Жетісу облысы, Талдықорған қаласы «№27 орта мектеп-гимназия» КММ
|
Қысқа
мерзімді сабақ жоспары |
қазақ тілі |
|
Тоқсан: |
ІІ |
|
Бөлім: |
5- бөлім Отбасы және демографиялық өзгеріс. Синтаксис |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джадирова Жанар Джамбуловна |
|
Күні: |
20.01.2024 |
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан Республикасының демографиялық жағдайы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Өмірлік мәселелермен байланыстырады; салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолданады |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ? Сұрақ-жауап ұйымдастыру. 1.Құрмалас сөйлем дегеніміз не? 2.Салалас құрмаласқа мысал келтіріңіздер. 3.Ыңғайлас салалас дегеніміз не? 4.Қарсылықты салаласқа мысал келтіңіздер. 5.Құрмалас сөйлем нешеге бөлінеді? 6. Салалас құрмаластың жай сөйлемдері қалай байланысады 7. Салалас құрмалас сөйлем дегеніміз не? 8.Түсіндірмелі салалас дегеніміз не? 9. Қазақстандағы түрлі ұлт өкілдерінің демографияға әсері бар ма?
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын. |
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға нақты жауап береді. Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. |
Дескриптор: - сұрақтарға нақты жауап берген оқушыға 1 ұпай беріледі. |
Б.Қапалбек, С.Жантасова, Т.Мадиева Қазақ тілі. Жалпы білім беретін мектептің 7-сыныбына арналған оқулық. -Алматы, Мектеп, 2017ж. жұмыс дәптерлері. |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
1-тапсырма. Мәтінді оқушылар мұқият тыңдап болғаннан кейін мәтіннен демографияға байланысты негізгі ақпараттарды анықтаңдар. Сұрақтарға жауап беру арқылы мәтінде көтерілген мәселелерге қатысты өз ойларыңызды білдіріңіздер, қазіргі өмірмен байланыстырыңыздар.
|
Оқушыларға мәтіндегі негізгі ақпараттарға байланысты сұрақтар қойылады, оқушылар сұрақтарға жауап береді, өз ойларын білдіреді,ақпараттарды өмірмен байланыстырады. |
|
Слайд
|
|
|
|
2-тапсырма. Кейде қабағы түксие қалады, кейде бет әлпеті күлім қағады (Б. Майлин). Қазан тұрып біресе атын мақтады,біресе өзін мақтады.
|
Оқушылар берілген талғаулы құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын талдайды.
|
Дескриптор: 2 балл - кезектес құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын талдайды;1 балл - жалғаулықты түрлерін ажыратады; 1 балл |
|
|
|
|
3-тапсырма. Берілген сөйлем құрамдарындағы қате қойылған жалғаулық шылауларды дұрыстарымен алмастырыңдар. Биыл жайлауда болдым бірақ ауылдағы ағаларымның үйіне бардым. Есікті жауып қойған, және ол ішке кіруден үмітін үзген жоқ. Биыл шөп қалың шықты, біресе жаңбыр көп жауды. Олар өйткені тоқтап демалады, өйткені күн ұзақ жүріп алады. Ертерек үйге дәрігер шақыру керек сонша – ауруханаға бару керек. Олжабектің сасқаны әйтпесе орнынан атып тұрды.
|
Оқушылар берілген сөйлем құрамдарындағы қате қойылған жалғаулық шылауларды дұрыстарымен алмастырады.
