Қысқа мерзімді жоспары
|
Бөлім |
Денсаулық-зор байлық |
|
Педагогтің аты-жөні |
Оразбаева Айнагуль Алгалиевна Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қаласы Н.К.Крупская атындағы №10 орта мектеп |
|
Сынып |
5 «А» |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дәрігердің қабылдауында |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.1.6.1. Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру 5.5.1.6. Мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану. |
|
Сабақтың мақсаттары |
Мәтінді тыңдап, сұрақтарға жауап беру. Мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану. |
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 минут |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастырамын: "Ыстық алақан" тренингін өткіземін. Бір оқушының қолын ұстап , сәттілік тілеймін. |
Оқушылар бір-бірінің қолынан ұстап, жақсы тілектер айтып, сәттілік тілейді. |
«Үш шапалақ» |
Слайд : Жүрекшелер
|
|
білімді өзектендіру 5 минут |
1) Жұмбақ
жасырамын: 2)Сұрақтар қоямын: 1.Үйіңнің жанында емхана бар ма? 2.Сендер емханаға соңғы рет қашан бардыңдар? 3.Емханаға кіммен, не үшін бардыңдар? |
1)Жұмбақтың шешімін айтады: Емхана 2) Сұрақтарға жауап береді. -Иә, үйімнің жанында емхана бар. -Мен емханаға өткен аптада бардым. -Емханаға анаммен бардым. Тіс дәрігеріне көріндім. |
ауызша бағалау |
Слайд (Жұмбақтың жаубы)
Медбике мен
дәрігер
|
|
«Сөздерден диалог құрастыру» Жұптық жұмыс Тірек сөздерді пайдаланып, диалог құруға тапсырма беремін. Тірек сөздер: емхана, отбасылық дәрігер, тіс дәрігері, жүректі тыңдау, қан тапсыру, кеңес беру. Дифференциация: ынтасы төмен оқушылар суретке қарап диалог құруға тапсырма беремін. |
Оқушылар диалог құрастырады. Ынтасы төмен оқушылар суретке қарап диалог құрады. |
ауызша бағалау |
Слайд (Тірек сөздер) емхана, отбасылық дәрігер, тіс дәрігері, жүректі тыңдау, қан тапсыру, кеңес беру. Сурет
|
|
|
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын қою 8 минут |
1.«Ой шақыру». Оқулықпен жұмыс. 4-ші беттегі суреттерді көрсетемін. Суреттерге қарап сабақтың тақырыбын болжап айтуды сұраймын. 2.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырамын, оқушыларға қайталатамын. 3.Жаңа сөздермен сөз тіркестер немесе сөйлемдер құрыңдар деп тапсырма беремін. |
1.4-ші беттегі суреттерге қарап сабақтың тақырыбын болжап айтады.
2.Жаңа сөздердің мағынасын түсінеді. Емхана-поликлиника Тексеру-осмотр Жүрек-сердце Қан тапсыру-сдать кровь Дәрігерлік кеңес-консультация врача 3.Жаңа сөздермен сөйлемдер құрайды. Ынтасы төмен оқушылар сөз тіркестерін құрайды. |
Смайликтер
|
Слайд:
|
|
1.Тілдік бағдар. Мекен және мезгіл үстеулер. Оқушыларға үстеудің мағыналық түрлері мезгіл, мекен үстеу туралы түсінік беремін. 2.Оқушылардың ой-өрістерін тапсырма аясында дамытамын. Тапсырма: Сөйлемдерден мекен және мезгіл үстеулерді табыңдар. |
Мекен және мезгіл үстеу туралы түсінеді.
Мағынасына қарай ажырата алады. 2.Тапсырманы орындайды. Сөйлемдерден мекен және мезгіл үстеулерді табады. |
Смайликтер
|
Слайд : 1.(Мекен және мезгіл үстеудің анықтамасы)
2.Әсел сәрсенбі күні таңертең емханаға барды. Ол таңертеңнен түске дейін сонда болды. Емханада отбасы дәрігері, тіс дәрігері, көз дәрігері бар. |
|
|
Бастапқы бекіту 10 минут |
1.Оқулықпен жұмыс.5-бет №3-тапсырма. Мәтінді оқимын. Сұрақтар қоямын. -Мен бүгін қайда бардым? -Емханада қандай дәрігерлер бар? -Олар нені тексерді? -Дәрігерлер қандай кеңес берді? -Отбасы дәрігері не деді? |
1.Оқушылар мәтінді мұқият тыңдайды.
