|
Сабақтың тақырыбы: |
Шабдалы жапырағының бұйралануы |
||
|
Модульдің атауы: |
КМ 04. Аралау шегінде орманды қорғауды және аңшылық іс-шараларды ұйымдастыру |
||
|
Құрастырған педагогтың аты-жөні: |
Зейітов Қуанышбек |
||
|
Күн реті: |
|
Ұзақтылығы : |
270 мин 6 сағат |
|
Курс, топ: |
3 курс 37 топ |
||
|
Сабақтың типі: |
Өндірістік оқыту |
||
|
Сабақтың
міндеттері: |
Білім алушылардың тәжірибелік дағдылары мен кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру. |
||
|
- Оқушыларды қарсы алу,
сабақтың мақсатын түсіндіру. |
||
|
Біледі - Агрегатты жұмысқа дайындауды біледі - Жаңа тақырып бойынша бейнеге жауаптар мен сұрақтарды болжауды біледі Ажыратады: орман зиянкестерінің пайдасы мен зиянын Үйренеді: сабақ тақырыбын жете түсініп, оны алдағы сабақтармен кірістіруді үйренеді. |
||
|
Сабақ кезеңі |
Уақыт (мин) |
Өндірістік оқыту шеберінің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі |
10 мин
|
Сабаққа қатысуын тексеру - Оқушыларды қарсы алу,
сабақтың мақсатымен таныстыру. -Теректің қоңыр дағының пайда болуы туралы жалпы түсінік қалыптастыру. -Тамыр зиянкестері туралы жалпы түсінік қалыптастыру. |
Оқушылармен сұрақ-жауап, топтық талқылау. Шабдалы жапырақтарының құрылымын, функциясын түсіндіру. теректің қоңыр дағы туралы алғашқы пікірлерді тыңдау. Тамыр зиянкестерінің маңыздылығы мен ауыл шаруашылығындағы рөлін талқылау. |
|
|
|
Кіріспе нұсқау |
40 мин
20 мин
40 мин
20 мин
30 мин |
Теориялық бөлім: Жапырақтың анатомиялық құрылымы мен түрлері туралы түсінік қалыптастыру. Терек ағашының жалпы құрылымы мен өмір сүру процестері туралы білім беру. Тамыр зиянкестерінің негізгі түрлерімен таныстыру.
Формативті бағалау (ФБ) Қолшапалақтау.
Сабақтың мақсатын және күту нәтижесін айтып өту. Шабдалы жапырағының бұйралануының себептерін анықтау. Қоңыр дақтың пайда болу себептерін зерттеу. Зиянкестердің тіршілік циклі мен экологиясын түсіндіру.
1.Әртүрлі биологиялық факторлар мен аурулар туралы түсінік беру.
2.Қоңыр дақтардың пайда болуында аурулар мен зиянкестердің рөлін түсіндіру. 3.Тамыр зиянкестерінің өсімдікке әсерін зерттеу.
Жеке жұмыс. 1.Шабдалы жапырағының бұйралануын болдырмау үшін қолданылатын әдістерді үйрету.
2.Қоршаған ортаның өзгеруі мен климаттың ықпалы туралы ақпарат беру. 3.Тамыр зиянкестерімен күресу әдістері туралы түсінік беру.
Жаңа материалды бекіту. Практикалық жұмыс
1.Шабдалы жапырағының бұйралануына қарсы шаралар қолдануды үйрену. 2.Қоңыр дақты болдырмаудың алдын алу және емдеу әдістерін үйрету. 3.Қолданылатын күресу әдістерін практикалық түрде көрсету.
Жаңа материалды қорытындылау.
1.Оқушылардың тақырып бойынша білімін толықтыру. 2.Теректі күтіп-баптау, ауру мен зиянкестерден қорғау әдістерін үйрету. 3.Тамыр зиянкестерімен күресу әдістерінің тиімділігін бағалау. |
Тапсырма1. 1.Жапырақтың ішкі құрылысын зерттеу (микроскоппен). Түсіндіру арқылы оқушыларға ғылыми түсінік беру. 2.Оқулықты пайдаланып терек ағашының физиологиясы мен құрылымын түсіндіру. Терек жапырақтары мен қабығының қызметін зерттеу. 3.Оқушыларға тамыр зиянкестерінің түрлерін таныстыру (қоңыздар, түйнек құрттары, нематодтар). Әр түрдің сипаттамасын беру.