|
Дескриптор: 1 балл - қате қойылған жалғаулық шылауларды дұрыстарымен алмастырады; 1 балл
|
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Рефлексия. «Еркін микрофон» әдісін сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын. Үйге тапсырма: 3-тапсырма |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның демографиялық саясаты
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның демографиялық саясаты
Жетісу облысы, Талдықорған қаласы «№27 орта мектеп-гимназия» КММ
|
Қысқа
мерзімді сабақ жоспары |
қазақ тілі |
|
Тоқсан: |
ІІ |
|
Бөлім: |
5- бөлім Отбасы және демографиялық өзгеріс. Синтаксис |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джадирова Жанар Джамбуловна |
|
Күні: |
20.01.2024 |
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан Республикасының демографиялық жағдайы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.3.1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
Өмірлік мәселелермен байланыстырады; салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолданады |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 3 мин Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасамын, түгендеймін. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Бүгінгі сабаққа деген көңіл-күйіміз қандай? Сыныпта бүгін кім жоқ? Сұрақ-жауап ұйымдастыру. 1.Құрмалас сөйлем дегеніміз не? 2.Салалас құрмаласқа мысал келтіріңіздер. 3.Ыңғайлас салалас дегеніміз не? 4.Қарсылықты салаласқа мысал келтіңіздер. 5.Құрмалас сөйлем нешеге бөлінеді? 6. Салалас құрмаластың жай сөйлемдері қалай байланысады 7. Салалас құрмалас сөйлем дегеніміз не? 8.Түсіндірмелі салалас дегеніміз не? 9. Қазақстандағы түрлі ұлт өкілдерінің демографияға әсері бар ма?
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбымен, мақсатын таныстырамын. |
Оқушылар сәлемдеседі. Оқушылар мәтін бойынша сұрақтарға нақты жауап береді. Оқушылар сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады және сабақ мақсатымен танысады. |
Дескриптор: - сұрақтарға нақты жауап берген оқушыға 1 ұпай беріледі. |
Б.Қапалбек, С.Жантасова, Т.Мадиева Қазақ тілі. Жалпы білім беретін мектептің 7-сыныбына арналған оқулық. -Алматы, Мектеп, 2017ж. жұмыс дәптерлері. |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
1-тапсырма. Мәтінді оқушылар мұқият тыңдап болғаннан кейін мәтіннен демографияға байланысты негізгі ақпараттарды анықтаңдар. Сұрақтарға жауап беру арқылы мәтінде көтерілген мәселелерге қатысты өз ойларыңызды білдіріңіздер, қазіргі өмірмен байланыстырыңыздар.
|
Оқушыларға мәтіндегі негізгі ақпараттарға байланысты сұрақтар қойылады, оқушылар сұрақтарға жауап береді, өз ойларын білдіреді,ақпараттарды өмірмен байланыстырады. |
|
Слайд
|
|
|
|
2-тапсырма. Кейде қабағы түксие қалады, кейде бет әлпеті күлім қағады (Б. Майлин). Қазан тұрып біресе атын мақтады,біресе өзін мақтады.
|
Оқушылар берілген талғаулы құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын талдайды.
|
Дескриптор: 2 балл - кезектес құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарын талдайды;1 балл - жалғаулықты түрлерін ажыратады; 1 балл |
|
|
|
|
3-тапсырма. Берілген сөйлем құрамдарындағы қате қойылған жалғаулық шылауларды дұрыстарымен алмастырыңдар. Биыл жайлауда болдым бірақ ауылдағы ағаларымның үйіне бардым. Есікті жауып қойған, және ол ішке кіруден үмітін үзген жоқ. Биыл шөп қалың шықты, біресе жаңбыр көп жауды. Олар өйткені тоқтап демалады, өйткені күн ұзақ жүріп алады. Ертерек үйге дәрігер шақыру керек сонша – ауруханаға бару керек. Олжабектің сасқаны әйтпесе орнынан атып тұрды.
|
Оқушылар берілген сөйлем құрамдарындағы қате қойылған жалғаулық шылауларды дұрыстарымен алмастырады.
|
Дескриптор: 1 балл - қате қойылған жалғаулық шылауларды дұрыстарымен алмастырады; 1 балл
|
|
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Рефлексия. «Еркін микрофон» әдісін сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын білу үшін қолданамын. Үйге тапсырма: 3-тапсырма |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз













