|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 8.Бұхаралық ақпарат құралдарындағы гендерлік бейне. Жанболат Ауыпбаев «Ашылмаған аралдар»кітабынан«Диктор»деректі әңгімесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні:Турлубаева А.М. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Қазақтың тұңғыш дикторы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.3.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау; 10.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажыратып, мәтін идеясымен байланысын анықтайды, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ЕББҚ үшін |
мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажыратып, мәтін идеясымен байланысын анықтайды, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Сенім аралы» Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Оқушылар шеңбер болып отырады. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстап, «Мен саған сенемін, себебі сен ...» сөйлемді бір сөзбен аяқтайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады, соңында бір-бірлерінің қолдарын ұстайды. Сөйлемді мынандай сөздермен аяқтайды: мейірімдісің, ақылдысың, әдептісің, ұқыптысың, тәртіптісің, әдемісің, т.б. «Миға шабуыл».әәдісі арқылы үй жұмысын тексеру
Жаңа сабаққа Болжау әдісін қолдану Бейнеролик арқылы сабақтың тақырыбын ашу Бұл бейнеролик не туралы? Қалай ойласыңдар сабақтың тақырыбы қандай? Сабақтың тақырыбын, мазмұнын таныстыру |
Қолпаштау |
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сөздікпен жұмыс
Айтылым 2-тапсырма « Ой қозғау»
3-тапсырма Тыңдалым. Айтылым Аудиомәтінмен жұмыс Аудиомәтін мазмұны бойынша ақпараттың дұрыстығын тексеріңіз Аудиомәтін мазмұны бойынша ақпараттың дұрыстығын тексеріңіз 5-тапсырма. Мәтінді оқы. Мәтін бойынша ақпараттарды сәйкестендір. Мәтін бойынша негізгі және қосымша ақпараттарды анықтаңыз. Жақша ішіндегі қажетті сөздерді дұрыс тұлғада қойып, сөйлемді жаз. -- Кез келген адамның өмірінде өзі ерекше қастерлейтін , жақсы көретін бір күндері болады. Мен үшін сондай күн - 8 наурыз. «Неге?» - дейсің ғой ? Айтайын. Осы күн мен шыр етіп дүниеге келіппін. Бұл - қуаныш па ? - Қуаныш! Осы күн сонау ХХІ ғасырдың алғашқы жартысында біз сияқты әйелдердің халықаралық мейрамы болып жарияланған екен. Ол - мереке ме? - Мереке! Бұл - аз десеңіз , міне, сол күні, яғни, 1958 жылдың 8 наурызында мен жаңадан ғана құрылып, жұмыс істей бастаған Алматы телестудиясының дикторы болып тұңғыш рет көгілдір экранға шықтым. Бұл - есте қаларлық оқиға ма? - Оқиға! Міне, осындай үш сәтті жағдайға байланысты өз басым 8 наурызды жақсы көріп, оны әр уақытта асыға күтемін, - деді Лазизи Аймашева. - Сонда қазіргі қазақ телевизиясының көрермендерге алғаш рет хабар берген күні - 8 наурыз болғаны ғой, дедім мен. - 6 наурызда Медеу мұзайдыны туралы шағын сюжет көрсетілді. Бірақ 8 наурыздан бастап хабар тұрақты түрде өз жұмысын бастады. - Телевизияға диктор боп қалай келдіңіз? - Шынымды айтайын, бұл - мен мүлде көрмеген, білмеген жұмысым еді. «Студия», «камера», «микрофон» деген сөздерді сол уақытқа дейін естімеппін де. Өйткені мамандығым, атқарып жүрген жұмысым басқа салаға қатысты еді. Алматы медицина институтын бітірген мен сол кезде орталық аптекада фармацепт-провизор болатынмын. Ақын Жаппар Өмірбеков пен Қадыр Дәуітов Қазақстандағы тұңғыш ашылғалы жатқан телестудия дикторлавры байқауына қатысуға шақырды. Дикторлар байқауына 100-ден артық адам қатысты. Мен байқауда жеңіп шығып, «қазақтың тұңғыш дикторы» атандым. Ж.Ауыпбаевтың «Диктор» деректі әңгімесінен. 7-тапсырма Жақша ішіндегі қажетті сөздерді дұрыс тұлғада қойып, сөйлемді жазу. |
Жаңа сөздермен жұмыс жасайды
Сұрақтарға жауап береді Оқушылар аудимәтінді тыңдап ақпараттың дұрыс бұрыстығын анықтайды
5-тапсырма. Мәтінді оқиды. Мәтіннен тірек сөздерді тауып жазады. Мәтін бойынша ақпараттарды сәйкестендіреді. Мәтін бойынша негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды. Жақша ішіндегі қажетті сөздерді дұрыс тұлғада қойып, сөйлемді жазады. Тірек сөздер: Дүниеге келіппін, халықаралық мейрам, тұңғыш рет, көгілдір экран, қазақ телевизиясы, Медеу мұзайдыны, орталық аптека.
