Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сайыс сабақ: "Ұшқыр ой " 5сынып
Сабақтың тақырыбы: Ұшқыр
ой
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың психологиялық - танымдық қасиеттерін
дамыту.
Сабақтың түрі: Сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, слайд, плакаттар, шар,
карточкалар т. б.
Сабақтың барысы:
Танысу тренингіне сайысқа қатысушылар алдымен
танысу барысында, есіміңізге өзіңіздің жақсы қасиетіңізді
байланыстырып айтылады. Мыс: Артық-ақылды, Сымбат- салмақты,
Дарын-дарынды т.с.с.
Мұғалім
сөзі:
Армысың барша
халайық,
Тапқыр ойшылды
табайық
Сайыс атты
алаңға
Зер салып
қарайық.
Уа, жараңдар,
жараңдар.!
Бізді тосып
қараңдар!
Ғылымдардың ғылымы-Психология
пәні,
Жаңылтпаш, мақал-мәтел,
жұмбақты
Жасырайық,
бастайық.
Уа, халайық,
халайық!
Психология ғылымына зер
салайық,
Соған орай психология
сабағын,
Мақтаймыз біз
даттаймыз.
Мың бір жұмбақ
жасырып,
Есімізді
сақтаймыз,
Ел сенімін
ақтаймыз.
Қол соғып,
қошеметтеп,
Сайысымызды
бастайық.
Құрметті ұстаздар және оқушылар бүгінгі біздің психологиялық ойындарға арналған «Ұшқыр ой» атты сайысымызға қош келдіңіздер!
Оқушылар екі топқа
бөлінеміз.
1 - топ 5 «А»- «Зейін» тобы және 2 - топ 5 «Ә» сынып -« Ерік»
тобы
Топты таныстыру
Асыл-тастан, өнер
жастан
Халық айтса, халық
сөзі
Әрқащанда
нанымды.
Саналы болып, өнер қуған
ұл-қызбыз,
Жеңу үшін белін
буған
Зейін тобы
ұл-қызынан
Сәлем сіздерге
жалынды!
Ерік
тобы:
Ертеңгі өмірге үлкен үміт
артамыз.
Жарысуға келдік міне
ортаңызызға,
Ерік деп атымызды
үкілетіп,
Иіліп сәлем
береміз-баршаңызға
Еңбек еттік
ерінбей,
Жалқаулықтан
арылып,
Сүмбі талдай
өрімдей,
Ерік тобы
төріңде.
Енді сіздерге жарыс сабағымыздың шарттарын түсіндіріп өтейін.
Сабақтың барысы 5 - кезеңнен тұрады.
1 - кезең. Мақалды аяқта
2 - кезең. Жұмбақты тап
3 - кезең. Логикалық есептер
4 - кезең. Анаграммалар
5-кезең. Зейінің қандай?
Әр дұрыс жауап 5 баллмен бағаланады.
Сабағымызды бастамас бұрын, әділ қазылар алқасын сайлап алайық!
1 -
кезең. Мақалды
аяқта кезеңінде сіздерге аяқталмаған
8 мақал беріледі.
«Мақалды аяқта» кезеңінің сұрақтары:
1. Мал сақтама,... (ар сақта)
2. Ерді намыс, ... (қоянды қамыс өлтірер)
3. Артық сөйле , кем сөйле... (таразылап тең
сөйле)
4. Жақсы
сөз... (жан
азығы)
5. Тіл тас жарады... (тас жармаса,бас жарады)
6. Ақыл тозбайтын тон,... (білім таусылмайтын
кен)
7. Қына тастан шығады... (ақыл жастан шығады)
8. Ашу-дұшпан,ақыл дос,... (ақылыңа ақыл
қос)
2 – кезең «Жұмбақты
тап»
Зейін
тобына:
1. Екі
ағайынды,
Екеуі де бір
үйде,
Бірін-бірі көрмейді.
