Нуркенова Арайлым Шаймуратовна
Нұр-Сұлтан қаласы
МКҚК №95 «Алматы» балабақшасының тәрбиешісі
Сабақтың тақырыбы:«Құстар
біздің досымыз»
Сабақтың
мақсаты: Балаларды жергілікті
жердің құстарымен
таныстырып,оны күтіп-баптауға,аялауға,оларға мейірімділікпен
қарауға тәрбиелеу.Құстар туралы білімдерін толықтыру,құстарға деген
сүйіспеншілік сезімге,қамқорлық жасауға тәрбиелеу.Тілдерін
дамыту,сөздік қорларын молайту.Балаларды табиғат арқылы
адамгершілікке тәрбиелеу және экологиялық білімдерін толық ұғымға
жетілдіру.
Көрнекіліктер: құстар бейнеленген
көрнекіліктер,құстар жайлы
үнтаспа,ойындар,орманшы кейіпкер.
Сабақтың барысы: Көңілді әуен ойнайды,сол кезде ортаға топқа балалар шеңбер жасап тұрады.
Тәрбиеші:-Балалар,сендер бір бақшаға,бір топқа келесіңдер.Өзара тату доссыңдар.Сол достықты қимылмен көрсетейікші.(балалар қол шапалақтап арқа түйістіріп,бір-бірін қолын алып көрсетеді.)
Балалар:Біз доспыз-сіздерге де достық,жақсылық тілейміз-деп тілек айтады.
Тәрбиеші:Балалар табиғат дегеніміз не?
Балалардың жауабы:Табиғат дегеніміз жануарлар,гүлдер,өсімдіктер,құстар бұларды табиғат деп атайды.
Тәрбиеші:Яғни біз бүгін табиғаттың тірі бөлшегі құстар біздің досымыз деген тақырып өтеміз.Яғни экология сабағы болады.Құстар туралы өтпес бұрын жұмбақ жасырамын.Жұмбақтың шешуін айтуға дайынсындарма?
Жұмбақ шешу
Күн ұзарып қар еріп,
Су сайларға толады,
Бұл қай кезде болады?
(Көктем,весна)
Құстар үш топқа бөлінеді жыл құстары, қыстайтын құстар және үй құстары болып.Жыл құстары деген не?Қыстайтын құстар деген не?үй құстары деген не?Құстардың несі бар?құстарға тән қасиет?
Балалар:Құстардың қанаты,аяғы,тұмсығы,жұмыртқасы,қауырсыны бар.
Құстар ұшады,тоңады,тығылады,шоқиды.
Тәрбиеші:Балалар біз бүгін саяхатқа барамыз.Саяхатқа орманға немен барамыз?
Балалар:Орманға ат-арбамен барамыз.
Тәрбиеші:ол үшін атты жүргізетін бізде Темірлан болады.Қалғандарымыз арбада отырамыз.
Ға,ға,ға біз кеттік орманға,тар,тар,тар орманда көп құстар.
Дік,дік,дік біз орманға келдік.
Орманшы: Сәлеметсіздерме!,хаудюду,
Балалар:сәлеметсізбе!хаудюду,здраствуйте!
Орманшы:Балалар сендер не істеп жүрсіндер орманда?
-Орманшы:Балалар сендер орман ішін көргілерін келеме?
-Балалар:ия
-Орманшы:Ендеше сендер менің тапсырмамды орындандар.
1-тапсырма:Балалар құстарға не істеуге болмайды? Не істеуге болады?
2-тапсырма:Балалар біреу бізге хат тастап кетіпті.Ал енді ашып оқып көрейікші
Жұмбақ жасырамын.Шешіуін айта аласындарма?
Шарлап келіп даланы,
Үйіме,үйін
салады.
(Қарлығаш)
(сволоу)
Су бетін сүзіп,
Ақ құман жүр
жүзіп. (Аққу)(
своан)
Тақылдатып,мазаны ап,
Ағаштарды тазалап,
Ормандарды емдейді,зиянкесті
тазалар. (Тоқылдақ)(вудпэка)
3-тапсырма:Енді балалар менің достарым аз болғандықтан сендердің көмектерің керек.Ол үшін маған мына орындықтарға отырып,үстел үстіндегі қиынды бөліктерден құстарды құрастырыңдар.
-Тәрбиеші:Орманға кіруге рұқсат.Сұрақтарға жауап бердіңдер.
-Тәрбиеші:Ал, балалар біз қоштасайық Сау болыңыз.
-Орманшы: рахмет саған сау бол.
-Ал балалар енді серуенді жалғастырайық.
-Ал балалар қарандаршы мынау ағашта не ілініп тұр айтып көрейікші жарайсыңдар балалар.
Балалар: ұя,Құстар,ағаштар.
