|
Пән: әдебиеттік оқу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Дені саудың-жаны сау Күні: 18.01.2019 ж. Сынып: 2 «В» |
Мұғалімнің аты-жөні: Достанова Ш 5-сабақ Қатысқан оқушылар саны: Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: Тазалықты сүйемін. Ыбырай Алтынсарин. Салақтық. |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасынан сілтеме) |
2.1.5.1 - өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу 2.2.4.1 - мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау 2.3.3.1 - шығармашылық жұмысын мұғалімнің көмегімен сурет, каллиграмма, аппликация, фотосуреттер арқылы ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар: - Өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізеді;
|
|||||
|
Көптеген оқушылар: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. |
||||||
|
Кейбір оқушылар: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
Сөйлеу барысында вербалды емес тілдік құралдарды пайдаланады |
|||||
|
Құндылықтарды қалыптастыру |
Жаман әдеттен аулақ болуға үйрету |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Кір қоймастың ережелері видео көрсету |
|||||
|
Бастапқы білім |
Көп ұйықтаған зиян-ау. Оспанхан Әубәкіров. Сүт қалай ұйықтайды |
|||||
|
Сабақтың жоспары |
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақ барысы : |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Топқа бірігу 7 минут «Кубизм» әдісі «Он сұрақ» әдісі |
Сәлемдесу. Топқа бөлемін : ұқыптылық,адалдық, еңбекқор Психологиялық ахуал қалыптастыру: Абай атамыздың 5 асыл іс, 5 дұшпан атайды. 1.Абай Құнанбаев туралы не білесің? /1845-1904 Семей өңірінде туған,ұлы ақын,аудармашы./ 2.Көз деген не үшін керек? /Жақсыларды көру үшін/ 3. «Байлық пен ақыл» қай жанрға жатады. /ертегі/ 4. «Байлық» әңгімесіндегі негізгі ойды білдіретін нақыл сөзді ата./Денсаулық-зор байлық/ 5.Қомағайлық қандай әдет? /жаман/ 6.Мешкей деген сөзді қалай түсінесің? /тойымсыз адам/ 7.Ас біреудікі болғанмен, ......................................./қарын өзіңдікі/ 8.Ашқарақ деген сөзді қалай түсінесің? /қомағай адам/ ҚБ: Жылы сөздер Үйге қандай тапсырма берілді? -Сүт қалай ұйықтады? Өлеңінің аворы кім? -Қай жанрда жазылған? -Автор осы ертегі арқылы не айтқысы келеді? -Ертегіде ненің әрекеті бейнеленген? -Ертегіден қандай ақыл сөзді дәйек еткен? -Ертегідегі сүттің көзі жасы дегенге қалай түсіндің? -Мәтінде қорытынды ой ертегінің қай бөлігінде айтылған? -Ұйқының адамға пайдасы қандай? -Қазақ халқы ұйқыны арсыз дейді неліктен деп ойлайсыңдар? ҚБ: Шапалақ ұрып, құрмет көрсету |
Әдебиет жанры Кубик |
||||
|
Жаңа білім 15минут «Ой қозғау» Ұжымдық жұмыс
Дәптермен жұмыс Топтық жұмыс |
Автормен
таныстыру. Шәкәрім Құдайбердіұлы (1858 –
1931) 1-тапсырма. Нақыл сөзді оқып, дәлелдер келтіру. Сабақтың мақсатын жариялау. 2- тапсырма. Салақтық. Ы.Алтынсарин (1841 -1889)
Қостанай облысында
дүниеге келген.Ұстаз,Тұңғыш қазақ оқулықтарын
жазған. Сөздік жұмыс.Шиқан – тері ауруы. І топ: Кәрімнің тазалық сақтамауы ( басы) ІІ топ: Кәрімнің ауырып қалуы (ортасы) ІІІ топ: Кәрімнің улануы (соңы) |
Оқулық Дәптер |
||||
|
Сергіту сәті 2 минут |
Кір қоймастың ережелері 1.Тісті .................(күніне екі рет жуу керек) 2.Үнемі ...............жуу керек. (үнемі беті - қолды ,құлақ пен мойынды) 3.Тамақтанып отырғанда ............(сөйлеспеу керек) |
|
||||
|
Сабақтың ортасы 6минут Жұптық жұмыс. |
Мәтін қандай нақыл сөзге сай келеді?-Неліктен? Ғылым таппай мақтанба Асық ойнаған азар Тазалық денсаулық кепілі Салақтық сөзіне қарама-қарсы сөзді тап. Бағалау: Қол соғып бағалау |
Оқулық |
||||
|
Сабақтың соңы 9 минут Бағалау критерийі: Өз ойын айту үшін тірек сөздерді қолданады |
Тапсырма. Мәтінді мұқият тыңда. Тапсырмаларды орында. Сыпайылық деген не? Ормандағы шағын алаңқайда отырған құстардың қасына қара қарға келіп қонды. - Бүгін мен құстар патшалығына барып едім. Үкі мені патшалыққа кіргізбей қойды, - деді қарға мұңын шағып. - Неліктен? – деп елең ете қалды басқа құстар. - Сен тым дөрекісің. Саған сыпайылық жетіспейді. Ормандағы құстардан сыпайылықты үйреніп кел деді, - деп ренжіп қалған қарға көз жасын көлдете бастады. Құстар қарғаны жұбатып, сыпайылық туралы өз білгендерін жарыса айтып жатты. • Мәтінде кездесетін құстарды белгіле ().
