Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Екілік ақпаратты ұсыну
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.4 компьютерге арналған
барлық ақпарат екілік
түрінде |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
Ақпаратты екілік кодтау түрлерін біледі. |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
ASCII коды кестесімен жұмыс істей алады. |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
Екілік кодпен кодтау және декодтау жасай алады. |
||||
|
Құндылыққа Негізделген:
Өмірмен Байланыс: |
Бұл жоспар 5 сынып оқушыларына арналған, олардың жас ерекшеліктеріне және оқу мақсаттарына сәйкес келеді. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
1. Ұйымдастыру кезеңі (5 мин) |
Оқушылармен амандасу, сабақтың мақсатын түсіндіру. |
Оқушылар педагогпен амандасады, сабақтың мақсатын тыңдайды. |
- |
Слайд, проектор |
|
2. Негізгі бөлім (10 мин) |
Екілік жүйені түсіндіру: 0 және 1. Мысалдар келтіру. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, мысалдар келтіреді. |
Түсіну деңгейі: 1-5 |
Бейне материал, презентация |
|
3. Тапсырма 1 (10 мин) |
Оқушыларға екілік сандарды ондыққа аудару туралы тапсырма беру. 5.2.1.4 Тақырыбына арналған тапсырмалар мен шешу жолдары Тапсырма 1:топтық жұмыс Ондық санды екілікке аудару Мақсаты: Оқушылар ондық сандарды екілік сан жүйесіне аударуды үйренеді. Қадамдар: 1. Мысал беру: Мысалы, 5 санын екілікке аударуды көрсетіңіз. 2. Санның екілікке аударылу жолы: 5-ті 2-ге бөлгенде, 2-нің қалдығы 1. 2-ге бөлгенде, 2-нің қалдығы 0. 2-ге бөлгенде, 1-дің қалдығы 1. Енді қалдықтарды жоғарыдан төменге қарай жазыңыз: 101. Сондықтан, 5 санының екілік түрі - 101. 3. Тапсырма: Оқушылардан 10-ға дейінгі 5 ондық санды екілікке аударуды сұраңыз. Мысалдар: 2, 3, 6, 7, 9. -- Тапсырма 2: жұптық жұмыс Екілік кодты өмірмен байланыстыру Мақсаты: Оқушылар өз есімдерін екілік кодқа аудара отырып, ақпаратты шифрлауды үйренеді. Қадамдар: 1. Есімдерді екілік кодқа аудару мысалын көрсету: Мысалы, «Али» есімін кодтаңыз. ASCII коды бойынша: A = 65 = 01000001 l = 108 = 01101100 i = 105 = 01101001 2. Тапсырма: Оқушылар өз есімдерін екілік кодқа аударады. Мысалы, егер оқушының есімі «Дана» болса, ол ASCII кодын тауып, екілік түрге аударады. --- Тапсырма 3: "Екілік коды қандай сөз?" ойыны Мақсаты: Оқушылар ойын арқылы екілік кодты түсінеді. Қадамдар: 1. Ойынды түсіндіру: Оқушыларға белгілі бір екілік код беріңіз. Мысалы, 01001000 01100101 01101100 01101100 01101111 (Hello). 2. Тапсырма: Оқушылар берілген екілік кодтарды ондық немесе мәтінге аударады. 3. Бағалау: Ойынға белсенді қатысқан оқушыларға 1-2 ұпай беріңіз. Нәтиже: |
Оқушылар 10-ға дейінгі ондық сандарды екілікке аударады. Тапсырмаларды дискрипторға сәйкес қадаммен орындайды. Оқушылар сабақ барысында алған білімдерін практикада қолдана отырып, екілік жүйенің өмірдегі рөлін түсінеді. |
