|
|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 11. Толеранттылық – ел бірлігі. С.Мұратбеков «Телі өскен ұл» повесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні : 08.04.24 |
Педагогтің аты-жөні: Нугманова С.Б. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың тақырыбы: Саин Мұратбеков-шығармашыл тұлға |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау 11.2.2.1-ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар үшін: мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтайды Көпшілік оқушылар үшін: ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, диалогті қолданады Кейбір оқушылар үшін: тақырып бойынша өз ойларын айтады, монологпен диалогті үйлестіре қолданады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Үй жұмысын тексеру |
«Жылжымалы микрофон» -Балалар, бүгінгі сабағымызды әдеттегідей «Жылжымалы микрофон» арқылы бір-бірімізге жылы тілектер айтудан бастайық. (оқушылардың тілектері) Жарайсыңдар, балалар, мен де сендерге әрқашан сәттілік тілеймін. Енді, балалар,үй тапсырмасын тексеруге кірісейік. Өткен сабақта біздер қандай тақырыпты өттік? (оқушылардың жауаптары) Иә, балалар, өткен сабақта « Ел бірлігін сақтау-бабалар аманаты» өткен болатынбыз, соны қазір пысықтап жіберейік. Үй тапсырмасы «Ыстық орындық» әдісі арқылы тексеріледі. Ал, кәнекей, кім шығады? (оқушылардың жауаптары) Жарайсыңдар, балалар. |
Оқушылардың жауаптары Оқушылардың жауаптары |
Қолпаштау Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
Оқушылардың бағалауы |
Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Ой шақыру Саин Мұратбеков туралы не білесіз Ұлттық құндылық деген не? Өміршең деп қандай шығармаларды айтамыз? Сабақтың масаты: мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау ;ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, 1.Сөздікпен жұмыс. санаға сіңіру-осознать бетімізден қақпай-не ограничивая ни в чем пікірін таңбау-стоять на своем мнении Жаңа сөздермен танысыңдар, қайталаңдар, сөйлем құрастырыңдар. Тыңдалым,айтылым. Мәтіналды жұмыс Жазылым. Айтылым. 1-тапсырма. Мәтінді оқып , негізгі ойы мен автор позициясын анықтаңдар 1.Зергер сөздiң шеберi, жазушы Сайын Мұратбеков — өмiрдiң болмысын шынайы бейнелейтiн таңғы шықтай мөлдiр шығармалары арқылы оқырмандардың жан жүрегiн баурап, ықылас-құрметiне бөленген сирек дарын иесi. Сайын — бiздiң ұлттық құндылығымыз, оның шығармасының ғұмыры ұзақ. Бүгiн болмаса, ертең ұлтына қарамай-ақ өз оқырманымен ажырамастай табысатыны кәмiл (жазушы Шерхан Мұртаза). 2.Сайын Мұратбеков шығармаларында соғыстан кейінгі қазақ ауылының тыныс-тіршілігі шынайы да көркем суреттеледі. Оның кейіпкерлерінің жан-дүниесі романтикаға толы сыршыл болып келеді (жазушы Сағат Әшімбаев). Дескриптор: Берілген ақпаратты түсініп оқиды, негізгі ойы мен автор позициясын анықтайды
2-тапсырма Тыңдалым .Бейнероликті қараңдар Тыңдалым. Жазылым 3-тапсырма. Мәтінді тыңда. Берілген сөйлемдермен диалог құрастырыңдар
Дескриптор: Берілген сұрақтарға жауап беріп, диалог құраңдар Мәтінсоңы жұмыс 4-тапсырма. Мәтінді тыңда. Мәтіндегі ақпаратты пайдаланып, хронологиялық кестені толтыр.