(көз)
2. Күмбір-күмбір
қарағым,
Қартайғанша жарадың.
(құлақ)
3. Ти, ти десем
тимейді,
Тиме десем тиеді.
(ерін)
4. Бір минутта дүнияны
аралайды,
Сонда да шаршамайды.
(Ой)
5. Сәуле астында жүз ине.
(кірпік)
6. Қос қабыршақ
қабысып,
Қарбызға тұр
жабысып.(құлақ)
7. Беткейге қар
жауды,
Кетпеске айналды. (шаштың
ағаруы)
Ерік
тобына:
1. Кішкене ғана
тостаған,
Жер дүниені бастаған.
(көз)
2. Отыз екі орағым бар
ғажайып,
Әттен, кейін кетеді гой
азайып.(тіс)
3.
Бір минутта
дүнияны аралайды,
Сонда да
шаршамайды. (ой)
4. Бес
ат,
Бесеуі де қасқа
ат. (бес саусақ)
5. Он айда мен
аламын он жаңа айды,
Он жаңа айды
алсам да ол таусылмайды.
(тырнақ)
6.
Күмбір-күмбір қарағым,
Қартайғанша
жарадың. (құлақ)
7. Он кемпір
мұз арқалап тұр (Тырнақ)
3 - кезең. Логикалық
есептер
Сіздерге 10 логикалық есептер
беріледі. Әр топтан 5 - 5 адамнан шығуларыңызды сұраймын.
1. Үстелдің 4 бұрышы бар. Егер бір бұрышын кесіп тастаса, неше
бұрыш қалады? Жауабы: 5
2.. Мектеп ауласында 18 шырша өсіп тұр. Тағы да 4 емен және 3 шырша
отырғызылды. Мектеп ауласында барлығы неше шырша бар? Жауабы:
21
3. Төртеуі 4 сағат шахмат ойынын ойнады. Әрқайсысы қанша сағат
шахмат ойнады? Жауабы: 4
4. Қатар тұрған үш санның қосындысы да көбейтіндісі де 6 - ға тең
Ол қандай сан? Жауабы: 1, 2, 3
5. Түнгі сағат 11 - де жаңбыр жауса, 48 сағаттан соң күн шығады
деуге бола ма? Жауабы: Жоқ, себебі 48 сағаттан соң қайтадан түн
болады.
6. Жанұяда 3 ұл бар. Әр ұлдың 1 әкесі бар. Жанұяда неше бала бар?
Жауабы: 4
7. 1 жұмыртқаны қайнатуға 3 минут кетсе, 5 жұмыртқаны қайнатуға
неше минут керек? Жауабы: (3мин)
8. Бөлмеде 4 мысық отыр. Әр мысықтың алдында 3 мысық отыр. Бөлмеде
барлығы неше мысық отыр? Жауабы: 4
9. Екі аяғымен түрегеп тұрған адамның салмағы 50кг, бір аяғымен
тұрған адамның салмағы неше кг? Жауабы: 50кг
10. Адамның 10 қолында неше саусақ бар? Жауабы: 50
4 - кезең.
Анаграммалар
Анаграмма - сөздегі әріптердің
орны ауыстырылған мағынасыз әріптер жиынтығы. Бұл кезеңде 10 сөзден
тұрады. Әріптерді орнына қойып, дұрыс сөздерді
табу.
5-кезең. «Зейінің қандай?» кезеңінде әріптер арасынан сөздерді табу керек.
Тығылып тұрған сөйлем: Күніге таңертең ерте тұрамын. Жуынып,таранып алғаннан соң тамақтанып киініп мектепке барамын.Онда менің достарым көп.Олармен бірге сабақтарды түсінбеген жағдайда мұғалімнен көмек сұраймыз.Мектеп өте қызық.Көптеген сабақтан шараларға қатынасып қабілеттілігімізді дамытып арттырамыз.