Мәтін бойынша негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды.
7-тапсырма Жақша ішіндегі қажетті сөздерді дұрыс тұлғада қойып, сөйлемді жазады. 1. 1965 жылы қазақ телевизиясы 5 сағаттық бағдарламамаен тұңғыш рет одақтық аренаға (соғу, шығу,орнау). Содан бері жыл сайын 3 қазанда Мәскеуден тікелей эфирге шығып ( отыру, жату, жүру). Орталық телевизияның «Көгілдір от» залында Роза Бағланова, Ермек Серкебаев, Бибігүл Төлегенова, Сәбира Майқановалар туралы (жазу, айту, көру). Қазіргі кезде компьютерлік техника барлығын өзі реттеп (отыру,жазу, кіру). Дескриптор: -Қажетті сөздерді дұрыс тұлғада қойып, сөйлемді жазады; |
Дескриптор : сұрақтарға ойланып жауап береді 2 балл Дескриптор: -аудиомәтін бойынша ақпараттардың дұрыстығын жазады 2 балл Өзара бағалау: «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын»
Дескриптор: - Мәтінді оқиды. Мәтіннен тірек сөздерді тауып жазады. Мәтін бойынша ақпараттарды сәйкестендіреді. 2балл
Дескриптор: Мәтін бойынша негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды. 2балл
Дескриптор: Жақша ішіндегі қажетті сөздерді дұрыс тұлғада қойып, сөйлемді жазады 2балл
|
Оқулық сөздік слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Үй тапсырмасын беру : 5-тапсырма мазмұндау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс Сабақ түйіні |
Өз көңіл күйлерін бейнелеген стикерге сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы:Қазақтың тұңғыш дикторы
Сабақтың тақырыбы:Қазақтың тұңғыш дикторы
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 8.Бұхаралық ақпарат құралдарындағы гендерлік бейне. Жанболат Ауыпбаев «Ашылмаған аралдар»кітабынан«Диктор»деректі әңгімесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні:Турлубаева А.М. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Қазақтың тұңғыш дикторы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.3.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау; 10.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажыратып, мәтін идеясымен байланысын анықтайды, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ЕББҚ үшін |
мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажыратып, мәтін идеясымен байланысын анықтайды, мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу және түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Сенім аралы» Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Оқушылар шеңбер болып отырады. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстап, «Мен саған сенемін, себебі сен ...» сөйлемді бір сөзбен аяқтайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады, соңында бір-бірлерінің қолдарын ұстайды. Сөйлемді мынандай сөздермен аяқтайды: мейірімдісің, ақылдысың, әдептісің, ұқыптысың, тәртіптісің, әдемісің, т.б. «Миға шабуыл».әәдісі арқылы үй жұмысын тексеру
Жаңа сабаққа Болжау әдісін қолдану Бейнеролик арқылы сабақтың тақырыбын ашу Бұл бейнеролик не туралы? Қалай ойласыңдар сабақтың тақырыбы қандай? Сабақтың тақырыбын, мазмұнын таныстыру |
Қолпаштау |
Слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сөздікпен жұмыс
Айтылым 2-тапсырма « Ой қозғау»