|
Оқушылар жауаптары Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Берілген ақпаратты түсініп оқиды, негізгі ойы мен автор позициясын анықтайды Бейнероликті тамашалайды Тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап беріп, диалог құрайды жұптық жұмыс Тыңдалым мәтіні бойынша ақпаратты пайдаланып, хронологиялық кестені толтырады |
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
Оқушылардың бағалауы Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
|
Слайд
сөздік слайд Оқулық
Оқулық
Слайд
Бейнеролик
Слайд
Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс«Есімдер генераторы» арқылы тақырыпты пысықтау. Сонымен балалар, бүгінгі сабақта не білдік? (оқушылардың жауаптары) Бүгінгі сабағымыздың мақсатына тоқталар болсақ, қалай ойлайсыңдар, мақсатымызға жеттік пе, Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы түсінікті болды ма? Рефлексия:
|
Тақырып бойынша түсінгендерін айтады Оқушылардың жауаптары Кестені толтырады |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Үй тапсырмасын беру : |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Саин Мұратбеков-шығармашыл тұлға
Саин Мұратбеков-шығармашыл тұлға
|
|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 11. Толеранттылық – ел бірлігі. С.Мұратбеков «Телі өскен ұл» повесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні : 08.04.24 |
Педагогтің аты-жөні: Нугманова С.Б. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың тақырыбы: Саин Мұратбеков-шығармашыл тұлға |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау 11.2.2.1-ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Барлық оқушылар үшін: мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтайды Көпшілік оқушылар үшін: ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, диалогті қолданады Кейбір оқушылар үшін: тақырып бойынша өз ойларын айтады, монологпен диалогті үйлестіре қолданады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Үй жұмысын тексеру |
«Жылжымалы микрофон» -Балалар, бүгінгі сабағымызды әдеттегідей «Жылжымалы микрофон» арқылы бір-бірімізге жылы тілектер айтудан бастайық. (оқушылардың тілектері) Жарайсыңдар, балалар, мен де сендерге әрқашан сәттілік тілеймін. Енді, балалар,үй тапсырмасын тексеруге кірісейік. Өткен сабақта біздер қандай тақырыпты өттік? (оқушылардың жауаптары) Иә, балалар, өткен сабақта « Ел бірлігін сақтау-бабалар аманаты» өткен болатынбыз, соны қазір пысықтап жіберейік. Үй тапсырмасы «Ыстық орындық» әдісі арқылы тексеріледі. Ал, кәнекей, кім шығады? (оқушылардың жауаптары) Жарайсыңдар, балалар. |
Оқушылардың жауаптары Оқушылардың жауаптары |
Қолпаштау Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
Оқушылардың бағалауы |
Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Ой шақыру Саин Мұратбеков туралы не білесіз Ұлттық құндылық деген не? Өміршең деп қандай шығармаларды айтамыз? Сабақтың масаты: мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау ;ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, 1.Сөздікпен жұмыс. санаға сіңіру-осознать бетімізден қақпай-не ограничивая ни в чем пікірін таңбау-стоять на своем мнении Жаңа сөздермен танысыңдар, қайталаңдар, сөйлем құрастырыңдар. Тыңдалым,айтылым. Мәтіналды жұмыс Жазылым. Айтылым. 1-тапсырма. Мәтінді оқып , негізгі ойы мен автор позициясын анықтаңдар 1.Зергер сөздiң шеберi, жазушы Сайын Мұратбеков — өмiрдiң болмысын шынайы бейнелейтiн таңғы шықтай мөлдiр шығармалары арқылы оқырмандардың жан жүрегiн баурап, ықылас-құрметiне бөленген сирек дарын иесi. Сайын — бiздiң ұлттық құндылығымыз, оның шығармасының ғұмыры ұзақ. Бүгiн болмаса, ертең ұлтына қарамай-ақ өз оқырманымен ажырамастай табысатыны кәмiл (жазушы Шерхан Мұртаза). 2.Сайын Мұратбеков шығармаларында соғыстан кейінгі қазақ ауылының тыныс-тіршілігі шынайы да көркем суреттеледі. Оның кейіпкерлерінің жан-дүниесі романтикаға толы сыршыл болып келеді (жазушы Сағат Әшімбаев). Дескриптор: Берілген ақпаратты түсініп оқиды, негізгі ойы мен автор позициясын анықтайды
2-тапсырма Тыңдалым .Бейнероликті қараңдар Тыңдалым. Жазылым 3-тапсырма. Мәтінді тыңда. Берілген сөйлемдермен диалог құрастырыңдар
Дескриптор: Берілген сұрақтарға жауап беріп, диалог құраңдар Мәтінсоңы жұмыс 4-тапсырма. Мәтінді тыңда. Мәтіндегі ақпаратты пайдаланып, хронологиялық кестені толтыр.
|
Оқушылар жауаптары Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Берілген ақпаратты түсініп оқиды, негізгі ойы мен автор позициясын анықтайды Бейнероликті тамашалайды Тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап беріп, диалог құрайды жұптық жұмыс Тыңдалым мәтіні бойынша ақпаратты пайдаланып, хронологиялық кестені толтырады |
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
Оқушылардың бағалауы Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
|
Слайд
сөздік слайд Оқулық
Оқулық
Слайд
Бейнеролик
Слайд
Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс«Есімдер генераторы» арқылы тақырыпты пысықтау. Сонымен балалар, бүгінгі сабақта не білдік? (оқушылардың жауаптары) Бүгінгі сабағымыздың мақсатына тоқталар болсақ, қалай ойлайсыңдар, мақсатымызға жеттік пе, Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы түсінікті болды ма? Рефлексия:
|
Тақырып бойынша түсінгендерін айтады Оқушылардың жауаптары Кестені толтырады |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Үй тапсырмасын беру : |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













