Жетісу облысы, Сарқан ауданы, Черкасск ауылы
«Жетісу облысы білім басқармасының
Сарқан ауданы бойынша білім бөлімі»
мемлекеттік мекемесінің «Мектепке дейінгі
шағын орталығы бар Черкасск орта мектебі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі
Ахметжанова Эльмира Турсуновна
Саламатты тамақтану
|
Бөлім: |
8-бөлім: Дұрыс тамақтану. Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар |
|
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Ахметжанова Эльмира Турсуновна |
|
|
Күні: |
06.03.2025 |
|
|
Сынып: 7 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Саламатты тамақтану |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.1.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру. 7.4.4.4 Одағай түрлерін ажырата білу, қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
Сабақтың басы 2 мин 2 мин 1 мин 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Психологиялық ахуал: Бұл есте сақтауға өте керемет тәсіл. Көңіл-күйге де оң әсерін беретіні анық. Үй тапсырмасы. 183 бет 3-тапсырма.
Оқушыларды
жеміс-жидектердің, көкөністердің суреттері бойынша топқа
бөлемін. 1-топ «Жемістер» 2-топ «Көкөністер» -Балалар, қолымыздағы суреттерге назар аударайықшы. -Бұл суреттерді бір сөзбен қалай атаймыз? -Саламатты тамақтану дегенді қалай түсінесің?-деген сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын анықтаймын Бейнежазба «Тақырыпты ашу» Сабақ тақырыбы мен мақсатымен, бағалау критерийімен таныстырамын. |
Бірінші қатардағы оқушыдан бастап соңғы оқушыға дейін өзінің есімінің бастапқы әріпіне сай жеміс-жидек немесе көкөніс айту керек. Мысалға: Айнур-алма. Бірінші оқушыдан кейінгі оқушы ары қарай жалғастырғанда алдыңғы оқушының есімі және атаған көкөніспен бірге өзінің есімін жалғап кетуі керек. Мысалға Айнур алма, мен Мансур мандарин. Осылайша соңғы оқушыға дейінгі барлық оқушылар алдағы қанша оқушы аталса барлығын қосып айтады. Үй тапсырмасын талқылайды Оқушылар парта бетінде жатқан суреттерді алады, сол бойынша екі топқа бөлінеді Оқушылар сұрақтарға жауап береді Қарап тамашалайды. Ойларымен бөліседі |
Мақтау, мадақтау сөздерімен «Өзін-өзі бағалау парағы»
Дескриптор:Сөйлемдерден одағайларды табады-1балл Қандай мән үстеп тұрғанын айтады-1 балл «Өзін-өзі бағалау парағы»
|
Интерактивті тақта, суреттер
https://yandex.kz/video/search?filmId=1324295734847509040&text=саламатты%20тамақтану |
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Дәптермен жұмыс:
184 бет 5-тапсырма Мәтінді мұқият оқыңыз. Мәтінге тақырып қойып, мәтін бойынша жоспар құрыңыз. Ширату жаттығуы Платформа Суреттер мен сөз тіркестерін сәйкестендіріңіз https://learningapps.org/view31867727
