Материалдар / Сәлем- сөздің анасы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сәлем- сөздің анасы

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал қазақ тілі мұғалімдеріне керек.Дайын ашық сабақ материалы .Ашық сабақ бесінші сыныпқа арналған.Сәлем -сөздің анасы туралы.1.Сәлем-сөздің анасы.Әдептілік белгісі, иіліп сәлем бергені.Бір күн дәм татқанға, қырық күн сәлем. Сәлемдесу түрлері көп. Мы са лы, Сәлеметсіз бе деп амандасу үлкен-кішіге, таныс-бейтанысқа, ресми жағдайда да, еркін жағдайда да қолданыла береді. Ал Ассаламаумағалейкум деп амандасуды жасы үлкен ақсақалдар жөн санап, ұнатып тұра -ды. Ал үлкен апалар мен әжелер бір-бірімен Ар мысыңдар, Аманбысыңдар, Қалайсыңдар деген секілді амандасу түрлерін қолданады. Сәлемдесу арқылы үлкенге құрмет, кішіге ізет көрсетіледі. «Жұбыңды тыңда» әдісі арқылы сыныптағы оқушылар жұптасып мәтінді оқиды, талқылайды. Ел мол жиналыпты: ақсақалды қарттар, егде кісілер, жігіттер мен бозбалалар да жүр.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Қараша 2018
3572
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ:Қазақ тілі

Мектеп: А.С.Пушкин атындағы орта мектеп

Сабақтың тақырыбы:Сәлем- сөздің анасы

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Нурова А

Сынып:5 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.Ж1 Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру.

5.Т\А2 Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

берілген мәтінді түсініп оқиды, мазмұнын айтады

Оқушылардың басым бөлігі:

берілген мәтінге жоспар құрады, негізгі ойды анықтайды

Кейбір оқушылар:

мәтінді бөлімдерге бөліп, жоспар құрады, мәтіндерді салыстырады, талдайды.

Бағалау крекритерийі:


- Берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі, қорытынды бөлімдерді қамтитын жоспар құрады.

- Әр түрлі жанрдағы мәтіндерді салыстырады, талдайды.

Пәнаралық байланыс:

Қазақ әдебиеті, өзін-өзі тану

Құндылықтар:



Әдептілікке, мәдениеттілікке, ізеттілікке, сыпайылыққа тәрбиелеу



Алдыңғы оқу

Сәлемдесу түрлерін біледі

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басталуы

Сәлемдесу

Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылар шаттық шеңберіне жиналып, түрліше бір- бірімен сәлемдеседі

«Пазл» әдісі арқылы топқа бөлу

  1. Сәлем-сөздің анасы

  2. Әдептілік белгісі, иіліп сәлем бергені

  3. Бір күн дәм татқанға, қырық күн сәлем.

Қызығушылығын ояту әр топ «Акваруим» әдісі арқылы берілген мақалдың мағынасын ашып түсіндіреді



Қалыптастырушы бағалау мұғалімнің мадақ сөздерімен жүргізіледі

Shape1

Топ сыныппен бөліседі




Топ ішінде

талқылайды



Ауызша мадақтау




Ортасы




















































































Барынша қолдау көрсету


Орташа қолдау




Қолдауы аз

1-тапсырма ТЖ

Оқылым

Топқа мәтін беріледі «Мені жалғастыр» әдісі арқылы топтар азат жол бойынша мәтінді бөлімдерге бөліп оқу, құрылымын сақтай отырып жоспар құру.

  «Сәлем - сөздің анасы» - дейді дана қазақ халқы. Алланың әрбіркүніналғашкездескенадамдарбір-бірлерінесәлемберісуменбастап ары қарайқатынастарынжалғастырады.

Сәлемдесу түрлері көп. Мы са лы, Сәлеметсіз бе деп амандасу үлкен-кішіге, таныс-бейтанысқа, ресми жағдайда да, еркін жағдайда да қолданыла береді. Ал Ассаламаумағалейкум деп амандасуды жасы үлкен ақсақалдар жөн санап, ұнатып тұра -ды. Ал үлкен апалар мен әжелер бір-бірімен Ар мысыңдар, Аманбысыңдар, Қалайсыңдар деген секілді амандасу түрлерін қолданады.

Сәлемдесу арқылы үлкенге құрмет, кішіге ізет көрсетіледі.

Дескриптор:

  1. мәтін құрылымын сақтайды.