( Интрактивті тақтадан құстар
жайлы суреттер көрсетіледі)
Балалар,сендер суретте не көріп тұрсындар? Құстардыңатын
атаңдаршы
(қарлығаш,аққу,тоқылдақ,көгершін).
Тәрбиеші:Балалар енді осы құстардың
даусынан айырып көрейікші.Әр құстардың өздерінің әр-түрлі дауыстары
болады.Қолымызды көтеріп жауап береміз.
Ал енді балалар бір бойымызды сергітіп
алайықшы.
Кел, балалар тұрайық.
Үлкен шеңбер құрайық
Құстар құсап ұшайық
Ұшып-ұшып алайық.
Қанат жая жалма жан
Талпынғандай ұшуға
Иіліп келіп қол созам
Аяғымның ұшына.
Тәрбиеші: -Көктем құстарын кім
атайды?
Балалар: -аққу,
қарлығаш,тоқылдақ,көгершін
Тәрбиеші: - Осы құстар нені
қорғайды?
Балалар: -
Ағаштарды.
Тәрбиеші: - Ағаштар не үшін
керек?
Балалар: - таза ауа
шығарады.
Тәрбиеші: - Ендеше сол таза ауамен дем
алып көрейік.(балалар
тыныс алу жаттығуын жасайды).
Тәрбиеші:Балалар мына үстел жанына келіп,орындыққа отырып,қағаз бетіндегі суреттерден не артық?артық болған суретті қарындашпен дөңгелетіп сызып тастау керек.Балалар дала құстары мен үй құстарын ажыратуымыз керек.Яғни бізге керегі дала құстары.
Ойын:Жапалақ пен көбелек.
Мақсаты:күн дегенде көбелек ұшады,түн
дегенде жапалақ қонады.
Қортынды:- Балалар сендерге сабақ
ұнады ма?
- Ұнады.
- Біз сабақта нелер туралы әңгімелестік?
- Құстар туралы әңгімелестік,
-қайда бардық?
-орманда не көрдік?
-Ойын ойнадық.
- Өте жақсы балалар.
Құстар не істейді?Қимылмен көрсету(ұшып келеді,ұшып
кетеді,шоқиды,тығылады,жылынады. Т.б)
-Біз, балалар,осы жасаған қимылдарды қайдан көрдік?(далада,серуен кезінде құстарға бақылау жасағанда)
Балалар мадақталады қоштасу. Сау болыңыздар
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақтың тақырыбы:«Құстар біздің досымыз»
Сабақтың тақырыбы:«Құстар біздің досымыз»
Нуркенова Арайлым Шаймуратовна
Нұр-Сұлтан қаласы
МКҚК №95 «Алматы» балабақшасының тәрбиешісі
Сабақтың тақырыбы:«Құстар
біздің досымыз»
Сабақтың
мақсаты: Балаларды жергілікті
жердің құстарымен
таныстырып,оны күтіп-баптауға,аялауға,оларға мейірімділікпен
қарауға тәрбиелеу.Құстар туралы білімдерін толықтыру,құстарға деген
сүйіспеншілік сезімге,қамқорлық жасауға тәрбиелеу.Тілдерін
дамыту,сөздік қорларын молайту.Балаларды табиғат арқылы
адамгершілікке тәрбиелеу және экологиялық білімдерін толық ұғымға
жетілдіру.
Көрнекіліктер: құстар бейнеленген
көрнекіліктер,құстар жайлы
үнтаспа,ойындар,орманшы кейіпкер.
Сабақтың барысы: Көңілді әуен ойнайды,сол кезде ортаға топқа балалар шеңбер жасап тұрады.
Тәрбиеші:-Балалар,сендер бір бақшаға,бір топқа келесіңдер.Өзара тату доссыңдар.Сол достықты қимылмен көрсетейікші.(балалар қол шапалақтап арқа түйістіріп,бір-бірін қолын алып көрсетеді.)
Балалар:Біз доспыз-сіздерге де достық,жақсылық тілейміз-деп тілек айтады.
Тәрбиеші:Балалар табиғат дегеніміз не?
Балалардың жауабы:Табиғат дегеніміз жануарлар,гүлдер,өсімдіктер,құстар бұларды табиғат деп атайды.
Тәрбиеші:Яғни біз бүгін табиғаттың тірі бөлшегі құстар біздің досымыз деген тақырып өтеміз.Яғни экология сабағы болады.Құстар туралы өтпес бұрын жұмбақ жасырамын.Жұмбақтың шешуін айтуға дайынсындарма?
Жұмбақ шешу
Күн ұзарып қар еріп,
Су сайларға толады,
Бұл қай кезде болады?
(Көктем,весна)
Құстар үш топқа бөлінеді жыл құстары, қыстайтын құстар және үй құстары болып.Жыл құстары деген не?Қыстайтын құстар деген не?үй құстары деген не?Құстардың несі бар?құстарға тән қасиет?