Жұптық жұмыс "Биотоңазытқыш" әдісі Нұсқаулық: Тоңазытқыштың ішіне түрлі тағамдарды (жеміс-жидек, көкөніс, фастфуд, газды сусын, сүт өнімдері т.б.) сурет немесе макет түрінде салыңыз. Оқушылар кезекпен тоңазытқышты ашып, қолына түскен тағамды дауыстап айтады. Ол тағамның пайдалы немесе зиян екенін одағай түрін қолданып сипаттайды. Мысалдар: "Ойпырмай! Мынау газды сусын ғой! Бұл асқазанға зиян, денсаулыққа кері әсер етеді!" "Алақай! Балғын алма! Бұл өте пайдалы, құрамында дәрумен көп!" "Туһ! Кешеден қалған бургер! Бұны жеуге болмайды, бұл денсаулыққа зиян!" "Пах, шіркін!" Қандай керемет табиғи йогурт! Мұнда кальций көп, сүйекке пайдалы." Оқушылар осы әдіс арқылы одағайларды дұрыс қолдануды, пайдалы және зиянды тағамдарды ажыратуды үйренеді. Топтық жұмыс: «ЖЕМІСТЕР» тобы Одағайларды ажырату Төмендегі сөйлемдерден одағай сөздерді тауып, олардың түрін анықтаңыз (көңіл-күй, жекіру, шақыру одағайлары). Тәйт, тыныш отыр! Алақай! Бүгін күн қандай тамаша! Туһ, тағы да жаңбыр жауып кетті! Шөре-шөре, лағым, тентек болма шырағым! Па, шіркін! Керемет сурет салыпсың! «КӨКӨНІСТЕР» тобы Одағайларды қолданып сөйлем құру Берілген одағайларды қатыстырып, сөйлемдер құраңыздар. Ойпырым-ай Пах, шіркін Тәйт Әукім-әукім |
Мәтінді мұқият оқиды. Мәтінге тақырып қойып, мәтін бойынша жоспар құрадады. Дәптерлеріне жоспарды жазып алады. Оқушылар интерактивті тақата сәйкестендіреді Одағай сөздерді орынды қолданады. Тағамның пайдасын анықтайды. Топ болып жұмыс жасайды. |
Дескриптор: Мәтінге тақырып қоя алды -1 балл Мәтін бойынша жоспар құра алады -1балл Жоспар құрылымы сақталады-1балл
Дескриптор: Суреттер мен сөз тіркестерін сәйкестендіреді-1 балл Қ.Б «Өзін-өзі бағалау парағы»
Дескриптор: Тағамның денсаулыққа пайдалы немесе зиянын анықтайды-1б Одағай сөздерді орынды қолданады-1б Қ.Б «Өзін-өзі бағалау парағы»
Дескриптор: Сөйлемдегі одағай сөзді дұрыс анықтайды-1 балл Одағайдың түрін дұрыс ажыратады-1 балл
Дескриптор: Одағайды дұрыс қолдану-1 балл Сөйлемнің мағыналылығы-1 балл |
Оқулық Г.Қосы мова., Рахметова.–Алматы: «Атамұра» баспасы, 2017ж Интерак тивті тақта Пайдалыжәне зиянды тағам түрлері |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 3 мин |
«Бағдаршам» әдісі |
Кері байланыс береді |
|
Интерактивті әдіс |
|
|
Үйге тапсырма: «Саламатты тамақтану» тақырыбында шағын эссе жазу |
Үй тапсырмасын жазып алады |
|
|
|
Бағалау |
Өзін-өзі бағалау парағы негізінде бағалау |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Саламатты тамақтану
Саламатты тамақтану
Жетісу облысы, Сарқан ауданы, Черкасск ауылы
«Жетісу облысы білім басқармасының
Сарқан ауданы бойынша білім бөлімі»
мемлекеттік мекемесінің «Мектепке дейінгі
шағын орталығы бар Черкасск орта мектебі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі
Ахметжанова Эльмира Турсуновна
Саламатты тамақтану
|
Бөлім: |
8-бөлім: Дұрыс тамақтану. Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар |
|
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Ахметжанова Эльмира Турсуновна |
|
|
Күні: |
06.03.2025 |
|
|
Сынып: 7 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Саламатты тамақтану |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.3.1.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру. 7.4.4.4 Одағай түрлерін ажырата білу, қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|
Сабақтың басы 2 мин 2 мин 1 мин 2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Психологиялық ахуал: Бұл есте сақтауға өте керемет тәсіл. Көңіл-күйге де оң әсерін беретіні анық. Үй тапсырмасы. 183 бет 3-тапсырма.
