|
Білім беру ұйымының атауы |
№16 Ж.Қаражігітов атындағы мектеп-лицей |
||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||
|
Бөлім: |
8.5. Қазақ АКСР-нің құрылуы |
||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Оразбаева Ж.Н. |
||||||||
|
Күні: |
01.12.2025ж |
||||||||
|
Сынып: 8 «Ғ» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ АКСР-нің құрылуы Зерттеу сұрағы: Қазақ АКСР-нің құрылуы ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыруында қандай рөл атқарды? |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.2.1 – Қазақ мемлекеттілігін қайта қалпына келтірудегі Алаш зиялыларының рөліне баға беру. 8.3.1.1 – Қазақ автономиялы республикасының құрылуының тарихи маңызын талдау. |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ АКСР-нің құрылуының тарихи маңызын талдау және Ә. Бөкейханов, А. Байтұрсынов, М. Сералин сынды тұлғалардың шекараны анықтаудағы рөлін бағалау. |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қазақ АКСР-нің құрылу алғышарттарын түсіндіреді. Картада Қазақ АКСР-нің алғашқы аумағын белгілейді. Мемлекеттілік кезеңдеріне тарихи баға береді. |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тәуелсіздік және патриотизм. Ұлттық мүддені қорғауға баулу, тарихи тұлғалардың еңбегін құрметтеу. |
||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Ұйымдастыру |
І. Қызығушылығын ояту. Әдіс: «Тарихи жұмбақ» Экранға Ә. Бөкейханов пен А. Байтұрсыновтың суреттерін және «1920 жыл, 26 тамыз» датасын шығарады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты жарияланады. |
Суреттер мен датаның байланысын анықтап, сабақ тақырыбын болжайды. |
Ауызша мадақтау |
Презентация, фотосуреттер |
|||||
|
Жаңа білім |
ТОПТЫҚ ТАПСЫРМА.Әдіс: «Тарихи конструктор: Мемлекет құру» Оқушылар 3 топқа бөлінеді: 1. 1-топ: «Саясаткерлер». Қазақ АКСР-ін құру туралы Декреттің мазмұнын зерттейді. 2. 2-топ: «Географтар». Қазақ жерлерін (Орынбор, Семей, Ақмола, т.б.) жинақтау мәселесін және шекара дауларын зерттейді. 3. 3-топ: «Тұлғатанушылар». А. Байтұрсынов пен М. Сералиннің шекараны анықтаудағы Ленинмен кездесуі мен дәлелдерін талдайды. |
Әр топ берілген тақырыпша бойынша мәтінмен жұмыс істейді. Постер дайындайды немесе логикалық сызба сызады. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дескрипторлар: Қазақ АКСР-нің құрылуының кемінде 3 саяси себебін атайды; Шекараны белгілеудегі басты кедергілерді анықтайды. |
Оқулық таратпа материалдар, А3 қағазы, маркерлер. |
|||||
|
|
ЖҰПТЫҚ ТАПСЫРМА. «Карта сөйлейді» Мұғалімнің әрекеті: Оқушыларға контурлық карта таратады.
Жеке жұмыс:«Тарихи вердикт» (SWOT талдау) Тапсырма: Оқушы Қазақ АКСР-нің құрылуының жағымды (Күшті) және қиын (Әлсіз) тұстарын жазады.
|
Қазақ АКСР-нің алғашқы астанасын (Орынбор) белгілейді;
Автономия құрамына кірген 5 негізгі облысты бояйды.
Оқушы Қазақ АКСР-нің құрылуының жағымды (Күшті) және қиын (Әлсіз) тұстарын жазады.Кестені толтырады.
|
Дескрипторлар: Картада Орынбор қаласын дұрыс табады;
Аумақтық шекараны тарихи дерекке сай дәл көрсетеді.
Дескрипторлар: Мемлекеттіліктің қайта жаңғыруына 1-2 сөйлеммен қорытынды баға береді.
|
Контурлық карта
түрлі-түсті қарындаштар.
SWOT кестесі |
|||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Бекіту «Тарихи концептуалдық карта» (Historical Concept Map) Бұл әдіс оқушыларға тақырыптың басты идеяларын логикалық байланысқа түсіруге көмектеседі.
Үйге тапсырма: «Егер мен сол кездегі делегация мүшесі болсам...» деген тақырыпта шағын эссе жазу. |
Оқушылар концептуалдық картаны толтырады: 1. Тұлғалар: Ә.Бөкейханов, М.Шоқай. 2. Құндылықтар: Жер мәселесі, ана тілі, өз-өзін билеу. 3. Кедергілер: Большевиктер, азамат соғысы. 4. Мұра: Қазіргі Тәуелсіз Қазақстан. |
Ең үздік тұжырым». Оқушылар бір-бірінің картасындағы ең нақты жауапты анықтайды. |
Ақпараттық карточкалар, маркерлер.