Қорытынды: Бүгінгі сабағымызды қорытындылап өтсек, ойлай білу жер
бетінде тек адам зат иесіне ғана тән нәрсе, сондықтан да жаратушы
иеміз ойлана білуді тек бізге ғана берген. Ондай болса құрметті
оқушылар өзімізге берілген таным процестерімізді, қабілетімізді
тиімді пайдалана білейік.
Кері қайту
1.Мал сақтама,...
2. Ерді намыс, ...
3. Артық сөйле , кем сөйле...
4. Жақсы сөз...
5. Тіл тас жарады...
6. Ақыл тозбайтын тон,...
7. Қына тастан шығады...
8. Ашу-дұшпан,ақыл дос,...
I-кезең. Мақалды аяқта
1.Мал сақтама,... (ар
сақта)
2. Ерді намыс, ... (қоянды қамыс өлтірер)
3. Артық сөйле , кем сөйле... (таразылап тең
сөйле)
4. Жақсы
сөз... (жан
азығы)
5. Тіл тас жарады... (тас жармаса,бас жарады)
6. Ақыл тозбайтын тон,... (білім таусылмайтын
кен)
7. Қына тастан шығады... (ақыл жастан шығады)
8. Ашу-дұшпан,ақыл дос,... (ақылыңа ақыл
қос)
1. сепе
2. дәмеі
3. иқоға
4. аждғай
5. роныдқы
6. иғамрта
7. арықншад
8. ешешднкі
9. йірмеім
10. ырқайымды
2 – кезең «Жұмбақты тап»
Зейін
тобына:
1. Екі ағайынды,
Екеуі де бір
үйде,
Бірін-бірі көрмейді.
(көз)
2. Күмбір-күмбір
қарағым,
Қартайғанша жарадың.
(құлақ)
3. Ти, ти десем
тимейді,
Тиме десем тиеді.
(ерін)
4. Бір минутта дүнияны
аралайды,
Сонда да шаршамайды.
(Ой)
5. Сәуле астында жүз ине.
(кірпік)
6. Қос қабыршақ
қабысып,
Қарбызға тұр
жабысып.(құлақ)
7. Беткейге қар
жауды,
Кетпеске айналды. (шаштың
ағаруы)
Ерік
тобына:
1. Кішкене ғана
тостаған,
Жер дүниені бастаған.
(көз)
2. Отыз екі орағым бар
ғажайып,
Әттен, кейін кетеді гой
азайып.(тіс)
3.
Бір минутта
дүнияны аралайды,
Сонда да
шаршамайды. (ой)
4. Бес
ат,
Бесеуі де қасқа
ат. (бес саусақ)
5. Он айда мен
аламын он жаңа айды,
Он жаңа айды
алсам да ол таусылмайды.
(тырнақ)
6.
Күмбір-күмбір қарағым,
Қартайғанша
жарадың. (құлақ)
7. Он кемпір
мұз арқалап тұр (Тырнақ)
3 - кезең. Логикалық
есептер
1. Үстелдің 4 бұрышы бар. Егер бір бұрышын кесіп тастаса, неше
бұрыш қалады? Жауабы: 5
2.. Мектеп ауласында 18 шырша өсіп тұр. Тағы да 4 емен және 3 шырша
отырғызылды. Мектеп ауласында барлығы неше шырша бар? Жауабы:
21
3. Төртеуі 4 сағат шахмат ойынын ойнады. Әрқайсысы қанша сағат
шахмат ойнады? Жауабы: 4
4. Қатар тұрған үш санның қосындысы да көбейтіндісі де 6 - ға тең
Ол қандай сан? Жауабы: 1, 2, 3
5. Түнгі сағат 11 - де жаңбыр
жауса, 48 сағаттан соң күн шығады деуге бола ма? Жауабы: Жоқ,
себебі 48 сағаттан соң қайтадан түн болады.