2 ұпай - дұрыс, 1 ұпай - жартылай дұрыс 4. Бағалау: Дұрыс жауаптар үшін 2 ұпай, жартылай дұрыс жауаптар үшін 1 ұпай. 3. Бағалау: 2-тапсырма Дұрыс кодтау үшін 2 ұпай, жартылай дұрыс кодтау үшін 1 ұпай. 3. Бағалау: Дұрыс кодталған заттар үшін 3 ұпай, жартылай дұрыс кодталған заттар үшін 2 ұпай. Бағалау Дискрипторы:
|
Дәстүрлі парақ, маркер Алматыкітап ЖИ |
|
4. Тапсырма 2 (10 мин) |
Оқушыларға екілік кодтарды өмірмен байланыстыра беру: ақпаратты шифрлау, мысалы, есімдер, және т.б. |
Оқушылар өз есімдерін екілік кодқа аударады. |
2 ұпай - дұрыс, 1 ұпай - жартылай дұрыс |
Компьютер, интернет |
|
5. Тапсырма 3 (5 мин) |
Оқушыларға ойын элементін енгізу: "Екілік коды қандай сөз?" ойынын өткізу. |
Оқушылар ойынға қатысып, екілік кодты шешеді. |
Ойынға белсенді қатысу |
Слайд, ойын карточкалары |
|
6. Рефлексия (5 мин) |
Сабақтың қорытындысын жасау, кері байланыс беру. |
Оқушылар сабақтан алған білімдерін бөліседі. |
Оқушылардың пікірлері |
- |
|
7. Үй тапсырмасы (5 мин) |
Оқушыларға екілік кодты пайдаланып, күнделікті заттарды кодтау тапсырмасын беру. Үй тапсырмасы: Тапсырма: Оқушыларға күнделікті заттарды екілік кодқа аудару тапсырмасы беріледі. Қадамдар: 1. Заттардың тізімін жасау: Оқушылар өздеріне таныс заттардың аттарын жазады. 2. Әр заттың атын ASCII кодына және кейін екілік кодқа аудару. Мысалы, «Кітап» сөзінің ASCII кодтары: К = 1050 = 01000010 і = 1171 = 01110010 т = 1090 = 01110100 а = 1072 = 01100001 п = 1087 = 01110000 |
Оқушылар үйде заттарын екілік кодқа аударады. |
3 ұпай - толық, 2 ұпай - жартылай |
- |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы: Екілік ақпаратты ұсыну.
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Екілік ақпаратты ұсыну
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім |
Ақпаратты ұсыну |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.4 компьютерге арналған
барлық ақпарат екілік
түрінде |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
Ақпаратты екілік кодтау түрлерін біледі. |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
ASCII коды кестесімен жұмыс істей алады. |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
Екілік кодпен кодтау және декодтау жасай алады. |
||||
|
Құндылыққа Негізделген:
Өмірмен Байланыс: |
Бұл жоспар 5 сынып оқушыларына арналған, олардың жас ерекшеліктеріне және оқу мақсаттарына сәйкес келеді. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
1. Ұйымдастыру кезеңі (5 мин) |
Оқушылармен амандасу, сабақтың мақсатын түсіндіру. |
Оқушылар педагогпен амандасады, сабақтың мақсатын тыңдайды. |
- |
Слайд, проектор |
|
2. Негізгі бөлім (10 мин) |
Екілік жүйені түсіндіру: 0 және 1. Мысалдар келтіру. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, мысалдар келтіреді. |
Түсіну деңгейі: 1-5 |
Бейне материал, презентация |
|
3. Тапсырма 1 (10 мин) |