Балалар:Құстардың қанаты,аяғы,тұмсығы,жұмыртқасы,қауырсыны бар.
Құстар ұшады,тоңады,тығылады,шоқиды.
Тәрбиеші:Балалар біз бүгін саяхатқа барамыз.Саяхатқа орманға немен барамыз?
Балалар:Орманға ат-арбамен барамыз.
Тәрбиеші:ол үшін атты жүргізетін бізде Темірлан болады.Қалғандарымыз арбада отырамыз.
Ға,ға,ға біз кеттік орманға,тар,тар,тар орманда көп құстар.
Дік,дік,дік біз орманға келдік.
Орманшы: Сәлеметсіздерме!,хаудюду,
Балалар:сәлеметсізбе!хаудюду,здраствуйте!
Орманшы:Балалар сендер не істеп жүрсіндер орманда?
-Орманшы:Балалар сендер орман ішін көргілерін келеме?
-Балалар:ия
-Орманшы:Ендеше сендер менің тапсырмамды орындандар.
1-тапсырма:Балалар құстарға не істеуге болмайды? Не істеуге болады?
2-тапсырма:Балалар біреу бізге хат тастап кетіпті.Ал енді ашып оқып көрейікші
Жұмбақ жасырамын.Шешіуін айта аласындарма?
Шарлап келіп даланы,
Үйіме,үйін
салады.
(Қарлығаш)
(сволоу)
Су бетін сүзіп,
Ақ құман жүр
жүзіп. (Аққу)(
своан)
Тақылдатып,мазаны ап,
Ағаштарды тазалап,
Ормандарды емдейді,зиянкесті
тазалар. (Тоқылдақ)(вудпэка)
3-тапсырма:Енді балалар менің достарым аз болғандықтан сендердің көмектерің керек.Ол үшін маған мына орындықтарға отырып,үстел үстіндегі қиынды бөліктерден құстарды құрастырыңдар.
-Тәрбиеші:Орманға кіруге рұқсат.Сұрақтарға жауап бердіңдер.
-Тәрбиеші:Ал, балалар біз қоштасайық Сау болыңыз.
-Орманшы: рахмет саған сау бол.
-Ал балалар енді серуенді жалғастырайық.
-Ал балалар қарандаршы мынау ағашта не ілініп тұр айтып көрейікші жарайсыңдар балалар.
Балалар: ұя,Құстар,ағаштар.
( Интрактивті тақтадан құстар
жайлы суреттер көрсетіледі)
Балалар,сендер суретте не көріп тұрсындар? Құстардыңатын
атаңдаршы
(қарлығаш,аққу,тоқылдақ,көгершін).
Тәрбиеші:Балалар енді осы құстардың
даусынан айырып көрейікші.Әр құстардың өздерінің әр-түрлі дауыстары
болады.Қолымызды көтеріп жауап береміз.
Ал енді балалар бір бойымызды сергітіп
алайықшы.
Кел, балалар тұрайық.
Үлкен шеңбер құрайық
Құстар құсап ұшайық
Ұшып-ұшып алайық.
Қанат жая жалма жан
Талпынғандай ұшуға
Иіліп келіп қол созам
Аяғымның ұшына.
Тәрбиеші: -Көктем құстарын кім
атайды?
Балалар: -аққу,
қарлығаш,тоқылдақ,көгершін
Тәрбиеші: - Осы құстар нені
қорғайды?
Балалар: -
Ағаштарды.
Тәрбиеші: - Ағаштар не үшін
керек?
Балалар: - таза ауа
шығарады.
Тәрбиеші: - Ендеше сол таза ауамен дем
алып көрейік.(балалар
тыныс алу жаттығуын жасайды).
Тәрбиеші:Балалар мына үстел жанына келіп,орындыққа отырып,қағаз бетіндегі суреттерден не артық?артық болған суретті қарындашпен дөңгелетіп сызып тастау керек.Балалар дала құстары мен үй құстарын ажыратуымыз керек.Яғни бізге керегі дала құстары.
Ойын:Жапалақ пен көбелек.
Мақсаты:күн дегенде көбелек ұшады,түн
дегенде жапалақ қонады.
Қортынды:- Балалар сендерге сабақ
ұнады ма?
- Ұнады.
- Біз сабақта нелер туралы әңгімелестік?
- Құстар туралы әңгімелестік,
-қайда бардық?
-орманда не көрдік?
-Ойын ойнадық.
- Өте жақсы балалар.
Құстар не істейді?Қимылмен көрсету(ұшып келеді,ұшып
кетеді,шоқиды,тығылады,жылынады. Т.б)
-Біз, балалар,осы жасаған қимылдарды қайдан көрдік?(далада,серуен кезінде құстарға бақылау жасағанда)
Балалар мадақталады қоштасу. Сау болыңыздар
шағым қалдыра аласыз