  2. Мәтін құрылымына сәйкес жоспар құрады

Жоспар:

Кіріспе бөлім

Негізгі бөлім

А)

Ә)

Бағалау

Топтар бір-бірін басбармақ арқылы бағалайды

2-тапсырма Мәтінді түсініп оқы, мәтін түрін анықта

Оқылым, айтылым, тыңдалым

ЖЖ «Жұбыңды тыңда» әдісі арқылы сыныптағы оқушылар жұптасып мәтінді оқиды, талқылайды.

Ел мол жиналыпты: ақсақалды қарттар, егде кісілер, жігіттер мен бозбалалар да жүр.

Әне келе жатыр, әне келе жатыр, – деп күбірлесе бастады жиналғандар.

Қасында пошта бастығы мен болыстық басқарманың бір топ жігіті бар орта бойлы, сұр шекпеннің өңірі ашық күйде, жалаң бас бір кісі келеді екен. Бәріміз де бар ықыласымыз бен тесіле қарап қалыппыз. Ол төбешікке шыққан соң, төрдегі ақ сақалдардың қолын жағалай алып шықты. Қалған топ пен қолын кеудесіне қойып, бас иіп ізет пен сәлемдесті.

Армысыздар, ардақты қауым, – деді ол аздаған қарлыққан дауыспен.

Аман-есенсіздер ме, қадірменді қариялар. Дендеріңіз сау ма? Туған-туыстарыңыз, мал-жандарыңыз аман ба?

Ол осылайша алдымен ақсақалдарға амандасты.

Рақмет, қарағым Садық. Өзің де аман-есенсің бе?

Денің сау ма, Садықжан?

Балаларың өсіп жатыр ма, қарағым? – деп шалдар шетінен саулық

сұрасып жатыр.

Рахмет, – деді Садық ақ тістерін көрсете жымиып.

Әзірше аман-есенбіз...

(Б.Момышұлы)

Дескриптор:

  1. Мәтінді түсініп оқиды, негізгі ойды анықтайды.

  2. Мәтін түрін ажыратады.

Бағалау жұптар бір-бірін қол соғу арқылы бағалайды


3- тапсырма ЖЖ. Жазылым

«Үш жақтама күнделігі» әдісі арқылы жеке жұмыс жүргізу

1.Оқылым мәтіндегі амандасуға байланысты сөздерді тауып жазыңдар.

2. Мәтіндегі сыпайылықты білдіретін сөздер мен тіркестерді қатыстырып сөйлем құра.

3. Құрылғын жоспар желісінде құрастырылған сөйлемдерді қатыстырып жинақы мәтін құрау.

Дескриптор:

  1. Оқылым мәтініндегі амандасуға байланысты сөздерді тауып жазады.

  2. Сыпайылықты білдіретін сөздерді қатыстырып сөйлем құрастырады.

  3. Құрылғын жоспар желісінде құрастырылған сөйлемдерді қатыстырып, жинақы мәтін құрайды.

Бағалау оқушылар смайликтер арқылы бір-бірін бағалайды

4- тапсырма

Топпен жұмыс

«Венн диаграммасы» арқылы екі мәтінді салыстырады, талдайды.

Дескриптор

  1. Мәтіндерді талдайды, салыстырады



Бағалау «Бағдаршам» әдісі арқылы бір-бірін бағалайды























« Бас бармақ» әдісі бойынша бағалау



«Жұбыңды тыңда» әдісі
















«Қол соғу»





«Үш жақтама күнделігі»

Shape2



іздену, толықтыру керек

жақсы

өте жақсы, керемет









Соңы


Кері байланыс «Интервью парағы» арқылы

  1. Бүгін мен........................білдім.

  2. Маған.................. қызық болды.

  3. Маған................ қиын болды деген үш мәселе бойынша жазбаша алынады.


Үйге тапсырма:

Сәлемдесуге қатысты бірнеше мақал-мәтел жазып келу.


«Интервью парағы»

Бүгін мен........................білдім.

Маған.................. қызық болды.

Маған................ қиын болды




Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс

«Үш жақтама күнделігі»

Shape3




Пәнаралық байланыс:

Қазақ әдебиеті, өзін-өзі тану

Құндылықтарға баулу: әдептілікке, мәдениеттілікке, ізеттілікке, сыпайылыққа тәрбиелеу


Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау

Ең жақсы өткен екі әрекетім:«Мені жалғастыр» әдісі арқылы мәтінді бөлімдерге бөліп, жоспар құрғандары. «Үш жақтама күнделігі» мәтінге салыстырмалы талдау жасап, шағын мәтін жазғандары.
























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!