Тексерілді: __________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 6-сабақ
|
Бөлім: |
3-бөлім: Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтары. Лексика |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
||||||||||
|
Күні: |
||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шағын және орта бизнес |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.2.1.1 - тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру; 8.3.3.1 -мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыра алады. Мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жаза алады. |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
-оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту;
-түрлі мамандықтар мен олардың қызмет ерекшеліктерін зерттеуге қызығушылық таныту;
-тапсырмаларға шығармашылықпен қарай білу, өз шешімдері мен идеяларын ұсына білу; |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 7 минут 10 минут 10 минут 8 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру Психологиялық ахуал тудыру кубигі 1.Амандас 2. Құшақтас 3.Тілек айт 4.Мақта 5.Күлкі сыйла 6.Би қимылдарын бірге қайтала
Ойтүрткі Суреттен қандай мамандық иелерін көріп тұрсыңдар? Суретте бейнеленген мамандықтар жайлы не білесіңдер?
1-тапсырма Берілген мәтінді мұқият оқы. Мәтіндегі келтірілген деректерді диаграммаға сал. Мәліметтерді салыстыр. Қазіргі кезеңде жастардың гуманитарлық салаға бейімделу себебі неде? Еліміздің облыстарындағы комбинаттар мен зауыттар 5400 техникалық мамандыққа зәру екен. Сонымен қатар аймақтар бойынша білім, денсаулық сақтау, әлеуметтік қамтамасыз ету, ауыл шаруашылығы салаларына қажетті мамандар саны 2010 жылы Ақмола облысына – 600-ге жуық, Ақтөбе облысына – 360, Алматы облысына – 865, Атырау облысына – 123, Шығыс Қазақстан облысына – 423, Жамбыл облысына – 387, Батыс Қазақстан облысына – 600-ден аса, Қарағанды облысына – 558, Қостанай облысына – 811, Қызылорда облысына – 1000-нан аса, ал Маңғыстауға – 575, Павлодарға – 387, Солтүстік Қазақстан облысына – 622, Оңтүстік Қазақстан облысына 500-ге жуықты құрапты. Бұл қажеттілік бүгінгі таңда «Дипломмен ауылға» жобасы бойынша қамтамасыз етіліп жатыр. Мамандар «біздің ұлттың бойынан техникалық мамандықтарды игеруге құлықсыздық, қайта гуманитарлық салаға беймділік себебі – ұлттың технограттық санасының әлсіздігінен» деген тұжырымға келіп отыр. Сол себепті де жылдан-жылға техникалық, ауылшаруашылық мамандарын даярлауға мемлекет тарапынан бөлінген грант саны артып отыр. Мәселен, өткен жылы талапкерлерге барлық сала бойынша бөлінген 35 мың гранттың 11мыңы еңбек нарығында сұранысқа ие аталмыш техникалық мамандықтарға бөлінген екен. Биыл да бөлінген жалпы грант санының 11 мыңнан астамы аталмыш мамандық салаларына бөлініп отыр. 2-тапсырма Мәтінді сызбадағы мәліметтермен толықтырып оқыңдар. Мәтіндегі деректердің маңызды тұстарын анықтап жаз.
Инженер – қашаннан сұранысқа ие маман. Болашақта шығарылатын өнімге қатысты зерттеу жұмыстарын жүргізу; өнімнің конструкциясын жетілдіру және жаңарту; өндірісті техникалық тұрғыдан дайындау және өндірістік процесті ұйымдастыру сияқты қыруар жұмыс инженерлердің көмегімен жүзеге асады. Техникамен технологияның заманында мұндай мамандарға деген сұраныс екі есе артып отыр. Инженерлік – нано-технологиялық, ақпараттық жүйелерді жобалау, жетілдіру және іске қосу, басқару процестерін қамтамасыз ететін, ғылым мен тәжірибеге негізделген мамандық. Сондықтан үлкен шығармашылық ізденісті талап етеді. Бұл кәсіп алғашында Италияда пайда болған. Ең алғаш «инженер» деген мәртебе Леонардо да Винчиге берілген екен. Кейіннен Францияда жаңаша түрі пайда болып, жан-жаққа тарай бастаған. Өнеркәсіп өндірісіне байланысты инженерлік мамандықтарға сұраныс үлкен. Инженерлер өз ішінде инженер-техник, инженер-конструктор, инженер-технолог, инженер-пайдаланушы, инженер-экономист, инженер-механик, инженер-энергетик, инженер-эколог, инженер-жобалаушы және т.б. болып бөлінеді. Бүгінде бұлардың әрқайсысының жұлдызы жанып тұр. Техника, технология, ақпараттық технологиялар саласында оқығысы келетін балалар өз ана тілімен қатар, технология мен техниканың тіліне айналған ағылшын тілін жетік білуі керек. Екіншіден, таңдаған мамандығын сүюі керек және сол саланың толыққанды кәсіпқой маманы болу аса маңызды. Үшіншіден, әрқашан ізденісте болу, жаңалық ашуға құлшыныста болу маңызды. Себебі технологияның бір орында тұрмайтынына көзіміз жетіп отыр. (Жұлдыз Әбділда) үт оқушыға тапсырма Берілген мәтінді оқып, әрі қарай бұл ойды жалғастырып, сөйлемдер құра. Экологтар. Қалалар үлкейіп, өндірістер көбейген соң, әрине, өте үлкен экологиялық мәселелер пайда болады. Оларды шешу үшін жоғарғы дәрежелі мамандар қажет-ақ. Үлкен қалалардағы кептелістер т.б. экологиялық мәселелер туындаған кезде экологтардың қосар үлесі жоғары болады. 8-тапсырма. (оқулықтан) Суретпен қатар берілген мәтінді әрі қарай жалғастырыңдар. Өз ойларыңды ортаға салыңдар, “Еркін микрофон» әдісі арқылы сұхбат құрыңдар. Тақырып: Болашақ мамандықтары
Үйге тапсырма : 7 –тапсырма
Рефлексия
«V» -
мұғалім сұрады, бірақ жауабым дұрыс болмады.
