезектес мәнді жалғаулық шылаулар: кейде, бірде, біресе.
Ойлан, топтас,
талқыла!» тәсілі
І топ: Салалас құрмалас сөйлемнің жалғаулықтарын
сәйкестендіріңдер
|
1. Не, немесе, не болмаса, я, яки, я болмаса, әлде. 2. Бірақ, алайда, дегенмен, сонда да, әйтсе де, сөйткенмен, ал. 3. Сондықтан, сол себепті, өйткені, себебі, неге десеңіз 4. Да, бе, та, те, әрі, мен, және. 5. Кейде, бірде, біресе. |
|
1. Қарсылық мәнді жалғаулық шылаулар. 2. Кезектес мәнді жалғаулық шылаулар. 3. Ыңғайлас мәнді жалғаулық шылаулар. 4. Талғау мәнді жалғаулық шылаулар. 5. Себеп-салдар мәнді жалғаулық шылаулар. |
ІІ топ: Сөйлемдердің бірінші сыңарына сәйкес келетін сөйлемдерді екінші қатардан тауып, мағынасына қарай құрастырыңдар
|
Студенттер дәрісті жақсы тыңдады, |
|
әрі денсаулығы да мықты емес. |
|
Қадырдың киімі жұқа |
|
я көзінде жаңа бір үрей тұрды. |
|
Мектеп бітіруімізге бірталай уақыт бар, |
|
себебі бүгінгі тақырып өте қызықты болды. |
|
Я алқымда булығып ашу тұрды, |
|
бірде толқып, жасыл шөптердің бастарын ақырын ғана ырғайды. |
|
Баяу ескен жел бірде басылады, |
|
сонда да әрқайсымыздың неге икем екеніміз байқалып қалған-ды. |
шағым қалдыра аласыз