Дескриптор:2балл - сабақ тақырыбын анықтайды. - сабақ тақырыбын айқындау үшін бейнежазба қарайды.
Дескриптор:20балл -тәжірибелік жұмыс орындайды. -Білім алушылар өндірістік оқыту шеберінің тәжірибелік іс-әрекеттерін бақылайды. Қосымша сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор:10балл 1.Оқушыларды бұйралануға қарсы химиялық және биологиялық шаралармен таныстыру, тәжірибе көрсету. 2.Оқушыларға климаттық өзгерістердің теректің денсаулығына қалай әсер ететінін көрсету (кейстерді талдау). 3.Оқушыларға химиялық, биологиялық және агротехникалық әдістермен таныстыру. Әр әдістің тиімділігі мен қолдану шарттарын талқылау.
Дескриптор:20 бал 1.Оқушыларға тәжірибе арқылы шабдалы жапырақтарының бұйралану себептерін зерттеу және оларды шешудің әдіс-тәсілдерін көрсету. 2.Оқушыларды қоңыр дақпен күресу үшін қолданылатын химиялық және биологиялық әдістермен таныстыру. Практикалық жұмыстар. 3.Оқушыларға тамыр зиянкестерімен күресу тәжірибесін көрсету (мысалы, химиялық құралдарды қолдану, топырақты өңдеу).
Бір-бірінін дәптерін тексереді Дұрыс жауапқа 1 ұпай.
Өндірістік оқыту шеберінің кіріспе нұсқауында көрсеткен іс-әрекеттері бойынша бекіту сұрақтарына жауап береді. |
|
Қорытынды нұсқау |
30 мин |
Оқушылардың алған білімдерін қорытындылау |
Дескриптор:10 балл Білім алушылар өндірістік шебермен бірге орындаған жұмысты бағалайды. |
|
|
Сабақтың нәтижесін бағалау |
10 мин |
Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағдарша, бағалау парақшалары |
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату
|
|
|
Кері байланыс |
30 мин |
«Табыс сатысы » бойынша бүгінгі сабаққа кері байланыс жасау. 1- сатысы: Мен ... білемін. 2- сатысы: Мен ... түсінемін. 3- сатысы: Мен ... жасай аламын. |
Дескриптор: «Табыс баспалдағы» |
|
|
Үй тапсырмасы |
30 мин |
1.Сабақ бойынша қосымша зерттеу тапсырмасын беру. 2.Оқушыларға теректің қоңыр дағы тақырыбы бойынша ғылыми зерттеу немесе презентация жасау тапсырмасын беру. 3.Шабдалы жапырағының бұйралануын зерттейтін шағын ғылыми жұмыс немесе презентация жасау. |
Үй тапсырмасын жазып алу. |
|
|
Рефлексия |
10 мину |
Сабақтың оқу мақсаты шынайы, қолжетімді болды ма? ____________________________________________________________________________________________ Бүгін білім алушылар не білді? Топтағы ахуал қандай болды? ____________________________________________________________________________________________ Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? ____________________________________________________________________________________________ Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? ____________________________________________________________________________________________ Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? ________________________________________________________ |
||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуда да ескеріңіз)? Сабақтың өзіңізге ұнаған 2 тұсын анықтап жазыңыз. 1 Тәжірибелік жұмыс Орман зиянкестерінің түрлерін зерттеу 2 Берілген тапсырмаларын орындау. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуда да ескеріңіз)? 1 Арнайы пәндерден және өндірістік оқытудан әдістемелік әдебиет. Сабақ барысында топ немесе жекелеген білім алушылардың жетістіктері /қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1 Жаңа тақырыпты меңгеру кезінде білім алушыларда қиындық тумады. 2 берілген тапсырма кезінде жоғары білім көрсетті. |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шабдалы жапырағының бұйралануы