Оқушыларды
жеміс-жидектердің, көкөністердің суреттері бойынша топқа
бөлемін. 1-топ «Жемістер» 2-топ «Көкөністер» -Балалар, қолымыздағы суреттерге назар аударайықшы. -Бұл суреттерді бір сөзбен қалай атаймыз? -Саламатты тамақтану дегенді қалай түсінесің?-деген сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбын анықтаймын Бейнежазба «Тақырыпты ашу» Сабақ тақырыбы мен мақсатымен, бағалау критерийімен таныстырамын. |
Бірінші қатардағы оқушыдан бастап соңғы оқушыға дейін өзінің есімінің бастапқы әріпіне сай жеміс-жидек немесе көкөніс айту керек. Мысалға: Айнур-алма. Бірінші оқушыдан кейінгі оқушы ары қарай жалғастырғанда алдыңғы оқушының есімі және атаған көкөніспен бірге өзінің есімін жалғап кетуі керек. Мысалға Айнур алма, мен Мансур мандарин. Осылайша соңғы оқушыға дейінгі барлық оқушылар алдағы қанша оқушы аталса барлығын қосып айтады. Үй тапсырмасын талқылайды Оқушылар парта бетінде жатқан суреттерді алады, сол бойынша екі топқа бөлінеді Оқушылар сұрақтарға жауап береді Қарап тамашалайды. Ойларымен бөліседі |
Мақтау, мадақтау сөздерімен «Өзін-өзі бағалау парағы»
Дескриптор:Сөйлемдерден одағайларды табады-1балл Қандай мән үстеп тұрғанын айтады-1 балл «Өзін-өзі бағалау парағы»
|
Интерактивті тақта, суреттер
https://yandex.kz/video/search?filmId=1324295734847509040&text=саламатты%20тамақтану |
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Дәптермен жұмыс:
184 бет 5-тапсырма Мәтінді мұқият оқыңыз. Мәтінге тақырып қойып, мәтін бойынша жоспар құрыңыз. Ширату жаттығуы Платформа Суреттер мен сөз тіркестерін сәйкестендіріңіз https://learningapps.org/view31867727
Жұптық жұмыс "Биотоңазытқыш" әдісі Нұсқаулық: Тоңазытқыштың ішіне түрлі тағамдарды (жеміс-жидек, көкөніс, фастфуд, газды сусын, сүт өнімдері т.б.) сурет немесе макет түрінде салыңыз. Оқушылар кезекпен тоңазытқышты ашып, қолына түскен тағамды дауыстап айтады. Ол тағамның пайдалы немесе зиян екенін одағай түрін қолданып сипаттайды. Мысалдар: "Ойпырмай! Мынау газды сусын ғой! Бұл асқазанға зиян, денсаулыққа кері әсер етеді!" "Алақай! Балғын алма! Бұл өте пайдалы, құрамында дәрумен көп!" "Туһ! Кешеден қалған бургер! Бұны жеуге болмайды, бұл денсаулыққа зиян!" "Пах, шіркін!" Қандай керемет табиғи йогурт! Мұнда кальций көп, сүйекке пайдалы." Оқушылар осы әдіс арқылы одағайларды дұрыс қолдануды, пайдалы және зиянды тағамдарды ажыратуды үйренеді. Топтық жұмыс: «ЖЕМІСТЕР» тобы Одағайларды ажырату Төмендегі сөйлемдерден одағай сөздерді тауып, олардың түрін анықтаңыз (көңіл-күй, жекіру, шақыру одағайлары). Тәйт, тыныш отыр! Алақай! Бүгін күн қандай тамаша! Туһ, тағы да жаңбыр жауып кетті! Шөре-шөре, лағым, тентек болма шырағым! Па, шіркін! Керемет сурет салыпсың! «КӨКӨНІСТЕР» тобы Одағайларды қолданып сөйлем құру Берілген одағайларды қатыстырып, сөйлемдер құраңыздар. Ойпырым-ай Пах, шіркін Тәйт Әукім-әукім |
Мәтінді мұқият оқиды. Мәтінге тақырып қойып, мәтін бойынша жоспар құрадады. Дәптерлеріне жоспарды жазып алады. Оқушылар интерактивті тақата сәйкестендіреді Одағай сөздерді орынды қолданады. Тағамның пайдасын анықтайды. Топ болып жұмыс жасайды. |
Дескриптор: Мәтінге тақырып қоя алды -1 балл Мәтін бойынша жоспар құра алады -1балл Жоспар құрылымы сақталады-1балл
Дескриптор: Суреттер мен сөз тіркестерін сәйкестендіреді-1 балл Қ.Б «Өзін-өзі бағалау парағы»
Дескриптор: Тағамның денсаулыққа пайдалы немесе зиянын анықтайды-1б Одағай сөздерді орынды қолданады-1б Қ.Б «Өзін-өзі бағалау парағы»
Дескриптор: Сөйлемдегі одағай сөзді дұрыс анықтайды-1 балл Одағайдың түрін дұрыс ажыратады-1 балл
Дескриптор: Одағайды дұрыс қолдану-1 балл Сөйлемнің мағыналылығы-1 балл |
Оқулық Г.Қосы мова., Рахметова.–Алматы: «Атамұра» баспасы, 2017ж Интерак тивті тақта Пайдалыжәне зиянды тағам түрлері |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс 3 мин |
«Бағдаршам» әдісі |
Кері байланыс береді |
|
Интерактивті әдіс |
|
|
Үйге тапсырма: «Саламатты тамақтану» тақырыбында шағын эссе жазу |
Үй тапсырмасын жазып алады |
|
|
|
Бағалау |
Өзін-өзі бағалау парағы негізінде бағалау |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


















