Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мектеп №50 орта мектеп Мерзiм_01. 10.2017__ №_25
Тақырып__Сабыр түбі – сары алтын
Құндылық_ішкі тыныштық Қасиеттер_сабырлық, ұстамдылық, төзімділік
Мұғалiм Басмагамбетова Г К _Класс_4 Оқушылар саны_28
|
Сабақ мақсаты: Оқушыларға сабырлылық, ішкі тыныштық құндылығынан туындайтынын ұғындыру Міндеттері: 1)Сабырлы, төзімді болудың маңызын түсіндіру 2)Оқушылардың бойына сабырлылық қасиеттерін дамыту 3)Оқушыларды ұстамдылыққа , сабырлылыққа тәрбиелеу |
Ресурстар: (құралдар, мәлiметтер) |
|
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару.5Т
«Күннің нұры» (3 минут) Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ-қолыңызды айқастырмаңыз. Қолыңызды тізеңізге немесе үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін. Елестетіп көріңіз: Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады. Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді. Күн нұры біртіндеп күшейе түсуде. Сіздің қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашуда. Қолымыз тек жақсы, ізгі істер істейді және баршаға көмектеседі. Нұр аяқтарыңызға тарады. Аяқтарыңыз нұр сәулесін шашуда. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады. Олар нұр мен махаббат құралына айналды. Одан әрі нұр сіздің аузыңызға, тіліңізге тарады. Тіліңіз тек шындықты және жақсы, ізгі сөздер ғана айтады. Нұрды құлақтарыңызға бағыттаңыз, құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді. Нұр көздерімізге де жетті, көзіміз тек жақсыға қарап, бәрінен жақсылықты ғана көреді. Сіздің басыңыз түгелдей нұрға бөленіп, басыңызға тек ізгі, сәулелі ой келеді. Осы нұрды туысқандарыңызға, мұғалімдеріңізге, достарыңызға, таныстарыңызға бағыттаңыз. Нұрды уақытша түсініспей, ренжісіп жүрген адамдарға да бағыттаңыз, олардың да жүрегі нұрға толсын. Енді осы Нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз. Нұрға толы бүкіл әлем сіздің жүрегіңізде. Оны осындай әсем қалыпта сақтаңыз. Жаймен көзіңізді ашуға болады. Рахмет.
Асыл шөп Зылиқа мен Бәтима деген біркудің қызметінде тұрған екі қыз төбесіне бір-бір жәшік жеміс көтеріп, қалаға сатуға шығыпты – мыс. Зылиқа аһлап-уһлеп, шаршадым деп, Бәтима күліп, әзілдесіп келе жатыпты. Сонда Зылиқа айтыпты: -Сен неге мәз болып қуанып келесің? Төбеңдегі жәшіктің ауырлығы да менің басымдағыдан кем емес. Өзің де менен күшті емессің. -Мен жәшігімнің ішіне ауырды жеңілдететін бір асыл шөп салдым, - депті Бәтима. -Ай, ондай болса, шөбіңнің атын айтшы, мен де жүгімді жеңілдетейін, - депті Зылиқа. -Ол шөп сенің қолыңа түспей ме деп қорықамын, ал іздегің келсе, аты «сабыр» деген, - депті Бәтима. Мазмұнын бір оқушыға айтқызу Мәтін бойынша сұрақтар: 1)Бәтима мен Зылиқа не үшін қалаға бара жатты? 2)Бәтиманың көңілді жүруінің себебі неде? 3)Бәтиманың асыл шөп деп отырғаны не? 4)Сабырлылықты қалай түсінесің? 5)Ұстамды болудың мәні неде? 6)Өміріңде қиындық сәттер кездесті ме?
|
Сабақ барысын талқылау: |
Сабырлы жетер мұратқа, Сабырсыз қалар ұятқа. М.Әуезов Сергіту сәті Топ-топ басайық, Жаттығулар жасайық. Қайырымды жан болып, Жамандықтан қашайық.
|
|
Жан жарасы жазылмайды Ертеде бір қарияның ашушаң, ұстамсыз баласы болыпты.Бір күні қария баласын бір қапшық шеге беріп: -Өзіңді ашу қысқан сайын ағаш бағанға шеге қағып, ашуың басылған кезде суырып аласың,-дейді. Бала бірінші күні -ақ бағанға он шеге қағылғанын байқап, өзін – өзі ұстауға, ашуға бой бермеуге тырысты. Қағылған шегенің саны күнбе – күн азая бастады. Бала бағанға шеге қаққаннан гөрі ашуын басқанның жеңіл екенін түсінді. Ақырында бағанға бір шеге қақпаған күнге де жетті.Сонда әкесі бағанға жетелеп әкеліп: -Жарайсың, балам! Бірақ бағанның шұрық – шұрық болғанын көріп тұрған шығарсың? Ол ешкашанда бастапқы қалпына келе айлмайды. Адамға ғайбат сөз айтсаң, оның көңіліне жара саласың, оның жан дүниесі осы баған сияқты шұрық – шұрық болады. Одан кейін қанша кешірім сұрасаң да, жан жарасы жазылмайды. Ашуыңды ақылға жеңгізе біл, сабырлы бол балам,- дейді. 1)Әкесі баласына неліктен бір қап шеге берді? 2)Әкесі соңғы күні бағанды көргенде не айтты? 3)Баланың бойында қандай қасиет жеткіліксіз? 4)Сабырлы болуды қалай үйренуге болады? 5)Адамға төзімділік не үшін қажет? 6)Барлық жағдайда кешірім сұраудың мәні неде?