Шабдалы жапырағының бұйралануы
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шабдалы жапырағының бұйралануы |
||
|
Модульдің атауы: |
КМ 04. Аралау шегінде орманды қорғауды және аңшылық іс-шараларды ұйымдастыру |
||
|
Құрастырған педагогтың аты-жөні: |
Зейітов Қуанышбек |
||
|
Күн реті: |
|
Ұзақтылығы : |
270 мин 6 сағат |
|
Курс, топ: |
3 курс 37 топ |
||
|
Сабақтың типі: |
Өндірістік оқыту |
||
|
Сабақтың
міндеттері: |
Білім алушылардың тәжірибелік дағдылары мен кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру. |
||
|
- Оқушыларды қарсы алу,
сабақтың мақсатын түсіндіру. |
||
|
Біледі - Агрегатты жұмысқа дайындауды біледі - Жаңа тақырып бойынша бейнеге жауаптар мен сұрақтарды болжауды біледі Ажыратады: орман зиянкестерінің пайдасы мен зиянын Үйренеді: сабақ тақырыбын жете түсініп, оны алдағы сабақтармен кірістіруді үйренеді. |
||
|
Сабақ кезеңі |
Уақыт (мин) |
Өндірістік оқыту шеберінің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
|
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
|
Ұйымдастыру кезеңі |
10 мин
|
Сабаққа қатысуын тексеру - Оқушыларды қарсы алу,
сабақтың мақсатымен таныстыру. -Теректің қоңыр дағының пайда болуы туралы жалпы түсінік қалыптастыру. -Тамыр зиянкестері туралы жалпы түсінік қалыптастыру. |
Оқушылармен сұрақ-жауап, топтық талқылау. Шабдалы жапырақтарының құрылымын, функциясын түсіндіру. теректің қоңыр дағы туралы алғашқы пікірлерді тыңдау. Тамыр зиянкестерінің маңыздылығы мен ауыл шаруашылығындағы рөлін талқылау. |
|
|
|
Кіріспе нұсқау |
40 мин
20 мин
40 мин
20 мин
30 мин |
Теориялық бөлім: Жапырақтың анатомиялық құрылымы мен түрлері туралы түсінік қалыптастыру. Терек ағашының жалпы құрылымы мен өмір сүру процестері туралы білім беру. Тамыр зиянкестерінің негізгі түрлерімен таныстыру.
Формативті бағалау (ФБ) Қолшапалақтау.
Сабақтың мақсатын және күту нәтижесін айтып өту. Шабдалы жапырағының бұйралануының себептерін анықтау. Қоңыр дақтың пайда болу себептерін зерттеу. Зиянкестердің тіршілік циклі мен экологиясын түсіндіру.
1.Әртүрлі биологиялық факторлар мен аурулар туралы түсінік беру.
2.Қоңыр дақтардың пайда болуында аурулар мен зиянкестердің рөлін түсіндіру. 3.Тамыр зиянкестерінің өсімдікке әсерін зерттеу.
Жеке жұмыс. 1.Шабдалы жапырағының бұйралануын болдырмау үшін қолданылатын әдістерді үйрету.
2.Қоршаған ортаның өзгеруі мен климаттың ықпалы туралы ақпарат беру. 3.Тамыр зиянкестерімен күресу әдістері туралы түсінік беру.
Жаңа материалды бекіту. Практикалық жұмыс
1.Шабдалы жапырағының бұйралануына қарсы шаралар қолдануды үйрену. 2.Қоңыр дақты болдырмаудың алдын алу және емдеу әдістерін үйрету. 3.Қолданылатын күресу әдістерін практикалық түрде көрсету.
Жаңа материалды қорытындылау.
1.Оқушылардың тақырып бойынша білімін толықтыру. 2.Теректі күтіп-баптау, ауру мен зиянкестерден қорғау әдістерін үйрету. 3.Тамыр зиянкестерімен күресу әдістерінің тиімділігін бағалау. |
Тапсырма1. 1.Жапырақтың ішкі құрылысын зерттеу (микроскоппен). Түсіндіру арқылы оқушыларға ғылыми түсінік беру. 2.Оқулықты пайдаланып терек ағашының физиологиясы мен құрылымын түсіндіру. Терек жапырақтары мен қабығының қызметін зерттеу. 3.Оқушыларға тамыр зиянкестерінің түрлерін таныстыру (қоңыздар, түйнек құрттары, нематодтар). Әр түрдің сипаттамасын беру.