6. Жанұяда 3 ұл бар. Әр ұлдың 1 әкесі бар. Жанұяда неше бала бар?
Жауабы: 4
7. 1 жұмыртқаны қайнатуға 3 минут кетсе, 5 жұмыртқаны қайнатуға
неше минут керек? Жауабы: (3мин)
8. Бөлмеде 4 мысық отыр. Әр мысықтың алдында 3 мысық отыр. Бөлмеде
барлығы неше мысық отыр? Жауабы: 4
9. Екі аяғымен түрегеп тұрған адамның салмағы 50кг, бір аяғымен
тұрған адамның салмағы неше кг? Жауабы: 50кг
10. Адамның 10 қолында неше саусақ бар? Жауабы:
50
5-кезең. «Зейінің қандай?»
Блосчыхкүнігеэждухтаңертеңбюфыклссменщзхьфыертегртыхтұрамынжлэхшжуыныппавытараныполджэалғаннанхздлосоңқрыфятамақтаныпңкуіғкиініпкуціңмектепкеқшүщзқхыфбарамынцунхзэбьондаждлоэқменіңющлдоғдостарымфцвңменарпкөпнеаврголармензқернкптобіргеждбьщшсабақтардыюждчсмипртүсінбегенчвмипржағдайдадшдлиммұғалімнендляфцптпаргекөмекчвыфячдщсұраймызюлддддшмектепглдиөтечфсмтқызықфцвпмкөптегеньбюджсабақтанцкпртысбюдшщюбшараларғаюлшпқатынасыпюшгнбқабілеттілігіміздірдшгтьибдамытыпюьщжлщгрдьчарттырамызюждльт
Тығылып тұрған сөйлем: Күніге таңертең ерте тұрамын. Жуынып,таранып алғаннан соң тамақтанып киініп мектепке барамын.Онда менің достарым көп.Олармен бірге сабақтарды түсінбеген жағдайда мұғалімнен көмек сұраймыз.Мектеп өте қызық.Көптеген сабақтан шараларға қатынасып қабілеттілігімізді дамытып арттырамыз.
«Зейінің қандай?»
Блосчыхкүнігеэждухтаңертеңбюфыклссменщзхьфыертегртыхтұрамынжлэхшжуыныппавытараныполджэалғаннанхздлосоңқрыфятамақтаныпңкуіғкиініпкуціңмектепкеқшүщзқхыфбарамынцунхзэбьондаждлоэқменіңющлдоғдостарымфцвңменарпкөпнеаврголармензқернкптобіргеждбьщшсабақтардыюждчсмипртүсінбегенчвмипржағдайдадшдлиммұғалімнендляфцптпаргекөмекчвыфячдщсұраймызюлддддшмектепглдиөтечфсмтқызықфцвпмкөптегеньбюджсабақтанцкпртысбюдшщюбшараларғаюлшпқатынасыпюшгнбқабілеттілігіміздірдшгтьибдамытыпюьщжлщгрдьчарттырамызюждльт
«Зейінің қандай?»
Блосчыхкүнігеэждухтаңертеңбюфыклссменщзхьфыертегртыхтұрамынжлэхшжуыныппавытараныполджэалғаннанхздлосоңқрыфятамақтаныпңкуіғкиініпкуціңмектепкеқшүщзқхыфбарамынцунхзэбьондаждлоэқменіңющлдоғдостарымфцвңменарпкөпнеаврголармензқернкптобіргеждбьщшсабақтардыюждчсмипртүсінбегенчвмипржағдайдадшдлиммұғалімнендляфцптпаргекөмекчвыфячдщсұраймызюлддддшмектепглдиөтечфсмтқызықфцвпмкөптегеньбюджсабақтанцкпртысбюдшщюбшараларғаюлшпқатынасыпюшгнбқабілеттілігіміздірдшгтьибдамытыпюьщжлщгрдьчарттырамызюждльт