|
|
1)Санамақ арқылы топқа бөлу(1,2,3,4) 2)Сурет салу (Сабырлылық, төзімділік қасиеттерді бейнелейтін сурет)
|
|
Мадина Садуақасова
Балалық шаққа саяхат
1.Күндерім өткен ұзағын Қаншама шаттық,қанша мұң Бәрінен тәтті екен-ау Балалық шағым,бал шағым Алыста қиса ертеге Бейкүнә таза мөлтеген Қоштасып бала өмірмен Өскіміз келді ертерек! Қайырмасы Балалық шақтың бекетін Қалдырдым өмір жолында Арман көп оған жететін Билет жоқ әттең қолымда! Қайырмасы 2.Кетті ғой көктем талай күз Жылдарды әлі санаймыз Өмір кеп аңсап бал күнді Жалтақтап артқа қараймыз! Қайырмасы Балалық шақтың бекетін Қалдырдым өмір жолында Арман көп оған жететін Билет жоқ әттең қолымда! Қайырмасы |
|
Ішкі тыныштық құндылығына байланысты оқушы дәптерінен 35 беттегі 1-2 тапсырманы орындау. 26-сабақ, 120 беттегі «Бұлақ сылдыры» тақырыбын оқу |
|
- Енді көзімізді жұмып осы сабақта айтылған ойлар мен істерді ой елегінен өткізіп көрейікші. - Барлық айтылған жақсы ойларды жүрегіміздің түкпіріне апарып орналастырайық. - Енді көздеріңді аша ғойыңдар. Сабақ аяқталды. Бүгінгі күндерің қуаныш әкелсін!
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабыр түбі -сары алтын
Сабыр түбі -сары алтын
Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Мектеп №50 орта мектеп Мерзiм_01. 10.2017__ №_25
Тақырып__Сабыр түбі – сары алтын
Құндылық_ішкі тыныштық Қасиеттер_сабырлық, ұстамдылық, төзімділік
Мұғалiм Басмагамбетова Г К _Класс_4 Оқушылар саны_28
|
Сабақ мақсаты: Оқушыларға сабырлылық, ішкі тыныштық құндылығынан туындайтынын ұғындыру Міндеттері: 1)Сабырлы, төзімді болудың маңызын түсіндіру 2)Оқушылардың бойына сабырлылық қасиеттерін дамыту 3)Оқушыларды ұстамдылыққа , сабырлылыққа тәрбиелеу |
Ресурстар: (құралдар, мәлiметтер) |
|
Сабақ барысы:
Оқу құралдарына назар аудару.5Т
«Күннің нұры» (3 минут) Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Аяқ-қолыңызды айқастырмаңыз. Қолыңызды тізеңізге немесе үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды өтінемін. Елестетіп көріңіз: Күн нұры сіздің төбеңізден өтіп, кеудеңізге қарай бойлап барады. Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан. Гүлдің түйнегі нұрдан баяу ашылып келеді. Күн нұры біртіндеп күшейе түсуде. Сіздің қолдарыңыз нұрға бөленіп, сәуле шашуда. Қолымыз тек жақсы, ізгі істер істейді және баршаға көмектеседі. Нұр аяқтарыңызға тарады. Аяқтарыңыз нұр сәулесін шашуда. Олар сізді тек жақсылық жасау үшін жақсы жерлерге апарады. Олар нұр мен махаббат құралына айналды. Одан әрі нұр сіздің аузыңызға, тіліңізге тарады. Тіліңіз тек шындықты және жақсы, ізгі сөздер ғана айтады. Нұрды құлақтарыңызға бағыттаңыз, құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді. Нұр көздерімізге де жетті, көзіміз тек жақсыға қарап, бәрінен жақсылықты ғана көреді. Сіздің басыңыз түгелдей нұрға бөленіп, басыңызға тек ізгі, сәулелі ой келеді. Осы нұрды туысқандарыңызға, мұғалімдеріңізге, достарыңызға, таныстарыңызға бағыттаңыз. Нұрды уақытша түсініспей, ренжісіп жүрген адамдарға да бағыттаңыз, олардың да жүрегі нұрға толсын. Енді осы Нұрды жүрегіңізге орналастырыңыз. Нұрға толы бүкіл әлем сіздің жүрегіңізде. Оны осындай әсем қалыпта сақтаңыз. Жаймен көзіңізді ашуға болады. Рахмет.