Дескриптор:2балл - сабақ тақырыбын анықтайды. - сабақ тақырыбын айқындау үшін бейнежазба қарайды.
Дескриптор:20балл -тәжірибелік жұмыс орындайды. -Білім алушылар өндірістік оқыту шеберінің тәжірибелік іс-әрекеттерін бақылайды. Қосымша сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор:10балл 1.Оқушыларды бұйралануға қарсы химиялық және биологиялық шаралармен таныстыру, тәжірибе көрсету. 2.Оқушыларға климаттық өзгерістердің теректің денсаулығына қалай әсер ететінін көрсету (кейстерді талдау). 3.Оқушыларға химиялық, биологиялық және агротехникалық әдістермен таныстыру. Әр әдістің тиімділігі мен қолдану шарттарын талқылау.
Дескриптор:20 бал 1.Оқушыларға тәжірибе арқылы шабдалы жапырақтарының бұйралану себептерін зерттеу және оларды шешудің әдіс-тәсілдерін көрсету. 2.Оқушыларды қоңыр дақпен күресу үшін қолданылатын химиялық және биологиялық әдістермен таныстыру. Практикалық жұмыстар. 3.Оқушыларға тамыр зиянкестерімен күресу тәжірибесін көрсету (мысалы, химиялық құралдарды қолдану, топырақты өңдеу).
Бір-бірінін дәптерін тексереді Дұрыс жауапқа 1 ұпай.
Өндірістік оқыту шеберінің кіріспе нұсқауында көрсеткен іс-әрекеттері бойынша бекіту сұрақтарына жауап береді. |
|
Қорытынды нұсқау |
30 мин |
Оқушылардың алған білімдерін қорытындылау |
Дескриптор:10 балл Білім алушылар өндірістік шебермен бірге орындаған жұмысты бағалайды. |
|
|
Сабақтың нәтижесін бағалау |
10 мин |
Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағдарша, бағалау парақшалары |
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату
|
|
|
Кері байланыс |
30 мин |
«Табыс сатысы » бойынша бүгінгі сабаққа кері байланыс жасау. 1- сатысы: Мен ... білемін. 2- сатысы: Мен ... түсінемін. 3- сатысы: Мен ... жасай аламын. |
Дескриптор: «Табыс баспалдағы» |
|
|
Үй тапсырмасы |
30 мин |
1.Сабақ бойынша қосымша зерттеу тапсырмасын беру. 2.Оқушыларға теректің қоңыр дағы тақырыбы бойынша ғылыми зерттеу немесе презентация жасау тапсырмасын беру. 3.Шабдалы жапырағының бұйралануын зерттейтін шағын ғылыми жұмыс немесе презентация жасау. |
Үй тапсырмасын жазып алу. |
|
|
Рефлексия |
10 мину |
Сабақтың оқу мақсаты шынайы, қолжетімді болды ма? ____________________________________________________________________________________________ Бүгін білім алушылар не білді? Топтағы ахуал қандай болды? ____________________________________________________________________________________________ Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? ____________________________________________________________________________________________ Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? ____________________________________________________________________________________________ Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? ________________________________________________________ |
||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуда да ескеріңіз)? Сабақтың өзіңізге ұнаған 2 тұсын анықтап жазыңыз. 1 Тәжірибелік жұмыс Орман зиянкестерінің түрлерін зерттеу 2 Берілген тапсырмаларын орындау. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуда да ескеріңіз)? 1 Арнайы пәндерден және өндірістік оқытудан әдістемелік әдебиет. Сабақ барысында топ немесе жекелеген білім алушылардың жетістіктері /қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1 Жаңа тақырыпты меңгеру кезінде білім алушыларда қиындық тумады. 2 берілген тапсырма кезінде жоғары білім көрсетті. |
||||
шағым қалдыра аласыз