|
Психологиялық ахуал тудыру кубигі арқылы кубиктердегі тапсырмаларды бірге қайталап, оқушылар өз бойларына жағымды ахуал қалыптастырады.
Суретте бейнеленген мамандық иелері жайында әңгімелейді.
Берілген мәтінді мұқият оқиды. Мәтіндегі келтірілген деректерді диаграммаға салады. Мәліметтерді салыстырады. Қазіргі кезеңде жастардың гуманитарлық салаға бейімделу себебіне талдау жасайды.
Мәтінді сызбадағы мәліметтермен толықтырып оқиды. Мәтіндегі деректердің маңызды тұстарын анықтап жазады.
Берілген мәтінді оқып, әрі қарай бұл ойды жалғастырып, сөйлемдер құрастырады.
Мұғалім ұсынған стикерге шартты белгілер арқылы оқушылар өздерінің белсенділігі мен сабақтағы әрекетін бағалайды. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -мәтіндегі деректерді диаграммаға салады, -мәліметтерді салыстырады, -мәтіндегі көтерілген мәселеге пікірлерін білдіреді.
«Шапалақ» әдісі арқылы қолдау білдіреді.
Жеке жұмысты бағалау Алшы – (9-10 балл) Тәйке (тауа) – (7-8 балл) Бүге (бүк) – (4-6 балл) Шіге (шік) – (1-4 балл)
|
Оқулық 8-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 8-сынып
ОҚЫТУДА ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР
Оқулық 8-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шағын және орта бизнес
Шағын және орта бизнес
Тексерілді: __________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 6-сабақ
|
Бөлім: |
3-бөлім: Кәсіп пен еңбек. Болашақ мамандықтары. Лексика |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
||||||||||
|
Күні: |
||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шағын және орта бизнес |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.2.1.1 - тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру; 8.3.3.1 -мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыра алады. Мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жаза алады. |
|||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
-оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту;
-түрлі мамандықтар мен олардың қызмет ерекшеліктерін зерттеуге қызығушылық таныту;
-тапсырмаларға шығармашылықпен қарай білу, өз шешімдері мен идеяларын ұсына білу; |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 7 минут 10 минут 10 минут 8 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру Психологиялық ахуал тудыру кубигі 1.Амандас 2. Құшақтас 3.Тілек айт 4.Мақта 5.Күлкі сыйла 6.Би қимылдарын бірге қайтала
Ойтүрткі Суреттен қандай мамандық иелерін көріп тұрсыңдар? Суретте бейнеленген мамандықтар жайлы не білесіңдер?
1-тапсырма Берілген мәтінді мұқият оқы. Мәтіндегі келтірілген деректерді диаграммаға сал. Мәліметтерді салыстыр. Қазіргі кезеңде жастардың гуманитарлық салаға бейімделу себебі неде? Еліміздің облыстарындағы комбинаттар мен зауыттар 5400 техникалық мамандыққа зәру екен. Сонымен қатар аймақтар бойынша білім, денсаулық сақтау, әлеуметтік қамтамасыз ету, ауыл шаруашылығы салаларына қажетті мамандар саны 2010 жылы Ақмола облысына – 600-ге жуық, Ақтөбе облысына – 360, Алматы облысына – 865, Атырау облысына – 123, Шығыс Қазақстан облысына – 423, Жамбыл облысына – 387, Батыс Қазақстан облысына – 600-ден аса, Қарағанды облысына – 558, Қостанай облысына – 811, Қызылорда облысына – 1000-нан аса, ал Маңғыстауға – 575, Павлодарға – 387, Солтүстік Қазақстан облысына – 622, Оңтүстік Қазақстан облысына 500-ге жуықты құрапты. Бұл қажеттілік бүгінгі таңда «Дипломмен ауылға» жобасы бойынша қамтамасыз етіліп жатыр. Мамандар «біздің ұлттың бойынан техникалық мамандықтарды игеруге құлықсыздық, қайта гуманитарлық салаға беймділік себебі – ұлттың технограттық санасының әлсіздігінен» деген тұжырымға келіп отыр. Сол себепті де жылдан-жылға техникалық, ауылшаруашылық мамандарын даярлауға мемлекет тарапынан бөлінген грант саны артып отыр. Мәселен, өткен жылы талапкерлерге барлық сала бойынша бөлінген 35 мың гранттың 11мыңы еңбек нарығында сұранысқа ие аталмыш техникалық мамандықтарға бөлінген екен. Биыл да бөлінген жалпы грант санының 11 мыңнан астамы аталмыш мамандық салаларына бөлініп отыр. 2-тапсырма Мәтінді сызбадағы мәліметтермен толықтырып оқыңдар. Мәтіндегі деректердің маңызды тұстарын анықтап жаз.