• Құстар қарғаға не айтты деп ойлайсың? • Сенің ойыңша «сыпайылық» деген не? Берілген тірек сөздерді пайдаланып, түсіндіріп көр. Тірек сөздер: мәдениетті болу, байыпты сөйлеу, жақсы әдеттер, жағымды қылықтар, үлкенді сыйлау, күлімсіреп жүру, қайырымдылық жасау, амандасу т.б. Дескриптор Білім алушы - мәтіннің мазмұны бойынша сұраққа жауап береді; - сыпайылық туралы ойын айтады; - тірек сөздерді орынды пайдаланады; - мәтінде кездесетін құстарды белгілейді. |
ҚБ.жиынтығы Таратпа материалдар |
||||
|
Кері байланыс 2 минут |
Мен не білдім? Бүгін мен нені үйрендім? Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? Дөңгелектер: «Қызыл»-түсінбедім. «Сары» -сұрақтарым бар. «Көк»-түсіндім. |
Бағдаршам |
||||
|
Үйге тапсырма: Мәтінді түсініп оқып, мазмұндау және тазалық тақырыбына шығарма жазу. |
||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Өз ойын айту үшін тірек сөздерді қолданады |
ҚБ: Шапалақ ұрып, құрмет көрсету ҚБ: Мұғалімнің шолуы ҚБ: Жылы сөздермен бағалау ҚБ: Мұғалімнің шолуы |
Абай атамыздың 5 асыл іс,5дұшпан жатқа айтады Кір қоймастың ережелері |
||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушыларне білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
............................................................................................................... ............................................................................................................... ............................................................................................................... .............................................................................................................. |
|||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Салақтық.Ыбырай Алтынсарин
Салақтық.Ыбырай Алтынсарин
|
Пән: әдебиеттік оқу Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Дені саудың-жаны сау Күні: 18.01.2019 ж. Сынып: 2 «В» |
Мұғалімнің аты-жөні: Достанова Ш 5-сабақ Қатысқан оқушылар саны: Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: Тазалықты сүйемін. Ыбырай Алтынсарин. Салақтық. |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасынан сілтеме) |
2.1.5.1 - өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу 2.2.4.1 - мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау 2.3.3.1 - шығармашылық жұмысын мұғалімнің көмегімен сурет, каллиграмма, аппликация, фотосуреттер арқылы ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушылар: - Өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізеді;
|
|||||
|
Көптеген оқушылар: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. |
||||||
|
Кейбір оқушылар: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
Сөйлеу барысында вербалды емес тілдік құралдарды пайдаланады |
|||||
|
Құндылықтарды қалыптастыру |
Жаман әдеттен аулақ болуға үйрету |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану |
|||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Кір қоймастың ережелері видео көрсету |
|||||
|
Бастапқы білім |
Көп ұйықтаған зиян-ау. Оспанхан Әубәкіров. Сүт қалай ұйықтайды |
|||||
|
Сабақтың жоспары |
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақ барысы : |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Топқа бірігу 7 минут «Кубизм» әдісі «Он сұрақ» әдісі |
Сәлемдесу. Топқа бөлемін : ұқыптылық,адалдық, еңбекқор Психологиялық ахуал қалыптастыру: Абай атамыздың 5 асыл іс, 5 дұшпан атайды. 1.Абай Құнанбаев туралы не білесің? /1845-1904 Семей өңірінде туған,ұлы ақын,аудармашы./ 2.Көз деген не үшін керек? /Жақсыларды көру үшін/ 3. «Байлық пен ақыл» қай жанрға жатады. /ертегі/ 4. «Байлық» әңгімесіндегі негізгі ойды білдіретін нақыл сөзді ата./Денсаулық-зор байлық/ 5.Қомағайлық қандай әдет? /жаман/ 6.Мешкей деген сөзді қалай түсінесің? /тойымсыз адам/ 7.Ас біреудікі болғанмен, ......................................./қарын өзіңдікі/ 8.Ашқарақ деген сөзді қалай түсінесің? /қомағай адам/ ҚБ: Жылы сөздер Үйге қандай тапсырма берілді? -Сүт қалай ұйықтады? Өлеңінің аворы кім? -Қай жанрда жазылған? -Автор осы ертегі арқылы не айтқысы келеді? -Ертегіде ненің әрекеті бейнеленген? -Ертегіден қандай ақыл сөзді дәйек еткен? -Ертегідегі сүттің көзі жасы дегенге қалай түсіндің? -Мәтінде қорытынды ой ертегінің қай бөлігінде айтылған? -Ұйқының адамға пайдасы қандай? -Қазақ халқы ұйқыны арсыз дейді неліктен деп ойлайсыңдар? ҚБ: Шапалақ ұрып, құрмет көрсету |