3-тапсырма Тыңдалым. Айтылым Аудиомәтінмен жұмыс Аудиомәтін мазмұны бойынша ақпараттың дұрыстығын тексеріңіз Аудиомәтін мазмұны бойынша ақпараттың дұрыстығын тексеріңіз 5-тапсырма. Мәтінді оқы. Мәтін бойынша ақпараттарды сәйкестендір. Мәтін бойынша негізгі және қосымша ақпараттарды анықтаңыз. Жақша ішіндегі қажетті сөздерді дұрыс тұлғада қойып, сөйлемді жаз. -- Кез келген адамның өмірінде өзі ерекше қастерлейтін , жақсы көретін бір күндері болады. Мен үшін сондай күн - 8 наурыз. «Неге?» - дейсің ғой ? Айтайын. Осы күн мен шыр етіп дүниеге келіппін. Бұл - қуаныш па ? - Қуаныш! Осы күн сонау ХХІ ғасырдың алғашқы жартысында біз сияқты әйелдердің халықаралық мейрамы болып жарияланған екен. Ол - мереке ме? - Мереке! Бұл - аз десеңіз , міне, сол күні, яғни, 1958 жылдың 8 наурызында мен жаңадан ғана құрылып, жұмыс істей бастаған Алматы телестудиясының дикторы болып тұңғыш рет көгілдір экранға шықтым. Бұл - есте қаларлық оқиға ма? - Оқиға! Міне, осындай үш сәтті жағдайға байланысты өз басым 8 наурызды жақсы көріп, оны әр уақытта асыға күтемін, - деді Лазизи Аймашева. - Сонда қазіргі қазақ телевизиясының көрермендерге алғаш рет хабар берген күні - 8 наурыз болғаны ғой, дедім мен. - 6 наурызда Медеу мұзайдыны туралы шағын сюжет көрсетілді. Бірақ 8 наурыздан бастап хабар тұрақты түрде өз жұмысын бастады. - Телевизияға диктор боп қалай келдіңіз? - Шынымды айтайын, бұл - мен мүлде көрмеген, білмеген жұмысым еді. «Студия», «камера», «микрофон» деген сөздерді сол уақытқа дейін естімеппін де. Өйткені мамандығым, атқарып жүрген жұмысым басқа салаға қатысты еді. Алматы медицина институтын бітірген мен сол кезде орталық аптекада фармацепт-провизор болатынмын. Ақын Жаппар Өмірбеков пен Қадыр Дәуітов Қазақстандағы тұңғыш ашылғалы жатқан телестудия дикторлавры байқауына қатысуға шақырды. Дикторлар байқауына 100-ден артық адам қатысты. Мен байқауда жеңіп шығып, «қазақтың тұңғыш дикторы» атандым. Ж.Ауыпбаевтың «Диктор» деректі әңгімесінен. 7-тапсырма Жақша ішіндегі қажетті сөздерді дұрыс тұлғада қойып, сөйлемді жазу. |
Жаңа сөздермен жұмыс жасайды
Сұрақтарға жауап береді Оқушылар аудимәтінді тыңдап ақпараттың дұрыс бұрыстығын анықтайды
5-тапсырма. Мәтінді оқиды. Мәтіннен тірек сөздерді тауып жазады. Мәтін бойынша ақпараттарды сәйкестендіреді. Мәтін бойынша негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды. Жақша ішіндегі қажетті сөздерді дұрыс тұлғада қойып, сөйлемді жазады. Тірек сөздер: Дүниеге келіппін, халықаралық мейрам, тұңғыш рет, көгілдір экран, қазақ телевизиясы, Медеу мұзайдыны, орталық аптека.
Мәтін бойынша негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды.
7-тапсырма Жақша ішіндегі қажетті сөздерді дұрыс тұлғада қойып, сөйлемді жазады. 1. 1965 жылы қазақ телевизиясы 5 сағаттық бағдарламамаен тұңғыш рет одақтық аренаға (соғу, шығу,орнау). Содан бері жыл сайын 3 қазанда Мәскеуден тікелей эфирге шығып ( отыру, жату, жүру). Орталық телевизияның «Көгілдір от» залында Роза Бағланова, Ермек Серкебаев, Бибігүл Төлегенова, Сәбира Майқановалар туралы (жазу, айту, көру). Қазіргі кезде компьютерлік техника барлығын өзі реттеп (отыру,жазу, кіру). Дескриптор: -Қажетті сөздерді дұрыс тұлғада қойып, сөйлемді жазады; |
Дескриптор : сұрақтарға ойланып жауап береді 2 балл Дескриптор: -аудиомәтін бойынша ақпараттардың дұрыстығын жазады 2 балл Өзара бағалау: «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын»
Дескриптор: - Мәтінді оқиды. Мәтіннен тірек сөздерді тауып жазады. Мәтін бойынша ақпараттарды сәйкестендіреді. 2балл
Дескриптор: Мәтін бойынша негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды. 2балл
Дескриптор: Жақша ішіндегі қажетті сөздерді дұрыс тұлғада қойып, сөйлемді жазады 2балл
|
Оқулық сөздік слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Үй тапсырмасын беру : 5-тапсырма мазмұндау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс Сабақ түйіні |
Өз көңіл күйлерін бейнелеген стикерге сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