Инженер – қашаннан сұранысқа ие маман. Болашақта шығарылатын өнімге қатысты зерттеу жұмыстарын жүргізу; өнімнің конструкциясын жетілдіру және жаңарту; өндірісті техникалық тұрғыдан дайындау және өндірістік процесті ұйымдастыру сияқты қыруар жұмыс инженерлердің көмегімен жүзеге асады. Техникамен технологияның заманында мұндай мамандарға деген сұраныс екі есе артып отыр. Инженерлік – нано-технологиялық, ақпараттық жүйелерді жобалау, жетілдіру және іске қосу, басқару процестерін қамтамасыз ететін, ғылым мен тәжірибеге негізделген мамандық. Сондықтан үлкен шығармашылық ізденісті талап етеді. Бұл кәсіп алғашында Италияда пайда болған. Ең алғаш «инженер» деген мәртебе Леонардо да Винчиге берілген екен. Кейіннен Францияда жаңаша түрі пайда болып, жан-жаққа тарай бастаған. Өнеркәсіп өндірісіне байланысты инженерлік мамандықтарға сұраныс үлкен. Инженерлер өз ішінде инженер-техник, инженер-конструктор, инженер-технолог, инженер-пайдаланушы, инженер-экономист, инженер-механик, инженер-энергетик, инженер-эколог, инженер-жобалаушы және т.б. болып бөлінеді. Бүгінде бұлардың әрқайсысының жұлдызы жанып тұр. Техника, технология, ақпараттық технологиялар саласында оқығысы келетін балалар өз ана тілімен қатар, технология мен техниканың тіліне айналған ағылшын тілін жетік білуі керек. Екіншіден, таңдаған мамандығын сүюі керек және сол саланың толыққанды кәсіпқой маманы болу аса маңызды. Үшіншіден, әрқашан ізденісте болу, жаңалық ашуға құлшыныста болу маңызды. Себебі технологияның бір орында тұрмайтынына көзіміз жетіп отыр. (Жұлдыз Әбділда) үт оқушыға тапсырма Берілген мәтінді оқып, әрі қарай бұл ойды жалғастырып, сөйлемдер құра. Экологтар. Қалалар үлкейіп, өндірістер көбейген соң, әрине, өте үлкен экологиялық мәселелер пайда болады. Оларды шешу үшін жоғарғы дәрежелі мамандар қажет-ақ. Үлкен қалалардағы кептелістер т.б. экологиялық мәселелер туындаған кезде экологтардың қосар үлесі жоғары болады. 8-тапсырма. (оқулықтан) Суретпен қатар берілген мәтінді әрі қарай жалғастырыңдар. Өз ойларыңды ортаға салыңдар, “Еркін микрофон» әдісі арқылы сұхбат құрыңдар. Тақырып: Болашақ мамандықтары
Үйге тапсырма : 7 –тапсырма
Рефлексия
«V» -
мұғалім сұрады, бірақ жауабым дұрыс болмады.
|
Психологиялық ахуал тудыру кубигі арқылы кубиктердегі тапсырмаларды бірге қайталап, оқушылар өз бойларына жағымды ахуал қалыптастырады.
Суретте бейнеленген мамандық иелері жайында әңгімелейді.
Берілген мәтінді мұқият оқиды. Мәтіндегі келтірілген деректерді диаграммаға салады. Мәліметтерді салыстырады. Қазіргі кезеңде жастардың гуманитарлық салаға бейімделу себебіне талдау жасайды.
Мәтінді сызбадағы мәліметтермен толықтырып оқиды. Мәтіндегі деректердің маңызды тұстарын анықтап жазады.
Берілген мәтінді оқып, әрі қарай бұл ойды жалғастырып, сөйлемдер құрастырады.
Мұғалім ұсынған стикерге шартты белгілер арқылы оқушылар өздерінің белсенділігі мен сабақтағы әрекетін бағалайды. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -мәтіндегі деректерді диаграммаға салады, -мәліметтерді салыстырады, -мәтіндегі көтерілген мәселеге пікірлерін білдіреді.
«Шапалақ» әдісі арқылы қолдау білдіреді.
Жеке жұмысты бағалау Алшы – (9-10 балл) Тәйке (тауа) – (7-8 балл) Бүге (бүк) – (4-6 балл) Шіге (шік) – (1-4 балл)
|
Оқулық 8-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 8-сынып
ОҚЫТУДА ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР
Оқулық 8-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
|
||||||
шағым қалдыра аласыз
