Асыл шөп Зылиқа мен Бәтима деген біркудің қызметінде тұрған екі қыз төбесіне бір-бір жәшік жеміс көтеріп, қалаға сатуға шығыпты – мыс. Зылиқа аһлап-уһлеп, шаршадым деп, Бәтима күліп, әзілдесіп келе жатыпты. Сонда Зылиқа айтыпты: -Сен неге мәз болып қуанып келесің? Төбеңдегі жәшіктің ауырлығы да менің басымдағыдан кем емес. Өзің де менен күшті емессің. -Мен жәшігімнің ішіне ауырды жеңілдететін бір асыл шөп салдым, - депті Бәтима. -Ай, ондай болса, шөбіңнің атын айтшы, мен де жүгімді жеңілдетейін, - депті Зылиқа. -Ол шөп сенің қолыңа түспей ме деп қорықамын, ал іздегің келсе, аты «сабыр» деген, - депті Бәтима. Мазмұнын бір оқушыға айтқызу Мәтін бойынша сұрақтар: 1)Бәтима мен Зылиқа не үшін қалаға бара жатты? 2)Бәтиманың көңілді жүруінің себебі неде? 3)Бәтиманың асыл шөп деп отырғаны не? 4)Сабырлылықты қалай түсінесің? 5)Ұстамды болудың мәні неде? 6)Өміріңде қиындық сәттер кездесті ме?
|
Сабақ барысын талқылау: |
Сабырлы жетер мұратқа, Сабырсыз қалар ұятқа. М.Әуезов Сергіту сәті Топ-топ басайық, Жаттығулар жасайық. Қайырымды жан болып, Жамандықтан қашайық.
|
|
Жан жарасы жазылмайды Ертеде бір қарияның ашушаң, ұстамсыз баласы болыпты.Бір күні қария баласын бір қапшық шеге беріп: -Өзіңді ашу қысқан сайын ағаш бағанға шеге қағып, ашуың басылған кезде суырып аласың,-дейді. Бала бірінші күні -ақ бағанға он шеге қағылғанын байқап, өзін – өзі ұстауға, ашуға бой бермеуге тырысты. Қағылған шегенің саны күнбе – күн азая бастады. Бала бағанға шеге қаққаннан гөрі ашуын басқанның жеңіл екенін түсінді. Ақырында бағанға бір шеге қақпаған күнге де жетті.Сонда әкесі бағанға жетелеп әкеліп: -Жарайсың, балам! Бірақ бағанның шұрық – шұрық болғанын көріп тұрған шығарсың? Ол ешкашанда бастапқы қалпына келе айлмайды. Адамға ғайбат сөз айтсаң, оның көңіліне жара саласың, оның жан дүниесі осы баған сияқты шұрық – шұрық болады. Одан кейін қанша кешірім сұрасаң да, жан жарасы жазылмайды. Ашуыңды ақылға жеңгізе біл, сабырлы бол балам,- дейді. 1)Әкесі баласына неліктен бір қап шеге берді? 2)Әкесі соңғы күні бағанды көргенде не айтты? 3)Баланың бойында қандай қасиет жеткіліксіз? 4)Сабырлы болуды қалай үйренуге болады? 5)Адамға төзімділік не үшін қажет? 6)Барлық жағдайда кешірім сұраудың мәні неде?
|
|
1)Санамақ арқылы топқа бөлу(1,2,3,4) 2)Сурет салу (Сабырлылық, төзімділік қасиеттерді бейнелейтін сурет)
|
|
Мадина Садуақасова
Балалық шаққа саяхат
1.Күндерім өткен ұзағын Қаншама шаттық,қанша мұң Бәрінен тәтті екен-ау Балалық шағым,бал шағым Алыста қиса ертеге Бейкүнә таза мөлтеген Қоштасып бала өмірмен Өскіміз келді ертерек! Қайырмасы Балалық шақтың бекетін Қалдырдым өмір жолында Арман көп оған жететін Билет жоқ әттең қолымда! Қайырмасы 2.Кетті ғой көктем талай күз Жылдарды әлі санаймыз Өмір кеп аңсап бал күнді Жалтақтап артқа қараймыз! Қайырмасы Балалық шақтың бекетін Қалдырдым өмір жолында Арман көп оған жететін Билет жоқ әттең қолымда! Қайырмасы |
|
Ішкі тыныштық құндылығына байланысты оқушы дәптерінен 35 беттегі 1-2 тапсырманы орындау. 26-сабақ, 120 беттегі «Бұлақ сылдыры» тақырыбын оқу |
|
- Енді көзімізді жұмып осы сабақта айтылған ойлар мен істерді ой елегінен өткізіп көрейікші. - Барлық айтылған жақсы ойларды жүрегіміздің түкпіріне апарып орналастырайық. - Енді көздеріңді аша ғойыңдар. Сабақ аяқталды. Бүгінгі күндерің қуаныш әкелсін!
|
|
шағым қалдыра аласыз