Сұрақтарға жауап береді. |
Смайликтер
|
Оқулық |
|
2.Мәтіннен мекен және мезгіл үстеулерді тауып дәптерге жазыңдар. |
2.Мекен және мезгіл үстеулерді атайды, дәптерге жазады. |
|
|
|
|
Бекіту 16 минут |
1)Жұптық жұмыс. Рөлдік ойын. «Дәрігердің қабылдауында.» Бірің-дәрігер, бірің-емделуші болып диалог құрыңдар. Диалогте мезгіл мен мекен үстеулерін қолданыңдар. |
1)Диалог құрады, мекен мен мезгіл үстеулерді қолданады. |
Смайликтер
|
|
|
2)«Артық сөзді тап» әдісі. |
2)Әр қатардағы артық сөзді табады, себебін түсіндіреді. -дәрігер, қабылдау, дүкен, тыңдау; -тіс дәрігері, балалар дәрігері, есеп шығару, емхана; |
Смайликтер
|
Слайд : Артық сөз: -дәрігер, қабылдау, дүкен, тыңдау; -тіс дәрігері, балалар дәрігері, есеп шығару, емхана; |
|
|
3)«Ойлан, тап» әдісі. Көп нүктенің орнына жақшадағы қажетті сөзді жазыңдар. |
3)Көп нүктенің орнына жақшадағы қажетті сөзді жазады. Әнелдің басы ауырды. Ол ... (емханаға, мектепке, хайуанаттар бағына) барды. Оны (мұғалім, апайы, отбасы дәрігері)қарады. Дәрігер Әнелдің ... (көзін, жүрегін, басын)тыңдады. Ол Әнелдің ... (ыстығын, суығын, қолын)өлшеді. Әнелге (ірімшік, құрт, дәрі) берді. Дәрумен ішіге (сөз, кеңес, қағаз) берді. |
Смайликтер
|
Слайд : Өзіңді тексер: Дұрыс жаубы: Әнелдің басы ауырды. Ол емханаға барды. Оны отбасы дәрігері қарады. Дәрігер Әнелдің жүрегін тыңдады. Ол Әнелдің ыстығын өлшеді. Әнелге дәрі берді. Дәрумен ішіге кеңес берді. |
|
|
4)Жеке жұмыс Жазылым : Емхaнaдa cыpқaтыңa бaйлaныcты кімге бapaтының туpaлы cөйлемді тoлықтыpыңдap.
|
4)Жазылым. Оқушылар сөйлемдерді толықтырып жазады. Кеpекті cөздеp: кapдиoлoгқa, теpaпевтке, лopғa, тіc дәpігеpіне, oкулиcтке, дәріханаға. 1.Жүpегің aуыpca, ...
көpін.
|
Смайликтер
|
Слайд : Өзіңді тексер: Дұрыс жаубы: 1.Жүpегің aуыpca,
кapдиoлoгқa
көpін. |
|
|
Кері байланыс 1 минут |
|
Өз деңгейлерін анықтайды |
|
|
|
Үйге тапсырма 1 минут |
Дифференциация: таңдау тапсырмалары 6 бет №8 7 бет №11 |
|
|
Слайд : Дифференциация: таңдау тапсырмалары 6 бет №8 7 бет №11 |
|
Бағалау |
Формативті бағалау бойынша қорытынды балын қоямын |
|||
|
Рефлексия |
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Тапсырмалар сәйкес болды ма? Уақытты қалай пайдаландым? |
|||
Пайдаланған әдебиеттер:
1.Қазақ тілі мен әдебиеті. Оқулық 5- сынып. 2-бөлім./Ф.Ш.Оразбаева, Ж.Т.Дәулетбекова, А.Қ.Рауандина, Р.С.Рахметова, Қ.С.Жайлаубаева. Алматы: Көкжиек-Горизонт, 2017.
2.Үстеудің мағыналық түрлері https://cloud.mail.ru/public/Tepq/8KVxfejKh
3.Әдіс-тәсілдер қоймасы https://cloud.mail.ru/public/hGRF/5Mhgquu5E
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы "Дәрігердің қабылдауында" 5 сынып
Сабақтың тақырыбы "Дәрігердің қабылдауында" 5 сынып
Қысқа мерзімді жоспары
|
Бөлім |
Денсаулық-зор байлық |
|
Педагогтің аты-жөні |
Оразбаева Айнагуль Алгалиевна Солтүстік Қазақстан облысы Петропавл қаласы Н.К.Крупская атындағы №10 орта мектеп |
|
Сынып |
5 «А» |
|
Сабақтың тақырыбы |
Дәрігердің қабылдауында |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.1.6.1. Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру 5.5.1.6. Мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану. |
|
Сабақтың мақсаттары |
Мәтінді тыңдап, сұрақтарға жауап беру. Мекен және мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану. |
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 минут |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастырамын: "Ыстық алақан" тренингін өткіземін. Бір оқушының қолын ұстап , сәттілік тілеймін. |
Оқушылар бір-бірінің қолынан ұстап, жақсы тілектер айтып, сәттілік тілейді. |
«Үш шапалақ» |
Слайд : Жүрекшелер
|
|
білімді өзектендіру 5 минут |
1) Жұмбақ
жасырамын: 2)Сұрақтар қоямын: 1.Үйіңнің жанында емхана бар ма? 2.Сендер емханаға соңғы рет қашан бардыңдар? 3.Емханаға кіммен, не үшін бардыңдар? |
1)Жұмбақтың шешімін айтады: Емхана 2) Сұрақтарға жауап береді. -Иә, үйімнің жанында емхана бар. -Мен емханаға өткен аптада бардым. -Емханаға анаммен бардым. Тіс дәрігеріне көріндім. |
ауызша бағалау |
Слайд (Жұмбақтың жаубы)
Медбике мен
дәрігер
|
|
«Сөздерден диалог құрастыру» Жұптық жұмыс Тірек сөздерді пайдаланып, диалог құруға тапсырма беремін. Тірек сөздер: емхана, отбасылық дәрігер, тіс дәрігері, жүректі тыңдау, қан тапсыру, кеңес беру. Дифференциация: ынтасы төмен оқушылар суретке қарап диалог құруға тапсырма беремін. |
Оқушылар диалог құрастырады. Ынтасы төмен оқушылар суретке қарап диалог құрады. |
ауызша бағалау |
Слайд (Тірек сөздер) емхана, отбасылық дәрігер, тіс дәрігері, жүректі тыңдау, қан тапсыру, кеңес беру. Сурет
|
|
|
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын қою 8 минут |
1.«Ой шақыру». Оқулықпен жұмыс. 4-ші беттегі суреттерді көрсетемін. Суреттерге қарап сабақтың тақырыбын болжап айтуды сұраймын. 2.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырамын, оқушыларға қайталатамын. 3.Жаңа сөздермен сөз тіркестер немесе сөйлемдер құрыңдар деп тапсырма беремін. |
1.4-ші беттегі суреттерге қарап сабақтың тақырыбын болжап айтады.
2.Жаңа сөздердің мағынасын түсінеді. Емхана-поликлиника Тексеру-осмотр Жүрек-сердце Қан тапсыру-сдать кровь Дәрігерлік кеңес-консультация врача 3.Жаңа сөздермен сөйлемдер құрайды. Ынтасы төмен оқушылар сөз тіркестерін құрайды. |
Смайликтер
|
Слайд:
|
|
1.Тілдік бағдар. Мекен және мезгіл үстеулер. Оқушыларға үстеудің мағыналық түрлері мезгіл, мекен үстеу туралы түсінік беремін. 2.Оқушылардың ой-өрістерін тапсырма аясында дамытамын. Тапсырма: Сөйлемдерден мекен және мезгіл үстеулерді табыңдар. |
Мекен және мезгіл үстеу туралы түсінеді.
Мағынасына қарай ажырата алады. 2.Тапсырманы орындайды. Сөйлемдерден мекен және мезгіл үстеулерді табады. |
Смайликтер
|
Слайд : 1.(Мекен және мезгіл үстеудің анықтамасы)
2.Әсел сәрсенбі күні таңертең емханаға барды. Ол таңертеңнен түске дейін сонда болды. Емханада отбасы дәрігері, тіс дәрігері, көз дәрігері бар. |
|
|
Бастапқы бекіту 10 минут |
1.Оқулықпен жұмыс.5-бет №3-тапсырма. Мәтінді оқимын. Сұрақтар қоямын. -Мен бүгін қайда бардым? -Емханада қандай дәрігерлер бар? -Олар нені тексерді? -Дәрігерлер қандай кеңес берді? -Отбасы дәрігері не деді? |
1.Оқушылар мәтінді мұқият тыңдайды.
Сұрақтарға жауап береді. |
Смайликтер
|
Оқулық |
|
2.Мәтіннен мекен және мезгіл үстеулерді тауып дәптерге жазыңдар. |
2.Мекен және мезгіл үстеулерді атайды, дәптерге жазады. |
|
|
|
|
Бекіту 16 минут |
1)Жұптық жұмыс. Рөлдік ойын. «Дәрігердің қабылдауында.» Бірің-дәрігер, бірің-емделуші болып диалог құрыңдар. Диалогте мезгіл мен мекен үстеулерін қолданыңдар. |
1)Диалог құрады, мекен мен мезгіл үстеулерді қолданады. |
Смайликтер
|
|
|
2)«Артық сөзді тап» әдісі. |
2)Әр қатардағы артық сөзді табады, себебін түсіндіреді. -дәрігер, қабылдау, дүкен, тыңдау; -тіс дәрігері, балалар дәрігері, есеп шығару, емхана; |
Смайликтер
|
Слайд : Артық сөз: -дәрігер, қабылдау, дүкен, тыңдау; -тіс дәрігері, балалар дәрігері, есеп шығару, емхана; |
|
|
3)«Ойлан, тап» әдісі. Көп нүктенің орнына жақшадағы қажетті сөзді жазыңдар. |
3)Көп нүктенің орнына жақшадағы қажетті сөзді жазады. Әнелдің басы ауырды. Ол ... (емханаға, мектепке, хайуанаттар бағына) барды. Оны (мұғалім, апайы, отбасы дәрігері)қарады. Дәрігер Әнелдің ... (көзін, жүрегін, басын)тыңдады. Ол Әнелдің ... (ыстығын, суығын, қолын)өлшеді. Әнелге (ірімшік, құрт, дәрі) берді. Дәрумен ішіге (сөз, кеңес, қағаз) берді. |
Смайликтер
|
Слайд : Өзіңді тексер: Дұрыс жаубы: Әнелдің басы ауырды. Ол емханаға барды. Оны отбасы дәрігері қарады. Дәрігер Әнелдің жүрегін тыңдады. Ол Әнелдің ыстығын өлшеді. Әнелге дәрі берді. Дәрумен ішіге кеңес берді. |
|
|
4)Жеке жұмыс Жазылым : Емхaнaдa cыpқaтыңa бaйлaныcты кімге бapaтының туpaлы cөйлемді тoлықтыpыңдap.
|
4)Жазылым. Оқушылар сөйлемдерді толықтырып жазады. Кеpекті cөздеp: кapдиoлoгқa, теpaпевтке, лopғa, тіc дәpігеpіне, oкулиcтке, дәріханаға. 1.Жүpегің aуыpca, ...
көpін.
|
Смайликтер
|
Слайд : Өзіңді тексер: Дұрыс жаубы: 1.Жүpегің aуыpca,
кapдиoлoгқa
көpін. |
|
|
Кері байланыс 1 минут |
|
Өз деңгейлерін анықтайды |
|
|
|
Үйге тапсырма 1 минут |
Дифференциация: таңдау тапсырмалары 6 бет №8 7 бет №11 |
|
|
Слайд : Дифференциация: таңдау тапсырмалары 6 бет №8 7 бет №11 |
|
Бағалау |
Формативті бағалау бойынша қорытынды балын қоямын |
|||
|
Рефлексия |
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Тапсырмалар сәйкес болды ма? Уақытты қалай пайдаландым? |
|||
Пайдаланған әдебиеттер:
1.Қазақ тілі мен әдебиеті. Оқулық 5- сынып. 2-бөлім./Ф.Ш.Оразбаева, Ж.Т.Дәулетбекова, А.Қ.Рауандина, Р.С.Рахметова, Қ.С.Жайлаубаева. Алматы: Көкжиек-Горизонт, 2017.
2.Үстеудің мағыналық түрлері https://cloud.mail.ru/public/Tepq/8KVxfejKh
3.Әдіс-тәсілдер қоймасы https://cloud.mail.ru/public/hGRF/5Mhgquu5E
шағым қалдыра аласыз

