Әдебиет жанры Кубик |
||||
|
Жаңа білім 15минут «Ой қозғау» Ұжымдық жұмыс
Дәптермен жұмыс Топтық жұмыс |
Автормен
таныстыру. Шәкәрім Құдайбердіұлы (1858 –
1931) 1-тапсырма. Нақыл сөзді оқып, дәлелдер келтіру. Сабақтың мақсатын жариялау. 2- тапсырма. Салақтық. Ы.Алтынсарин (1841 -1889)
Қостанай облысында
дүниеге келген.Ұстаз,Тұңғыш қазақ оқулықтарын
жазған. Сөздік жұмыс.Шиқан – тері ауруы. І топ: Кәрімнің тазалық сақтамауы ( басы) ІІ топ: Кәрімнің ауырып қалуы (ортасы) ІІІ топ: Кәрімнің улануы (соңы) |
Оқулық Дәптер |
||||
|
Сергіту сәті 2 минут |
Кір қоймастың ережелері 1.Тісті .................(күніне екі рет жуу керек) 2.Үнемі ...............жуу керек. (үнемі беті - қолды ,құлақ пен мойынды) 3.Тамақтанып отырғанда ............(сөйлеспеу керек) |
|
||||
|
Сабақтың ортасы 6минут Жұптық жұмыс. |
Мәтін қандай нақыл сөзге сай келеді?-Неліктен? Ғылым таппай мақтанба Асық ойнаған азар Тазалық денсаулық кепілі Салақтық сөзіне қарама-қарсы сөзді тап. Бағалау: Қол соғып бағалау |
Оқулық |
||||
|
Сабақтың соңы 9 минут Бағалау критерийі: Өз ойын айту үшін тірек сөздерді қолданады |
Тапсырма. Мәтінді мұқият тыңда. Тапсырмаларды орында. Сыпайылық деген не? Ормандағы шағын алаңқайда отырған құстардың қасына қара қарға келіп қонды. - Бүгін мен құстар патшалығына барып едім. Үкі мені патшалыққа кіргізбей қойды, - деді қарға мұңын шағып. - Неліктен? – деп елең ете қалды басқа құстар. - Сен тым дөрекісің. Саған сыпайылық жетіспейді. Ормандағы құстардан сыпайылықты үйреніп кел деді, - деп ренжіп қалған қарға көз жасын көлдете бастады. Құстар қарғаны жұбатып, сыпайылық туралы өз білгендерін жарыса айтып жатты. • Мәтінде кездесетін құстарды белгіле ().
• Құстар қарғаға не айтты деп ойлайсың? • Сенің ойыңша «сыпайылық» деген не? Берілген тірек сөздерді пайдаланып, түсіндіріп көр. Тірек сөздер: мәдениетті болу, байыпты сөйлеу, жақсы әдеттер, жағымды қылықтар, үлкенді сыйлау, күлімсіреп жүру, қайырымдылық жасау, амандасу т.б. Дескриптор Білім алушы - мәтіннің мазмұны бойынша сұраққа жауап береді; - сыпайылық туралы ойын айтады; - тірек сөздерді орынды пайдаланады; - мәтінде кездесетін құстарды белгілейді. |
ҚБ.жиынтығы Таратпа материалдар |
||||
|
Кері байланыс 2 минут |
Мен не білдім? Бүгін мен нені үйрендім? Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым? Дөңгелектер: «Қызыл»-түсінбедім. «Сары» -сұрақтарым бар. «Көк»-түсіндім. |
Бағдаршам |
||||
|
Үйге тапсырма: Мәтінді түсініп оқып, мазмұндау және тазалық тақырыбына шығарма жазу. |
||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||
|
Өз ойын айту үшін тірек сөздерді қолданады |
ҚБ: Шапалақ ұрып, құрмет көрсету ҚБ: Мұғалімнің шолуы ҚБ: Жылы сөздермен бағалау ҚБ: Мұғалімнің шолуы |
Абай атамыздың 5 асыл іс,5дұшпан жатқа айтады Кір қоймастың ережелері |
||||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушыларне білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
............................................................................................................... ............................................................................................................... ............................................................................................................... .............................................................................................................. |
|||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||
шағым қалдыра аласыз