Оқушыларға екілік сандарды ондыққа аудару туралы тапсырма беру. 5.2.1.4 Тақырыбына арналған тапсырмалар мен шешу жолдары Тапсырма 1:топтық жұмыс Ондық санды екілікке аудару Мақсаты: Оқушылар ондық сандарды екілік сан жүйесіне аударуды үйренеді. Қадамдар: 1. Мысал беру: Мысалы, 5 санын екілікке аударуды көрсетіңіз. 2. Санның екілікке аударылу жолы: 5-ті 2-ге бөлгенде, 2-нің қалдығы 1. 2-ге бөлгенде, 2-нің қалдығы 0. 2-ге бөлгенде, 1-дің қалдығы 1. Енді қалдықтарды жоғарыдан төменге қарай жазыңыз: 101. Сондықтан, 5 санының екілік түрі - 101. 3. Тапсырма: Оқушылардан 10-ға дейінгі 5 ондық санды екілікке аударуды сұраңыз. Мысалдар: 2, 3, 6, 7, 9. -- Тапсырма 2: жұптық жұмыс Екілік кодты өмірмен байланыстыру Мақсаты: Оқушылар өз есімдерін екілік кодқа аудара отырып, ақпаратты шифрлауды үйренеді. Қадамдар: 1. Есімдерді екілік кодқа аудару мысалын көрсету: Мысалы, «Али» есімін кодтаңыз. ASCII коды бойынша: A = 65 = 01000001 l = 108 = 01101100 i = 105 = 01101001 2. Тапсырма: Оқушылар өз есімдерін екілік кодқа аударады. Мысалы, егер оқушының есімі «Дана» болса, ол ASCII кодын тауып, екілік түрге аударады. --- Тапсырма 3: "Екілік коды қандай сөз?" ойыны Мақсаты: Оқушылар ойын арқылы екілік кодты түсінеді. Қадамдар: 1. Ойынды түсіндіру: Оқушыларға белгілі бір екілік код беріңіз. Мысалы, 01001000 01100101 01101100 01101100 01101111 (Hello). 2. Тапсырма: Оқушылар берілген екілік кодтарды ондық немесе мәтінге аударады. 3. Бағалау: Ойынға белсенді қатысқан оқушыларға 1-2 ұпай беріңіз. Нәтиже: |
Оқушылар 10-ға дейінгі ондық сандарды екілікке аударады. Тапсырмаларды дискрипторға сәйкес қадаммен орындайды. Оқушылар сабақ барысында алған білімдерін практикада қолдана отырып, екілік жүйенің өмірдегі рөлін түсінеді. |
2 ұпай - дұрыс, 1 ұпай - жартылай дұрыс 4. Бағалау: Дұрыс жауаптар үшін 2 ұпай, жартылай дұрыс жауаптар үшін 1 ұпай. 3. Бағалау: 2-тапсырма Дұрыс кодтау үшін 2 ұпай, жартылай дұрыс кодтау үшін 1 ұпай. 3. Бағалау: Дұрыс кодталған заттар үшін 3 ұпай, жартылай дұрыс кодталған заттар үшін 2 ұпай. Бағалау Дискрипторы:
|
Дәстүрлі парақ, маркер Алматыкітап ЖИ |
|
4. Тапсырма 2 (10 мин) |
Оқушыларға екілік кодтарды өмірмен байланыстыра беру: ақпаратты шифрлау, мысалы, есімдер, және т.б. |
Оқушылар өз есімдерін екілік кодқа аударады. |
2 ұпай - дұрыс, 1 ұпай - жартылай дұрыс |
Компьютер, интернет |
|
5. Тапсырма 3 (5 мин) |
Оқушыларға ойын элементін енгізу: "Екілік коды қандай сөз?" ойынын өткізу. |
Оқушылар ойынға қатысып, екілік кодты шешеді. |
Ойынға белсенді қатысу |
Слайд, ойын карточкалары |
|
6. Рефлексия (5 мин) |
Сабақтың қорытындысын жасау, кері байланыс беру. |
Оқушылар сабақтан алған білімдерін бөліседі. |
Оқушылардың пікірлері |
- |
|
7. Үй тапсырмасы (5 мин) |
Оқушыларға екілік кодты пайдаланып, күнделікті заттарды кодтау тапсырмасын беру. Үй тапсырмасы: Тапсырма: Оқушыларға күнделікті заттарды екілік кодқа аудару тапсырмасы беріледі. Қадамдар: 1. Заттардың тізімін жасау: Оқушылар өздеріне таныс заттардың аттарын жазады. 2. Әр заттың атын ASCII кодына және кейін екілік кодқа аудару. Мысалы, «Кітап» сөзінің ASCII кодтары: К = 1050 = 01000010 і = 1171 = 01110010 т = 1090 = 01110100 а = 1072 = 01100001 п = 1087 = 01110000 |
Оқушылар үйде заттарын екілік кодқа аударады. |
3 ұпай - толық, 2 ұпай - жартылай |
- |
шағым қалдыра аласыз