|
|||||
|
Кері байланыс |
Әдіс: «3-2-1» * 3 – Сабақта білген маңызды мәлімет. * 2 – Сабақ барысында туындаған сұрақ. * 1 – Менің алған әсерім (көңіл-күй). |
Бүгінгі сабақтың ең маңызды мәлімет (1 сөзбен). Мені таңғалдырған немесе туындаған сұрақ 2 мәлімет. Әсерін айтады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:Қазақ АКСР-нің құрылуы
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:Қазақ АКСР-нің құрылуы
|
Білім беру ұйымының атауы |
№16 Ж.Қаражігітов атындағы мектеп-лицей |
||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||
|
Бөлім: |
8.5. Қазақ АКСР-нің құрылуы |
||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Оразбаева Ж.Н. |
||||||||
|
Күні: |
01.12.2025ж |
||||||||
|
Сынып: 8 «Ғ» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақ АКСР-нің құрылуы Зерттеу сұрағы: Қазақ АКСР-нің құрылуы ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыруында қандай рөл атқарды? |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.2.1 – Қазақ мемлекеттілігін қайта қалпына келтірудегі Алаш зиялыларының рөліне баға беру. 8.3.1.1 – Қазақ автономиялы республикасының құрылуының тарихи маңызын талдау. |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ АКСР-нің құрылуының тарихи маңызын талдау және Ә. Бөкейханов, А. Байтұрсынов, М. Сералин сынды тұлғалардың шекараны анықтаудағы рөлін бағалау. |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қазақ АКСР-нің құрылу алғышарттарын түсіндіреді. Картада Қазақ АКСР-нің алғашқы аумағын белгілейді. Мемлекеттілік кезеңдеріне тарихи баға береді. |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тәуелсіздік және патриотизм. Ұлттық мүддені қорғауға баулу, тарихи тұлғалардың еңбегін құрметтеу. |
||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Ұйымдастыру |
І. Қызығушылығын ояту. Әдіс: «Тарихи жұмбақ» Экранға Ә. Бөкейханов пен А. Байтұрсыновтың суреттерін және «1920 жыл, 26 тамыз» датасын шығарады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты жарияланады. |
Суреттер мен датаның байланысын анықтап, сабақ тақырыбын болжайды. |
Ауызша мадақтау |
Презентация, фотосуреттер |
|||||
|
Жаңа білім |
ТОПТЫҚ ТАПСЫРМА.Әдіс: «Тарихи конструктор: Мемлекет құру» Оқушылар 3 топқа бөлінеді: 1. 1-топ: «Саясаткерлер». Қазақ АКСР-ін құру туралы Декреттің мазмұнын зерттейді. 2. 2-топ: «Географтар». Қазақ жерлерін (Орынбор, Семей, Ақмола, т.б.) жинақтау мәселесін және шекара дауларын зерттейді. 3. 3-топ: «Тұлғатанушылар». А. Байтұрсынов пен М. Сералиннің шекараны анықтаудағы Ленинмен кездесуі мен дәлелдерін талдайды. |
Әр топ берілген тақырыпша бойынша мәтінмен жұмыс істейді. Постер дайындайды немесе логикалық сызба сызады. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дескрипторлар: Қазақ АКСР-нің құрылуының кемінде 3 саяси себебін атайды; Шекараны белгілеудегі басты кедергілерді анықтайды. |
Оқулық таратпа материалдар, А3 қағазы, маркерлер. |
|||||
|
|
ЖҰПТЫҚ ТАПСЫРМА. «Карта сөйлейді» Мұғалімнің әрекеті: Оқушыларға контурлық карта таратады.
Жеке жұмыс:«Тарихи вердикт» (SWOT талдау) Тапсырма: Оқушы Қазақ АКСР-нің құрылуының жағымды (Күшті) және қиын (Әлсіз) тұстарын жазады.
|
Қазақ АКСР-нің алғашқы астанасын (Орынбор) белгілейді;
Автономия құрамына кірген 5 негізгі облысты бояйды.
Оқушы Қазақ АКСР-нің құрылуының жағымды (Күшті) және қиын (Әлсіз) тұстарын жазады.Кестені толтырады.
|
Дескрипторлар: Картада Орынбор қаласын дұрыс табады;
Аумақтық шекараны тарихи дерекке сай дәл көрсетеді.
Дескрипторлар: Мемлекеттіліктің қайта жаңғыруына 1-2 сөйлеммен қорытынды баға береді.
|
Контурлық карта
түрлі-түсті қарындаштар.
SWOT кестесі |
|||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Бекіту «Тарихи концептуалдық карта» (Historical Concept Map) Бұл әдіс оқушыларға тақырыптың басты идеяларын логикалық байланысқа түсіруге көмектеседі.
Үйге тапсырма: «Егер мен сол кездегі делегация мүшесі болсам...» деген тақырыпта шағын эссе жазу. |
Оқушылар концептуалдық картаны толтырады: 1. Тұлғалар: Ә.Бөкейханов, М.Шоқай. 2. Құндылықтар: Жер мәселесі, ана тілі, өз-өзін билеу. 3. Кедергілер: Большевиктер, азамат соғысы. 4. Мұра: Қазіргі Тәуелсіз Қазақстан. |
Ең үздік тұжырым». Оқушылар бір-бірінің картасындағы ең нақты жауапты анықтайды. |
Ақпараттық карточкалар, маркерлер.
|
|||||
|
Кері байланыс |
Әдіс: «3-2-1» * 3 – Сабақта білген маңызды мәлімет. * 2 – Сабақ барысында туындаған сұрақ. * 1 – Менің алған әсерім (көңіл-күй). |
Бүгінгі сабақтың ең маңызды мәлімет (1 сөзбен). Мені таңғалдырған немесе туындаған сұрақ 2 мәлімет. Әсерін айтады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||
шағым қалдыра аласыз













